PDA

View Full Version : طریقه ی ارتباط #c با sql

بیتافرهی
شنبه 29 تیر 1387, 17:07 عصر
لطفا اگه کسی روش این اتصال را می داند به صورت گام به گام با مثال آموزش دهد.

unique1984
شنبه 29 تیر 1387, 20:19 عصر
سلام
شما می تونین به دو روش wizard ی و کدنویسی اینکارو انجام بدین. من راه بهتر(کد نویسی) رو بهتون میگم.
ما فرض می کنیم ، شما در table ،sqlخودتونو ساختین. اسم table شما هم test هستش و نام database هم sample.
1. یه دونه dataGridView روی فرمتون بذارین که بعدا نتایجو ،توش ببینین.
2. در ابتدای اون کلاسی که می خواین کداتونو اونجا بنویسین، دو تا خط زیر رو اضافه می کنین:
(برای اینکه فعلا با کد آشنا بشین، روی فرمتون دبل کلیک کنین و اونجا این کدایی رو که در ادامه میگم ، بنویسین)

using System.Data;
using System.Data.SqlClient

اگه using System.Data; رو داشت ، دیگه شما اضافش نکنین.
3.حالا باید یه connection به دیتابیس موجود در sql داشته باشین.

SqlConnection con = new SqlConnection("server=(local);database=sample;uid=;pwd=;trusted_c onnection=yes");

البته این رشته("server=(local);database=sample;uid=;pwd=;trusted_c onnection=yes") میتونه شامل یه چیزای دیگه ای هم باشه که فعلا همینا کافیه.
4. کدهای زیر رو هم اضافه کنین:

string st = "select * from test";
SqlDataAdapter da = new SqlDataAdapter(st, con);
DataSet ds = new DataSet();
da.Fill(ds, "t1");
dataGridView1.DataSource = ds.Tables["t1"];

اگه همه چیزو درست بنویسین ، کل محتویات جدول test رو بهتون نشون می ده.

البته این فقط یه اتصال ساده به دیتا بیسه ، و خیلی چیزا رو میشه از دیتا بیس کشید بیرون.مثلا می تونین در sql ، storeprocedure بنویسین و از اونا تو برنامتون استفاده کنین.

رافعی مهدی
یک شنبه 30 تیر 1387, 07:34 صبح
البته توضيحات unique1984 خوب و گويا است. با اين حال خواندن فصلهاي 15 و 16 كتاب آقاي هاشميان هم خالي از لطف نيست. اونجا راجع به كار با بانكهاي اطلاعاتي مختلف و مخصوصاً ارتباط #C با SQL در فصل شانزدهم مفصلاً بحث شده و چند تمرين قدم به قدم هم ارائه شده.

jaza_sa
یک شنبه 30 تیر 1387, 08:31 صبح
برای نوشتن Connection String میتونید از این سایت ها کمک بگرید :

http://www.connectionstrings.com
http://www.sqlstrings.com

تمامی مشکلاتتون ، راجع به این مبحث رو برطرف میکنه .

hp_p-27
چهارشنبه 17 مهر 1387, 11:50 صبح
با سلام
من یه مشکلی دارم و اون جای تعریف داده است.نمی دونم جای مناسب برای نوشتن هر کد کجاست
لطفا راهنمایم کنید

Alen
چهارشنبه 17 مهر 1387, 11:57 صبح
با سلام
من یه مشکلی دارم و اون جای تعریف داده است.نمی دونم جای مناسب برای نوشتن هر کد کجاست
لطفا راهنمایم کنید

سوالتون خيلي كليه ، فكر مي كنم تجربه بيشتر بتونه اين مشكل رو برطرف كنه.من توصيه مي كنم فصلهاي كار با DB كتاب آقاي هاشميان رو مطالعه كنيد و مثالها رو با دقت پياده سازي كنيد بعد سعي كنيد متناسب با نيازهاي خودتون تغييرش بديد

hp_p-27
چهارشنبه 17 مهر 1387, 11:58 صبح
مرسییییییییییییییییییی

hp_p-27
چهارشنبه 17 مهر 1387, 12:01 عصر
در مورد sql و اینکه دادهها شو چه جوری باید تعریف کنم می شه واسم بگین؟

Alen
چهارشنبه 17 مهر 1387, 14:11 عصر
منظورت كار با خود sql server هستش؟ يعني طراحي جداول و فيلدها و . . .؟
اگه آره كه به نظر من بهتره از sql server management studio استفاده كني هر چند خود vs هم ابزارهايي واسه اين كار داره
اينم لينك دانلودش
http://www.microsoft.com/downloadS/details.aspx?familyid=C243A5AE-4BD1-4E3D-94B8-5A0F62BF7796&displaylang=en