PDA

View Full Version : گفتگو: شروع فريم ورك دات نت با C#

مهران موسوی
سه شنبه 07 خرداد 1387, 12:51 عصر
سلام دوستان ... خير سرم ديشب تصميم گرفتم بعد از مدتها برنامه نويسي به زبناهي مختلف و در سطهاي مختلف دانسته هام رو در جهت دات نت گسترش بدم ... از جايي كه قبلا بيشتر با C++ و بيشتر از اون با Delphi و اسمبلي كار كردم ميخواستم يه تنوعي بدم و دات نت رو با VB.NET شروع كنم ... ( قبلا از اين زبان كه به صورت VB6 بود بدم ميومد ولي با اون حال تقريبا روش مسلط بودم ) .. تا اينكه رفتم و Microsoft Visual Studio 2008 رو تهيه كردم و نصب كردم .. بعد چون توي دات نت تازه كار هستم رفتم توي انجمن VB.NET يكم راهنمايي خواستم ولي لطف نكردن و راهنمايي هم نكردن ...

با خودم گفتم من كه روي خانواده ي C تسلط دارم چرا با C# شروع نكنم ...

الان فقط چند تا راهنمايي از دوستان ميخوام ... ايا Microsoft Visual Studio 2008 براي شروع C# مناسب هست يا نه نسخه هايي وجود داره كه از عموميت خاصي برخوردار هست مثل Delphi7 ياVC++6 يا همون VB6 ... ايا شما نسخه ي خاصي رو پيشنهاد ميكنيد كه بيشتر از اون استفاده ميشه ؟؟؟

يكم در مرود IDE توضيح بديد و اگه ميشه مراحل اوليه ساخت يك آHello Word رو بديد ..

با تشكر .. اميدوارم لطف بچه هاي اين بخش بيشتر از بخش VB.Net باشه ... :لبخندساده:

sinpin
سه شنبه 07 خرداد 1387, 13:16 عصر
با مرور اين تاپيك شايد پاسخ برخي از سئوالات رو بگيريد :
نحوه ی آغاز سی شارپ و معرفی منابع و کتابهای مفید (http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=37949)

مهران موسوی
سه شنبه 07 خرداد 1387, 14:25 عصر
من از موقع ايجاد كردن اين تاپيك تا الان نشستم و يك تاپيك با عنوان تفاوتهاي بين C# و VB.NET رو مطالعه كردم .. البته فقط در دو صفحه ي اول بحث مربوط با عنوان بود بعدش كلا بحث فرق كرد ... قريب به 19 صفحه رو مطالعه كردم ... به اين نتيجه رسيدم كه فقط C# و بس ...

با اينكه به اين زبان علاقه مند شدم و بر روي C++ هم مسلط هستم ولي با اين روندي كه ماكروسافت در پيش گرفته هيچ دوست ندارم برنامه نويسي در Win32 به خصوص MFC و VCL كه عشق من هستن فراموش كنم ...

از شما هم در رابطه با اون تاپيك ممنونم ...

ولي سوال عمده ي من اينه كه :

ايا Microsoft Visual Studio 2008 براي شروع C# مناسب هست يا نه نسخه هايي وجود داره كه از عموميت خاصي برخوردار هست مثل Delphi7 ياVC++6 يا همون VB6 ... ايا شما نسخه ي خاصي رو پيشنهاد ميكنيد كه بيشتر از اون استفاده ميشه ؟؟؟

ايا كدهاي موجود در اين انجمن بر روي C# موجود در Microsoft Visual Studio 2008 به درستي كار خواهد كرد يا خير ؟؟ اصلا خودتون از چه C# استفاده ميكنيد ؟؟

sinpin
سه شنبه 07 خرداد 1387, 14:28 عصر
بهترين و راحتترين IDE در حال حاضر همون چيزي ست كه خودتون معرفي كرديد (Microsoft Visual Studio 2008) كه بسته به نياز ميتونيد از يكي از نسخه هاي (express, professional يا team) آن استفاده كنيد.

مهران موسوی
سه شنبه 07 خرداد 1387, 14:31 عصر
ممنونم ... ولي شما كه چراغتون خاموشه ... چه طوري در عرض 3 دقيقه ( يك رفرش صفحه ) جواب دادين ؟؟

خيلي ممنونم ... فقط اين رو بگيد كه كدهايي كه روي C# 2005 اجرا ميشه توي اين هم اجرا ميشه يا خير ؟

unix_svr4
سه شنبه 07 خرداد 1387, 14:39 عصر
بنظر من بهتره که اول از IDE شروع نکنی! یک مدت با کنسول کار کن (Notepad+CMD) و پس از اینکه خوب راه افتادی برو سراغ IDE و برنامه نویسی Visual.
90% افرادی که میگن ما #C بلدیم (البته در ایران)، حتی سوئیچ های کامپایلر اونرو نمی دونند. چرا؟ چون از اول رفتن سراغ IDE.

موفق باشی.

مهران موسوی
سه شنبه 07 خرداد 1387, 14:43 عصر
ممنون مشكلي كه در بالا مطرح كردم حل شد .. علتش تغييراتي بود كه در IDE اعمال شده بود و تازه كار بودن من توي C# در ضمن ... كنس.ل مال افرادي هست كه تا به حال اصلا با Visual كار نكردن و قصد دارن تازه برنامه نويسي رو شروع كنن .. من فقط به علت تازگي محيط يكم دوچار مشكل ميشم كه به ياري دوستان عزيز اميدوارم حل بشه ...

sinpin
سه شنبه 07 خرداد 1387, 14:47 عصر
ممنونم ... ولي شما كه چراغتون خاموشه ... چه طوري در عرض 3 دقيقه ( يك رفرش صفحه ) جواب دادين ؟؟

خيلي ممنونم ... فقط اين رو بگيد كه كدهايي كه روي C# 2005 اجرا ميشه توي اين هم اجرا ميشه يا خير ؟

1- مديران بخش ميتونند بصورت Invisible به سايت لاگين و فعاليت كنند.
2- بله اجرا ميشوند.

علیرضا مداح
سه شنبه 07 خرداد 1387, 15:02 عصر
سلام دوست عزیز ،

ايا Microsoft Visual Studio 2008 براي شروع C# مناسب هست يا نه نسخه هايي وجود داره كه از عموميت خاصي برخوردار هست مثل Delphi7 ياVC++6 يا همون VB6 ... ايا شما نسخه ي خاصي رو پيشنهاد ميكنيد كه بيشتر از اون استفاده ميشه ؟؟؟

به دلیل اینکه شما سابقه برنامه نویسی دارید ، به شما پیشنهاد میکنم با C# 3.0 که در Visual Studio 2008 معرفی شده است ، شروع به کار کنید و سعی کنید بر روی مفاهیمی که خدمت شما عرض میکنم ، مطالعه ویژه داشته باشید :

Anonymous Types
Anonymous Methods
Generics
Automatic/Auto-Implemented Properties
Extension Methods
Object Initializers
Collection Initializers
Lambda Expressions
Query Expressions
LINQ - Language Integrated Query

مهران موسوی
سه شنبه 07 خرداد 1387, 17:38 عصر
ايا منبع مناسب سراغ داريد براي اينها ... در واقع من در برنامه نويسي به زبان C# با اينكه تا به حال كار نكردم مشكلي ندارم چون مدتهاست دارم با پدرانش دست و پنجه نرم ميكنم ... هر چند تفاوتي هايي داره ولي در كل قواعدش به همون شكل هست ...

من فقت نيازم اشنايي بيشتر با IDE هست كه بتونم خودم رو باهاش سازگار كنم ...

ممنونم از راهنماييهاتون ...