PDA

View Full Version : یادگیری دلفی

arsalansalar
یک شنبه 25 فروردین 1387, 11:51 صبح
با سلام
من می خواهم شروع به یادگیری دلفی کنم ولی نمی دانم از کجا شروع کنم
اگر من را راهنمایی کنید ممنون می شوم.

delphiprog3000
یک شنبه 25 فروردین 1387, 12:03 عصر
سلام.
این سوال نیاز به ایجاد عنوان نداشت.

شما میتوانید از Help خود نرم افزار و Demo های آن شروع کنی.
البته شاید یه ذره از حد شما بیشتر باشه.
ولی جستجو در سایت و خواندن مقاله های بخش دلفی و تاپیک های نکات مهم و ضروری در دلفی مراجعه کنید

موفق باشید............

Vahid_moghaddam
یک شنبه 25 فروردین 1387, 12:31 عصر
با سلام
اگه با شی گرایی آشنا نیستید، حتما بشید! به نظرم این اولین قدم تو یادگیری دلفی و تمام زبانهای دیگه است.
کتابهایی که تو بازار هست هم خوبه هم نه. تو هر کتاب (معتبرهاش) به بخشی از دلفی بهتر پرداخته شده. چند تا کتاب تهیه کنید تا سرفصلها دستتون بیاد. مثلا چگونگی کار با بانکهای اطلاعاتی.
اما همونطور که دوستمون گفتن، کامل ترین مرجع help دلفی هست و از اینترنت غافل نشید. مخصوصا سایتهای انگلیسی زبان مثل
www.delphi.about.com

computer-mag
یک شنبه 25 فروردین 1387, 21:35 عصر
البته امیدوارم قبلش زبان پاسکال رو یاد بگیرید و با شئ ی گرائی اشنا بشید اگه دوست دارید راندمان یادگیریتون بالا باشه یه جا که یک برنامه نویس خبره و دلسوز آموزش میده به کلاساسش برید تا سریع دستتو راه بیافته و بعدش دیگه همه چیر بر حسب نیاز خودش میاد!

babak_delphi
دوشنبه 26 فروردین 1387, 00:15 صبح
کتاب دلفی 5 انتشارات نشرگستر قدیمی هست ولی خیلی خوبه
مخصمصا برای مبتدی ها

computer-mag
دوشنبه 26 فروردین 1387, 00:31 صبح
کتاب دلفی 5 انتشارات نشرگستر قدیمی هست ولی خیلی خوبه
مخصمصا برای مبتدی ها

همون کتاب جلد آبی و کلفته رو میگید درسته؟ چون همین یه کتاب قابل تحمل رو برای دلفی داریم!:لبخند:

babak_delphi
دوشنبه 26 فروردین 1387, 00:57 صبح
نه
کتاب قطور جلد سفید

Vahid_moghaddam
دوشنبه 26 فروردین 1387, 11:30 صبح
این کتاب قطور جلد سفید خیلی خوبه. یه کتاب خیلی قطور! جلد آبی هم هست که برای توسعه گرانه (ترجمه مترجم). پیشنهاد اصلا سراغ متن فارسیش نرید.

H_T_O_A
دوشنبه 26 فروردین 1387, 15:29 عصر
شما میتوانید از Help خود نرم افزار و Demo های آن شروع کنی.
البته شاید یه ذره از حد شما بیشتر باشه.

به نظر من help دلفی یه مبتدی رو راه نمی اندازه شاید بهتر باشه همون کتاب بخونن

dana74
دوشنبه 26 فروردین 1387, 15:58 عصر
برای یادگیری دلفی:
1. پاسکال را یاد بگیر (مثلا کتاب آقای جعفرنژاد خوبه)
2. یک کتاب از این کتابهای 21 روزه بگیر (منظورم آموزش دلفی در 21 روز) و شروع به کار کن.
3. بعد از اینکه دستت راه افتاد و تا حدودی فهمیدی چی به چیه، اونوقت برو شی گرائی و... را یاد بگیر(خود بخود بعد از راه افتادن-مرحله فوق- میفهمی که چه چیزهای دیگه ای لازمه که یاد بگیری)

SYNDROME
دوشنبه 26 فروردین 1387, 16:56 عصر
برای یادگیری دلفی:
1. پاسکال را یاد بگیر (مثلا کتاب آقای جعفرنژاد خوبه)
2. یک کتاب از این کتابهای 21 روزه بگیر (منظورم آموزش دلفی در 21 روز) و شروع به کار کن.
3. بعد از اینکه دستت راه افتاد و تا حدودی فهمیدی چی به چیه، اونوقت برو شی گرائی و... را یاد بگیر(خود بخود بعد از راه افتادن-مرحله فوق- میفهمی که چه چیزهای دیگه ای لازمه که یاد بگیری)
چرا می خواهید به عقب حرکت کنید و دوباره رو به جلو حرکت کنید.
به نظر من از روی یک کتاب دلفی تا حدودی یاد بگیرید و سپس شروع به نوشتن برنامه های متفاوت بکنید.
موفق باشید

dana74
دوشنبه 26 فروردین 1387, 17:34 عصر
چرا می خواهید به عقب حرکت کنید و دوباره رو به جلو حرکت کنید.

به این دلیل گفتم که از پاسکال شروع کنه که فرض کردم صفر کیلومتره. اگه کسی ندونه الگوریتم چیه و حلقه چیه و... با این کتابهای 21 روزه دلفی این چیزا رو خوب یاد نمیگیره.

mirzaii
دوشنبه 26 فروردین 1387, 18:27 عصر
با احترام به نظرات دوستان کتا ب برنامه نویسی با دلفی نوشته جعفرنژاد بسیار برای مبتدیا عالیه باور کنید من با همون شرع کردم بعد از این سایت و help دلفی کمک گرفتم اما یه کتاب خوب همیشه خوبه .

مهران موسوی
دوشنبه 26 فروردین 1387, 20:11 عصر
بهترین چیز مطالعه ی Windows SDK و MSDN هستش ....

البته به قول دوستان اول بهتره با کتابهای فارسی یکم راه بیوفتی بعدا مطالعه ی Windows SDK و MSDN رو شروع کنی

SYNDROME
دوشنبه 26 فروردین 1387, 21:46 عصر
به این دلیل گفتم که از پاسکال شروع کنه که فرض کردم صفر کیلومتره. اگه کسی ندونه الگوریتم چیه و حلقه چیه و... با این کتابهای 21 روزه دلفی این چیزا رو خوب یاد نمیگیره.
ولی فکر نمی کنید کتابهایی از دلفی هم است که دلفی را با حلقه شروع می کند و نکات پایه را توضیح می دهد.
در نهایت هیچ کتابی به واضحی و پر محتوایی تجربه نیست.
موفق باشید

مهران موسوی
دوشنبه 26 فروردین 1387, 22:18 عصر
دقیقا همینجوری هست که SYNDROME جان میگه ... این نکته در تمامی کتابها اعم از زبان اصلی یا زبان پارسی مشاهده شده و میشه ...

Good Looking
چهارشنبه 28 فروردین 1387, 01:25 صبح
با سلام
همانطور که دوستان اشاره کردند اولین قدم در برنامه نویسی یادگیری پاسکال هست ولی قبل از ان باید الگوریتم و فلوچارت را یاد گیری . شما می توانید به کتابی که به همین عنوان از موسسه
دیباگران چاپ شده مراجعه کنید .

H_T_O_A
چهارشنبه 28 فروردین 1387, 03:36 صبح
به نظر من شاید وقت تلف کردن باشه اول بری سراغ پاسکال هدف از یادگیری الگوریتم آشنایی با مفاهیم کلی برنامه نویسی مثه حلقه ، ساختار تصمیم و ... هست که اون رو هم با خوندن کتاب دلفی بهش میرسه. اصلا اگه بخوای از محیط کد نویسی محض یه دفعه بری تو محیط ویژوالی شاید بیشتر قاطی کنی. تو بحث سینتکس هم که میدونید دلفی به غیر از دستورات پاسکال کلی دستور،متد،خاصیت،رویداد و... دیگه هم داره یعنی اگه از دلفی شروع کنی هم پاسکال رو یاد میگیری هم دلفی رو.بازم میگم که این نظر منه
یا علی

hadisalahi2
چهارشنبه 28 فروردین 1387, 14:33 عصر
بهترین کتاب برای شروع کار
"برنامه نویسی با دلفی"
نوشته مهندس جعفر زاده

babak_delphi
پنج شنبه 29 فروردین 1387, 18:23 عصر
من تو دانشگاه در درس برنامه سازی 1 پاسکال خوندم
بعد دلفی رو یاد گرفتم
اما پیشرفتم بیشتر از کسانی بود که از اول دلفی رو یاد گرفته بودند (کلاس خصوصی).