PDA

View Full Version : فارسي نويسي در c

mbmb_0000
سه شنبه 25 تیر 1387, 10:34 صبح
باسلام
من مي خواستم بدونم چه طوري مي توان در C برنامه بنويسم كه اطلاعات رو به شكل فارسي به كاربر نشون بده و از كاربر هم اطلاعات رو فارسي بگيره .
با تشكر محمد

اوبالیت به بو
سه شنبه 25 تیر 1387, 11:57 صبح
يه نرم افزاري هست به اسم Sepand كه ميشه باهاش تو محيط Pascal و C كه TextBased هستن فارسي تايپ كرد.

mic_makarti
سه شنبه 25 تیر 1387, 13:39 عصر
یه برنامه بود به نام فکر کنم font edit که توی داس برای خودت فونت می ساختی و بعد هم استفاده ...

olkamiz
چهارشنبه 26 تیر 1387, 20:54 عصر
من یه فایل پیدا کردم که گفته بود با اون می شه فارسی تایپ کرد ولی نشد.

شاید برای خیلی از شما دوستان پیش آمده باشد که بخواهید در برنامه هایی که با زبانهایی مثل Q-Basic یا ++C / C و یا Pascal می نویسید پیام ها و یا منوها فارسی باشند خوب این کار , کار مشکلی نیست فقط کافیست مراحل زیر را به درستی انجام دهید . خوب ابتدا چند برنامه ی فارسی ساز DOS را به شما معرفی میکنم 1. Vegaf.com : که این برنامه فقط محیط داس را آماده نمایش برنامه هایی میکند که زبان فارسی نوشته شده اند 2. ُSepand : توسط این برنامه می توانید مستقیماً در محیط برنامه نویسی فارسی تایپ کنید (مثلا هر وقت می خواهید که فارسی بنویسید کافیست که کلید Scroll Lock از کیبرد را فعال کنید) 3. برنامه F.com : این برنامه هم تمام کارهای Sepand را انجام می ده ( خوب جالب بدانید که نویسنده دو برنامه اخیر یعنی Sepand و F.com یک نفر است یعنی وحید علیمردانی ) خوب لینک دانلود این برنامه ها رو هم براتون گذاشتم برای در یافت اینجا کلیک کنید.

در ضمن در اینجا هم یه روشی رو بهتون مگم تا هر وقتی که ویندوز بالا میاد محیط داس فارسی باشه یعنی قابلیت نمایش متن های فارسی رو داشته باشه و به اصطلاح فونتها خرچنگ قورباغه نباشه برای این کار از منوی Start روی Run کلیک کنید و در کادر ورودی cmd را تایپ کرده و Ok کنید ( منظورم این است که وارد Dos Prompt شوید ) حالا فرمان های زیر را در خط فرمان بنویسید :

Drive:\ ......\ .....>cd\

drive:\>c:

c:\>edit c:\Autoexec.bat

در این حالت محیط ویرایش DOS ظاهر می شود خوب در آخرین خط رفته و در یک خط خالی مسیر ی را که فایل Vegaf.com در آن قرار دارد را در آن تایپ کنید( مانند زیر ) , بهتر است که آن فایل را در درایو C کپی کنید اکنون تغییرات اعمال شده را ذخیره کرده و خارج شوید .

c:\vegaf.com

خوب در اینجا یک بار سیستم را Restart کنید . بعد از بالا آمدن سیستم Dos فارسی شده است ( همانطور که میدانیم محتویات فایل Autoexec.bat در هر بار بالا آمدن سیستم اجرا می شود )

خوب حالا می رسیم که چطور تو محیط برنامه نویسی مورد نظر فارسی بنویسیم : باید قبل از اینکه وارد زبان برنامه نویسی مورد نظر شوید یکی از فارسی نویسهای Sepand و F.com را اجرا کنید و بدون اینکه از Dos خارج شوید پاسکال,سی و یا هر و یا هر زبان دیگر را اجرا کنید ( برای اینکه در Dos راحتر کار کنید از برنامه معروف NC استفاده کنید )

منبع: mihandownload.com