PDA

View Full Version : SOAP IntraWeb CORBA DBExpress

beginner63
سه شنبه 04 تیر 1387, 10:51 صبح
سلام
ميدونم كه در مورد تمام اسامي كه در عنوان تاپيك گفتم مطلب هست. اما مجتمع نيست
لطفا در مورد هر كدوم يك توضيح ساده چند خطي بگيد و مزايا و معايب و موارد استفاده هر كدوم رو هم ذكر كنيد
تشكر از همكاري شما

babak_delphi
سه شنبه 04 تیر 1387, 14:19 عصر
تا جایی که من می دونم :
soap : یک تکنولوژی برای پیاده سازی برنامه های تحت وب به صورت multi tire است
یعنی مشابه Data snap اما برای حالتی که مثلا فرم گزارش گیری شما یک web page است

Intraweb : برای نوشتن web application به کار می رود

DBExpress : رابطی است برای برقراری ارتباط با پایگاه داده (مثل ADO) که بورلند به جای BDE عرضه کرد

vcldeveloper
سه شنبه 04 تیر 1387, 15:09 عصر
ميدونم كه در مورد تمام اسامي كه در عنوان تاپيك گفتم مطلب هست. اما مجتمع نيستچون اینایی که نام بردید، ارتباط چندانی با هم ندارند که لازم باشه با هم در یک تاپیک بحث بشند.

SOAP یک استاندارد انتقال داده - در قالب XML- بر روی پروتکل HTTP هست که برای انتقال داده بین Web Service ها استفاده میشه.
SOAP شباهتی به DataSnap در دلفی نداره! DataSnap یک framework برای تولید برنامه های Multi-tier در دلفی هست که برای اتصال بین Tier (لایه)های مختلف نرم افزار میتونه از انواع کانکشن ها (مثل DCOM, Socket, WebService و...) استفاده کنه. در صورت استفاده از WebService، داده ها در قالب XML و تحت استاندارد SOAP بین Tier ها منتقل میشند.

IntraWeb یک ابزار تولید Web Application هست.

CORBA یک استاندارد باز هست برای ارتباط بین اجزاء مختلف یک نرم افزار که از هم مجزا هستند؛ یعنی اجزائی که جدا از هم در یک سیستم نگهداری میشند، یا اجزائی که در چندین سیستم مجزا از هم نگهداری میشند. از طرفی، این استاندارد مستقل از زبان هست، یعنی اجزائی که به هم متصل میشند، می توانند با هر زبانی نوشته شوند. در مقابل CORBA میشه از COM که توسط مایکروسافت معرفی شده، نام برد.

DBExpress یکی از تکنولوژی های اتصال به بانک اطلاعاتی که توسط بورلند (CodeGear فعلی) معرفی شد. از ویژگی های اصلی آن یکی Unidirectional بودن هست، یکی هم سبک بودن، چون فقط نیاز به یک DLL به عنوان درایور اتصال به بانک داره.

beginner63
چهارشنبه 05 تیر 1387, 08:30 صبح
چون اینایی که نام بردید، ارتباط چندانی با هم ندارند که لازم باشه با هم در یک تاپیک بحث بشند.
با توجه به توضيحات مفيد شما درسته اما براي تازه كارايي مثل من ميتونه سوالات خوبي باشه كه گفتم همه رو با هم در يك تاپيك مطرح كنم.
تفاوت web service و web application رو هم اگر بگيد ممنون ميشم
و همچنين:

مزايا و معايب هر كدام از اين تكنولوژي ها
تشكر

vcldeveloper
چهارشنبه 05 تیر 1387, 17:35 عصر
تفاوت web service و web application رو هم اگر بگيد ممنون ميشم
http://en.wikipedia.org/wiki/Webservice
درباره Web Application هم همین چند روز پیش توضیح دادم، علاوه بر اون، می تونید این را هم بخوانید:
http://en.wikipedia.org/wiki/Web_Application

مزايا و معايب هر كدام از اين تكنولوژي ها
مزایا و معایب هر کدوم از اینها خودش یک مقاله چندین صفحه ایی ممکن هست بشه! درباره هر کدوم که تحقیق کنید، مزایا و معایب شان دستتان می آید.