PDA

View Full Version : گفتگو: دلفی یا C ؟

Felony
سه شنبه 24 اردیبهشت 1387, 18:02 عصر
سلام
دوستان یک سوال دارم من چند وقتی با زبان Pascal و دلفی کارکردم و از دستورات و Syntax این زبان خیلی خوشم اومد و خیلی راحت میتونم اون رو یاد بگیرم و باهاش کارکنم اما از دوستانی شنیدم که Delphi قدرت Visual C++ رو نداره میخوام ببینم نظر شما چیه من چند روز هم با VC++ هم کارکردم و در یادگیری اون هم مشکل خاصی ندارم حالا به نظر شما کدام زبان را انتخاب کنم و به طور حرفه ای ادامه بدمش ؟؟؟

من بیشتر میخوام با سخت افزار ارتباط برقرار کنم حالا Delphi یا VC++ ؟؟؟

مهران موسوی
سه شنبه 24 اردیبهشت 1387, 19:26 عصر
اگه ميخواي با سخت افزار كار كني بدون شك بهترين گزينه C++ هست ...

اگه ميخواي هم از كتابخانه ي VCL و هم از قدرت C++ استفاده كني بهترين گزينه Borlan C++ Builder هست ...

بر اساس اماري كه من دارم Syntax مربوط به زبان C++ با مزه تر هست و خيلي بيشتر حال ميده به ادم ...

در ضمن كلاس C++ هم خيلي بالاتره :لبخند: يادگيريش هم سختره ... يادش بخير زماني كه تازه داشتم C++ رو شروع ميكردم :خجالت:

Nima_NF
سه شنبه 24 اردیبهشت 1387, 22:08 عصر
انتخاب ها همیشه بستگی به پروژه و نوع حرفه ای دارد که یک برنامه نویس مدنظر دارد.

++C از توانایی های بالاتری نسبت به دلفی برخوردار می باشد و در عین حال سختی ها خود را دارد، زمانبر نیز می باشد و نباید انتظار داشته باشید همه کارها به همان راحتی انجام پذیرد، لذا قبل از هر چیز باید نوع کار شما نیز مشخص شود، سرعت در توسعه ، قدرت و کارآیی بالا و ...
مثلا برای ارتباط با سخت افزار مطمئنا ++C

کلا در سال های اخیر کاربرد دلفی در میان برنامه نویسان سراسر دنیا بسیار کمرنگ شده است اما به دلیل سادگی (مخصوصا در کار با پایگاه داده ها) همچنان در برخی از کشور ها از جمله ایران و روسیه و ... طرفداران بسیاری برای پیاده سازی سیستم های اداری دارد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد قابلیت های ++C به مقاله نوشته شده در همین زمینه (http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=94381)رجوع کنید.

vcldeveloper
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1387, 00:43 صبح
از نظر امکانات و Performance دلفی چیزی کمتر از ++C و ++VC نداره، تنها کاری که شما می تونید در ++VC انجام بدید و در دلفی نمیشه، نوشتن درایورهای سطح کرنل هست. غیر از این هر کار دیگه ایی را که اونها بتونند بکنند، دلفی هم میتونه. حتی در برخی مواقع امکانات بهتر و بیشتری هم داره، مثل برنامه نویس پایگاه داده ها.
فقط باید دقت کنید که دلفی مختص سکوی ویندوز هست، ولی ++C را می تونید در سایر سکوها هم استفاده کنید. البته برای دلفی در لینوکس هنوز می تونید از Kylix که آخرین نسخه اش با دلفی 7 منتشر شد، برای کامپایل کدهای دلفی در لینوکس استفاده کنید.

Felony
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1387, 05:46 صبح
جناب کشاورز یعنی دقیقا همونطور که میشه با C++ با سخت افزار ارتباط داشت میشه با دلفی هم با سخت افزار ارتباط برقرار کرد ؟

من برام ویندوز مهمه نه لینوکس حالا چی ؟ C یا Delphi ؟

vcldeveloper
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1387, 13:07 عصر
جناب کشاورز یعنی دقیقا همونطور که میشه با C++ با سخت افزار ارتباط داشت میشه با دلفی هم با سخت افزار ارتباط برقرار کرد ؟

در ویندوز بله. در ویندوز چه ++C چه دلفی برای ارتباط با یک سخت افزار خاص در سطح User-mode باید از API های ویندوز استفاده کنند، پس امکاناتشون یکسان هست. ولی اگر منظور از ارتباط برقرار کردن با سخت افزار، نوشتن یک درایور Kernel-mode باشه، در اون صورت دلفی بصورت عادی نمیتونه برای اون mode برنامه ایی تولید کنه. برای همچین کارهایی اگر RAD Studio داشته باشید، می تونید از C++ Builder که باهاش نصب میشه استفاده کنید. کلا بحث نوشتن برنامه برای kernel-mode یک مقوله جدا ست. مثلا اگر خودتون یک برد الکترونیکی تهیه کردید که باید روی یکی از شکاف های PCI مادربرد نصب بشه و توی ویندوز بشه باهاش ارتباط برقرار کرد، اون وقت باید دنبال DDK و برنامه نویسی kernel-mode برید. البته من اطلاع خاصی از نحوه نوشتن برنامه های Kernel-mode ندارم.

مهران موسوی
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1387, 13:11 عصر
خوب معلومه كه بدون شك براي كار با سخت افزار بايد C++ رو انتخاب كنيد .... اين يك حقيقت محض هست ... حتي اگه براتون امكان داره بايد قسمتهايي از برنامتون رو براي انعطاف بيشتر با ASM بنويسي ... من خودم هر دو زبان مذكور رو كار ميكنم ... واقعا دلفي براي نوشتن برنامه هاي پايگاه داده و اداري و ... گزينه مناسبتري هست ... چون گره اي كه با دست باز ميشه رو هيچ وقت با دندان باز نميكنن ... ولي براي كار با سخت افزار بدون شك C++ و ASM از اولويت بالايي برخوردارند ... هر چند با وجود C++ كمتر به asm نياز پيدا ميكنيد ولي در بعضي مواقع واقعا لازم ميشه .... حتي تركيب delphi و asm هم بسيار زيبا ميشه ... ولي بايد توجه كنيد كه نميتونيد از همه ي قابليتهاي asm استفاده كنيد ولي همونشم خوبه ... اگه خدا بخواد تا يك مدت ديگه يكي از پرژه هام رو كه دارم روش كار ميكنم براي نظر سنجي در اين سايت قرار ميدم و بعد ميتونيد قدرت Delphi رو هم درك كنيد ....

يا حق ...

vcldeveloper
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1387, 18:20 عصر
ولي براي كار با سخت افزار بدون شك C++ و ASM از اولويت بالايي برخوردارند
توی محیط ویندوز و در سطح User-Mode چیزی بیشتر از دلفی ندارند، حتی اگر تمام کدتون رو هم با اسمبلی بنویسید!

مهران موسوی
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1387, 19:03 عصر
درسته ولي اگر بخواييد در سطح خيلي پايين با سخت افزارتون ارتباط برقرار كنيد اينجاست كه دلفي شرمنده شما ميشه ... در كل بستگي به نوع كاري داره كه ميخوايين انجام بدين ... اگر يكم بيشتر توضيح بدين من و دوستان بهتر ميتونيم كمكتون كنيم ...

Felony
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1387, 20:03 عصر
دوستان من منظورم از سخت افزار برنامه نویسی درایور کرنل و ... نبود منظورم مثلا کار با مودم یا نهایتا کار با Usb و پورتهای پارالل هست.

در ضمن یه سوال دیگه با C میشه برای میکروکنترلر ها برنامه نوشت و اونهارو پوروگرام کرد دیگه با چه زبانی به جز C و اسمبلی میشه این کار رو کرد با دلفی هم میشه ؟

مهران موسوی
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1387, 23:13 عصر
خير با دلفي نميشه ... بهتره به يك فروشگاه لوازم الكترونيك بريد و در مورد IC Programmer ها از فروشنده سوال كنيد ... به طور كامل راهنماييتون ميكنه ... در بعضي مواقع دفترچه ي راهنماي اون رو هم در اختيارتون قرار ميده .... در كل برنامه نويسي براي ميكرو كنترل ها يك مبحث جداست كه خيلي هم جذابه ... و سختي ها ي خودش رو هم به همراه داره ...

miradli
دوشنبه 03 تیر 1387, 04:56 صبح
با سلام
با این که میکرو کنترلر بحث جدایی هست اما اگه کمکی میکنه میگم . شما برای کار با میکرو کنترلر میتونید حتی با بیسیک هم برنامه بنویسید با کامپایلر باسکام .... البته اگر با اسمبلی و سی نوشته بشه بهتره ، من تا حالا ندیدم کامپایلری که با پاسکال کار کنه ! شاید هم باشه .
اما در مورد بحث اصلی .... من فکر میکنم هر زبان جای خودش کاربرد داره ، همونطور که بچه ها گفتن منطقی نیست برای بعضی کارها وقت بیشتری بزاری پس با دلفی و ... بهتره انجام بشه همین طور باید توجه کنی که با دلفی کارهایی مثل ASP.NET هم میتونی بکنی ، وضع بازار کار که تمام کارها نرم افزارهای سازمانی و کار با بانک اطلاعاتی و ... هست زبانهایی مثل دلفی ( البته بیشتر VB.net ,C#.net ) بدرد میخوره . این رو گفتم چون طرفتدار دلفی نسبت به وی بی و سی شارپ کمتره .
اما حتی اگه دلفی کار حرفه ای شدی فراموش نکن که فراگرفتن سی یک امتیاز هست . چرا ؟ چون این زبان کارا هست و گسترده انواع کارها و انواع پلتفورم ها ، همچنین با یادگرفتن سی یک پله به زبانی مثل جاوا نزدیکی و حتی تو درک اسمبلی هم شاید کمکت کنه ! به هر حال اگه وقت داری و میتونی سی رو هم یاد بگیر و با جفتشون کار کن ..... :تشویق:
ما تا وقتی زنده هستیم برای یادگرفتن وقت داریم !!!!
پس هرچی یاد بگیریم کمه .