PDA

View Full Version : نکات مفید در استفاده از IDE دلفی

(امید)
یک شنبه 15 تیر 1382, 23:18 عصر
سلام به دلفی کارای عزیز

1-اگه تا به حال به tools>editor options سر نزدین توصیه می کنم حتما یه نگاه به اونجا بندازید.
یکی از قسمتهای جالب editor option برگه color است .
اگه color SpeedSttings رو رو classic بزارین unit شما مثل محیط برنامه نویسی c می شه . حتی خودتون می تونید رنگ و بقیه چیزها رو به سلیقه خودتون انتخاب کنید.

2-شاید شما هم مثل من وقتی دلفی می یاد بالا خوشتون نمی یاد پنجره unit کوچک باشه یا modified کنارش باشه یا object inspector به اون کوچیکی باشه .
برای این کار اندازه unit و ... رو به سلیقه خودتون تنظیم کنید . خلاصه دکوراسیون دلفی رو که درست کردین تو combobox ی که کنار help هست و توشم <none> نوشته تایپ کنید ( مثلا ) my preview . حالا دلفی رو ببندید . از این به بعد دلفی طبق دکراسیون شما باز می شه .
این واسه دلفی 5 بود . برا بقیه هم احتمالا همینطوری باشه .

خوش باشید
امید

Sadegh_S
دوشنبه 16 تیر 1382, 14:10 عصر
خیلی ممنون

به نظر من خوب است در همین موضوع یا موضوع جدید دیگری اینگونه مطالب را راجع به IDE دلفی برای عزیزان تازه کار ( مانند خودم ) ذکر کنیم تا اینکه مرجعی برای تازه کارها و بقیه باشد.
و بتوانیم از محیط دلفی حداکثر استفاده را برای برنامه نویسی ببریم.

:idea: :idea: :تشویق: 8)

مهدی کرامتی
دوشنبه 16 تیر 1382, 14:50 عصر
خوب دومی‌اش رو هم من افتتاح میکنم 8)

اکثر شما ممکن است هنگام کدنویسی از اینکه راهنماهایی که بصورت Tooltip کنار کد شما ظاهر میشوند خیلی زود محو میشوند شاکی باشید. این راهنما ها معمولا شکل دستوری یک تابع را نمایش میدهند. برای نمایش مجدد این Tooltip ها کافی است درحالی که Cursor روی نام تابع قرار دارد Ctrl+Shift+Space را فشار دهید.
بهمین ترتیب برای نمایش متدهای یک شی میتوانید از ترکیب Ctrl+Space استفاده کنید.

(امید)
سه شنبه 17 تیر 1382, 21:11 عصر
سلام به دلفی کارای عزیز

دوست دارین سورس توابع دلفی رو ببینید؟
دوست دارید ببینید کد نویسی برنامه نویسای بورلند دلفی چطوریه؟

3-برای اینکار کلید Ctrl رو نگه دارین و روی تابع مورد نظر کلیک کنید.
8)

امید

مهدی کرامتی
سه شنبه 17 تیر 1382, 21:31 عصر
خوب حالا دوست دارید یه فایلی رو که تو Unit تون Use شده رو بلافاصله باز کنید؟

برید رو اسم فایل تو لیست Uses و Ctrl+Enter رو بزنید.

سه شنبه 17 تیر 1382, 21:55 عصر
حتما تا به حال برای شما پیش اومده که داخل unit ای که نوشتین دنبال یک زیر برنامه بگردین !!
برای پیدا کردن سریعتر محل یک زیربرنامه، در قسمت تعریف اون زیر برنامه ( در بالای unit ) کلید های Ctrl + Shift + Down (Arrow) را فشار بدین، تا به قسمت سرس زیر برنامه برین و برای عکس این عمل نیز، می تونین در جایی که زیر برنامه را نوشتین، کلیدهای Ctrl + Shift + Up(Arrow) را فشار بدین تا کرسر شما به قسمت تعریف زیر برنامه تغییر مکان پیدا کنه !
و اگر به قسمت خاصی از برنامه زیاد مراجعه می کنین، اون خط را با زدن کلید های Ctrl + Shift به همراه یک عددی مانند یک، نشانه دار کنین و بعد از علامت دار کردن اون خط در هر قسمت از unit که باشین، با زدن کلید Ctrl به همراه همان عدد، به همان محل پرش خواهید کرد.

چهارشنبه 18 تیر 1382, 11:25 صبح
چند تا هم من بگم
ایجاد فرورفتگی در کد:
بعضی اوقات - که خیلی هم پیش می‌آید - لازم است که یک مقداری از متن را بصورت بلوک شده به جلو و یا عقب ببریم. منظور دندانه دار کردن متن است که به خوانایی برنامه کمک می کند. برای اینکار می تونید از کلید Ctrl +Shift+I برای جلو بردن و Ctrl+Shift+U برای عقب برگرداندن متن بلوک شده استفاده کنید.

درست کردن ماکرو متنی:
این امکان بسیار مفید است و می توانید بسیاری از کارهای نوشتاری را کاهش دهد با اینکار شما میتوانید یک سری از کارهای تکراری که روی متون انجام می دهید را بصورت ماکرو در آورده و از آنها به راحتی استفاده کنید. برای شروع به ضبط ماکرو کلیدهای ctrl+shift+r را بفشارید و آن سری کارهایی را که می خواهید را انجام دهید و سپس برای اینکه به کار ضبط ماکرو پایان دهید کلیدهای ctrl+shift+r را دوباره بزنید. حال برای استفاده از ماکرو کافیست در هر جا که لازم بود کلیدهای Ctrl+Shift+P را بفشارید.

انتخاب متن بصورت مربعی:
اگر شما از کهنه کارهای کامپیوتر باشید حتما از زمان داس یادتون هست که برنامه ای بود به نام PE2 که یکی از امکانات بسیار جالبش این بود که یک مربع از متن رو میتوانستین انتخاب
کنید و آنرا کپی یا حذف کنید. بله درست متوجه شدید در محیط دلفی هم شما اینکار را میتوانید انجام دهید اما نه به مشکلی PE2 بلکه اینکار را میتوانید فقط با گرفتن کلید Alt و کشیدن
موس روی متن انجام دهید.

گذاشتن علامت روی متن:
این کار که به BookMark معروف است بسیار مفید و کارا می باشد. در هنگامی که شما روی قسمتی از متن برنامه کار میکنید و می خواهید به یک قسمت دیگر بروید ممکن است برای برگشتن به مکان اول خود کمی مشکل پیدا کنید. ولی شما میتوانید با زدن چند دکمه به محل مورد نظرتون باز گردید. برای اینکار در خطی که قصد دارید علامت بگذارید کلیدهای Ctrl+Shift+0..9 را بفشارید. منظور اینست که کلیدهای ctrl+Shift را نگه دارید و یکی از اعداد 0 تا 9 را وارد کنید تا آن خط به همان شماره علامت گذاری شود و سپس هر جا که خواستید بروید و سپس هر بار که کلید Ctrl را نگه دارید و شماره مورد نظر را وارد کنید به همان خط باز خواهید گشت. البته توجه داشته باشید که فقط می توانید 10 خط را با این روش علامت گذاری بکنید و برای برداشتن علامت ها کافیست روی همان خط دوباره کلید Ctrl+shift و شماره‌ای که برای آن خط وارد کرده اید را بفشارید با اینکار علامت آن خط برداشته می شود.

ایجاد کلاس مورد نظر :
شما هنگامی که در قسمت Private و یا Public یک type، روال یا تابع درست کردید لازم دارید که قسمتی را برای قرار دادن کدهای مربوط به آن روال یا تابع را ایجاد کنید. برای اینکار شما پس از اینکه نام تابع را تایپ کردید می توانید کلیدهای Ctrl+Shift+C را فشار دهید تا دلفی یک قسمت برای نوشتن کدهای مورد نظرتان ایجاد کند.

رفتن از قسمت تعریف توابع و روالها به قسمت کد آنها:
همیشه این نیاز وجود خواهد داشت که شما در هنگامی که دارید به دنبال یک روال در قسمت type میگردید بعد از پیدا کردن نام آن می خواهید که خود آن تابع یا روال را نیز ببنید. برای اینکار خوب حتما نام آن را جستجو میکنید ولی یک راه آسانتر اینست که شما روی نام آن تابع قرار گیرید و کلیدهای Ctrl+Shift+Up/Down را بزنید. در اینحالت اگر روی کد تابع باشید به قسمت تعریف آن خواهید رفت.

راستی اینو هم بگم که اینا رو از سایت [ur]www.irandevelopers.com[/url] گرفتم

DelphiMaster
پنج شنبه 19 تیر 1382, 08:34 صبح
خوب یکی هم من بگم :wink:
حتما متوجه شدین که با ctrl+space نمیشه سینتکس ها رو نوشت،برای اینکار از ctrl+jاستفاده کنید!
موفق باشید.

Mashatan
پنج شنبه 09 مرداد 1382, 13:08 عصر
پیشنهاد میکنم ، IDE دلفی رو با GExpert قوی تر کنید !
از اینجا Download کنید
http://www.gexperts.org/download.html

ارادتمند مشاطان

Kambiz
جمعه 10 مرداد 1382, 17:33 عصر
برای Indent یا Unindent کردن یک بلاک بعد از انتخاب بلاک میتونید به ترتیب از کلیدهای Ctrl+Shift+I و Ctrl+Shift+U استفاده کنید.

کامبیز

said ali
دوشنبه 28 مهر 1382, 19:44 عصر
با سلام
یه چیزی من بگم!!!!
اگه کلید Ctrl+j را بفشارید یک سری کد هایی که از قبل تهیه شده مانند کد های Case یا For و خیلی دیگه مانند نوشتن یک تابع در اون اومده شما میتونید با استفاده از Envirnment option => Tampelt => Code inside که یک دکمه توی اون تب این کدها را تغییر یا اضافه کنید.

baabi
پنج شنبه 22 آبان 1382, 09:10 صبح
وقتی در متن یک تابع هستید ویا هنگامی که در عنوان آن در Interface هستید بازدن دکمه های Ctrl+ Shift + بالا و Ctrl + Shift +پایین میتونید بین ایندو پرش کنید.

DelphiMan
چهارشنبه 28 آبان 1382, 23:00 عصر
سلام دوستان عزیز

من خیلی وقت پیشها یک مقاله در این مورد نوشتم که پیشنهاد می کنم حتما اونو بخونید...
البته یک قسمتهایش رو هم دوست عزیزمون McMilad تو همینجا آوردن
حالا کاملش رو می تونید تو سایت خودم www.rayanir.com ببینید...
و یای اینکه به یکی از سایتهای www.irandevelopers.com و یا www.idevcenter.com مراجعه کنید ...

حالا اگه خدا بخواد و وقت کنم یک سری چیزای دیگه هم می نویسم تا یک مقاله کامل بشه ...

موفق باشید...

Delphi KDE
جمعه 03 بهمن 1382, 02:38 صبح
برای اینکه یک قسمت از متن را به صورت مربع انتخاب کنید کلید Alt را نگهدارید بعد قسمتی از کد را انتخاب کنید

delphi_teacher
دوشنبه 06 بهمن 1382, 17:10 عصر
عالی بود :idea:

Delphi KDE
سه شنبه 14 بهمن 1382, 14:27 عصر
چند نکته جالب ولی بی ربط به نقل از سایت WWW.Delphiir.com
به محض اینکه دلفی رو اجرا کردین یعنی قبل از اینکه لوگوی دلفی نمایش داده بشه کلیدهای Ctrl+Shift با هم فشار دهید نکته اینجاست که حالا یکی از دو عکس «لوگوی دلفی» و «تیم دلفی» به طور اتفاقی نمایش داده میشه. یعنی ممکنه عکس همیشگی نمایش داده بشه. پس اگر دفعه اول نشد ، دوباره امتحان کنید و اگر باز هم نشد نا امید نشید و دوباره امتحان کنید تا وقتی که عکسش رو ببینید. بستگی به شانستون داره.

چند تا راز جدید هم براتون مینویسم که به جالبی راز قبلی نیست ولی خوب رازه دیگه :

بعد از اجرا کردن دلفی، پنجره About رو از منوی Help باز کنید. حالا کلید Alt رو فشار دهید و در حالی که این کلید رو پایین نگه داشتین یکی از کلمات زیر رو تایپ کنید :
DEVELOPERS : لیست اعضای گروه تحقیق و توسعه (Research & Development)
TEAM : لیستی از کارمندان برلند که به نحوی در پروژه دلفی نقش داشتند.
QUALITY : لیست اعضای گروه کنترل کیفیت.
JEDI : تقدیر از پروژه JEDI (مخفف Joint Endeavour of Delphi Innovators) . در ضمن آدرس سایت JEDI هم به پنجره About اضافه میشه.

_alish_
چهارشنبه 03 تیر 1383, 12:27 عصر
چند نکته جالب ولی بی ربط به نقل از سایت WWW.Delphiir.com
به محض اینکه دلفی رو اجرا کردین یعنی قبل از اینکه لوگوی دلفی نمایش داده بشه کلیدهای Ctrl+Shift با هم فشار دهید نکته اینجاست که حالا یکی از دو عکس «لوگوی دلفی» و «تیم دلفی» به طور اتفاقی نمایش داده میشه. یعنی ممکنه عکس همیشگی نمایش داده بشه. پس اگر دفعه اول نشد ، دوباره امتحان کنید و اگر باز هم نشد نا امید نشید و دوباره امتحان کنید تا وقتی که عکسش رو ببینید. بستگی به شانستون داره.

چند تا راز جدید هم براتون مینویسم که به جالبی راز قبلی نیست ولی خوب رازه دیگه :

بعد از اجرا کردن دلفی، پنجره About رو از منوی Help باز کنید. حالا کلید Alt رو فشار دهید و در حالی که این کلید رو پایین نگه داشتین یکی از کلمات زیر رو تایپ کنید :
DEVELOPERS : لیست اعضای گروه تحقیق و توسعه (Research & Development)
TEAM : لیستی از کارمندان برلند که به نحوی در پروژه دلفی نقش داشتند.
QUALITY : لیست اعضای گروه کنترل کیفیت.
JEDI : تقدیر از پروژه JEDI (مخفف Joint Endeavour of Delphi Innovators) . در ضمن آدرس سایت JEDI هم به پنجره About اضافه میشه.به محض اینکه دلفی رو اجرا کردین یعنی قبل از اینکه لوگوی دلفی نمایش داده بشه کلیدهای Ctrl+Shift با هم فشار
جالب بود داداش خوشمان آمد بازم از این کارا بکن :تشویق:

البته برو بچ چیزی برای ما باقی نگذاشتن ولی برا کامپوننت نویسها
Shift+Ctrl+b بزنید تا Explorering Classes باز شود سپس در قسمت خالی راست کلیک کرده و Property را انتخاب کنید و مطمئن شوید که Finish Incompelet Properties تیک خورده باشد سپس در هر یونیت که خاسته باشید کلاسی تعریف کنید و تمام جزئیات هم تایپ نشده باشد (جزئیات اصلی دلفی مثل Priviate,...) با زدن CTRL+Shift+C تمام چیزها را بطور خودکار قرار میدهید
البته اینکار برای عملیات غیر کامپوننت نویسی هم عمل می کند.
این مورد را MCMilad هم گفته من چیزی دیگه ای پیدا نکردم گفتم کاملش کنم

mehdi_moosavi
جمعه 26 تیر 1383, 00:01 صبح
سلام به همه دوستان
خیلی متشکرم از مطالب جالبی که نوشتید
من یه سوال دارم
برای پیدا کردن یک کلمه توی یک یونیت میشه از Ctlr+f استفاده کرد
ولی اگه بخواهیم این کلمه رو توی تمام یونیتها بگرده چطور؟
آیا برای این هم راهی وجود داره؟

MSK
یک شنبه 08 شهریور 1383, 14:24 عصر
آقا خیلی باحال بود :تشویق:
:flower: :flower: :flower:

حاجی مسعود
یک شنبه 08 شهریور 1383, 17:53 عصر
من همیشه تو ذهنم بود که دلفی هم مثل ویندوز "easter egg" داره یا نه که دوستان لطف کردن نکته های خوبی گفتن. مرسی. :flower:

مهدی کرامتی
یک شنبه 08 شهریور 1383, 18:02 عصر
از منوی Search گزینه Find in Files رو انتخاب کنید.

MSK
دوشنبه 09 شهریور 1383, 10:26 صبح
:flower:

hadavinia
شنبه 21 شهریور 1383, 08:50 صبح
برای جستجوی مستقیم از Ctrl + E استفاده کنید و کلمه را تایپ کنید.

Farshad Paydar
یک شنبه 22 شهریور 1383, 09:08 صبح
با سلام . این مطلبی که می خوام بگم تو دلفی 5 برای من پیش اومد . تو نسخه های بعدی تست نکرده ام اما اگر کسی تست کرد خبرش رو به من هم بده ممنون میشم .
این مطلب رو در اینجا مطرح می کنم تا اگر کسی در موقعیت من قرار گرفت بدونه قضیه از چه قراره .
موضوع اینه که من یه پروژه دلفی 5 داشتم که می خواستم به کسی تحویل بدم . خیالم هم راحت بود که همه چیز درسته . خلاصه رفتیم که پروژه رو تحویل بدیم . حالا طرف مقابل هم یکی از اساتید دانشگاه بود البته نه دانشکده مهندسی . طرف یه سیستم در اختیار ما گذاشته بود . ما یه ساعت زودتر رفتیم که تا اون از کلاس برنگشته همه چیز رو ردیف کنیم تا دیگه کوچکترین مشکل و سوتی ای پیش نیاد . چشمتون روز بعد نبینه از اونجا که همیشه هر کار بکنی باز هم یه سوتی ای می دی ما هم به مشکل برخوردیم . البته مشکل خیلی پیش پا افتاده بود . ما هم دیدیم چاره ای نیست گفتیم تا طرف نیومده سورس برنامه رو باز کنیم و اصلاح کنیم . حالا بیا دلفی نصب کن .
دلفی رو نصب کردیم و سورس برنامه رو از سی دی کپی کردیم رو هارد و تو دلفی بازش کردیم . اشکال رو هم گیر آوردیم . اما هر کلیدی رو میزدیم که کد رو عوض کنیم اصلا انگار صفحه کلید قفل شده بود هیچی کار نمی کرد . میخواستیم یه خط رو پاک کنیم جاش یه چیز دیگه بنویسیم مکان نما جابجا می شد اما کلید ها هیچی تایپ نمی کرد . کلیذ deleteو backspace کار نمی کزد . دیگه قاط زده بودیم اساسی. آقا restart کردیم . باز هم نشد .هیچی به ذهنمون نمی رسید .

خلاصه اون روز با حال گیری تمام شد و ما هم خیلی دعا به جون borlnad کردیم . تا اینکه بعد فهمیدیم قضیه چی بوده :
وقتی فایلها رو از سی دی کپی کردیم رو هارد چون ویندوز 98 بود فایلها ReadOnly می شدند و IDE دلفی هم چون فایل ها readonly بودند اجازه modify نمی داد . نامرد هیچ پیغامی هم نمی داد که بگه باب این فایل readonly هستش . حال ما که گرفته شد امیدوارم برای شما پیش نیاد.
راستی من تست کردم وقتی فایلهای روی سی دی رو که readonly هستند کپی کنی رو هارد در ویندوز 98 این فایلها readonly میشن اما در ویندوز XP نمیشن . :o :o
البته من تو ویندوز 98 پارسا تست کردم بقیه رپ نمی دونم .

mehdi_moosavi
جمعه 03 مهر 1383, 14:37 عصر
سلام به دوستان عزیز
من برنامه GExperts رو که دوستمون چند سطر بالاتر پیشنهاد کرده بود نصب کردم.
خیلی برنامه جالبیه و قابلیتهای زیادی رو به IDE اضافه می کنه.
ولی وقتی دنبال یه چیز توی منوهاش گشتم نتونستم پیدا کنم اونم اینه که آیا میشه شکل املای دستورات یا توابع رو در دلفی عوض کرد ؟
همون طور میدونید بعضی از دستورات اندازه بزرگی دارن و جایی که لازمه تکرار بشن باعث شلوغ شدن محیط ادیتور (و گیج شدن آدم) میشن مثل دستور Parameters در این کد:

DataModule2.ADOStoredProc1.Parameters[1].Value;
حالا بنظرشما این امکان هست که (بوسیله برنامه GExperts یا هر راه دیگه ای) ، IDE رو طوری تغییر داد که مثلا بجای دستور Parameters فقط مثلا نوشتن Para کافی باشه یا مثلا بجای FindComponent ازکلمه Fcom استفاده بشه ؟
لطفا نظرتون رو بگید
متشکرم

-دلفی دوست-
یک شنبه 24 آبان 1383, 10:06 صبح
سلام!
یه چیزم ما بگیم:
برای پیدا کردن پرانتز یا کروشه باز/بسته نظیر یک پرانتز یا کروشه بسته/ باز دیگر
میتوانید مکان نما را قبل از آن قرار داده، سپس ']'+Alt یا '['+ Alt (فرقی نمیکند از کدام استفاده کنید)
را فشار دهید. وبرای بازگشت به سر جای اول دوباره ']'+Alt یا '['+ Alt را فشار دهید.

MiRHaDi
سه شنبه 26 آبان 1383, 23:09 عصر
سلام
CTRL-(Arrow)
CTRL-K-Y
CTRL-K-C
CRTL-K-V
CTRL-K-H
CTRL-Q-Y
CTRL-T
و ....
برو حال کن
بای

Dolphin
چهارشنبه 09 دی 1383, 23:20 عصر
خوب یکی من بگم :

اگه دوست دارید صفحه کاری دلفیتون را خودتان تنظیم کنید هر کاری دوست دارید بکنید جعبه Evenet هارا بزرگ و کوچیک کنید سپس با استفاده از جعبه ابزار می تونید اون حالت صفحه نمایشی دلفی را بانام دلخواه ذخیره کنید .

robochoo
چهارشنبه 07 بهمن 1383, 00:03 صبح
برای پاک کردن یک خط ‍Ctrl+Y

samandari
شنبه 17 بهمن 1383, 19:38 عصر
سلام عزیزان
فرض کنید دو فرم داریم در فرم اولی یک کلید قرار دادیم و برای چند تا از event های آن کد نوشتیم حال میخواهیم این کلید را به فرم دیگری کپی کنیم به شرطی که تمامی event های آن به فرم جدید کپی شود در حقیقت می خواهیم هنگام کپی کردن یک object به جای دیگر علاوه بر ‍Properties های آن Event ها نیز کپی شود

متشکرم

مهدی کرامتی
شنبه 17 بهمن 1383, 20:59 عصر
این یک نکته است یا یک سوال؟

اگر سوال است چرا بعنوان یک مقاله ارسال شده؟

samandari
یک شنبه 18 بهمن 1383, 12:07 عصر
ببخشید اشتباه شده :sorry:
چرا میرنی :sunglass:
ولی منظور من مطرح کردن مشکلی بود که خودم داشتم در صورتی که کسی میتونه راه حلی برای این کار ارائه بده

ممنونم

مهدی کرامتی
یک شنبه 18 بهمن 1383, 14:28 عصر
جای مطرح کردن این سوال اینجا نیست.

در یک تاپیک جداگانه مطرح کنید. رعایت قوانین سایت الزامی است.

Delphi Skyline
پنج شنبه 13 اسفند 1383, 13:19 عصر
سلام
چه طوری می شه صفحه اول (logo) دلفی رو پیدا کرد و با paint بازش کرد؟

MToloo
پنج شنبه 01 اردیبهشت 1384, 18:24 عصر
حالا یک کلام از مادر عروس:
همونطور که احتمالا از قبل میدونستین تو نسخه های قبلی دلفی و تو محیطهای TurboC , TurboPascal و اینها با انتخاب یک بلاک و بعد زدن دکمه های Ctrl+Shif+K بعد دکمه I یا U به ترتیب بلاک به جلو یا عقب هل داده میشد.
تو دلفی جدیدتر (فکر کنم دلفی 7 یا شاید هم از زمان 6) راه ساده تری هم وجود داره:
Ctrl+Shift+I و Ctrl+Shift+U

koosha system
چهارشنبه 11 خرداد 1384, 10:24 صبح
آقای Delphi Skyline

چه طوری می شه صفحه اول (logo) دلفی رو پیدا کرد و با paint بازش کرد؟
هم می توانید در زمان نمایش Logo از آن عکس بگیرید و هم از برنامه های Resource استفاده کنید.

prog_2005
دوشنبه 16 خرداد 1384, 13:46 عصر
چگونه می توان از کریستال ریپورت در دلفی 2005 استفاده کرد :گیج:

Delphi Skyline
دوشنبه 16 خرداد 1384, 15:35 عصر
چگونه می توان از کریستال ریپورت در دلفی 2005 استفاده کرد

این یک نکته است یا یک سوال؟

اگر سوال است چرا بعنوان یک مقاله ارسال شده؟

Touska
دوشنبه 16 خرداد 1384, 18:12 عصر
بابا این Prog_2005 چقدر با حاله.

هر جا رسیده یک post گذاشته.

:strange:

Delphi Skyline
دوشنبه 16 خرداد 1384, 18:50 عصر
بابا این Prog_2005 چقدر با حاله.

هر جا رسیده یک post گذاشته.
:D

koosha system
پنج شنبه 09 تیر 1384, 13:45 عصر
alt+ctrl +A مساوی با پیست تاریخ جاری

Mojtaba Rezaee
شنبه 11 تیر 1384, 14:22 عصر
سلام به همه دوستان
من یه سوال دارم

دوست عزیز بعد از زدن کلیدهای Ctrl + F و تایپ عنوان مورد نظر خود در مقابل کادر Text to Find تب Find in Files را انتخاب کنید.حال جستجوی شما در تمامی یونیت های پروژه انجام می شود.

brians2000
پنج شنبه 16 تیر 1384, 07:58 صبح
حتما دوست دارید دلفی 2005 هم یه جورایی شبیه دلفی 7 خودمون بشه! خوب اول از همه آپدیت هارو نصب کنید :)‌ خوب!~ حالا تولز... آپشنز بعد کجا؟ می روید توی دلفی/وی سی ال دیزاینر بعد میگید امبدد دیزاینر! خوب کلیکشو بردارید یه بار دلفی رو ببندید و باز کنید! سلام !‌این دلفیم خراب شده!؟‌ چرا شد دلفی 7!‌ نه! این همونه ولی با کلی فرمان جدید در کامپایلر دلفی هم 32 بیتی هم دات نت!

بمان! با دلفی بمان‌!

Delphi Skyline
یک شنبه 19 تیر 1384, 10:19 صبح
آقای بریانس 2000 فکر کنم شما اینو از سایت delphi.about پیدا کردید .

brians2000
جمعه 24 تیر 1384, 20:37 عصر
سلام!

:) اسکای لاین عزیز! قطعا بنده دلفی رو ننوشتم که از خودم در بیارم منهم از اطلاعات موجود استفاده می کنم و فکر نکن علامه هستم... اکثرا من توی کارهام مستقیم مثلا با مشتری درگیر نمی شم چون من کارم مدیریت تیم برنامه نویسیه نه چیز دیگه... دیزاین رو انجام می دم ولی هیچوقت مسیر کاری رو مشخص نمی کنم فقط بعد از انجام اینکه یه برنامه چه نیازهایی داره دیزاین و تیم رو جمع و جور می کنم مثلا همیشه برنامه هارو من شروع می کنم و می بندم بخصوص توی دیباگ ولی همه اش رو نمی نویسم بانکهای اطلاعاتی رو معمولا دیگران طراحی می کنند من اونهارو برای مقصد مثلا برای وب بهینه سازی می کنم و کلاسبندی هارو انجام می دم! :)) فکر کنم جوابت رو کامل داده باشم. کارها خیلی تخصصی هستند مثلا فکر می کنی یه طراح کامپایلر بانک اطلاعاتی رو خوب می نویسه؟ یا یه برنامه نویسی سخت افزار می تونه کار برنامه نویس بانک اطلاعاتی رو بکنه؟ نه! البته بلد هستند که کار کنند ولی معمولا هرکسی حوصله چیزی رو داره! ... به شخصه از بانک اطلاعاتی به شدت متنفرم ولی ازش استفاده می کنم ولی هیچوقت مثلا فرض کن یه برنامه بزرگ بانک اطلاعاتی تمام فیلدهاشرو و تیبلهاشو نمی بندم... این حرفها به این بحث نامربوطه ولی خیلی ها هستند که اصلا فیلد کاریشون فرق می کنه...

hkiani
دوشنبه 31 مرداد 1384, 11:51 صبح
روش پیدا کردن پرانتز match شونده با یک پرانتز دیگر:
---------------------------------------------------------
اگر در یک عبارت پیچیده می‌خواهید پرانتزها را چک کنید که آیا درست هستند یا نه: کرسر را قبل از یک «پرانتزباز» که قرار دهید و کلید‌های Ctrl+Q را بزنید و پس از آن کلید کروشه بسته (]) را بزنید به پرانتز بسته آن خواهید رفت.
اگر کرسر را قبل از یک پرانتز بسته قرار دهید و کلیدهای Ctrl+Q را بزنید سپس بلافاصله دکمه کروشه باز ([) را بزنید به پرانتز باز آن خواهید رفت.
موارد فوق را از زمانی که با توربو سی کار می‌کردم بخاطر دارم که در سی‌بیلدر (و احتمال قوی دلفی) هم کار می‌کنند. لطفا اگر دوستان معادل جدیدتری از این کلیدها بلدند در این جا بنویسند.

رفتن به موقعیت قبلی کرسر:
---------------------------------
زدن کلید‌های Ctrl+Q و سپس زدن کلید P ما را به موقعیت قبلی کرسر بازمیگرداند. در این مورد نیازی نیست که آن موقعیت توسط بوک‌مارک مشخص شده باشد.

نوشتن «قالب‌های کد» برای استفاده مجدد:
----------------------------------------------
سی‌بیلدر و دلفی در منوی Tools | Environment Options | Code Insight یکسری قالب از پیش آماده دارد مثلا قالب کلی دستورات for, if, ... در این قسمت تعریف شده‌اند. برای استفاده از آنها در محیط ادیتور کلیدهای ctrl+j را بزنید و مخفف دستور مورد نظر خود را شروع کنید به وارد کردن. به محض انتخاب شدن دستور مورد نظر در منوی پاپ‌آپ، اینتر بزنید تا قالب فوق به محل کرسر شما اضافه شود.
در جی‌اکسپرت هم قابلیتی شبیه این دارد به نام Code Librarian فقط مشکلی که دارد این است که در جی‌اکسپرت تورفتگی متن رعایت نمی‌شود.

استفاده از مخزن اشیاء (Object Repository)
--------------------------------------------------
ما هر گاه از بعضی از اشیاء زیاد استفاده می‌کنیم معمولا آن را به صورت کامپوننت درمی‌آوریم. دیالوگ‌باکس‌ها را هم می‌توان به صورت کامپوننت در‌آورد. اما در مورد فورم شاید این ایده‌ی خوبی نباشد. برای این که از فرم‌هایی که زیاد استفاده می‌کنید بتوانید براحتی مجددا استفاده کنید می‌توانید آن‌ها را به ریپوزیتوری اضافه کنید. برای این‌کار بر روی فرم خود رایت‌کلیک کنید و گزینه Add to repository را انتخاب کنید. اطلاعات لازم را وارد نمایید. از این به بعد هر گاه به فرم فوق نیاز داشتید با انتخاب گزینه File | New خواهید توانست فرم فوق را مجددا مورد استفاده قرار دهید (به صورت کپی یا کلاس مشتق شده و ...).
برای ما فارسی‌زبان‌ها که هر دفعه باید BiDiMode را در وضعیت RightToLeft تنظیم کنیم و تنظیمات همیشگی دیگری از قبیل ShowHint و Font و غیره می‌توان یک فرم قالب تهیه کرد و آن را به مخزن افزود. سپس مرتب از آن استفاده نمود. حتی می‌توان تنظیم کرد که به طور اتوماتیک هنگامی که فرمی تشکیل می‌دهد از این قالب استفاده شود: برای این کار گزینه Tools | Repository را انتخاب کنید و بر روی قالب فرم مورد نظر قرار گرفته و چک‌باکس New Form را علامت بزنید. اگر می‌خواهید فرم اصلی شما هم هنگامی که پروژه جدیدی تشکیل دادید از همین نوع باشد چک‌باکس Main Form را هم علامت بزنید. همین کارهای ساده کلی در وقت ما صرفه‌جوئی می‌کند.
موارد دیگری که می‌توان به مخزن اشیاء افزود عبارتند از: دیالوگ باکس‌ها، فریم‌ها، حتی یک پروژه کامل و...

shayan_delphi
جمعه 29 مهر 1384, 20:19 عصر
برای دستوراتی که مرتب استفاده می کنید خوبه Template درست کنید.مثلا برای یک خط مثل :

************************************************** *****************************//
یا دستور مثل:
showmessage('test')//f
این طوری عمل کنید:
Tools-->Editor Option-->Sourse Option-->Edit Code Templates
بعد در صفحه که باز می شود: Add را بزنید یک نام مشخص دلخواه و یک توضیح وارد کنید بعد در کادر پایین دستور یا متن مورد نظر را بنویسید.
حالا در صفحه کد اگر حروف اول آن نام دلخواه را نوشته و Ctrl+j را بزنید دستورات شما تایپ می شود.

babak869
پنج شنبه 12 آبان 1384, 01:08 صبح
برای اضافه کردن یک زبان جدید به برنامه مراحل زیر رو طی کنید :
Project-->Language-->Add
سپس نام زبانی رو که می خواهید به برنامه اضافه کنید انتخاب می کنید و خود دلفی اونو کامپایل میکنه و به برنامه اضافه میشه
موفق باشید

shayan_delphi
پنج شنبه 12 آبان 1384, 05:52 صبح
اگر تا حالا زیاد از کلید F1 استفاده نمی کردید باید بدونید در دلفی این کلید خیلی به درد می خوره.
جلوی هر دستور دلفی و یا در Object Inspector هر خصوصیت را انتخاب کنید و F1 بزنید مستقیما راهنمای اون دستور یا خصوصیت را به شما نشون می دهد.
در ضمن در منوی خود دلفی موقع نصب کامل help را نصب کرده باشید گزینه Windows SDK هست که برای راهنمایی دستورات Windows و مخصوصا توابع API به کار می رود.

Developer Programmer
شنبه 09 اردیبهشت 1385, 22:46 عصر
مارکو کانتو میگه :
هر وقت دارین کلاسی تعریف میکنین و نام متدها رو تعریف کردین CTRL + Shift + C رو بزنین تا خودش کد رو بسازه
>> موفق باشین <<

reihaneh_g
دوشنبه 22 خرداد 1385, 08:48 صبح
سلام به همه دوستان
من یه سوال دارم

میتونی از منوی search>find in files استفاده کنی.:لبخندساده

Touska
شنبه 01 مهر 1385, 20:51 عصر
اگر این Castalia رو روی دلفی نصب کنید قدرت IDE شما دو برابر میشه :

برای مثال :

Editor Line Numbers
Navigation Toolbar
Structural Highlighting
Flow Control Highlighting
Live Syntax Checking
Syntax Error Balloons
Code Templates
Inline Variable Declaration
Bookmark Stack
Parenthesis Matching
One Key Comments
One Key Indentation
Close Open Databases/Datasets
Refactoring
Modless Search

این ورژن ها را ساپورت می کنه :

Delphi 5

Delphi 6

Delphi 7

Delphi 8

Delphi 2005

Borland Developer Studio 2006

ScreenShot

Saeid59_m
یک شنبه 02 مهر 1385, 11:09 صبح
از کجا می شه این Castalia رو گیر آورد .

Touska
یک شنبه 02 مهر 1385, 18:54 عصر
از کجا می شه این Castalia رو گیر آورد .

با آقای کرامتی تماس بگیرید (مدیریت سایت)

یا سی دی Delphi Magic را تهیه نمایید.

Mohammad_Mnt
یک شنبه 02 مهر 1385, 19:41 عصر
@سعید : لینکش رو برات فرستادم :)

Arash_j13
دوشنبه 03 مهر 1385, 03:40 صبح
لینکش رو اینجا می ازشتید تا بقیه هم بتونن داند کنن

Mohammad_Mnt
دوشنبه 03 مهر 1385, 08:00 صبح
No Warez Activity :)