PDA

View Full Version : سوال: لطفا یک زبان به من معرفی کنید!

alih988
چهارشنبه 18 اردیبهشت 1387, 22:04 عصر
به نام خدا
سلام و عرض ادب خدمت شما.

من چند وقتی است که به صورت جدی به گنو/لینوکس علافه مند شدم . و از میان توزیع های موجود به پارسیکس و اوبونتو بیشتر علاقه دارم و در حال حاضر با پارسیکس به اینترنت متصل هستم.
البته بماند که چقدر دردسر کشیدم تا مودمم را نصب کنم . هنوز کارت گرافیکم نصب نیست. هنوز TV Card نصب نیست. هنوز وب کم نصب نیست . مانیتورم را به درستی شناسایی نمی کنه و .... بسیاری از مشکلات دیگر.

من در محیط ویندوز با وی-بی 6 و وی-بی-دات نت کار می کنم . و تازه داشتم تصمیم می گرفتم که به زبان های خانواده C مهاجرت کنم که عشق لینوکس قلبم را تیر زد.

حالا موندم که در محیط متن باز از چه زبانی استفاده کنم که هم ساده باشد و هم قدرتمند. هیچکدام از زبان های این مجیط مثل پیتن . پرل و... را نمی شناسم . از طرفی به یک زبان ویژوال نیاز دارم . به برنامه نویسی بانک اطلاعاتی به شدت نیاز دارم .
شما چه پیشنهادی دارید ؟

rezaTavak
پنج شنبه 19 اردیبهشت 1387, 08:10 صبح
همان VB.Net را با mono در لینوکس می توانید ادامه بدهید.

rezaTavak
پنج شنبه 19 اردیبهشت 1387, 08:23 صبح
همان VB.Net را با mono در لینوکس می توانید ادامه بدهید.

alih988
پنج شنبه 19 اردیبهشت 1387, 16:19 عصر
یک سوال . آیا برنامه هایی که با مونو نوشته شوند را می توان در ویندوز اجرا کرد ؟
خروجی این برنامه مونو چی هستش ؟ exe یا .... ؟
آیا نیاز به دات-نت فریم ورک خاص خودش هست ؟

rezaTavak
شنبه 21 اردیبهشت 1387, 08:17 صبح
بله.

و برعکس هم ممکن است. البته من امتحان نکرده ام

خروجی mono یک فایک exe است که با mono programname.exe اجرا خواهد شد.

در واقع یک نگارش آزاد از .net است.

می توانید برنامه را در ویندوز بنویسید و در لینوکس با این پکیج اجرا کنید.

خودش هم محیط دارد: monodevelop

اما اگر خیلی می خواهی زبان مناسبی انتخاب کنید جاوا بهترین است محیط گرافیکی IDE هم دارد و همه جا یکی است.

حامد مصافی
شنبه 21 اردیبهشت 1387, 11:53 صبح
یک سوال . آیا برنامه هایی که با مونو نوشته شوند را می توان در ویندوز اجرا کرد ؟
خروجی این برنامه مونو چی هستش ؟ exe یا .... ؟
آیا نیاز به دات-نت فریم ورک خاص خودش هست ؟
مونو، فریمورک خاص خودش را ندارد.
مونو از فریم ورک دات نت مایکروسافت استفاده می کند.
فضاهای رسمی دات نت (System Namespace) به طور پیش فرض حمایت می شوند اما فضاهای غیر رسمی (Microsoft Namespace) نیاز مند قرار گیری در مسیر برنامه یا اسمبلی های مونو هستند.

alih988
شنبه 21 اردیبهشت 1387, 23:36 عصر
به نام خدا
سلام. دوستان من mono-develop رو دانلود کردم. حدود 20 مگ بود که کمرم شکست. ولی هیچ تولباکسی ندارند و هیچ فرمی را هم تا به اینجا ندیدم.
در ضمن خاصیت خودکار آوردن توابع و متد ها را هم ندارد....:ناراحت::ناراحت::نار حت:
آیا نمی شود فرم طراحی کرد ؟ کنترل روی فرم گذاشت ؟ و ....

حامد مصافی
شنبه 21 اردیبهشت 1387, 23:44 عصر
تمامی امکاناتی که فرمودید در monodevelop موجوده.

alih988
یک شنبه 22 اردیبهشت 1387, 00:08 صبح
پس کجاست برادر ؟ آیا پلاگین خاصی باید نصب کرد ؟ لطفا یک راهنمایی بفرمایید

rezaTavak
یک شنبه 22 اردیبهشت 1387, 11:56 صبح
برای اینکه دانلود نکنید و کمرتون سالم بماند. از توزیعی مانند debain استفاده کنید که کامل باشد. سپس با synaptic تمام پکیجهای مورد نیاز را خودش نصب خواهد کرد.

توزیعی مانند knoppix -dvd هم خوب است.

البته suse که متعلق به novel است و همین mono هم متغلق به این شرکت روش تمام ابزارها را دارد و بهترین گزینه برای این حالت است.

حامد مصافی
یک شنبه 22 اردیبهشت 1387, 15:01 عصر
monodevelop در دی وی دی های دبیان موجود نیست، kubuntu رو نمی دونم.

پس کجاست برادر ؟ آیا پلاگین خاصی باید نصب کرد ؟ لطفا یک راهنمایی بفرمایید
جای خاصی نیست. چیزی هم نیاز نیست نصب کنید. نمی دونم شما چی کار کردید.
اما برای اینکه باور کنید monodevelop این امکانات رو داره اینو (http://www.monodevelop.com/Screenshots)ببینید.

alih988
سه شنبه 24 اردیبهشت 1387, 21:47 عصر
به نام خدا
متشکرم از راهنمایی شما و از اینکه به فکر کمر من هستید هم خیلی ممنونم. ولی فعلا تعویض توزیع برایم امکان پذیر نیست.

من تونستم تولباکس و بعضی منو ها را پیدا کنم... ولی هنوز مشکلم این است که نمی دانم قسمت طراحی در کدام قسمت است ؟

در عکس زیر یکجا نوشته source code و یکجا نوشته designer که من فقط در حالت source code هستم... یعنی منوی انتخاب designerd را نمی دانم از کجا انتخاب کنم...
http://www.monodevelop.com/files/e/eb/Stetic-in-monodevelop.png

حامد مصافی
سه شنبه 24 اردیبهشت 1387, 22:39 عصر
کدوم نسخه رو دانلود کردی ؟ کاش یه ScreenShot هم از چیزی که داری اجرا می کنی می ذاشتی

alih988
پنج شنبه 26 اردیبهشت 1387, 22:38 عصر
مشتکرم از راهنمایی شما.... بالاخره از این هزار توی این برنامه راه به بیرون پیدا کردم...
حالا یک سوال.... آیا مونو توانایی ها و قابلیت های ویژوال استودیو مایکروسافت را دارد ؟

حامد مصافی
پنج شنبه 26 اردیبهشت 1387, 23:55 عصر
حالا یک سوال.... آیا مونو توانایی ها و قابلیت های ویژوال استودیو مایکروسافت را دارد ؟
قیاس مع الفارغ!!!

ویژوال استودیوی دات نت رو باید با monodevelop مقایسه کنید نه با mono
جواب : خیر

alih988
جمعه 27 اردیبهشت 1387, 13:54 عصر
منظور بنده همان مونو دولوپ بود.... در ضمن... چرا زمانی که روی کنترلی دابل کلیلک می کنم تابع مربوط به رویداد آن ساخته نمی شود ؟

حامد مصافی
جمعه 27 اردیبهشت 1387, 14:14 عصر
monodevelop در این مورد مثل VS.NET IDE رفتار نمی کنه. باید با #GTK کنار بیائید.
روال کار به این صورته که ابتدا یک باید Slot ایجاد کنید بعد از کدنویسی می توانید در قسمت signals اونو به یک رویداد مرتبط کنید.

alih988
جمعه 27 اردیبهشت 1387, 14:35 عصر
متشکرم از راهنمایی شما... ولی بنده هیچی متوجه نشدم :گیج:

اصلا این GTK# و GTK#2 چی هست ؟

یه مشکل دیگه هم اینکه وقتی کنترل روی فرم قرار میدم تمام صفحه میشه.... خودش میگه باید از یک کانتینر استفاده کنی... من هم مثل بی سواد ها یکی از کاینتینر ها رو برمی دارم می گذارم روی فرم تا کنترل هام تمام صفحه نشه...

حامد مصافی
شنبه 28 اردیبهشت 1387, 00:26 صبح
متشکرم از راهنمایی شما... ولی بنده هیچی متوجه نشدم
در پنجره widget properties تب signals را باز کنید.
رویداد مورد نظرتان را پیدا کرده روی گزینه Click here to add a new handler کلیک کنید.
نام تابع مربوطه را در این محل بنویسید و دکمه enter را بفشارید.

اصلا این GTK# و GTK#2 چی هست ؟
http://www.mono-project.com/Gtk

یه مشکل دیگه هم اینکه وقتی کنترل روی فرم قرار میدم تمام صفحه میشه.... خودش میگه باید از یک کانتینر استفاده کنی... من هم مثل بی سواد ها یکی از کاینتینر ها رو برمی دارم می گذارم روی فرم تا کنترل هام تمام صفحه نشه...
بله، در معماری gtk هر widget باید یک container داشته باشه. مشکل چیه ؟