PDA

View Full Version : گفتگو: انتخاب بهترین Solution جهت Backup گیری

ir_programmer
چهارشنبه 01 خرداد 1387, 13:31 عصر
در صورت داشتن یک شبکه بزرگ و امن ، بهترین Solution جهت Backup گیری چیست؟
http://blog.gerd-saurer.com/wp-content/uploads/2008/SqlServer2005.jpg
آیا شما استفاده از ابزار خود SQL رو پیشنهاد میکنید؟
رعایت این موارد در انتخاب بهترین راهکار در نظر گرفته شود:
1- سرعت مناسب
2- حجم پائین
3- آرشیو Backup های گرفته شده
4- اتوماتیک بودن
5- عدم تداخل با محصولات مایکروسافت
6- نصب شده و جواب گرفته شده در سازمان ها و شرکت های بزرگ

خواهشمند است نظرات خود را با دلایل مناسب مطرح نمائید .

رضا عربلو
چهارشنبه 01 خرداد 1387, 22:51 عصر
من خود ابزار مجتمع در SQL server را ترجیح می دهم و از آن استفاده می کنم. به همان دلایلی که در 1 تا 6 ذکر کرده اید (البته در مرود 2 نمی توانم نظری بدهم چون برنامه دیگری را مقایسه نکرده ام.). مضافاً بر پشتیبانی خوب و در دسترس بون آن (هر اداره و یا شرکت و ... بروی این ابزار همواره همراه با روی اس کیو ال شان است)

AminSobati
پنج شنبه 02 خرداد 1387, 00:47 صبح
در صورت داشتن یک شبکه بزرگ و امن ، بهترین Solution جهت Backup گیری چیست؟
آیا شما استفاده از ابزار خود SQL رو پیشنهاد میکنید؟
رعایت این موارد در انتخاب بهترین راهکار در نظر گرفته شود:
1- سرعت مناسب
2- حجم پائین
3- آرشیو Backup های گرفته شده
4- اتوماتیک بودن
5- عدم تداخل با محصولات مایکروسافت
6- نصب شده و جواب گرفته شده در سازمان ها و شرکت های بزرگ

خواهشمند است نظرات خود را با دلایل مناسب مطرح نمائید .

من دستور Backup رو ترجیح میدم!

1) با ساختن Media Family روی چند دیسک میتونین سرعت Backup رو چند برابر کنید
2) با ساختن Media Family روی چند دیسک میتونین حجم خروجی Backup رو کاهش بدین (به چند فایل تقسیم کنید تا بتونین فرضا روی چند DVD آرشیو کنین)
3) به عهده Admin محترم هستش!
4) به کمک Agent انجام بدین
5) طبیعتا تداخلی نخواهد بود
6) صد در صد تضمینی!!

و مورد هفتم که مایلم اضافه کنم، در SQL Server 2005 میتونین Backup رو روی چند مکان Mirror کنین تا با از دست رفتن یکی از دیسکهای حاوی Backup، اون رو در جای دیگه هم داشته باشید:

backup database mydb to disk='First Path'
mirror to disk='Second Path'
mirror to disk='Third Path'

ir_programmer
شنبه 04 خرداد 1387, 15:08 عصر
مناسب ترين و بهنيه ترين با داشتن همه جزئيات كد چه پيشنهاد مي كنيد؟ بيشتر Admin هاي شبكه از روش ها و رولهاي متفاوتي استفاده ميكنند. هدف از اين ايجاد اين تايپيك به نتيجه رسيدن و پيشنها بهترين روال (با همه جزئيات) مي باشد.
البته اين مسئله كه در هر شبكه و هر نوع ديتا و حجم متفاوت ديتا روال هاي مختلفي نياز مي باشد را نيز نبايد فراموش كرد.
اما هدف ما پشتيبانگيري از چند ديتابيس متوسط (حجم و تراكنش و تعداد كاربر متوسط) و در شبكه متوسط هست.

RojaKitty
سه شنبه 05 آذر 1387, 12:00 عصر
البته این Mirror To که درSQL 2005 اضافه شده عملا گزینه مناسبی نیست! چون در صورتی که در هنگام تهیه نسخ پشتیبان یکی از مسیرهای اعلام شده به مشکل بر خورد کند ، عملیات کاملا Faile می شود و در واقع ما هیچ backup ی نخواهیم داشت! در کل روش مطمئن و امنی نیست ! به نظرم بهتره برای تهیه کپی از نسخ پشتیبان بر روی هارد دیسکی به جز هارد دیسک سرور از یک Job یا نرم افزار استفاده کنیم.

AminSobati
سه شنبه 05 آذر 1387, 23:23 عصر
به نظر من صورت مسئله رو نباید پاک کرد! به جای اینکه سراغ روشهای خاص بریم، بهتره از Mediaهای مطمئن استفاده کنیم تا به قول شما Mirror با خطا مواجه نشه

منصور بزرگمهر
یک شنبه 07 تیر 1388, 04:44 صبح
وقتی دستورات فوق را وارد می کنم error زیر را می دهد
Msg 3218, Level 16, State 1, Line 2
Backup mirroring is not available in this edition of SQL Server. See Books Online for more details on feature support in different SQL Server editions.
Msg 3013, Level 16, State 1, Line 2
BACKUP DATABASE is terminating abnormally.

نرم افزار SQL Server 2005 و نمی دانم کدام Edition آن است

منصور بزرگمهر
یک شنبه 07 تیر 1388, 04:54 صبح
اصولاً چگونه می توان دو هارد (یا مثال زیر) را Mirror کرد
یک هارد درایو IDE درون کامپیوتر و یک هارد درایو اکسترنال USB داریم(یا پوشه ای مشترک در شبکه)
چگونه می توان آنها را Mirror کرد بگونه ای که هرچه مثلاً در درایو c می ریزیم در درایو دیگر نیز بموازات آن ذخیره گردد، یا حتی یک پوشه خاص را انتخاب و عمل کپی خودکار صورت گیرد
چگونه ممکن است. سخت افزار نرم افزار
متشکرم

AminSobati
یک شنبه 07 تیر 1388, 13:12 عصر
میتونین با select @@version به جزئیات ورژن پی ببرید. سوال شما به Mirror کردن در سطح OS مربوط میشه نه Mirroring در SQL Server.

منصور بزرگمهر
جمعه 12 تیر 1388, 18:48 عصر
جناب آقای AminSobati چگونه می توان فایل Mirror خود را Restore کرد. من دستورات بالا را انجام دادم،
backup database mydb to disk='First Path' with format
mirror to disk='Second Path'
mirror to disk='Third Path'
و با هر زحمت توانستم بدون اشکالی این دستور را انجام دادم، مدیا ساختم، (دو مدیا، یکی برای Back Up و یکی برای Mirror) ولی موقع Restore هیچ چیزی بر نمی گردد، و فایلی به فایل Mirror اضافه نمی کند، بهر حال چگونه می توان اطلاعات را بر گرداند، در مورد این دستور بیشتر توضیح دهید.
توضیح اینکه پارامتر Format را نیز به دستور فوق اضافه کردم، تا بتواند دستور فوق را انجام دهد.

AminSobati
شنبه 13 تیر 1388, 00:26 صبح
Mirrored Backup یعنی از Backup اصلی در چند جای دیگه هم کپی داشته باشین. پس این فایلها مثل هم هستند. موقع Restore هم هرکدوم از این فایلها به تنهایی قابل استفاده هستند. یعنی موقع Restore دیگه از دستور Mirror To استفاده نخواهیم کرد

gh_fereydonpoor
یک شنبه 08 فروردین 1389, 07:36 صبح
سلام به همه دوستان
فکر کنم سوال فوق با کمی تغییر تبدیل به سوال بنده می شود.
شبکه بسیار سریعی وجود دارد. (سرعت 1 GB) نیاز است کپی اطلاعات یک بانک عینا و بی درنگ در جای دیگر از شبکه نیز کپی گردد. (Mirror Database) و همچنین در صورت عدم سرویس دهی سرور اول بلافاصله روی سرور دوم سوئیچ گردد.
با توجه به فاصله جغرافیایی دو سرور امکان ایجاد کلاستر با SAN وجود ندارد.
اگر ممکن است بنده را راهنمایی کنید.
(حتی اگر یکی از موارد فوق هم راه حل داشته باشد یک گام به جلو است.)
با تشکر

ahmad_roushan
یک شنبه 08 فروردین 1389, 11:05 صبح
با سلام خدمت همه دوستان
من برای گرفتن پشتیبان از خود sqlserver و agent استفاده می کنم ولی خیلی قابل اعتماد نیست به عنوان مثال هر وقت که سرور restart میشه سرویس agent ، رو باید دستی start کرد در صورتی که وظیفه agent اتوماتیک کردن کارها هست :عصبانی++:
دوستان اگه راه حل بهتری دارن لطفا ارائه بدن

AminSobati
دوشنبه 09 فروردین 1389, 00:39 صبح
سلام دوست عزیزم،
سرویسش رو Auto Start گذاشتین؟

sia_2007
دوشنبه 09 فروردین 1389, 01:07 صبح
هر کسی که میخواهد در زمینه Disaster Recovery استراتژی چینی کند باید هم سیستم و امکانات خودش را بشناسد و هم ابزار رو که در این جا SQL Server است.
ببین SQL Server در صورتی که دیتابیس شما با TDE ؛ رمزنگاری شده باشد، Backup آنرا نیز رمزنگاری میکند.
کدام ابزار دیگری این کار را میکند ؟
SQL Server به شما امکان دریافت نسخه پشتیبان در حالتهای Full ؛ Differential ؛ T-Log Backup و Tail of the T-Log Backup را میدهد.
شما بعد از وقوع فاجعه آخرین Full ؛ آخرین Diff ؛ و به ترتیب T-Log ها را بر میگردانید و در نهایت Tail را.
در صورتی که اشتباه انسانی رخ داده باشد و دیتا مفهومی خراب شده باشد؛ شما Restore میکنید و میآیید جلو.
و در صورتی که Tran های شما Label داشته باشند؛ میگویید :
خب تا کدوم یکی کار درست بوده ؟
آهان؛ این ترنی که آقای ابراهیمی در ساعت 12:23 صبح انجام دادند و این رو به غلط Update کرده اند.
فشرده سازی Backup با بالاترین Performance ؛ اصلا گور بابای Performance
چه ابزاری جز Database Engine از نقاط پوک و تهی دیتابیس اطلاع دارد ؟
دارید انواع Backup ها رو با انواع ویژگی ها به بهترین نحو میگیرد. یک آنه میبینید که عملیات Backup که مدت زمان زیادی طول میکشد؛ چون دیتابیس شما 40GB است، کاربران سیستم را دچار مشکل کرده است.
Resource Gov به کمک میآید.
میگوییم SQL Server عزیز، شما فقط 10% زمان با ارزش CPU رو به عملیات گرفتن نسخه پشتیبان قرار بده؛ و بی جهت کاربران سایت رو درگیر مسائل نکن.
حالا خواهشا مطرح نکنید که مثلا Backup File را در Bit Locker قرار میدهیم و ...
چه ابزاری که همه ی این سودمندی ها را داشته باشد و علاوه بر آن حداقل یک ویژگی مفید دیگه نیز داشته باشه ؟