PDA

View Full Version : گفتگو: کدام سیستم عامل از همه زیبا تره

shahab_ksh
شنبه 21 اردیبهشت 1387, 13:48 عصر
سلام دوستان

به نظر شما کدام سیستم عامل یا توزیع اون از دید کاربر از همه زیباتره؟

اگه تصویری یا ریز تصویری در مورد یک سیستم عامل دارید اینجا بزارید فقط منظورم از دید کابر هستش

محمدامین شریفی
شنبه 21 اردیبهشت 1387, 21:22 عصر
سلام دوستان

به نظر شما کدام سیستم عامل یا توزیع اون از دید کاربر از همه زیباتره؟

اگه تصویری یا ریز تصویری در مورد یک سیستم عامل دارید اینجا بزارید فقط منظورم از دید کابر هستش

فدورا از همه به نظر من حرفه ای تره
ولی ubuntu همشبیه ویندوز است و هم میشه رایگان آنرا سفارش داد از بریتانیا پستش کنند.
ولی هیچ چیز ویندوز :قلب: نمی شه

حامد مصافی
شنبه 21 اردیبهشت 1387, 23:25 عصر
چه فرقی داره؟
روی همه توزیع ها یک رابط گرافیکی واحد نصب کنی و روی همه از یک استایل استفاده کنی همه به یک شکل نمایش داده خواهند شد.

shahab_ksh
یک شنبه 22 اردیبهشت 1387, 00:21 صبح
چه فرقی داره؟
روی همه توزیع ها یک رابط گرافیکی واحد نصب کنی و روی همه از یک استایل استفاده کنی همه به یک شکل نمایش داده خواهند شد.

اتفاقا به نظر میرسه زیاد به این مسله توجه نمیشه شما ویستا رو در نظر بگیرید حالت شیشه ای داره چرا در بقیه سیستم عاملها یا توزیع های دیگه به این مسله توجه نشده حتی آیکونهای شکیل نمی بینید

بر عکس همفکران شما معتقدم ظاهر کار حرف اول و آخر رو برای کاربران در دنیا خواهد زد این همه به مسائل مختلف برنامه نویسی پرداخته میشه اما به سلیقه مشتریان بی توجه

فکر نمی کنید راز موفقیت مایکروسافت همینه

zfarhad2000
یک شنبه 22 اردیبهشت 1387, 13:27 عصر
اتفاقا به نظر میرسه زیاد به این مسله توجه نمیشه شما ویستا رو در نظر بگیرید حالت شیشه ای داره چرا در بقیه سیستم عاملها یا توزیع های دیگه به این مسله توجه نشده حتی آیکونهای شکیل نمی بینید

بر عکس همفکران شما معتقدم ظاهر کار حرف اول و آخر رو برای کاربران در دنیا خواهد زد این همه به مسائل مختلف برنامه نویسی پرداخته میشه اما به سلیقه مشتریان بی توجه

فکر نمی کنید راز موفقیت مایکروسافت همینه

بله برای ویستا با آن ظاهر فوق العاده به درد نخورش چقدر رم، کارت گرافیک و cpu لازم هست بهتر نیست یکم منطقی فکر کنید و ببینید که آیا اصلا این همه رم , cpu برای چه چیزی لازم است برای اینکه شرکتهای سخت‌افزاری قطعات خودشون رو بفروشن یا اینکه سیستم عامل زیبا دیده بشه!!!

برروی لینوکس هم ما محیط‌های سه بعدی و فوق العاده زیبا داریم ولی به این همه رم و cpu نیازی نیست شما kubuntu جدید رو دانلود کنید و از بخش desktop effect اون جلوه‌های زیبایی رو که داره رو فعال کنید حتی با یک کارت گرافیک 64 و 512 مگابایت رم این افکتها به خوبی اجرا می‌شن و حتی می‌تونم بگم خیلی بهتر از ویستا هم هست.

اصلا فکر کرده‌اید چرا کاربران تمایلی به مهاجرت به ویستا ندارن چون دلیلی برای اینکار نمی‌بینن میکروسافت تمام تبلیغات خودش رو برروی امنیت کذایی و زیبایی ویستا انجام میده زیبایی که به نظر می‌یاد کاربران زیاد ازش خوششون نیومده....

یک مسئله دیگه در رابطه با سوال این تاپیک این هست که زیبایی برای هرکسی تعریفی داره به نظر من Kubuntu زیباست و به نظر کاربر دیگه‌ای fedora. پس نمیشه گفت زیباترین توزیع که همه کاربران قبولش داشته باشن کدامیکی هستش.

Bayazee
یک شنبه 22 اردیبهشت 1387, 23:02 عصر
سلام
۲ تا عکس از دسکتاپ خودم برای کسایی که خیلی لینوکس رو دست کم گرفتند ! لینوکس رو با کمی کار می شه خیلی بهتر از این کرد . کافی هست تو نت یه چرخی بزنید ببینید چه دسکتاپ های زیبایی پیدا می شه ! البته سوال پرسیده شده که کدوم سیستم عامل زیبا هست ! من اگر بدون هیچ گونه افزونه در نظر بگیریم مک رو زیبا تر از همه می دونم .

http://i30.tinypic.com/2qjytz8_th.png
اندازه واقعی :
http://i30.tinypic.com/2qjytz8.png

http://i28.tinypic.com/34dlna9_th.png
اندازه واقعی:
http://i28.tinypic.com/34dlna9.png

shahab_ksh
یک شنبه 22 اردیبهشت 1387, 23:51 عصر
بله برای ویستا با آن ظاهر فوق العاده به درد نخورش چقدر رم، کارت گرافیک و cpu لازم هست بهتر نیست یکم منطقی فکر کنید و ببینید که آیا اصلا این همه رم , cpu برای چه چیزی لازم است برای اینکه شرکتهای سخت‌افزاری قطعات خودشون رو بفروشن یا اینکه سیستم عامل زیبا دیده بشه!!!

برروی لینوکس هم ما محیط‌های سه بعدی و فوق العاده زیبا داریم ولی به این همه رم و cpu نیازی نیست شما kubuntu جدید رو دانلود کنید و از بخش desktop effect اون جلوه‌های زیبایی رو که داره رو فعال کنید حتی با یک کارت گرافیک 64 و 512 مگابایت رم این افکتها به خوبی اجرا می‌شن و حتی می‌تونم بگم خیلی بهتر از ویستا هم هست.

اصلا فکر کرده‌اید چرا کاربران تمایلی به مهاجرت به ویستا ندارن چون دلیلی برای اینکار نمی‌بینن میکروسافت تمام تبلیغات خودش رو برروی امنیت کذایی و زیبایی ویستا انجام میده زیبایی که به نظر می‌یاد کاربران زیاد ازش خوششون نیومده....

یک مسئله دیگه در رابطه با سوال این تاپیک این هست که زیبایی برای هرکسی تعریفی داره به نظر من Kubuntu زیباست و به نظر کاربر دیگه‌ای fedora. پس نمیشه گفت زیباترین توزیع که همه کاربران قبولش داشته باشن کدامیکی هستش.

به نظر من زیبایی ظاهری یک سیستم عامله که باعث استقبال از اون میشه حتی با پرداخت هزینه هایی که اشاره کردید من زمانی که ویندوز ویستا رو نصب کردم بیشتر کسایی که دیدن حاظر بودن سیستم خودشون رو ارتقا بدن تا این دسکتاپ رو داشته باشن

۲ تا عکس از دسکتاپ خودم برای کسایی که خیلی لینوکس رو دست کم گرفتند ! لینوکس رو با کمی کار می شه خیلی بهتر از این کرد . کافی هست تو نت یه چرخی بزنید ببینید چه دسکتاپ های زیبایی پیدا می شه ! البته سوال پرسیده شده که کدوم سیستم عامل زیبا هست ! من اگر بدون هیچ گونه افزونه در نظر بگیریم مک رو زیبا تر از همه می دونم .

ازشون خوشم اومد ای کاش در نگاه اول هر کاربر به لینوکس با این صحنه ها مواجه بشن

ویستا
http://i26.tinypic.com/b6q2wj_th.jpg
اندازه واقعی
http://i26.tinypic.com/b6q2wj.jpg

vahid4134
دوشنبه 23 اردیبهشت 1387, 14:43 عصر
سیستم عامل لینوکس دارای رابطهای گرافیکی هست. که معروفترینشون gnome و kde هست شما اگر وارد مثلا http://www.gnome-look.org/ بشید و ببینید که گرافیک ویستا بهتره یا gnome یا kde.
تازه توی ubuntu شما می تونید visual effect رو تغییر بدید . حالت عالی روی normal هست وقتی که روی extra می زارید باید سه چهار ساعت بای این پنجره هاش بازی کنید تا از روی کامپیوتر پاشید یا به بقیه کارتون برسید

vahid4134
دوشنبه 23 اردیبهشت 1387, 14:45 عصر
فدورا از همه به نظر من حرفه ای تره
ولی ubuntu همشبیه ویندوز است و هم میشه رایگان آنرا سفارش داد از بریتانیا پستش کنند.
ولی هیچ چیز ویندوز :قلب: نمی شه

واقعا هیچ چیز ویندوز نمیشه. بعد از عمری می فهمی که چه سیستم عامل گندی داشتی استفاده می کردی. (البته فقط به درد بازی می خوره)

ImanGh
پنج شنبه 26 اردیبهشت 1387, 23:13 عصر
دوستان اگر یکم برسی کنید می بینید که ماکروسافت همیشه دنباله رو بقیه بوده، هیچ وقت اولین نبوده ولی خوب شاید در بازاریابی بهترین بوده.

shahab_ksh
دوشنبه 30 اردیبهشت 1387, 01:39 صبح
بازاریابی بهترین بوده.

در دنیای فروش نرم افزار حرف اول و آخر رو میزنه (دید مشتری از نرم افزار)

razavi_university
دوشنبه 30 اردیبهشت 1387, 02:18 صبح
مك از نظر قدرت گرافيكي حرف اول رو ميزنه
در نظر بگيرين كه نرم‌افزارهاي گرافيكي مثل فتوشاپ اول واسه مك عرضه شدند
و مفهوم پنجره و آيكون در ويندوز از مك گرفته شده

vahid4134
دوشنبه 30 اردیبهشت 1387, 20:12 عصر
دوستانی که میگید فقط ویندوز میدونید این ویندوز چی هست ؟؟؟ شما اگر گرافیک میخوای یعنی رابط کاربری و ... بالا میخوای که در بین کاربرای ایرانی رسم شده که به علت سادگی کار همش دم از ویندوز میزنن در صورتی که هیچ چیز ازش نمیدونن بابا این ویندوز آشغاله.
اینو دیگه همه میدونن مایکروسافت و جناب گیتس به هیچ وجه رازی نمیشه که نامش از قول نرم افزاری دنیا حذف شه در صورتی که خیلی وقت پیش نامش از صفحه پاک شده و خودش نمیدونه .
آقایی که از ویندوز ترفداری میکنی شما به طور حرفه 1 سال با ویندوز کارکن بعد برو سراغ لینوکس و ... ببینم User Friendly بودن کدومو ترجیح میدی دیگه گذشت اون زمان که یه مایکروسافت میگفتن 1000 تا از بغلش در میمد الان بازار دنیا دست Apple که مدیرش هم Stive Jobs هستش میدونید شعار Apple در آمریکا چیه >>> هر چیز که شرکت های دیگه قرار هست که عرضه کنن Apple به شما 5 سال قبل عرضه کرده است<<< آیا میدونید معنی این حرف چیه ؟؟؟

در آخر امنیت , گرافیک , User Friendly و همه و همه = لینوکس
فکر کنم شما زیادی اعصابت از دست ویندوز خورد شده:لبخند:
ولی خوب خداییش یه چیز ویندوز خوبه و اونم اینه که بازی های جدید روش اجرا میشه (چیز دیگه ای خوب نداره:لبخند:)
می دونید دوست عزیز مشکل جامعه ایران این هست که فقط از ویندوز استفاده می کنند و کسی سراغ لینوکس نمیره (شاید ترس) از طرف دیگه افراد حرفه ای که به حق اونها هستند که دارن از کامپیوتر استفاده می کنند نگرششون به لینوکس هست چون می دونند که معنای بازمتن چیه و اونها هستند که واقعا دارند از معنای بازمتن استفاده می کنند

محمدامین شریفی
جمعه 03 خرداد 1387, 19:36 عصر
دوستان اگر یکم برسی کنید می بینید که ماکروسافت همیشه دنباله رو بقیه بوده، هیچ وقت اولین نبوده ولی خوب شاید در بازاریابی بهترین بوده.

تا آنجا که من میدانم یکی از دلایل اینکه مردم از ویستا اونجور که ماکروسافت می خواست استقبال نکردند و انتظار نسخه بعدی آنرا می کشند بازاریابی ضعیف آن بوده است(البته من در ایالات متحده زندگی نمی کنم از استدلال "بیزینس ویک" می گویم).
به نظر من بجای اینکه به جدل بپردازیم. اساتید به من شاگرد فرق سیستم عامل های گوناگون را بگویید :متفکر: فکر کنم تاپیک shahab_ksh کم کم داره آماتوری و تعصبانه میشه

shahab_ksh
جمعه 03 خرداد 1387, 22:59 عصر
فکر کنم تاپیک shahab_ksh کم کم داره آماتوری و تعصبانه میشه

نه قصدم فقط نگاه به سیستم عمل از دید همگان بود فارغ از همه امکانات

Bahram0110
جمعه 03 خرداد 1387, 23:23 عصر
به نظر من زیبایی و گرافیک بالای سیستم عامل خیلی رنج آوره! هر چی ساده تر باشه قشنگ تره!!

محمدامین شریفی
شنبه 04 خرداد 1387, 09:30 صبح
نه قصدم فقط نگاه به سیستم عمل از دید همگان بود فارغ از همه امکانات
"فارغ از همه امکانات" با "نگاه به سیستم عامل" کاملا متناقض است .
حالا که همه با windows کار کردیم به تفاوت بین نسخه های لینوکس و با mac بپردازیم.
"نگاه به سیستم عامل "را در نظر سنجی بیاورید
با سپاس از شهاب:تشویق:

rostamkhani
جمعه 07 تیر 1387, 01:17 صبح
به نظر بنده
هر دو سیستم عامل ویندوز و لینوکس با دیدگاه های بسیار متفاوت خوب و غیر قابل انکار هستن
سیستم عامل لینوکس همانطور که میدونید از دیدگاه سیستم عاملی ( امنیت، کار با سخت افزارها، و قدرت در شبکه و و و بسیار مسائل مهم سیستمی و حتی غیر سیستمی مثل دید کاربر که در بحث سیستم عاملها و مقایسه آنها به نظر بنده در آخرین موارد مقایسه باید باشه) کم که نداره خیلیم بیشتر داره.
ولی سیستم عامل ویندوز و خوب بودن این سیستم عامل بیشتر مسائل سیاسی (نرم افزاری، سخت افزاری، شرکتی ، و حتی دولتی) میتونه باشه و پشتیبانی های کلانی که از این سیستتم عامل میشه
مثالی که دوستان زدن مثل بازیها و خیلی از نرم افزارها که این مسئله مربوط میشه به بحث اینکه کدوم رو بیشتر استفاده میکنیم نه این که کدوم سیستم عامل بهتریه
اینکه ویندوز بازی های بیشتری روش نصب میشه یا حتی دید کاربر با محیط کاربری بهتری داره در رده های آخر بحث سیستم عامل هست .
نتیجه صحبتم در مورد این سوال که کدام زیباتره اینکه
اولا - زیبایی خیلی مواقع سلیقه ای و سلیقه نسبت به موارد استفاده و زمان حتی برای یک شخص فرق میکنه بنده خیلی وقت است که دنباله اینم که مانیتورم سیاه و سفید بشه و محمترین دلیلشم اینکه
این همه رنگ برای کسی که کارش کامپیوتره کار چشم رو چند برابر میکنه و چشم زود تر خسته و فرسوده میکنه به علت کار تفکیک رنگها که چشم انجام میده (میتونید با چند لحظه نگاه کردن به یک عکس رنگی و عوض کردن سریع همان عکس ولی سیاه سفید و حالت چشم و آرامشی که برای چشم حاصل میشه این موضوع رو تجربه کنید ) از دوستان اگه روشی برای این کارمیدونن ممنون میشم راهنمایی کنن بنده که تاحالا پیدا نکردم
و دوما با ارض پوزش اینکه کدوم سیستم عامل زیبا تره فکر کنم سوال زیاد دروستی نباشه و جواب دادن به اون آدمو به اشتباه میندازه چرا - واسه اینکه زیبای که مد نظر سوال یک نرم افزار است که روی یک سیستم عامل نصب میشه و ربطی به اون سیستم عامل نداره میتونه همونیکه روی ویندوزه روی لینوکس نوشت و نصب کرد یا چرا راه دور بریم همونی که رو ویستا روی XP نصب کرد که قبلا نوشتن
سوال مثل این ممونه که روی یه پیکان رینگ اسپورت توپ بندازیم و روی یه فراری یه لاستیک رینگ معمولی
بعد بگیم آقا فقط به رینگا نگاه کنید بگید پیکان قشنگتره یا فراری معلومه همه میگن پیکان:قهقهه::چشمک:

بمب منطقی
جمعه 07 تیر 1387, 02:46 صبح
دوستان اگه توجه کرده باشن تو این تاپیک قانون شماره 16 نقض شده:
قانون شماره 16
تبدیل محیط علمی انجمن ها به محل حل اختلافات و بیان اظهار نظرهای شخصی ممنوع است.

این قانون میگه کل کل ممنوع. خیلی عجیبه که تا حالا این تاپیک قفل نشده!!

محمدامین شریفی
جمعه 07 تیر 1387, 10:43 صبح
قانون شماره 16

من هم این موضوع را گفتم و دوست دارم علمی بشه.و به تفاوت های mac با نسخه های linux بحث شود.نقاشان،طراحان وب،بازی سازها،توسعه دهنده های برنامه های متن باز نظر بدید

محمدامین شریفی
جمعه 07 تیر 1387, 11:07 صبح
طراح وب:
بیشتر سرورهای میزبانی لینوکس است یکی از این دلیل ها گفته میشه امنیت بیشتری نسبت به ویندوز داره.یکی از شعار های لینوکس رایگان بودن آنست .ولی همانطور که دیده میشه نرم افزارهایش اکثرا پولیست به همین دلیل فقط تا حدودی از لحاظ قیمت از ویندوز ارزانتر است.(البته بستگی زیادی به زبان برنامه نویسی تحت وبتان دارد)
این مقاله (http://www.michaelhorowitz.com/Linux.vs.Windows.html) راجع به همین موضوع است

tux-world
دوشنبه 10 تیر 1387, 11:20 صبح
بسته compiz رو نصب کنید فرق بین ویستا و رم و سی پی یویی که استفاده می کنه رو خواهید فهمید D:

vahid4134
چهارشنبه 12 تیر 1387, 23:51 عصر
طراح وب:
بیشتر سرورهای میزبانی لینوکس است یکی از این دلیل ها گفته میشه امنیت بیشتری نسبت به ویندوز داره.یکی از شعار های لینوکس رایگان بودن آنست .ولی همانطور که دیده میشه نرم افزارهایش اکثرا پولیست به همین دلیل فقط تا حدودی از لحاظ قیمت از ویندوز ارزانتر است.(البته بستگی زیادی به زبان برنامه نویسی تحت وبتان دارد)
این مقاله (http://www.michaelhorowitz.com/Linux.vs.Windows.html) راجع به همین موضوع است

دوست عزیز مهمترین شعار لینوکس بازمتن بودن اون هست
دلیل اینکه بیشتر سرویس های ارایه شده بر روی سرویس ها پولی هست به خاطر مسائل دیگری هست و آن هم به دلیل استفاده ناصحیح ما هست.
مثلا cpanel درسته نسخه پولی هست اما جز دنیای بازمتن نیست. نسخه بازمتن رو باید به Openvz کرد (البته این نرم افزار برای ارائه vps هست) یا ispConfig یا webmin یا gnupanel و خیلی موارد دیگه جستجو کرد. البته بر روی خود cpanel هم هزار و یک چیز بازمتن نصب شده است. از وب سرورش بگیر تا وب میل و خیلی موارد دیگه کلا بازمتن هستند اگر قرار بود پول اینها هم پرداخت بشه که دیگه واویلا بود
در ضمن سایتهایی که توسط خودم طراحی میشه روی vps اجرا می کنم که هیچ کدوم از نرم افزارهاش پولی نیست و همه رایگان و بازمتن هستند. پس این استفاده غلط بر می گرده به خود استفاده کنندگان که تا اسم کنترل پنل میاد فکر می کنند فقط cpanel هست.

قانون شماره 16

دوست عزیز اینجا هیچگونه قانونی نقض نشده.
منظور از این حل اختلافات حل اختلافاتی این چنین (که در زمره موارد علمی قرار می گیرد هست همه در جهت روشن شدن سطح دید کاربر و استفاده از نرم افزارها بیان شده است) نیست منظور مواردی دیگر در خلاف جهت علم هست.
این قانون نمیگه کل کل ممنوع
علم بدون کل کل به درد نمی خوره. علمی که پاش کل کل نشه هیچ وقت درست نمیشه

محمدامین شریفی
جمعه 14 تیر 1387, 16:31 عصر
من چون asp کارم اینو از دوستان شنیده بودم.خب بیشتر توضیح میدی.

vahid4134
جمعه 14 تیر 1387, 18:04 عصر
توضیح بیشتر بخوام بدم این هست که . شما برای نصب لینوکس هزینه ای پرداخت نمی کنید. برای نصب نرم افزارها هم هزینه ای پرداخت نمی کنید مثل سرویس sendmail یا سرویس های دیگه.
حالا کار cpanel این نیست که کل سیستم رو خودش داره. فقط یک واسط برای شما هست که بتونید از این سرویسها راحتتر استفاده کنید (در واقع هر کنترل پنلی برای این منظور ساخته میشه) یعنی شما با دانش کافی می تونید بدون استفاده از هر کنترل پنلی کلیه سرویسها رو راه اندازی کنید بدون پرداخت هیچگونه هزینه ای. البته cpanel تنها گزینه ای که داره این هست که کار کردن باهاش خیلی راحت هست اما از نظر کارایی خیلی ضعیف هست. حالا کنترل پنلی مثل webmin به آدرس http://www.webmin.com/ شاید مقداری کار کردن باهاش سخت باشه اما از نظر کارایی بسیار خوب عمل می کنه و رایگان هم هست.
اما شما روی ویندوز برای نصب ویندوز ماهانه باید هزینه پرداخت کنی و برای سرویس هاش هم باید هزینه پرداخت کنی. و این هزینه ها سنگین هست. با محاسبه ای که من کردم برای یک سرویس لینوکس اگر بخوایید یک سرویس ویندوز با همون امکانات داشته باشید تقریبا هزینه ای برابر با دو برابر باید پرداخت کنید و برای یک مدیر سرور برای نگهداری یک سرور لینوکس (با cpanel) اگر بخواد همین سرور با ویندوز رو داشته باشه باید حدود ۵ برابر هزینه پرداخت کنه

محمدامین شریفی
شنبه 15 تیر 1387, 12:49 عصر
ببین من درست فهمیدم،من هنگامی که می خواهم با میزبان(host) ارتباط برقرار کنم از helm استفاده می کنم ولی میتوانم با command هم اینکار را انجام بدهم.
آیا CPanel که شما می گویید جز برنامه های لینوکس نیست؟
آیا ویندوز که روی سرور های ایران نصب هست crack شده نیستند؟

kernel
سه شنبه 18 تیر 1387, 11:01 صبح
پیشنهاد می کنم Ubuntu 8.04 رو ببینید چون زیبایی فوق العاده ای داره و نصب راحتی داره که تو هیچ توزیع لینوکس نمی تونین به این راحتی نصب کنین ، حتی میتونین از داخل ویندوز شروع به نصب کنین با گزینه ای که تحت عنوان Install inside windows داره .
بعدشم اینکه بعد از نصب بلافاصله و بدون هیچ کار اضافه ای به تمام پارتیشن های Fat و NTFS سیستم خودتون دسترسی دارین !

محمدامین شریفی
سه شنبه 18 تیر 1387, 12:52 عصر
پیشنهاد می کنم Ubuntu 8.04 رو ببینید چون زیبایی فوق العاده ای داره و نصب راحتی داره که تو هیچ توزیع لینوکس نمی تونین به این راحتی نصب کنین ، حتی میتونین از داخل ویندوز شروع به نصب کنین با گزینه ای که تحت عنوان Install inside windows داره .
بعدشم اینکه بعد از نصب بلافاصله و بدون هیچ کار اضافه ای به تمام پارتیشن های Fat و NTFS سیستم خودتون دسترسی دارین !
خیلی جالب هست ولی اینجور که من شنیده ام 2 نوع دارد.رایگان و پولی.
در این وبگاه (http://www.ubuntu.com/getubuntu) رسمیش بروید با پست رایگان در خونتون میاره.
ولی برای نصب کاملش به من گفت فرمت کن

جواب پرسش من نمیدید؟

vahid4134
چهارشنبه 19 تیر 1387, 09:24 صبح
ببین من درست فهمیدم،من هنگامی که می خواهم با میزبان(host) ارتباط برقرار کنم از helm استفاده می کنم ولی میتوانم با command هم اینکار را انجام بدهم.
آیا CPanel که شما می گویید جز برنامه های لینوکس نیست؟
آیا ویندوز که روی سرور های ایران نصب هست crack شده نیستند؟

ببخشید من یک مقدار مشغلم زیاد شده دیر به دیر میام اینجا
من در مورد ویندوز چیزی نمی گم چون واقعا اطلاعات درستی از هاستینگش ندارم. اما اگر در لینوکس بخوای شبیه سازی کنی بله می تونی این کارها رو با command هم انجام بدی
اما در مورد cpanel
cpanel جز برنامه های لینوکس هست. هر برنامه ای که برای لینوکس نوشته میشه قرار نیست که رایگان و بازمتن باشه مگر از یک نرم افزار بازمتن دیگه استفاده کرده باشه که خودش هم باید بازمتن باشه.
در مورد ویندوز روی سرور های ایران باید بگم متاسفانه من هر چی سرور ویندوز تو ی ایران دیدم از ویندوز کرک شده استفاده کرده (به هر حال مدیر سرور هست که نمی خواد هزینه پرداخت کنه) البته فقط سرورهای داخل ایران یا داخل کشورهایی که قانون کپی رایت رو رعایت نمی کنند اکر سرور در کشور دیگه باشه نمی تونن از ویندوز کرک شده استفاده کنند.

محمدامین شریفی
جمعه 21 تیر 1387, 17:00 عصر
خوب بچه ها بحالا به unix و سیستم عامل مشتق شده از آن مثلlinux,solaris,macintosh
بپردازییم.من شنیده ام که که برای اولین بار unix در آزمایشگاه بل درست شد و تمام سیستم عامل ها بجز ویندوز از آن الهام گرفته اند
آیا کسی با mac یا solaris یا unix کار کرده است؟
به نظر شما در آینده میتوانند رقیب سرسخت ویندوز شوند(همانگونه که الان در گرافیک و سرور و دانشگاهها شده اند)؟

vahid4134
جمعه 21 تیر 1387, 17:50 عصر
در مورد این مسئله درست گفته شده و تمام سیستم عامل ها به جز ویندوز از یونیکس الهام گرفته شده (جاتوم خالی توی متن سوالهای کنکور کاردانی به کارشناسی امسال همین مطلب بود)
من solaris رو خیلی قبول دارم هم از نظر کارایی و هم از نظر زیبایی. به هر حال سیستم عاملی که شرکت sun پشتش باشه جای حرفی نمی زاره. شاید ما قبلا درک نمی کردیم که سان چه شرکت قدرتمندی هست. اما الان که mysql رو در دست گرفته با تغییراتی که در mysql داده واقعا خودش رو یک غول در دنیای برنامه نویسی معرفی کرد. سولاریس در آمریکا واقعا حرف برای گفتن داره و روی سیستم های بی نظیر sun واقعا شگفت انگیز جواب میده. من یکبار کامپیوتر sun رو دیدم که روش solaris نصب بود. بعد از یک ساعت کار کردن هنوزم دوست دارم فرصت گیر بیارم و باهاش کار کنم (البته فقط روی کامپیتورهای سان)
اما در بین سیستم عاملهای مشتق گرفته شده از یونیکس الان اوبونتو آینده روشنی رو داره و در عرض مدت کوتاهی طرفدارهای زیبایی رو پیدا کرده. صد البته همین الانش هم این سیستم عاملها رقیب سرسخت مایکروسافت شده اند.

محمدامین شریفی
جمعه 21 تیر 1387, 20:35 عصر
من قبول ندارم که رقیب ماکروسافت باشه چون بالای 90 درصد رایانه ها ویندوز دارند.
این چه رقابتی هست.
اوبونتو رو نصب کردم و یکم با بازیهاش بازی کردم(چون کار دیگه ای بلد نبودم)
ببینم آیا نرم افزارهایی که مثلا برای شرکت اوبونتو نوشته میشه روی ردهت هم کار میکنه؟
منظورم اینکه فقط با turbo c++ میشه برنامه نویسی کرد یا چیزی مثل visual studio داره که محیط گرافیکی بالایی داشته باشه؟

vahid4134
جمعه 21 تیر 1387, 22:15 عصر
من قبول ندارم که رقیب ماکروسافت باشه چون بالای 90 درصد رایانه ها ویندوز دارند.
این چه رقابتی هست.
اوبونتو رو نصب کردم و یکم با بازیهاش بازی کردم(چون کار دیگه ای بلد نبودم)
ببینم آیا نرم افزارهایی که مثلا برای شرکت اوبونتو نوشته میشه روی ردهت هم کار میکنه؟
منظورم اینکه فقط با turbo c++ میشه برنامه نویسی کرد یا چیزی مثل visual studio داره که محیط گرافیکی بالایی داشته باشه؟

اول از همه اینکه ویندوز زود به بازار اومد و بازار رو به دست گرفت. اوبونتو تازه اومده و تازه جون گرفته. نگاهی به درصد رشد استفاده از ابونتو نشون میده که خیلی سریع داره پیشرفت می کنه
اگر شما نتونستید با ubuntu کار کنید چون خواستید مثل ویندوز باهاش کار کنید در حالی که اوبونتو محیط بسیار ساده تری رو داره و با یکم تلاش در عرض یک هفته می تونید درک کنید که چطور باهاش کار کنید و تازه می فهمید که چقدر کار کردن باهاش سادست. نباید به چیزی تعصبی نگاه کرد. دلیل شما برای اینکه میگید ویندوز بهتره چیه؟ شما این صفحه رو بخونید
http://tallblog.conted.ox.ac.uk/index.php/2007/08/03/windows-vs-ubuntu-why-switch/
حالا باز هم میشه دلیل آورد که رقابت دست کیه؟
ubuntu چه مدت اومده؟ چه طوری تونسته ۸ میلیون کاربر رو به این زودی جذب کنه که از این ۸ میلیون سه و نیم میلیون نفر کاربر حرفه ای هستند؟
نرم افزار برای شرکت ubuntu نوشته نمیشه. در واقع هر نرم افزار که نوشته میشه برای محیط بازمتن نوشته میشه برای کسانی که از لینوکس استفاده می کنند نوشته میشه. شما فقط کافیه نسخه باینری یا بسته deb اون رو بگیرید و نصب کنید.
در مورد ویژوال استدیو خیر همچین چیزی رو نداره (حداقلش اینه که من ندیدم). البته دلیلش هم روشنه. چونکه کسانی که طرفداران و توسعه دهندگان اصلی اوبونتو هستند (و دیگر سیستم عامل های لینوکس ) افرادی حرفه ای در زمینه برنامه نویسی هستند و اصلا دوست ندارند که یک واسط بیاد و براشون برنامه نویسی کنه. اونها برنامه نویسی رو به معنای واقعی می خواهند
یادمون نره هر چیزی که زیاد استفاده میشه دلیل بر بهتر بودنش نیست. مثلا اگر زیاد از python توی ایران حرفی نیست یعنی اینکه pyhton ضعیفه؟ در حالی که توی تست هایی که کردم سرعتش حتی از php هم بالا تر بوده.
من که اوبونتو رو در چند سال دیگه بالاتر از ویندوز می بینم. حتی توی سرورها هم دوست دارم که اوبونتو رو نصب کنم چون واقعا کار کردن باهاش راحت و بی دردسر هست.

محمدامین شریفی
جمعه 21 تیر 1387, 23:44 عصر
مقاله رو خوندم ولی این دلیل قانع کننده ای نیست به عنوان مثال بیشتر ما توسعه دهنده های وب از فایر فاکس برای امتحان کد هامون استفاده می کنیم ولی آیا از IE استفاده نمی کنیم مگر نه اینکه می گویند فایر فاکس از ماکروسافت قویتر است،امنیت بیشتری دارد،با استانداردهای کنسرسیوم وب بیشتر سازگار است و....
در ضمن اون آمار از خودم نبود از یک موسسه آمارگیری بین المللی بود.تازه بیشتر آنهایی که ازسیستم عاملی غیر از ماکروسافت استفاده می کنند در کنار آن ویندوز هم دارند

محمدامین شریفی
جمعه 21 تیر 1387, 23:49 عصر
مشکلی که من با لینوکس دارم اینست که همه سخت افزارهای رایانه ام در آن شناسایی نمی شود.
پرسش من اینست که درایور سخت افزار ها را چگونه برای لینوکس پیدا کنیم.به عنوان مثالpc suite mobile
آیا یادگیری از دنیای دات نت به لینوکس آسان است،همانطور که گفتید محیطی برای برنامه نویسی دارای گرافیک بالا در لینوکس وجود ندارد

ceramic
شنبه 22 تیر 1387, 11:05 صبح
مشکلی که من با لینوکس دارم اینست که همه سخت افزارهای رایانه ام در آن شناسایی نمی شود.
پرسش من اینست که درایور سخت افزار ها را چگونه برای لینوکس پیدا کنیم.به عنوان مثالpc suite mobile
آیا یادگیری از دنیای دات نت به لینوکس آسان است،همانطور که گفتید محیطی برای برنامه نویسی دارای گرافیک بالا در لینوکس وجود ندارد

ببخشید من در حد دانسته های خودم نظر میدم .

برای شناسایی سخت افزار ها در نسخه های جدید توزیع های معروف مشکلی وجود ندارد .

شما می توانید از یک توزیع قوی و پایدار مثل Opensuse 11.0 یا Fedora 9.0 استفاده کنید و فکر می کنم با اینها مشکلی از نظر شناسایی سخت افزار نخواهید داشت .

برای برقراری ارتباط بین پی سی و موبایل هم در لینوکس پکیج های خاصی وجود دارد که برخی از آن همراه با خود توزیع نصب می شود.

برنامه ی گامباس هم محیط گرافیکی برای برنامه نویسی دارد ( دقیقا مشابه VB ) که می توانید مقاله ای خلاصه را در باره ی آن در لینک زیر ببینید :

http://www.forum.p30world.com/showthread.php?t=34184&highlight=%DA%AF%D8%A7%D9%85%D8%A8%D8%A7%D8%B3

vahid4134
شنبه 22 تیر 1387, 12:57 عصر
مقاله رو خوندم ولی این دلیل قانع کننده ای نیست به عنوان مثال بیشتر ما توسعه دهنده های وب از فایر فاکس برای امتحان کد هامون استفاده می کنیم ولی آیا از IE استفاده نمی کنیم مگر نه اینکه می گویند فایر فاکس از ماکروسافت قویتر است،امنیت بیشتری دارد،با استانداردهای کنسرسیوم وب بیشتر سازگار است و....
در ضمن اون آمار از خودم نبود از یک موسسه آمارگیری بین المللی بود.تازه بیشتر آنهایی که ازسیستم عاملی غیر از ماکروسافت استفاده می کنند در کنار آن ویندوز هم دارند

یه عالمه نوشته بودم برق رفت پاک شد
خوب کوتاه می کنم و می گم
دلیل اینکه شما زا IE استفاده می کنید چی هست؟ اگر گاهگداری ازش استفاده می کنم فقط برای اینکه می خوام کدم کراس براوزر باشه. اگر نمی خواستم هرگز سراغش نمی رفتم. یا اگر کاربرانم از IE استفاده نمی کردند سراغش نمی رفتم.
در مورد آمار آمار درستی بوده (البته یه موقع یادمه ۹۵ بود بعد شد ۹۰ آخرین اطلاعاتی که دارم اینه که ۸۶٫۴ هست ).
می بینی که آمارش رو به منفی شده اما ابونتو رشدش مثبت بوده. پس آمار هم آینده خوبی رو برای مایکروسافت پیشبینی نمی کنند.
در لینوکس (بیشتر منظور ubuntu هست که خیلی کاربرپسند شده) بیشتر قطعات شناسایی میشن. من رو خیلی از کامپیوتر ها نصبش کردم و روی همشون که تاب به حال همه قطعات رو شناسایی کرده. حتی روی لپتاپها هم. البته بعضی هاش رو نصب نمی کنه (دلیل نصب نکردنش رو یک مقدار سرچ کنی می فهمی) و بهت هم میگه کدوماش هست (بیشتر کارتهای گرافیک اینطوری هستند) و انتخاب می کنی و نصب میشه. برای pc suite mobile هم من تا به حال هرچی موبایل وصل کردم خودش شناسایی کرده به جز i-mate که خوب با بعضی از بسته ها میشد آورد بالا. البته روش ویندوز نصبه و معلومه زیاد ربطی به لینوکس نداره.

ceramic
شنبه 22 تیر 1387, 13:37 عصر
یک نکته را فراموش کردم بنویسم .

به هر حال تاپیک در باره ی « زیباترین » است نه کارآترین .

فکر می کنم لینوکس با بهره مندی از پکیج هایی مثل compiz یا beryl که افکت های بسیار زیبایی را به وجود می آورند ، برتر از زیباترین نسخه های ویندوزی است و در این مورد من رقابت اصلی را بین لینوکس و mac میدانم .

vahid4134
شنبه 22 تیر 1387, 14:28 عصر
یک نکته را فراموش کردم بنویسم .

به هر حال تاپیک در باره ی « زیباترین » است نه کارآترین .

فکر می کنم لینوکس با بهره مندی از پکیج هایی مثل compiz یا beryl که افکت های بسیار زیبایی را به وجود می آورند ، برتر از زیباترین نسخه های ویندوزی است و در این مورد من رقابت اصلی را بین لینوکس و mac میدانم .

آره واقعا بسته هیا compiz خیلی جالب هست. البته استفاده زیاد ازش رم رو بالا می بره.
البته قالبهای gnome هم خیلی زیبا هستند

محمدامین شریفی
شنبه 22 تیر 1387, 19:14 عصر
من با رایانه ام کارهایی می کنم که فقکر می کن نمی شود با لینوکس کرد:
1.کار با ویژوال استدیو
2.وصل شدن به اینترنت از طریق گوشی
با وجودی که پروژه های متن بازی مثل مونو آمده است ولی آن کجا و VS08 کجا(با آن در ویندوز کار کرده ام)
ولی با انحصار ماکروسافت و نداشتن کمک کننده مالی قوی برای لینوکس فکر نکنم حالا حالا ها به ویندوز بتونن رقابت کنند .2 مقاله در PCMAG بود که اولی می خواست با اپن آفیس و... تمام کارهایی را که در طول روز با ویندوز می کند را با لینوکس انجام دهد و در اخر نتیجه اش را خودتان می دانید.آن دیگری که خود را خوره کد نویسی و شبکه می دانست و گفته بود تنها برتری لینوکس(به جز باز متن بودن و ارزانتر بودن)اینست که برای خوره های کد نویسی بهتر است و در آخر هم حرف خود را تکزیب کرده و گفت حتی در این موارد و شبکه ویندوز قوی تر است.یک مثال امیانه مثل قضیه نوکیا است با توجه به ورود شرکت های دیگر فروش نوکیا کمتر شده است و فروش آی فون و سونی اریکسون بیشتر از قبل ولی آیا آی فون جایگزین نوکیا می شود،خیر به این دلیل که آی فون برای قشر خواصی دارد گوشی می سازد ولی بقیه شرکت ها گوشی سازی نمی توانند اینکار رابکنند.
مک:گرافیست ها که دوست دارند محیطی راحت و ساده داشته باشند
لینوکس:شبکه،دانشگاه ها،خوره های کدنویسی،...
ویندوز:از جارو کش تا بیل گیتس و هکرها
نظر شما چیست؟

vahid4134
شنبه 22 تیر 1387, 22:54 عصر
من با رایانه ام کارهایی می کنم که فقکر می کن نمی شود با لینوکس کرد:
1.کار با ویژوال استدیو
2.وصل شدن به اینترنت از طریق گوشی
با وجودی که پروژه های متن بازی مثل مونو آمده است ولی آن کجا و VS08 کجا(با آن در ویندوز کار کرده ام)
ولی با انحصار ماکروسافت و نداشتن کمک کننده مالی قوی برای لینوکس فکر نکنم حالا حالا ها به ویندوز بتونن رقابت کنند .2 مقاله در PCMAG بود که اولی می خواست با اپن آفیس و... تمام کارهایی را که در طول روز با ویندوز می کند را با لینوکس انجام دهد و در اخر نتیجه اش را خودتان می دانید.آن دیگری که خود را خوره کد نویسی و شبکه می دانست و گفته بود تنها برتری لینوکس(به جز باز متن بودن و ارزانتر بودن)اینست که برای خوره های کد نویسی بهتر است و در آخر هم حرف خود را تکزیب کرده و گفت حتی در این موارد و شبکه ویندوز قوی تر است.یک مثال امیانه مثل قضیه نوکیا است با توجه به ورود شرکت های دیگر فروش نوکیا کمتر شده است و فروش آی فون و سونی اریکسون بیشتر از قبل ولی آیا آی فون جایگزین نوکیا می شود،خیر به این دلیل که آی فون برای قشر خواصی دارد گوشی می سازد ولی بقیه شرکت ها گوشی سازی نمی توانند اینکار رابکنند.
مک:گرافیست ها که دوست دارند محیطی راحت و ساده داشته باشند
لینوکس:شبکه،دانشگاه ها،خوره های کدنویسی،...
ویندوز:از جارو کش تا بیل گیتس و هکرها
نظر شما چیست؟
در مورد وصل شدن به اینترنت با گوشی میشه اگر یک مقدار سرچ کنید
در مورد ویژوال استدیو خوب این دیگه ماله خود مایکروسافت هست و از محصولات اون هست.
شما برید از qt به همراه python استفاده کنید ببینید کدوم بهتره. (هم حرفه ای تر هست و هم کار کردن باهاش راحت و هم جذابتر)
در مورد پشتیبانی مالی کی میگه نداره شما این صفحه رو مطالعه کن
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%84%DB%8C%D9%86%D9%88%DA%A9%D8%B3_%D8%A7%D9%88% D8%A8%D9%88%D9%86%D8%AA%D9%88
سرمایه اولیه ubuntu ۱۰ میلیون دلار هست. تازه ابونتو هزینه آنچنانی رو برای توسعه نمی خواد. بیشتر افراد داوطلبانه کار می کنند.
در مورد شبکه ویندوزی هم همین بسنده که قیمت راه اندازی شبکه ویندوزی دو برابر هزینه راه اندازی در لینوکس هست (در هلند همینطوری هست) من که تا به حال مشکلی با راه اندازی شبکه توی لینوکس نداشتم. اون هم با سرورهایی که دو تا کارت شبکه دارند. که بحثشون خیلی پیشرفته میشه (بر هر مشکلی بر می خوردم با یه ذره جستجو مسئله برام حل شد) تازه توی کلاستر کردن ویندوز واقعا مشکلات شدیدی رو داره که لینوکس نداره.
شما ببینید چند نفر می تونند به صورت ریموت شبکه ویندوز رو راه اندازی کنند. اما با لینوکس به راحتی میشه به صورت ریموت این کار رو انجام داد.
اوبونتو اصلا برای این ساخته شد که از هر قشر هر نژاد و هر زبانی بتونند ازش استفاده کنند و توسعش بدند.
اما یک چیزهایی یادمون نره.
مایکروسافت پی منافع خودش هست چون یک شرکت هست و داره هزینه می کنه
اوبونتو پی کاربرپسند شدن هست چون ماله یک شرکت نیست ماله هر کسی هست که داره ازش استفاده می کنه و در توسعه اون فعالیت می کنه.
بازمتن یعنی اینکه استفاده کردی و مشکلی داشت اگر می تونی حلش کنی حلش کنی تا در نسخه های بعدی اصلاح بشه. راز موفقیت بازمتن همین هست. شما برید به اوبونتو ۶٫۱۰ نگاه کنید روی خیلی از سیستمها کار نمی کرد. پر از مشکلات بود . خیلی از مواقع قاطی می کرد. اگر هر کسی به خاطر این مشکلات نمی رفت سراغش و مشکلاتش رو ریپورت یا حل نمی کرد که الان نامی از اوبونتو نبود. من یا شما که داریم ازش استفاده می کنیم هستیم که داریم گسترشش میدیم.
شما حق نداری توی ویندوز تغییراتی بدی. مایکروسافت به شما این اجازه رو نمیده. شما محصور هستید که هر آنچه را که مایکروسافت به شما داده رو اجرا کنید
اما توی لینوکس تو هم سهم داری و می تونی هر کاری باهاش کنی. از تغییر در kernel گرفته تا تغییر در تک تک نرم افزارهاش.
یک چیز خیلی مهم که باید بهش توجه کرد
لینوکس قرار نیست ویندوز بشه که هر توقعی از ویندوز داریم از لینوکس داشته باشیم.
اگر از این قرار باشه من چند تا نرم افزار میگم (که خودم باهاش کار کردم) کدومش رو ویندوز داره
hypervm
OpenVZ
و
....

razavi_university
شنبه 22 تیر 1387, 23:42 عصر
اگه ویندوز در شبکه و سایر امور اینقدر قویه چرا اکثر سرورهای بزرگ دنیا از توزیع های لینوکس استفاده می کنند؟
و یا اگه یه همین ISP سر خیابونتون هم سر بزنید می بینید که حداقل کش سرورش لینوکسی است
(منکر این قضیه نیستم که ماکروسافت پیشرفت نداشته و مثلا نمیشه روش همین کش سرور رو داشت)
ویندوز صرفا به خاطر اینکه کارهای روزمره رو ساده می کنه از نظر کاربران خانگی خیلی خوب به نظر میاد در صورتی که مثلا Redhat که ما به عنوان یک توزیع مثلا عمومی می شناسیم اصلا برای کاربر خانگی ساخته نشده و برای همین کارهای دسکتاپی روزمره رو نمیشه به راحتی باهاش انجام داد(البته توزیع های خانگی مثل Suse و Ubuntu هم هستند)

razavi_university
شنبه 22 تیر 1387, 23:56 عصر
بهتره دلایل استفاده از لینوکس رو هم بگم البته فقط چندتاشو:
1- لینوکس بازگشت سرمایه را تضمین می کند.
2- لینوکس می تواند بسیاری از وظایف Desktop را انجام دهد.
3- لینوکس قابلیت ها و توانایی های بسیار زیادی را در محیط شبکه ای ارائه می دهد.
4- لینوکس روی سیستمهایی با مشخصات بسیار پایین هم نصب می شود.
5- به دلیل Open Source بودن امکان تبادل با سیار سکوهای کاری دیگر وجود دارد.((Cross Platform
6- بسیاری از شرکتهای بزرگ دنیا محصولات و تجهیزات مبتنی بر Linux تولید می کنند(IBM,Oracle,Sun,...)
7- لینوکس سیستم عامل امنی است.
8- به دلیل Open Source بودن میتوانیم Customaization را حتی در سطح کرل داشته باشیم.
9- لینوکس به ندرت دچار ویروس می شود.
10- لینوکس Stable است.
11- لینوکس دارای محیطهای گرافیکی بسیار قوی به نام ها KDE و Gnome می باشد.
12- سازگار با استاندارد POSIX می باشد.

محمدامین شریفی
یک شنبه 23 تیر 1387, 00:47 صبح
خوب من هم به عنوان یک کاربر خانگی ویندوز و نآ آشنای لینوکس قانع شدم که لینوکس واقعا دارد جایگاه خودش را پیدا می کند
آیا KDE و Gnome فرق اساسی دارند یا فقط نسخه های مختلفی از کدهای گرافیکی هستند که در هر نسخه لینوکسی قابل اجرا هستند

محمدامین شریفی
یک شنبه 23 تیر 1387, 00:59 صبح
به نظر شما سیستم عامل ها به یک همگرایی نرسیده اند که در آینده با هم تعامل داشته باشند تا جنگ؟
دلایل من xml,svg,xhtml و محیط های برنامه نویسی که ماکروسافت حداقل قانع شده است در مک قابل اجرا باشد مثل همین سیلورلایت(به نظر من یک جوری برنامه ها دارند ورودی و خروجی های خود را به متن تبدیل می کنند تا cross platform بشه)
شاید هم در آینده دیگر سیستم عامل ها دیگر مانند الان مهم نباشند و اینترنت و ابرهای محاسباتی جای آنها را پر کنند(نمونه اش همین googledocs , onlineoffice است).
و تنها فرق c# نوشتن در ویندوز و لینوکس این باشد که interface های مختلفی محیط های برنامه نویسی دارند و می شود کد های c# را از ویندوز کپی و در اوبونتو در پروژه مونو باز کرد(چون فقط متن هستند و کتابخانه های متن باز).
من اینجور فکر می کنند زمانی که ماکروسافت ببیند کاربران دیگر ویندوز را پاک کرده اند و فقط لینوکس دارند برای آنها هم نرم افزار تولید می کند(و از دوباره ماکروسافت پیشی می گیرد)

vahid4134
یک شنبه 23 تیر 1387, 01:56 صبح
خوب من هم به عنوان یک کاربر خانگی ویندوز و نآ آشنای لینوکس قانع شدم که لینوکس واقعا دارد جایگاه خودش را پیدا می کند
آیا KDE و Gnome فرق اساسی دارند یا فقط نسخه های مختلفی از کدهای گرافیکی هستند که در هر نسخه لینوکسی قابل اجرا هستند
KDE و gnome دو واسط گرافیکی معروف (واسطهای دیگه ای هم وجود داره) هستند که در هر نسخه ای میشه ازش استفاده کرد حتی همزمان

محمدامین شریفی
یک شنبه 23 تیر 1387, 14:19 عصر
KDE و gnome دو واسط گرافیکی معروف (واسطهای دیگه ای هم وجود داره) هستند که در هر نسخه ای میشه ازش استفاده کرد حتی همزمان
آیا نمی شود از کتابخانه های گرافیکیکه خود لینوکس ازش استفاده کرده است، استفاده کنیم؟
و آیا می شود از این کتابخانه ها در ویندوز استفاده کرد؟
آیا این کتابخانه ها در صنعت بازی سازی هم بدرد می خورند؟

محمدامین شریفی
یک شنبه 23 تیر 1387, 15:00 عصر
می خواستم اینجا را ترجمه کنم ولی دیدم نه با با همه نسخه های لینوکس را مقایسه کرده است
ببینید (http://polishlinux.org/choose/comparison/?distro1=Ubuntu&distro2=Fedora)
احتمالا من مقاله ای را که pcworld دو نسخه فدورا 9 را با اوبونتو 8.04را مقایسه کرد است را می گزارم.
با سپاس

vahid4134
یک شنبه 23 تیر 1387, 15:05 عصر
جواب سوالات اینجاست
http://en.wikipedia.org/wiki/GNOME

razavi_university
دوشنبه 24 تیر 1387, 00:26 صبح
دوست عزیز بهتره برای درک مفهوم Cross Platform این پست رو ببینید
Cross Platform (http://72.232.49.243/forum/showthread.php?t=104483)
پس می بینید که فریم ورک هایی برای اینکار بوجو امده اند که موجب می شوند شما کد را فرضا با QT در ویندوز می نویسید و این برنامه شما در LINUX و ... هم براحتی اجرا می شود.
پیشنهاد می کنم نمونه برنامه هایی که با QT نوشته شده رو هم بررسی کنید(چند پست توسط جناب Nima_NF (http://72.232.49.243/forum/member.php?u=46043) به این موضوع پرداخته است)

محمدامین شریفی
چهارشنبه 26 تیر 1387, 23:46 عصر
#kde چیست؟
بچه ها با توجه به اینکه با آمدن فدرورا 9 و ابونتو حداقل ما تو دانشگاهمون لینوکس را از لحاظ گرافیکی جدی گرفتیم!!!!(قبلا فکر می کردیم داس هست)
آیا گرافیک لینوکس هم اندازه ویندوز پیشرفت کرده است؟(اوبونتو و فدورا در مقابل ویستا پروفشنال)
و چیزی که شک مرا زیاد کرده اینست که کمپانی های بازی سازی بزرگ که بیشتر با c و ++c برنامه می نویسند پس چرا برای لینوکس نمی نویسند(directx در مقابل KDE و Gnome)؟

Felony
پنج شنبه 27 تیر 1387, 08:51 صبح
مطمن باش لینوکس به اندازه ویندوز قوی هست ...
ولی کمپانی های بازی سازی به اینکه کدوم قوی تره نگاه نمکنن که اونا به جیب خودشون نگاه میکنن...
اول میبینن کدوم سیستم عامل رایج تره بعد براش بازی میسازن ...
هیچ وقت نمیان هزینه ی زیادی برای تحقیق و برنامه نویسی و بازی سازی روی لینوکس آغاز کنن ...
چون تمام ابن کارها برای ویندوز قبلا شده ...

محمدامین شریفی
پنج شنبه 27 تیر 1387, 11:37 صبح
مطمن باش لینوکس به اندازه ویندوز قوی هست ...
ولی کمپانی های بازی سازی به اینکه کدوم قوی تره نگاه نمکنن که اونا به جیب خودشون نگاه میکنن...
اول میبینن کدوم سیستم عامل رایج تره بعد براش بازی میسازن ...
هیچ وقت نمیان هزینه ی زیادی برای تحقیق و برنامه نویسی و بازی سازی روی لینوکس آغاز کنن ...
چون تمام ابن کارها برای ویندوز قبلا شده ...
ولی به هرحال بازی که برای wii ساخته میشه،که یه سروگردن از امکانات سخت افزاریش بیشتر.
حالا امکانات سخت افزاری لینوکس و ویندوز یکی هست.آیا ناول نخواسته یا نتوانسته،بازی قدرتمند بسازه.آیا لینوکس رو نقطه ضعف ماکروسافت تمرکز کرده(بیل گیتس هم اعتراف کرده) که همان سرور و اینترنت است؟
منم این می دونم ولی در این تاپیک داریم علمی حرف می زنیم،و درباره آینده فناوری صحبت می شود.
نظری در مورد directx و واسط های گرافیکی لینوکس ندارید.تاپیک های قبلی را جواب می دید؟

razavi_university
جمعه 28 تیر 1387, 01:17 صبح
در مقابل Directx ماکروسافت OpenGL هم وجود دارد که یک کتابخانه قوی گرافیکی مانند Directx است منتها کد باز
دلیل اصلی که شرکت های بازی سازی روی لینوکس بازی خاصی رو ارائه نمی کنند برمی گردد به نحوه استفاده از این سیستم عامل ها و نوع کاربرانشان مسلما کاربران لینوکس عمدتا افراد حرفه ای در شبکه و برنامه نویسی هستند و یا کسانی هستند که به چیزهای دیگری به جز بازی فکر می کنند اما کاربران ویندوز عمدتا کاربران خانگی هستند

vahid4134
جمعه 28 تیر 1387, 09:57 صبح
#kde چیست؟
بچه ها با توجه به اینکه با آمدن فدرورا 9 و ابونتو حداقل ما تو دانشگاهمون لینوکس را از لحاظ گرافیکی جدی گرفتیم!!!!(قبلا فکر می کردیم داس هست)
آیا گرافیک لینوکس هم اندازه ویندوز پیشرفت کرده است؟(اوبونتو و فدورا در مقابل ویستا پروفشنال)
و چیزی که شک مرا زیاد کرده اینست که کمپانی های بازی سازی بزرگ که بیشتر با c و ++c برنامه می نویسند پس چرا برای لینوکس نمی نویسند(directx در مقابل KDE و Gnome)؟

kde هم یک واست گرافیکی دیگه هست مثل gnome که بیشتر desktop رو شبیه به ویندوز می کنه و جذابیت خودش رو داره.
برای gnome یا kde اگر به www.gnome-look.org یا به www.kde-look.org برید می بینید که اینها بستر رو محیا ساخته اند و شما desktop رو به هر صورتی که دوست دارید می تونید تغییر بدید و بسیار زیبا کنید.
برای کمپانی های بازی سازی هم همانطور که اشاره شد چون طرفداران بازی ها بیشتر از ویندوز استفاده می کنند و همچنین اکثر موتورهای بازی برای ویندوز ساخته شده برای لینوکس اینقدر کم بازی ساخته میشه. اما با ورود ubuntu مقداری داره اوضاع فرق می کنه و اقداماتی صورت گرفته اما نه به صورت جدی

Bayazee
شنبه 29 تیر 1387, 13:05 عصر
#kde چیست؟

سلام
گرافیک یک کلمه خیلی گسترده هست ! معانی مختلفی داره . برای مثال اونی که گرافیست ها میخوام و انجام می دم ! برای مثال نرم افزار 10 مگا بایتی belnder به تنهایی جلوی قوی ترین و بزرگترین نرم افزار های تجاری و ویندوزی (نرم افزار های های گیگا بایتی) ظاهر شده و کارای بسیار خوبی داره خروجی می ده . یک موتور رندر خیلی قوی داره و متور های دیگه رو هم پشتیبانی می کنه . چند فلیم آزاد هم با استفاده از بلندر ساخته شده که همه آزاد و قابل دانلود هست . اینم چند تا نمونه کار :

http://www.blender.org/typo3temp/pics/e861451a85.jpg

http://www.blender.org/uploads/pics/sypialnia_01.jpg

و اما اگر در مورد ظاهر سیستم عامل می گید که باز لینوکس در این مورد هم حرفایی واسه گفتن داره . با در نظر گرفتن این واقعیت که مهم انجام صحیح و دقیق کار هست نه ظاهر !! یعنی مواردی چون پایداری ، امنیت ، آزادی نرم افزار و ... خیلی مهمتر از ظاهر هست . با این وجود با یک جستجوی ساده در اینترنت می تونید عکس ها و فیلم های بسیاری از لینوکس و گرافیک زیباش پیدا کنید .
از طرف دیگه با استفاده از ابزار wine می شه بسیاری از نرم افزار ها و ابزار های ویندوزی رو روی لینوکس داشت .
دلیل اینکه شرکتها علاقه چندانی برای ساخت بازی روی لینوکس ندارند چند تا دلیل داره . لینوکس آزاد هست و اپن سورس ! سازنده های بازی از این مورد خوششون نمی یاد ! کاربرای لینوکس کمتر سراغ گیم و بازی می رن و سعی می کنند بصورت بهتری از وقتشون استفاده کنند :چشمک:
همچنین پیشرفت لینوکس در زمینه دسکتاپ سریع و آنی بوده و بیکباره وارد دنیای دسکتاپ شده . همین الانش هم چند بازی در حد گیگا بایت با کیفیت خیلی خوب برای لینوکس هست و من احساس می کنم بزودی این مورد هم برطرف می شه ...
لینوکس رو دست کم نگیرید ! درسته پشت ویندوز و نرم افزار های تجاری ممکنه یک شرکت غول باشه ولی پشت نرم افزار های آزاد هم میلیون ها برنامه نویس حرفه ای هست که بخاطر عشق و علاقه خودشون و نه بخاطر پول دارند کار میکنند !! :چشمک:

vahid4134
شنبه 29 تیر 1387, 14:55 عصر
لینوکس رو دست کم نگیرید ! درسته پشت ویندوز و نرم افزار های تجاری ممکنه یک شرکت غول باشه ولی پشت نرم افزار های آزاد هم میلیون ها برنامه نویس حرفه ای هست که بخاطر عشق و علاقه خودشون و نه بخاطر پول دارند کار میکنند

این رو باید آب طلا گرفت
راستی عکسها رو گذاشتی اول گفتم این کار کدوم عکاسه

Parsisoft
شنبه 29 تیر 1387, 19:08 عصر
مطمن باش لینوکس به اندازه ویندوز قوی هست ...smilesoft عزیز لطفاً این جمله رو اصلاح کنید :لبخندساده: آخه چه قدرتی در ویندوز دیدید که اینطور میگید؟ (البته به جز نقاشی تقریباً زیبایی که ارائه کردن!)

محمدامین شریفی
شنبه 29 تیر 1387, 23:07 عصر
smilesoft عزیز لطفاً این جمله رو اصلاح کنید :لبخندساده: آخه چه قدرتی در ویندوز دیدید که اینطور میگید؟ (البته به جز نقاشی تقریباً زیبایی که ارائه کردن!)
دوست خوب در این تاپیک قرار شده است از اظهار نظر های شخصی پرهیز شود و در ظمن مخالف قوانین وبگاه است.

خیلی بحث هم جالب است و هم علمی
حالا یک پرسشی که در ذهنم است.آیا بازی هایی که از نرم افزارهای متن باز استفاده می کنند باید حتما متن باز باشند؟
دوستان خوب منظور من از بازی هم شبیه سازی است و هم همه سبک بازی.نباید آنرا سرگرمی محض پنداشت.
این دلیلی که باید متن باز باشند.با توجه به قوانین گنوم آیا هر نرم افزاری که از واسط های گرافیکی لینوکس یا هر برنامه ای متن باز دیگر استفاده می کند.آیا باید متن باز باشند؟
اینکه برای توسعه نرم افزار های کد بسته.که اشتیاق آنها در ایران هم کم نیست بد است

vahid4134
یک شنبه 30 تیر 1387, 11:08 صبح
دوست خوب در این تاپیک قرار شده است از اظهار نظر های شخصی پرهیز شود و در ظمن مخالف قوانین وبگاه است.

خیلی بحث هم جالب است و هم علمی
حالا یک پرسشی که در ذهنم است.آیا بازی هایی که از نرم افزارهای متن باز استفاده می کنند باید حتما متن باز باشند؟
دوستان خوب منظور من از بازی هم شبیه سازی است و هم همه سبک بازی.نباید آنرا سرگرمی محض پنداشت.
این دلیلی که باید متن باز باشند.با توجه به قوانین گنوم آیا هر نرم افزاری که از واسط های گرافیکی لینوکس یا هر برنامه ای متن باز دیگر استفاده می کند.آیا باید متن باز باشند؟
اینکه برای توسعه نرم افزار های کد بسته.که اشتیاق آنها در ایران هم کم نیست بد است

این از مزایای متن باز هست که باید اگر گسترش داده میشه و ازش استفاده میشه باز هم به صورت متن باز هست. البته متن باز بودن دلیلی بر رایگان بودنش نیست. اتفاقا اینجوری اگر بازی به میدان بیاد زود رشد می کنه و زود کاربرپسند و دوستدار پیدا می کنه چون خود کسانی که بازی می کنند بازی رو تغییر می دهند

محمدامین شریفی
یک شنبه 30 تیر 1387, 17:28 عصر
این از مزایای متن باز هست که باید اگر گسترش داده میشه و ازش استفاده میشه باز هم به صورت متن باز هست. البته متن باز بودن دلیلی بر رایگان بودنش نیست. اتفاقا اینجوری اگر بازی به میدان بیاد زود رشد می کنه و زود کاربرپسند و دوستدار پیدا می کنه چون خود کسانی که بازی می کنند بازی رو تغییر می دهند
خودم می دونم که اینرا پرسیدم وحید جون ولی به نظرت برای ورود شرکت های خصوصی به لینوکس بد نیست؟

vahid4134
دوشنبه 31 تیر 1387, 13:18 عصر
خودم می دونم که اینرا پرسیدم وحید جون ولی به نظرت برای ورود شرکت های خصوصی به لینوکس بد نیست؟
به نظر تو برای کسی که blender رو نوشت اون هم به صورت باز متن بد شد؟
یا برای red hat . یا برای qt . برای کدومشون بد شده؟
هیچ کدوم. یک شرکت اگر یک بازی رو بر مبنای باز متن بسازه پول خودش رو در میاره. خیلی هم زیاد. به هر حال فروش می کنه. حالا چه اشکال داره سورسش رو چند نفر داشته باشند و بتونند تغییر توش بدن.

محمدامین شریفی
دوشنبه 31 تیر 1387, 17:03 عصر
به نظر تو برای کسی که blender رو نوشت اون هم به صورت باز متن بد شد؟
یا برای red hat . یا برای qt . برای کدومشون بد شده؟
هیچ کدوم. یک شرکت اگر یک بازی رو بر مبنای باز متن بسازه پول خودش رو در میاره. خیلی هم زیاد. به هر حال فروش می کنه. حالا چه اشکال داره سورسش رو چند نفر داشته باشند و بتونند تغییر توش بدن.
منم قبول دارم قبلا شنیده بودم که یکی از دلایل رشد کم رایانه های ibm در آن زمان که حتی جلوتر از بقیه شرکت ها بوده است.این بوده که اجازه نداد شرکت های سوم از رایانه هاش سر در بیاورند و برایش برنامه بنویسند.ولی بازم در این مورد که شرکتی که داره مجموعه عظیمی مثل دات نت داره که خداییش تو همه جا کاربرد داره و حتی vb هم تو avr هم کاربرد داره اگر بیاید کوشش چندین ساله اش را با باز متن کردنش امتحان کند،آیا نتیجه این امتحان چیست؟
هم اکنون ماکروسافت با فشار های اتحاده اروپا مبنی بر اینکه کارهایش خلاف رقابت درست و مقررات خودشان است.داره یکجورهایی کد هاش آزاد میگنه البته تحت لیسانس:share source
اینجاها رو نگاه کنید
وبگاه1 (http://www.microsoft.com/resources/sharedsource/default.mspx) وبگاه2 (http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/articles/A36880-2004Sep20.html) وبگاه3 (http://blogs.msdn.com/jasonmatusow/archive/2005/04/25/411902.aspx)

شاید یکی از دلایلی که برای red hat . یا برای qt بد نشده است اینست که از اول باز متن بوده اند و برنامه نویسان سوم شخص در آن سهیم بوده اند.نظر شما چیست؟

PC2st
دوشنبه 31 تیر 1387, 18:44 عصر

الزامی وجود نداره، بستگی به لیسانس کتابخانه مورد استفاده داره، مثلا اگه تحت لیسانس LGPL باشه:
1. در اینصورت برنامه ای که از آن کتابخانه استفاده کرده، میتونه سورس بسته باشه و تحت هر لیسانسی ارائه بشه.
2. اگه کسی کدهای کتابخانه رو تغییر بده و بخواد دوباره اونو منتشر کنه، فقط باید بصورت سورس باز (با لیسانس LGPL) منتشرش کنه.

vahid4134
دوشنبه 31 تیر 1387, 19:40 عصر
منم قبول دارم قبلا شنیده بودم که یکی از دلایل رشد کم رایانه های ibm در آن زمان که حتی جلوتر از بقیه شرکت ها بوده است.این بوده که اجازه نداد شرکت های سوم از رایانه هاش سر در بیاورند و برایش برنامه بنویسند.ولی بازم در این مورد که شرکتی که داره مجموعه عظیمی مثل دات نت داره که خداییش تو همه جا کاربرد داره و حتی vb هم تو avr هم کاربرد داره اگر بیاید کوشش چندین ساله اش را با باز متن کردنش امتحان کند،آیا نتیجه این امتحان چیست؟
اگر این کار رو کنه تازه می فهمه که چقدر کداش اشتباه بوده و پر باگ :لبخند:

محمدامین شریفی
دوشنبه 31 تیر 1387, 21:48 عصر
اگر این کار رو کنه تازه می فهمه که چقدر کداش اشتباه بوده و پر باگ :لبخند:

البته بعدش هم ورشکست میشه:اشتباه::اشتباه::اشتباه:
بچه ها این لایسنس LGPL خیلی جالب هست.آیا واسط های نرم افزاری نام برده شده تحت همین مجوز هستند؟
یه پرسش دیگه هم که وجود داره چرا نمیشه از کتابخانه های خود لینوکس استفاده کرد(شاید خود لینوکس از خود کتابخانه های نام برده شده استفاده کرده است).
آیا کسی از لینوکس شریف یا پارسیکس استفاده کرده است؟

vahid4134
سه شنبه 01 مرداد 1387, 09:43 صبح
البته بعدش هم ورشکست میشه:اشتباه::اشتباه::اشتباه:
بچه ها این لایسنس LGPL خیلی جالب هست.آیا واسط های نرم افزاری نام برده شده تحت همین مجوز هستند؟
یه پرسش دیگه هم که وجود داره چرا نمیشه از کتابخانه های خود لینوکس استفاده کرد(شاید خود لینوکس از خود کتابخانه های نام برده شده استفاده کرده است).
آیا کسی از لینوکس شریف یا پارسیکس استفاده کرده است؟

GNOME: The Free Software Desktop Project (http://www.gnome.org/about/)
تعریف نرم افزار آزاد - پروژه‌ی گنو - بنیاد نرم‌افزار آزاد (http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.fa.html)
منظورت از اینکه چرا نمیشه از کتابخانه های خود لینوکس استفاده کرد چی هست. خوب استفاده میشه دیگه

محمدامین شریفی
سه شنبه 01 مرداد 1387, 11:03 صبح
منظورت از اینکه چرا نمیشه از کتابخانه های خود لینوکس استفاده کرد چی هست. خوب استفاده میشه دیگه
منظورم اینست که گرافیک لینوکس از KDE و Gnome ساخته شده است؟
جایی خوانده بودم که تنوع لینوکس باعث سردرگمی نیست،بلکه دادن حق انتخاب به کاربر است.
اگر بخواهیم سیستم عامل خود را انتخاب کنیم.چه ملاک هایی را باید بسنجیم.
به عنوان مثال:1.داشتن سخت افزار رایانه ای که ویستا بیسیک را بالا بیاورد2.حرفه توسعه وب
3.آشنا به net. , c++,etc باید چه نسخه ای از سیستم عامل را انتخاب کند(روش انتخاب بیشتر مد نظر است)[در ظمن 1000 نفر بیننده را به همه شما بخصوص آقا وحید شادباش میگم]

vahid4134
سه شنبه 01 مرداد 1387, 12:30 عصر
منظورم اینست که گرافیک لینوکس از KDE و Gnome ساخته شده است؟
جایی خوانده بودم که تنوع لینوکس باعث سردرگمی نیست،بلکه دادن حق انتخاب به کاربر است.
اگر بخواهیم سیستم عامل خود را انتخاب کنیم.چه ملاک هایی را باید بسنجیم.
به عنوان مثال:1.داشتن سخت افزار رایانه ای که ویستا بیسیک را بالا بیاورد2.حرفه توسعه وب
3.آشنا به net. , c++,etc باید چه نسخه ای از سیستم عامل را انتخاب کند(روش انتخاب بیشتر مد نظر است)[در ظمن 1000 نفر بیننده را به همه شما بخصوص آقا وحید شادباش میگم]

خوب gnome از gtk ساخته شده (اینطور که می دونم) و شما می تونید از این کتابخانه استفاده کنید.

محمدامین شریفی
شنبه 05 مرداد 1387, 09:53 صبح
خوب gnome از gtk ساخته شده (اینطور که می دونم) و شما می تونید از این کتابخانه استفاده کنید.

خوب درمورد این مجوز LGPL و جایگاه آن در لینوکس را بگویید؟

محمدامین شریفی
چهارشنبه 24 مهر 1387, 19:32 عصر
خوب درمورد این مجوز LGPL و جایگاه آن در لینوکس را بگویید؟
بچه ها در مورد جایگاهش میگید؟

PC2st
چهارشنبه 24 مهر 1387, 22:14 عصر
مجوز LGPL معمولا برای کتابخونه‌ها (مثل کتابخونه Gtk و wxWidgets) مورد استفاده قرار میگیره.
Qt تحت مجوز LGPL نیست ولی به مجوز GPL تا حدودی شباهت داره البته در حیطه غیر تجاری‌اش. یعنی Qt با مجوز QPL منتشر شده که شبیه به مجوز GPL هست با این تفاوت که اگه کسی بخواد بطور تجاری از Qt استفاده کنه دیگه باید براش پول پرداخت کنه اما در مجوز GPL حتی اجازه‌ی استفاده بصورت تجاری هم ممکن نیست، که بهمین دلیل برای پر کاربردتر شدن کتابخونه‌ها، مجوز LGPL وجود داره که اجازه میده تا برنامه‌ها برای مقاصد تجاری هم بتوانند ازش استفاده کنند.

محمدامین شریفی
جمعه 26 مهر 1387, 12:15 عصر
مجوز LGPL معمولا برای کتابخونه‌ها (مثل کتابخونه Gtk و wxWidgets) مورد استفاده قرار میگیره.
Qt تحت مجوز LGPL نیست ولی به مجوز GPL تا حدودی شباهت داره البته در حیطه غیر تجاری‌اش. یعنی Qt با مجوز QPL منتشر شده که شبیه به مجوز GPL هست با این تفاوت که اگه کسی بخواد بطور تجاری از Qt استفاده کنه دیگه باید براش پول پرداخت کنه اما در مجوز GPL حتی اجازه‌ی استفاده بصورت تجاری هم ممکن نیست، که بهمین دلیل برای پر کاربردتر شدن کتابخونه‌ها، مجوز LGPL وجود داره که اجازه میده تا برنامه‌ها برای مقاصد تجاری هم بتوانند ازش استفاده کنند.
منظورم اینست که مجوزی در جامعه "متن باز" موجود است که بشود با پرداخت پول آنرا به صورت "متن بسته" استفاده کرد؟

PC2st
جمعه 26 مهر 1387, 23:55 عصر
بستگی به کتابخانه ای دارد که برای توسعه و پیاده سازی برنامه از آن استفاده شده است. مثلا اگر از Qt (مجوز QPL) استفاده کرده اید، با پرداخت مبلغی (تا حدودی زیاد) میتوانید برنامه خود را بطور متن بسته منتشر کنید. اگر از GTK یا wxWidgets (مجوز LGPL) استفاده کرده اید، میتوانید برنامه خود را بدون پرداخت هیچ مبلغی، بدون سورس (متن بسته) منتشر کنید.