PDA

View Full Version : Asp یا php (نظرسنجی)

Devil_xxx2008
سه شنبه 20 فروردین 1387, 12:38 عصر
سلام
من می خوام یه زبان برنامه نویسی تحت وب رو یاد بگیرم
شما چی پیشنهاد می کنید

mehdi_kamari
سه شنبه 20 فروردین 1387, 15:43 عصر
دوست عزیز این انتخاب به نوع پرو‍‍ژه و خود شما بستگی داره - هر کدوم از این دو مزایای نسبت به دیگری دارند که درست نیست به صورت رویه ای اونها رو با هم مقایسه کرد .

من شخصا با هر دو اونها کار می کنم .

برای کارای حرفه ای و درست و حسابی از PHP استفاده می کنم و برای کارایی که می خوام زودی از شر اون خلاص بشم و یه چیز خوشگل و تمام و کمال بدم از ASP .

کار با PHP زمان بر هست و کمی سخت و نیاز داره که اطلاعات بیشتری داشته باشید . و سهل انگاری توی اون درد سر آفرین هست
در مورد ASP وضعیت بهتره و همه چیز مدیریت شده هست و در ناشیانه ترین کارتون نتیجه خوبی ازش میگیرین - ولی توی PHP نمی تونی ناشی بازی در بیاری

ولی من هر دو رو دوست دارم

omerta
چهارشنبه 04 اردیبهشت 1387, 15:12 عصر
اگه تازه کاری مثه خودم بهت asp.net رو پیشنهاد میکنم
(اولین پست بعد از یک سال!!!)

mehdi_kamari
چهارشنبه 04 اردیبهشت 1387, 15:15 عصر
آره ASP.NET هم شیرین و قشنگه .

twelve
جمعه 06 اردیبهشت 1387, 21:33 عصر
ONLY ASP.NET

vahid4134
جمعه 06 اردیبهشت 1387, 21:49 عصر
من هم با آقا مهدی موافقم هر کدوم مزایا و معایب خودشون رو دارند.
با asp.net میشه خیلی سریع کارها رو انجام داد و این یکی از بزرگترین مزایای اون هست. خیلی از چیزها دور از دید برنامه نویس انجام میشه و باعث بالابردن سرعت در طراحی و همچنین جلوگیری از برخی مسایل امنیتی میشه
اما جایگاه php در خلاف این قضیه قرار داره. سرعت php و cross platform بودن اون و قابلیت گسترش و رایگان بودن و امکامات و قابلیت ارتباط با سرویسهای خارجی به بهترین نحو ممکن از قدرتهای php محسوب میشه. البته ناگفته نماند که برای سرعت در برنامه نویسی هم CMS ها و فریم ورکها هم قرار دارند.
شاید برای ما که در ایران حضور داشته باشیم رایگان بودن معنای خاصی رو نداره. اما وقتی که یک سرور رو می خواید در خارج استفاده کنید و برای ویندوز اون باید پول بدهید برای sql اون باید 2500 دلار بدهید و برای هر کدوم از اضافه کننده ها و امکانات اضافی مربوط به asp باید هزینه پرداخت کنید در حالی که همه اینها در php رایگان هم از نظر مادی و هم از نظر معنوی هست به قطع انتخاب php خواهد بود. من نمی خوام قدرت asp.net رو نادیده بگیرم. اما این قدرتهای php رو هم نباید نادیده گرفت. از طرف دیگه شما دسترسی به هسته php هم دارید و این برای یک برنامه نویس که با زبان c آشنا باشه بسیار هیجان انگیز هست که خودش هم می تونه توابع رو در داخل هسته پیاده سازی کنه
البته یکی از دوستان من asp.net کار می کنه و منم php . وقتی من برای یک auth باید دو سه روز وقت صرف کنم اما اون با چند کلیک یک auth طراحی کرد شاید برای دوستم رضایت بخش باشه. برای منم بعضی از وقتها این سرعت رضایت بخش هست اما وقتی که کار می خوام حرفه ای باشه اصلا دوست ندارم

vahid4134
جمعه 06 اردیبهشت 1387, 21:53 عصر
البته بهتره معایب php هم گفته بشه.
یکی از معایب php این هست که در کدهای خیلی زیاد پرفمنس واقعی خودش رو از دست میده و از طرف دیگه درسته که OOP رو پیشتبانی می کنه اما حقیقت امر این هست که باز داره به صورت رویه ای کار می کنه

mehdi_kamari
شنبه 07 اردیبهشت 1387, 09:56 صبح
سلام بر همگی راستش رویه ای !!
PHP همه امکانات و در اختیارت میذاره حالا هر تور می خوای باهاش برنامه بنویس . برای همینه که میگم اگه تازه کاری نیای دنبالش . که دستتو تو حنا نذاره .

توی PHP 5 همه چیز فرق کرده . قدرت . ظرافت و ... اصلا قابل مقایسه نیست .

تنها ایراد PHP هم اینه که اون مدیریتی که تو ASP.NET و تکنولو‍‍‍ژیهای مشابه هست وجود نداره . که البته از نظری هم قدرت اون محسوب میشه .

برای حجم کد زیاد هم که فرمودید سرعت میاد پایین باید عرض کنم که روش کدنویسی صحیح و استفاده کنید که این ج‍‍زء معایب نباشه .

تو هر زبان دیگه ای هم به این صورت برنامه بنویسی کند میشه .

در نهایت بگم که مدیریت همه چیز دست خودتون هست و باید خیلی محتاط عمل کنید

با آرزوی موفقیت برای همه شما دوستان بلاخص وحید جان

cybercoder
شنبه 07 اردیبهشت 1387, 10:27 صبح
اساتید طراح کامپایلر و مفسر و نظرتون در مورد لینوکس و ویندوز چیه؟
سیاتل هم جای قشنگیه البته

mehdi_kamari
شنبه 07 اردیبهشت 1387, 10:32 صبح
منظورتون و متوجه نشدم ؟

rootrootroot
یک شنبه 08 اردیبهشت 1387, 17:12 عصر
فقط و فقط php حیف وقت که صرف Asp کنید.
Asp مال بچه هاست!!!

twelve
یک شنبه 08 اردیبهشت 1387, 17:19 عصر
فقط و فقط php حیف وقت که صرف Asp کنید.
Asp مال بچه هاست!!!

خیلی علمی بود!

Devil_xxx2008
یک شنبه 08 اردیبهشت 1387, 18:24 عصر
آقایون خواهشا متعصبانه پست ندن
من هنوز نفهمیدم با کدوم شروع کنم

oxygenws
یک شنبه 08 اردیبهشت 1387, 18:33 عصر
خیلی علمی بود!

ONLY ASP.NET
اگر دقت کنی، اولین کسی که نظر علمی داد خود شما بودی!!!!

danijoon
شنبه 07 آذر 1388, 18:21 عصر
to php dastet baztare

ehsan2007
شنبه 07 آذر 1388, 20:50 عصر
سلام به دوستان
والله از زمانی که من عضو برنامه نویس شدم هر جا که مقایسه این دوتارو دیدم نتیجه درستی نداشته
از من میشنوی هر دوتارو کار کن مگه چقدر وقت میگیره از هر کدوم خوشتون اومد اونو حرفه ایتر کار کن
شما توی یک اداره میری میبینی سیستم اتوماسیون یا سایتشون با php هست یک جای دیگه میری میبینی asp.net پس بهتره هر دوتارو کار کنید شما asp.net با سی شارپ کار کن php هم زبونش تقریبا شبیه سی شارپ هست با نصب WampServer روی ویندوز و تغییر پورت آپاچی میتونی هم دات نت کار کنی هم php موفق باشی

danijoon
یک شنبه 23 خرداد 1389, 13:05 عصر
یعنی خیلی از موضوع پرت نشید:چشمک:

ali_asg
یک شنبه 23 خرداد 1389, 13:34 عصر
دوره هاش چقدر طول می کشه؟

amin_ghn
شنبه 05 تیر 1389, 21:57 عصر
من php پیشنهاد میکنم
من اول با asp شروع کردم خیلی گیج کننده هست وابزارهای زیاد . ولی در php همه چی در اختیار خودته.
در یه کلام بگم اگر حوصله کد نویسی داری از php اگرنه بهتره از asp.net استفاده کنی . به نظرم وقتی یکی رو خوب یاد بگیری میتونی هر کاری رو باهاش انجام بدی.
وقتی کارت با کد نویسی باشه کارهای خاص رو راحتتر میتونی انجام بدی:لبخندساده:

aa_mehr
سه شنبه 08 تیر 1389, 10:05 صبح
بازم دعوای قدیمی PHP و ASP

منم عاشق دعوا محض همین باید بپرم وسط. وَزن وَزِن (یاد شبهای برره به خیر)

در کل به نظر میاد PHP زبان قویتری هست و ساده ترین دلیلش اینه که روی هر سروری اعم از ویندوز و لینوکس آپ میشه.

حال کردی پست و بعد 4 سال

GANGST3R
جمعه 11 تیر 1389, 20:38 عصر
چرا بیشتر سایتهای دولتی و شرکت ها با asp.net سایت خودشون را درست می کنن?
و سایت های مدیریت محتوا متن باز با php؟(phpnuke-phpbb-....)
آیا از لحاظ امنیتی دلیل خاصی داره؟
و کدامیک انعطاف پذیری بیشتری داره؟ و می توان با میل خود سایتی که مد نظر هست طراحی کنه؟

shirin_sh1024
جمعه 11 تیر 1389, 23:00 عصر
این سئوالا هیچ وقت به جواب نمیرسه چون کساییکه asp کار میکنند میگن asp و کساییکه php کار میکنند میگن php! و شما هم بدتر گیج میشید
فکر میکنم بهتره خودت تا حدودی شروع کنی از هر دوتا یه مطالعه اجمالی در حد برنامه های سبکش کنی و در نهایت هر کدوم رو که احساس کردی باهاش راحت تری و به نظرت بهتر اومد ادامه بدی

hoja06101001
پنج شنبه 17 تیر 1389, 22:47 عصر
در توانایی هر دوی اینها هیچ شکی وجود نداره و مقایسه اینطوری اینها به جایی نمیرسه .

اگر با ساختار c یا perl تا حالا کار کردی پیشنهاد من php هست چون ساختار کلی برنامه نویسی شون دقیقا شبیه همه ولی اگه قبلا vb کار می کردی بهتر بری سراغ asp چون راحت تر میتونی باهاش کنار بیای .

در ضمن نظر سنجی هم برای انتخاب بین این دو اصلا راه حل خوبی نیست .
بهتره چیزهایی که برات مهم هست رو مشخصکنی و این ویژگی ها رو در هر کدوم برسی کنی .
مثل کد باز بودن - قابلیت توسعه - نزدیکی به زبان های دیگر (c- perl,vb) - پیدا کردن منابع و....

ppp1486
جمعه 18 تیر 1389, 12:53 عصر
من با هر 2 تا كار كردم پيشنهادم اينه كه ASP.NET رو ياد بگيري من از روي تعصب نمي گم ولي حقيقتا ASP.NET بهتره چون هم با C#‎‎ كار مي كني كه قدرت مانور روش فوق العاده هستش هم هر كاري مي توني باهاش بكني البته اگه يه سرچي تو اينترنت داشته باشي اكثر سايت هاي بزرگ رو با ASP.NET مي سازن (مثال واضح سايت وزارت نفت كه با ASP ساخته شده و ديتا بيسش هم اوراكل هستش)

هم ديتا بيسي كه با ASP.NET باهاش كار مي كني SQL SERVER هستش كه از ديتا بيسي كه براي php استفاده مي شه معمولا mySQl امنيتش هم بيشتره

از نظر امنيت خود ASP.NET كه اصلا قابل مقايسه با PHP نيست من خودم تجربه اين رو دارم كه مي گم ASP.NET از نظر امنيت فوق العاده هستش
بازم تصميم با خودتونه ممنون

hoja06101001
جمعه 18 تیر 1389, 15:41 عصر
واقعا معلوم بود که از روی تعصب نیست .

اگه چیزی رو میگی سعی کن دلیل بیاری mysql بسیار قدرتمند و دارای امنیت بالا هست حالا می خوام بدونم این مشکل امنیتی که می گی مجا وجود داره ؟

asp.net همه چی رو برات اماده داره و در اکثر موارد تو اونا رو فقط کنار هم میچینی ولی درphp همه چی دست خودته .

اگه دلیل انتخاب این باشه که یه سایت مربوط به یه وزارت خونه بزرگ با asp نوشته شده که کارش صرفا دادن اطلاعات مثل برنامه های مدیریت محتوا هست سایت های معروف و کارا تری مثل facebookهسته اصلیشون php هست .

به نظرم اینجور مقایسه کردن اصلا جالب نیست .

این صفحه فکر کنم بتونه یه فرق های این دو تا رو تا حدودی مشخص کنه .
http://www.quality-web-programming.com/blog/difference-between-php-programming-and-asp-net-programming/

Open-Source
جمعه 18 تیر 1389, 19:37 عصر
من به هیچ کدوم رای نمیدم.
چون نمیشه بین این دو هیچ کدوم رو بهتر از اون یکی دونست.
بنده خودم با ASP.Net کار کردم (الان هم دارم کار میکنم)؛ ولی تصمیم گرفتم به سمت PHP هم برم و اونو یاد بگیرم؛
یکی از مزیت هایی که PHP داره اینه که رایگانه و مبتنی بر پلتفرم خاصی نیست.(منم عاشق Open Source هستم).
[ برای PHP ، هاست رایگان خیلی راحت میشه پیدا میشه].

APS.Net هم یه مزیتی که نسبت به PHP داره. یگانگی اون هستش؛ یعنی یه IDE فوق العاده قدرتمند به اسم Visual Studio براش موجوده.

البته اینها که گفتم نظر شخصی بنده بود.

#cedar
سه شنبه 22 تیر 1389, 21:37 عصر
واقعا نمیشه به قطع گفت که کدوم بهتره ، به نظر من به خودتون بستگی داره ، ASP.NET کلی امکانات در اختیارتون قرار میده ولی در عوض گیج کننده میشه ( البته به نظر من ) خیلی از توابع آماده هست و شما بید ازشون استفاده منید و ... ولی مشکلات رایگان نبودنش هم هست ...
موفق باشی

pardis11
شنبه 26 تیر 1389, 12:38 عصر
چرا بیشتر سایتهای دولتی و شرکت ها با ASP.NET سایت خودشون را درست می کنن?
و سایت های مدیریت محتوا متن باز با php؟(phpnuke-phpbb-....)
آیا از لحاظ امنیتی دلیل خاصی داره؟
و کدامیک انعطاف پذیری بیشتری داره؟ و می توان با میل خود سایتی که مد نظر هست طراحی کنه؟

بخاطر رایگان بودنش هستش و فقط همین!تو ایران کسی پول نمیده بابت این چیزا.
کسایی هم که میگن asp دستت رو میبنده و php باز میزاره مگه دست بنده که باز و بسته بشه!:قهقهه:
یه نمونه سایت که طراحی کردی بزار راجبش بحث کنیم که کجاش دست بند میزنن!:گیج:
شما در asp میتونین از ویزارد استفاده کنین به قول این کاربر دست بند و هم میتونین بدون دستبند و به صورت دست باز کد نویسی کنین.مهترین تفاوت این دو زبان در مرحله اول همینه.
بعدش هم این همه صغرا کبری نداره که ، چهار خط کد میخوای بنویسی دیگه.هر کدوم دوست داری انتخاب کن.تازه وقتی یه خورده راه بیوفتی مجبور میشی هردوشونو کار کنی چون میزنی تو کار کپی برداری کد و ... من که جفتشونو دوست دارم و لی لذتش اندازه طراحی صفحات وب نیستش(CSS - jQuery)

ARC
دوشنبه 04 مرداد 1389, 01:07 صبح
اول هدفت رو مشخص کن:
1. ببین واسه چی می خوای یاد بگیری واسه درامد یا تفریح و ..........
2. واسه کار در ایران میخوای یا خارج
3. ایده خاصی داری که بخوای پیاده سازی کنی
4. انتخاب میزبان و هاستش ببین هزینه واسه خودت یا مشتریت مهمه
و 1000 چیزه دیگه بعد یه تحقیق کلی کن و انتخاب کن و خیلی هم روی حرف کسایی که از روی تعصب حرف میزنن توجه نکن اگه هم که حال این کار رو نداری 2 تاشو یاد بگیر بعد یکی رو انتخاب کن و روش حرفه ای کار کن.