PDA

View Full Version : درخواست راهنمایی درخصوص مقایسه صدا

Mah6447
یک شنبه 08 اردیبهشت 1387, 10:41 صبح
سلام دوستان
لطفا راهنمایی کنید :
آیا روش یا ابزاری وجود دارد که بتوان صدا را به شکلی ذخیره کرد که بتوان آن را با صدای دیگر مقایسه کرد. اگر امکانش باشد می خواهم ببینم آیا می توان با پخش صدا (یک حرف) آن حرف تایپ شود؟

لطفا هرکسی مطلبی که ممکن است مرا در این خصوص راهنمایی کند یا نظری دارد را بیان کند
پیشاپیش از اشتیاق ، علاقه و دلگرمی شما متشکرم...

B-Vedadian
یک شنبه 08 اردیبهشت 1387, 11:59 صبح
برای اینکه بتونید در باره این موضوع بیشتر بدونید (تا به پیاده سازی برسید کار داره)، اول باید مقدمات پردازش سیگنال رو بدونید و بعدش پردازش صوت. این مباحث این قدر گسترده هستند که تو یک تاپیک نگنجند. بنا بر این اگر سئوال مشخصی از جزئیات داری بپرس، اگه هنوز تازه داری آشنا میشی، کتاب Digital Signal Processing و همچنین Digital Processing of Speech Signals رو بهت پیشنهاد می کنم. اولیش از Oppenheim و دومیش از Rabiner که خبره کار پردازش صوته.

در نهایت هم برای تشخیص گفتار بازشناسی الگو رو باید بدونید. اگه فقط میخواید استفاده کنید، Speech API ویندوز برای انگلیسی خوبه. البته باید بگم تشخیص یک حرف کار سخت تری از تشخیص کلمه است و خطای تو اون بیشتره.

در ضمن این لینک هم یک برنامه آماده برای کار با SAPI هستش.
http://www.blong.com/UserGroupTalks/BUG20020820.zip

amir1360
سه شنبه 10 اردیبهشت 1387, 23:12 عصر
با سلام
من هم تو اين فكر هستم و نوشتن يك برنامه تو اين زمينه ولي خيلي روش فكر نكردم
يه فكري دارم اونم اينكه ميتوني مثلا يك فايل صوتي رو باز كني و مقادير اون بخوني (من اين كار تو برنامه اي اسيلوسكوپ كه نوشتم انجام دادم) و با هم مقايسه كني بر اساس زمان
نمي دونم تا چه حد درسته و تا چه حد جواب ميده از دوست عزيز B-Vedadian كه فكر كنم تجربشون از من بيشتره نظرشون رو بگن خوشحال ميشم
مرسي

B-Vedadian
چهارشنبه 11 اردیبهشت 1387, 08:12 صبح
اصلا جواب نمیده! تازه اگه بصورت معمولی ضرایب فوریه یا موجکشون رو هم مقایسه کنید جواب نمیگیرید. برای انجام این کار همون طور که گفتم نیاز به مطالعات مقدماتی که دو تا کتابی که گفتم واسه همینه.

برای اطمینان قلبی این کار رو بکنید و نتیجه رو ببینید. مثلا با دوتا میکروفن که جاهای متفاوتی کار گذاشتیدشون، صدای خودتون رو ضبط و بعد مقایسه کنید.

hadisalahi2
چهارشنبه 11 اردیبهشت 1387, 14:57 عصر
دوست عزیز اگه روش کار براتون مهم نیست بهتره از نرم افزار Matlab استفاده کنید. قدرتش روی فایلهای صوتی فوق العادست و حتی صدا ها رو براتون تبدیل به ماتریس میکنه

B-Vedadian
چهارشنبه 11 اردیبهشت 1387, 19:50 عصر
Matlab يا وسيله ديگه مهم نيست. بايد روش رو درست ياد بگيريد. نه مقايسه مستقيم شکل موج، نه ضرايب فوريه و نه موجک جواب نميده، بايد يک سري پردازش انجام بشه.