PDA

View Full Version : DECOMPILER آموزش بدست آوردن سورس از برنامه

miradli
سه شنبه 07 خرداد 1387, 05:54 صبح
با سلام و درود

برای ویرایش یا ... یک برنامه دو دسته ابزار وجود داره :

1 - ابزار ویرایش ریسورس ها مثل تصاویر و متن ها و منوها و ..... که بیشتر به کار اونا می آید که قصد فارسی کردن یا کارهای مشابه رو دارن . که به عنوان مثال میشه به Resource Tuner اشاره کرد .
اگه به این نوع برنامه ها هم نیاز داشتید بگید تا لینک و توضیح اضافه کنم .

2- ابزاری که با گرفتن یک برنامه سورس کد اون رو استخراج میکنن ... که بیشتر به مهندسی معکوس نزدیکه و به ما کمک میکنه بفمیم یک برنامه چطور ساخته شده یا بعضی از موارد برای کرک کردن برنامه ها ...که به این جور برنامه Decompiler میگن .

فعلا قصد دارم اینجا اطلاعات و لینک و آموزش کار با ابزار Decompil برای زبونهای مختلف قرار بدم ....
توجه کنید اکثر برنامه ها نمی تون 100% کدهای برنامه رو به ما تحویل بدن البته این تجربه کار با ابزاری بوده که من میشناسم ... اما بدست آوردن همین خروجی ها هم میتونه تو خیلی از موارد کمک کننده باشه .
خوب برای شروع باید بفهمیم که برنامه با چه زبونی نوشته شده !:متعجب:
شاید برای خیلی ها این کار راحت باشه اما من توضیح میدم :
شما میتونید از چند ابزار برای این کار استفاده کنید به عنوان مثال میتونم به Language 2000 یا PEiD اشاره کنم .
لینک دانلود PEiD
http://www.peid.info/files/PEiD-0.94-20060510.zip

لینک دانلود plugins
http://www.peid.info/plugins/

خوب بعد از دریافت این برنامه فایلی که قراره روش کار کنیم ، EXE , DLL یا ... رو بازمیکنیم و برنامه اطلاعاتی مثل کامپایلر و اگر فایل فشرده شده باشه ( برای امنیت ) نوع فشرده سازی رو به ما میده .
یک ابزار دیگه وجود داره که اگه برنامه فشرده شده باشه به کا میاد : uniextract
این برنامه خودش از برنامه بالا استفاده میکنه ...
لینک دانلود uniextract
http://uniextract.c1pher.com/uniextract15.exe

بعد از گرفتن این اطلاعات باید ابزار زبون مورد نظر رو استفاده کنید .

فعلا وقت ندارم اما سعی میکنم زود ادامه بدم و ابزار رو معرفی کنم .
اگه نظریا سوالی داری حتما مطرح کنید یا اگه دوستان اطلاعاتی دارن که فکر میکنن باید اضافه بشه لطف کنن اضافه کنن .

" مسعود میرعدلی "

مهران موسوی
پنج شنبه 09 خرداد 1387, 02:21 صبح
دوست عزيز شما هر چقدر هم بخوايين توضيح بدين بازم در نهايت سورس به زبان ASM بدست مياد .. براي دلفي كه نرم افزار DEDE هست و براي C++ يكي از دوستان معرفي كردن .. براي VB هم كه به صروت نقل و نبات ريخته ... برالي .NET هم كه وجود داره ... يك جست جو ميتونه اطلاعات خوبي رو در اختيار كاربران قرار بده ...

VB.NET2005
جمعه 17 خرداد 1387, 22:51 عصر
دوستان علاوه بر Reflector اینو هم امتحان کنید : Dis# 3.1.2 "نسخه کامل"

(http://www.mediafire.com/?ge0rklw2j1n)

miradli
چهارشنبه 26 تیر 1387, 02:33 صبح
با سلام به دوستای خوبم :
معذرت من رو بابت این وقفه بپذیرید !
خوب حالا ادامه معرفی ابزارها .
برنامه های تولید شده معمولا برای جلوگیری از تغییرات فشرده میشن ، در نتیجه برای خلاصی از این موضوع حتما برنامه uniextract رو دریافت کنید ... و به راحتی با یک کلیک راست فایل رو از حالت فشرده خارج کنید .امروز میخوام یک ابزار برای زبون دلفی معرفی کنم ، البته ابزارهای زیاد و شاید بهتری وجود داشته باشه .
EMS Source Rescuer
<< نام برنامه رو تو گوگل سرچ کنید و دانلود کنید ، در صورت نیاز به کرک هم حتما اگر بگردید پیدا میکنید >>

EMS Source Rescuer is an easy-to use wizard application for Borland Delphi and
C++Builder which can help you to restore your lost source code. Rescuer produces all project forms and data modules with all assigned properties and events.

:چشمک: امیدوارم این هم به دوستان کمک کنه .

--------------------------------------------------------------------------------------------------
دوستان این پست به دلیل مغایر بودن با قوانین ویرایش شد . > فعالیت وارز در سایت ممنوع است < و من از مدیران به دلیل اشتباه خودم پوزش می طلبم .
--------------------------------------------------------------------------------------------------

miradli
چهارشنبه 26 تیر 1387, 03:14 صبح
برنامه هایی که توسط جاوا نوشته میشن در نهایت به بایت کد تبدیل مشن .
فایلهای Jar رو به عنوان مثال با وین رار میشه استخراج کرد اما با فایلهای class برخورد خواهید کرد !
خوب یک ابزار برای استخراج و ویرایش این فایلها DJ Java هست که میتونید از لینک زیر دانلود کنید .

....... اسم برنامه رو در صورت تمایل سرچ کنید و لینک دانلود رو پیدا کنید !

با امید موفقیت و سر بلندی برای تمام ایرانیان .

miradli
پنج شنبه 27 تیر 1387, 18:28 عصر
دیدم شاید بعضی از دوستان نیاز داشته باشن و هم خالی از لطف نیست ابزاری برای کار با ری سورس ها معرفی کنم .
این برنامه به قسمت سورس کد برنامه ها کاری نداری و فقط چهره برنامه رو هدف قرار داده یعنی به شما این امکان رو میده تا تغییراتی مثال تغییر تصاویر و متنها و منو ها رو در برنامه ایجاد کنید ! برای فارسی سازی یا به عنوان مثال ذخیره یک Form بهمراه کنترلها و ... و استفاده در یک پروژه دیگه میشه ازش استفاده کرد .

........
اگر به این برنامه نیاز داشتید می تونید یک سرچ بکنید و از سایت سازنده دانلود کنید .
اگر مشکلی بود مطرح کنید تا راهنمایی کنم .
.......
با امید اینکه این برنامه مفید باشه .

دوستان این پست به دلیل مغایر بودن با قوانین ویرایش شد . > فعالیت وارز در سایت ممنوع است < و من از مدیران به دلیل اشتباه خودم پوزش می طلبم .

miradli
جمعه 28 تیر 1387, 03:46 صبح
این برنامه رو احتمالا خیلی از دوستان میشناسن ، کار این برنامه تقریبا شبیه برنامه قبلی هست که معرفی کردم . یعنی سورس کد برنامه رو به ما نمیده اما برای کارهایی مثل فارسی سازی و ... مفید هست .
این برنامه رو میتونید از روی سایت سازنده دانلود کنید :

لینک دانلود (http://www.restuner.com/)
Resource Tuner: Resource Editor For Windows EXE and DLL. Replace any text and icon resources with ease. (http://www.restuner.com/)

< با تشکر از linux عزیز برای یادآوری ، من بخاطر رعایت قوانین سایت کرک که ساخت خودم بود و ضمیمه کرده بودم رو حذف کردم ، البته چون تنها مشکل از نظرم همین می تونست باشه ! اگر کسی نیاز داشت تو گوگل یک سرچ بکنه حتما پیدا می کنه اگه کسی پیدا نکرد یا مشکل داشت بگه تا راهنمایی کنم >

dark.lord
دوشنبه 07 مرداد 1387, 10:53 صبح
با سالم ... فکر می کنم چد مدتی است که تالارهای گفتگو در "برنامه نویس" توسط مدیران این تالار ها چک نمی شوند... البته شاید هم من اشتباه می کنم ... ولی در هر صورت چیزی را شاهد شدیم که در کمتر سایت هایی همچون برنامه نویس، که به واقع مرجع تخصصی برنامه نویسی می باشد؛ رخ می دهد...
دوست گرامی Miraldi اگر کتاب Crack (مهندسی معکوس) از انتشارات ناقوس به دستشان نرسیده که می توانند بگیرند و بخوانند... اگر هم که رسیده لازم نبود سرفصل های آن را به عنوان یک پست بنویسند... البته خواندن یک کتاب و خلاصه نویسی آن برای یادگیری دیگران می تواند برای افرادی مثل خود من که اطلاعات کمی در این زمینه دارند مفید باشه ولی به شرطی که شما خلاصه راه حل ها(مثلا ره استفاده از یکی از برنامه ها) را در یک پست بنویسید و نه لیست برنامه ها....
باز هم، هم از miraldi و هم از مدیران تالار های گفتگو پوزش می خواهم ولی یادآوری این مسئله را لازم می دانستم....

miradli
چهارشنبه 09 مرداد 1387, 03:42 صبح
دوست عزیز dark.lord (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=62934) بنده کتابی که معرفی کردید رو نخوندم ! که اگر خونده بودم بجای تایپ فقط اون رو معرفی میکردم تا دوستان مطالعه کنن .
اگر چه خودم رو کم تر از اون می دونم که بخوام چیزی رو آموزش بدم به بزرگان و دوستان اما اینها که مطرح کردم چیزهایی بود که خودم بدون هیچ راهنمایی آموختم و به دلیل اینکه این راه برای فراگرفتن زمان زیادی میگیرد خواستم به علاقه مندان خدمتی کرده باشم ، همچنین بنده در ابتدا خواستم ابزار رو معرفی کنم و بعد به آموزش بپردازم ، اگر چه بیشتر این ابزار کاربردی ساده دارند !
در ضمن نمی دونم تو اون کتابی که شما گفتید چه ابزاری و آیا نسخه کامل اونها وجود داشت ؟!
بنده بخاطر اینکه خودم با چند نمونه از این ابزار مشکل داشتم و به اونها نیاز داشتم و ک ر ک سالم که کار بکنه هم پیدا نکرده بودم خودم این کار رو انجام دادم و به اشتباه در این تاپیک ضمیمه کرده بودم و با یاد آوری دوستان و مغایر بودن این کار با قوانین سایت آنها رو حذف کردم . ( با احترام به مدیران سایت و عذر خواهی از این اشتباه .) که فکر نمی کنم تو هیچ کتابی این کار رو کرده باشن !
هم اکنون من به فکر جایگزین کردن ابزار رایگان و ... هستم تا مطالب رو ادامه بدم و اگر کمی وقفه افتاد ببخشید .

ولی فکر نمی کنم برای یک برنامه نویس نیاز باشه یک برای DECOMPILER ها راهنما و مرجع کاملی وجود داشته باشه مثل کتاب ، منظورم این هست که اگر به یک برنامه نویس ابزار DECOMPIL رو بدیم مطمعنا با وارد کردن برنامه و دریافت سورس کد می دونه باید چی کار کنه !
ولی برای ک ر ک می توان پذیرفت .
به هر حال ممنون که این کتاب رو معرفی کردید ، حتما تهیه می کنم تا از محتوی اون مطلع بشم .

Alay102
یک شنبه 20 مرداد 1387, 00:42 صبح
برنامه های تولید شده معمولا برای جلوگیری از تغییرات فشرده میشن

دوست عزیز برنامه ها معمولا به خاطر حجم بالایی که دارند فشرده می شوند نه به خاطر جلوگیری از تغیرات و یا ...

موفق باشی ...

miradli
یک شنبه 20 مرداد 1387, 16:57 عصر
دوست عزیز برنامه ها معمولا به خاطر حجم بالایی که دارند فشرده می شوند نه به خاطر جلوگیری از تغیرات و یا ...

موفق باشی ...

ممنون از توجه شما دوست عزیز .
اما منظور بنده pack شدن برنامه ها بوده و از (فشرده کردن) مقصود کم کردن حجم نبوده !
اگر به مطلب توجه می کردید متوجه می شدید که ابزار معرفی شده برای استخراج فایلهای فشرده نیست اگر چه این کار رو هم میکنه اما این قدرت رو داره که فایلهای پک شده در انواع مختلف رو unpack بکنه ! فقط بخاطر همه فهم بودن مطلب از این واژه( فشرده) استفاده کردم ! به هر طریق اگر اشتباهی بوده پوزش بنده را پذیرا باشید .
با تشکر

crackgns
دوشنبه 04 شهریور 1387, 17:43 عصر
برنامه هایی که با PEiD نمیشه زبانی رو که با اون نوشته شدن پیدا کرد چه مشکلی دارن وچه طوری می شه اونو حل کرد و زبانی رو که با اون نوشته شدن رو بدست آورد؟

miradli
چهارشنبه 06 شهریور 1387, 02:15 صبح
تعدادی از برنامه ها با روشی خاص PACK میشن و در این مورد PEiD نمی تونه تشخیص بده برنامه با چه زبانی یا با کدوم روش PACK شده . البته این برنامه آپدیت می شه و برای نسخه های جدید توانایی شناخت Pack های جدیدتر رو دارند . از نسخه جدید استفاده کنید ، احتمالا مشکل حل میشه . بنده هم سعی میکنم اگر ابزار کارآمد تری موجود بود معرفی کنم .

موفق باشید

Nima NT
پنج شنبه 07 شهریور 1387, 00:48 صبح
برای پیدا کردن کامپایلر یه فایل با نام پکر احتمالی بنده نرم افزار exeinfo رو پیشنهاد میکنم چون علاوه بر نمایش نام پکر راهنمایی کوتاه و مفیدی هم درباره آنپکر های اتوماتیک پکر نمایش میده.
این برنامه هر 2-3 هفته یک بار به روز میشه.

mahramasrar2
شنبه 25 آبان 1387, 23:01 عصر
من هم يه تعداد برنامه دارم گفتم اسم بعضي رو براتون بزارم با يه سرچ تو گوگل مي تونيد پيداشون كنيد

borland resource workshop 4.5
borland resource workshop all
CodeVisionAVR Evaluation
DisSharp
DT_FixRes
E-Code Explorer 0.86
EXE scop 630
Exe Stuffer 1.0.0
Explorer Suite
Explorer Suite 3
freeRes0.94
PE Explorer all
Project Analyzer library files
RescoExplorer
ResEdit 2.2
ResFixer v 1.0 beta 1
Resource Hacker 3.4
Resource Hunter 1.32
Resource Manager v4.2
Resource Manager v5.4 Pro
Resource Manager v5.4 SE
Resource ManagerExtractor for OS2 programs
resource studio
Resource Tuner all
ResScope1.94
Restorator all
Source Pirate KiT 4
XN Resource Editor v3.0
XRay.v3.22
data base Editor
DLL Toys International Edition 2004 R4
SOURCER DEFINITION FILE
XN Resource Editor 3.001

hrj1981
دوشنبه 30 دی 1387, 07:44 صبح
سلام
دوستان قويترين DECOMPILER براي EXE هاي VB6 چيه؟
من يه چندتايي را كه امتحان كرده همه اجزا فايل اجرايي را استخراج مي كنه ولي سورس كدها را يه جوري استخراج مي كنه كه قابل فهم نيست.

reza66i
شنبه 14 دی 1392, 23:59 عصر
در ضمن اگر بخواهید سورس اندروید رو هم استخراج کنید یه نرم افزار ایرانی نوشتن که خیلی تمیز این کارو می کنه می تونید از لینک زیر دریافتش کنید.
http://androiddecompiler.ir

kavaan
شنبه 28 دی 1392, 14:51 عصر
تا الان هرچی دی کامپایلر استغاده کردینو کنار بندازی
برنامه ی JetBrains DotPeek برای دی کامپایل برنامه های نوشته شده بر پایه ی دات نته....
یه حرفو هم نمیدانزه

s.a.s.a.n
شنبه 05 بهمن 1392, 11:34 صبح
یه لحظه صبر کنید !!
آقا من مبتدی ام و گیج شدم . یعنی ما هر برنامه ای بنویسیم میشه سورس اون رو به دست آورد ؟ خب این که خیلی بده !! اگه کسی برنامه ی خاصی ، الگوریتم خاصی داشته باشه که مهم هم باشه که لو میره !:متعجب:

amin1softco
دوشنبه 07 بهمن 1392, 15:50 عصر
دوستان حرفه ایی من می خواهم فری گیت را سورسشو بدست بیارم و فک کنم با یک چیزی پک شده که peID و exeinfo نمی تونه بدست بیاره کسی هست راهنمایی کنه چطوری سورسشو در بیارم به احتمال زیاد C++‎ win32 است.

h_mohamadi
چهارشنبه 01 اردیبهشت 1395, 12:06 عصر
دوستان برای دلفی نرم افزاری هست که کامل برگردانه و سورش را بده؟؟؟؟

mirage0411
چهارشنبه 01 اردیبهشت 1395, 15:54 عصر
البته یه نکته ای هم هست اینکه برخی کامپایلرهای هوشمند هنگام کامپایل برنامه یسری خصوصیات رو حدف و یسری خصوصیات اضافه تر رو برای اجرا و کامپایل اسون به برنامه نهایی اضافه می کنند در نتیجه برای همین دیکامپایل کردن همیشه جواب گو نیست و ممکنه شما با کدهای مختلفی روبرو بشید که نتونید برنامه رو دیکامپایل کامل کنید .

pcrlth0n
شنبه 04 اردیبهشت 1395, 02:44 صبح
سلام.
زیاد با دیکامپایلر ها کار نکردم ولی فک کنم DeDe بهترینشون باشه.
البته دیکامپالرهای دیگه ای هم وجود داره:
http://kpnc.org/idr32/en/
https://tuts4you.com/download.php?view.2867
میتونید اینها رو تست کنید و نتیجه رو به ما هم بگید

h_mohamadi
سه شنبه 07 اردیبهشت 1395, 10:21 صبح
سلام.
زیاد با دیکامپایلر ها کار نکردم ولی فک کنم DeDe بهترینشون باشه.
البته دیکامپالرهای دیگه ای هم وجود داره:
http://kpnc.org/idr32/en/
https://tuts4you.com/download.php?view.2867
میتونید اینها رو تست کنید و نتیجه رو به ما هم بگید

نه متاسفانه جواب نداد

Securebit
سه شنبه 07 اردیبهشت 1395, 15:53 عصر
دیکامپایلرهای نیتیو سورس صد در صد ارائه نمی کنند فقط رو ابزارهای دیکامپایل به عنوان کمک میشه حساب کرد نه بیشتر، اگر زبان اسمبلی شما در حد قابل قبولی باشه خیلی راحت میتونید با مهندسی معکوس به سورس برسید، یکی از بهترین دیکامپایلرها برای دلفی IDR (http://kpnc.org/idr32/en/) هست.

mtanha
یک شنبه 26 اردیبهشت 1395, 02:41 صبح
سلام دوستان من اینو با استفاده از dede درآوردم
ولی فرمول ساختن سریال رو ‍‍‍‍\یدا نکردم
ممنون میشم کمکم کنید

Securebit
یک شنبه 26 اردیبهشت 1395, 08:26 صبح
سلام دوستان من اینو با استفاده از dede درآوردم
ولی فرمول ساختن سریال رو ‍‍‍‍\یدا نکردم
ممنون میشم کمکم کنید

برای دستیابی به الگوریتم باید از Disassembler ها استفاده کنید.

mtanha
یک شنبه 26 اردیبهشت 1395, 14:10 عصر
برای دستیابی به الگوریتم باید از Disassembler ها استفاده کنید.
میشه بیشتر راهنمایی کنید؟؟؟؟؟؟؟؟ممنون میشم

Securebit
یک شنبه 26 اردیبهشت 1395, 14:29 عصر
میشه بیشتر راهنمایی کنید؟؟؟؟؟؟؟؟ممنون میشم

Disassembler را در گوگل جستجو کنید نرم افزارها فیلمها و کتابهای بسیاری وجود دارد، در همین سایت هم قبلا بحث شده.