PDA

View Full Version : پروژه موتور جستجو

shirzad_info
سه شنبه 01 مرداد 1387, 21:34 عصر
سلام
میدونم که سوالم تا حدودی درست نیست و نمیشه بهش جواب خوبی داد ولی مجبورم . وقت زیادی ندارم تا خودم برم دنبالش
من میخوام برای ‍پروژه پایانی دوره کاردانی ( نرم افزار کامپیوتر ) روی یک موتور جستجو کار کنم . البته یه موتور جستجو کاملا واقعی مثل گوگل و لایو و ... . و چیزی که موتورهای جستجو رو از هم متمایز میکنه نتایجی هست که ارایه میدن , چه بسا پایگاه داده یکسانی داشته باشن !
حالا به نظر شما من چه چیز هایی رو یاد بگیرم که بتونم شروع کنم ! مثل هوش مصنوعی و اینطور چیزها ( الگوریتم ها , روشهای استنتاج , منطقها , و چیزهایی از این دست ... ) . هدف من اینه که یه سیستم هوشمند درست کنم که بتونه منظور کاربر رو بفهمه ! و نتایج بهتری از پایگاه داده استخراج کنه . ( تو دوره کاردانی این مسایل مطرح نشد ! )
البته با نحوه طراحی موتور جستجو و پایگاه داده و اینجور چیزها فعلا کاری ندارم . در حال حاظر میخوام روی اینجورالگوریتمها و هوش مصنوعی کار کنم
اگه امکانش هست راهنماییم کنید . من 2 ماه وقت دارم تا روی اینها مطالعه کنم و بعدش باید شروع به کار کنم
در ضمن این پروزه به صورت متن باز منتشر خواهد شد !

با تشکر از شما

star_n
چهارشنبه 02 مرداد 1387, 08:27 صبح
برای موتور جستجویی که منظور کاربر بفهمه و بهتر search کنه باید semantic web بدونید
مربوط به هوش مصنوعی میشه
من یه کتاب لاتین دارم
اگه میخواین بذارمش
در بقیه موارد من چیزی نمی دونم

shirzad_info
چهارشنبه 02 مرداد 1387, 10:26 صبح
ممنون میشم اگه بزارین . من که گفتم به نظرتو هر چی که برای من لازمه رو راهنمایی کنید
ولی ای کاش بیشتر راهنمایی میکردین

star_n
جمعه 04 مرداد 1387, 19:02 عصر
من تا جایی که می دونستم گفتم
در مورد هوش مصنوعی چی میدونید؟
این واحد تو کاردانی پاس میشه؟
منظورتون از اینکه موتور جستجو باید منظور کاربر بفهمه چیه؟
اگه قراره بهتر جستجو کنه و به قول شما منظور بفهمه باید از مفاهیم مطلع باشه
این میشه semantic web
البته در این صورت صفحات وب دیگه نمی تونن به شکل امروزی باشن و باید با فرمت خاصی نوشته شن
و موتور جستجوی شما تو این صفحات search کنه
بهتره بیشتر در مورد پروژتون توضیح بدین

star_n
جمعه 04 مرداد 1387, 19:18 عصر
اینم کتاب semantic web
امیدوارم به دردتون بخوره

shirzad_info
جمعه 04 مرداد 1387, 20:01 عصر
سلام
ممنون از همکاری شما
دوست عزیز در حالت کلی من میخوام موتور جستجوی من بشه یه چیزی مثل گوگل ! نه msn
به نظر میرسه گوگل هوشمندی بهتری داره !
آیا مهندسان گوگل از هوش مصنوعی تو قلب موتور جستجو استفاده کردن ؟!؟!
گوگل چطوری تشخیص میده که 10 تای اولی که با کاربر ارایه میده بهترین هستند !
ووو ...
من هر چی گشتم نتونستم ‍پیدا کنم . اگه شما دارین یا میتونین پیدا کنید من یه مقاله کامل در مورد نحوه کار موتور جستجو میخوام ( البته انگلیسی و کامل )
ممنون میشم

mehdad.koulab
جمعه 04 مرداد 1387, 20:49 عصر
سلام دوست عزیز دقیق نمیدونم ولی تا جایی که بلدم راهنماییتون میکنم
برای پیدا کردن کلمه یا کلمات مورد نظر برای جستجو اگه از یه دیکشنری چند زبانه تو موتور جستجوتون استفاده کنین و قبل از این که در وب جستجو کنید در اون جستجو کنید و معادل اون رو تو زبانهای دیگه پیدا کنین و با انتخاب کاربر معادل لونها رو هم پیدا کنین که یه چیز جالبی میشه.
درباره اینکه گفتین گوگل از کجا میفهمه که 10 تای اول بهترین هستند
اولا که همیشه اینجوری نیست
ولی یه رها حل میتونه تعداد بازدید از سایت باشه که مثلا تعریف کنید که اگه از یه سایت به این تعداد بازدید شده و مورد جستجمو رو در اون پیدا کردی فرار بده لینک اول و ...
یه راه حل دیگه Caption پنجره IE با ... است اگه بالای پنجره رو ببینید نوشته (پروژه موتور جستجو) شاید بشه از این هم استفاده کرد

shirzad_info
شنبه 05 مرداد 1387, 15:50 عصر
سلام
آقا این فایل شما ویروسی بود . نمیتونم اجراش کنم .
اگه شد سورسشو بزارین خودم کامپایل میکنم و در ضمن توضیح هم بدین که چی هست و چیکار میکنه
ممنونم که با من همکاری میکنید !

whitehat
شنبه 05 مرداد 1387, 20:13 عصر
سلام
آقا این فایل شما ویروسی بود . نمیتونم اجراش کنم .
اگه شد سورسشو بزارین خودم کامپایل میکنم و در ضمن توضیح هم بدین که چی هست و چیکار میکنه
ممنونم که با من همکاری میکنید !
این سورس نبود، ترجانی برای آلوده کردند کامپیوتر شما بود. لطفا کامپیوتر خود را با یک آنتی ویروس بروز چک کنید

Daleeeeer
یک شنبه 06 مرداد 1387, 15:42 عصر
1- هوش مصنوعی : کتاب راسل از همه بهتر است البته ترجمه دانشگاه مشهد که کتاب قرمز رنگی است. کتابی که جعفر نژاد ترجمه کرده به درد نمی خوره.
2- ساختمان داده ها با زبان c: نوشته هرویتز
3- طراحی الگوریتم : اثر نیپولیتان ترجمه جعفر نژاد
4- تو google تایپ کن search engine تا برات یک سری الگوریتم ها و طراحی های متفاوت اونا رو بیاره . اگه بخوای من می تونم برات مقاله های خوبی بزارم.

نکته مهم: هر اقدامي اگر بزرگ باشد، ابتدا محال به نظر مي رسد. كارلايل !!!
موفق باشی.

shirzad_info
یک شنبه 06 مرداد 1387, 23:39 عصر
سلام
ممنون از شما دوست عزی . کم کم دارم امیدوار میشم !
اگه میتونید منابع در اختیار من بزارید ( انگلیسی و فارسی )
اگه میشه اون مقاله ها رو بزارین

mehdad.koulab
دوشنبه 07 مرداد 1387, 07:09 صبح
این سورس نبود، ترجانی برای آلوده کردند کامپیوتر شما بود. لطفا کامپیوتر خود را با یک آنتی ویروس بروز چک کنید
سلام
BitDefender 11 پیداش میکنه.

Daleeeeer
دوشنبه 07 مرداد 1387, 09:28 صبح
این کتابها رو که بهت گفتم خوب بود. ولی باز چشم. راستی زیاد رو بحث هوش مصنوعی حساب نکن. یک بخش کوچکی از موتور جستجو هست. مقاله ها رو هم در اولین فرصت برات می زارم. اگه می خوای آدرس mail رو بهم بده تا برات بفرستم.
یا علی

shirzad_info
دوشنبه 07 مرداد 1387, 10:46 صبح
سلام
حتما بفرستین
ایمیل من : savalan86[At]gmail.com
اگه اطلاعاتی در مورد موتور جستجو دارین راهنماییم کنین
ممنون میشم

hamed jalili
پنج شنبه 10 مرداد 1387, 12:26 عصر
بهترین کار ها ( البته به نظر من )

1- منطق مرتبه اول یاد بگیرید
2- روش های جستجوی Resoulation , Backward Chaining , Forward Chaining یاد بگیرید
3- نحوه ساخت یه KnowlegeBase رو با یه زبان ( مثلا MathLab , #C) یاد بگیرید
4- زبان Prolog رو یاد بگیرید
5- NLP یاد بگیرید تا بتونید منظور کاربر رو از کلمه کلیدی وارد شده برای جستجو درک کنید ( البته برنامتون باید درک کنه )
6- پیاده سازی فازی پایگاه داده ها رو یاد بگیرید .

اون وقت می تونید با استفاده از آموخته هاتون روی یه موتور جستجوی هوشمند ، کار کنید .
موفق باشید .

.

.

shirzad_info
پنج شنبه 10 مرداد 1387, 13:41 عصر
سلام
دوست عزیز خیلی ممنون از راهنمایی خوبتون
اما اگه میشه در مورد هر کدوم از اینها توضیح بدین ؟ و بگین که کجا و چرا لازمم میشه ؟
این خیلی میتونه کمکم کنه و تو وقت صرفه جویی میکنم
ممنون میشم

hamed jalili
پنج شنبه 10 مرداد 1387, 18:36 عصر
دوست عزیز ،
کاری که شما می خواهید انجام بدید ، ساخت یه موتور هوشمند ه ، درسته ؟
کار هایی که من گفتم یکی از روش های طراحی و پیاده سازی سیستم های هوشمند ه
مورد های 1 و2 و3 و 4 همگی از اساس سیستم های هوشمند هستند ، همگی با هم استفاده می شوند ، مکمل یکدیگر هستند ، مثل لغات و گرامر زبان می مونند که باید همگی با هم استفاده بشند تا بتوانیم جمله های معنی دار بسازیم .

منطق مرتبه اول در حکم حروف و لغات یک زبان برای این روش است .
روش های جستجو یی که گفتم به شما کمک می کنند تا از DataBase - KB به صورت کاملا هوشمندانه و سریع نتایج مورد نظر رو استنتاج کنید .
دقت کنید ، گفتم استنتاج نه استخراج
در این نوع از سیستم ها نیازی نیست تمام داده ها در KB باشه ، بلکه روش های جستجو می تونند نتایج جدید رو از بین داده های وارد شده استنتاج کنند .
مثلا شما در KB این اطلاعات رو وارد می کنید
1- من چیزی شیرین دوست دارم
2- هلو یک میوه است .
3- هلو شیرین است .
4- میوه یک چیز است

بعد این سوال رو می پرسید ، من چه میوه ای دوست دارم .
جواب گرفته شده با روش های Forward Chaining or Backward Chaining or Resoulation این است : هلو !

Prolog یه زبان برنامه نویسی مخصوص برنامه های هوشمند ه .

NLP : Natural Language Processing
پردازش زبان طبیعی . از متنی که شما وارد می کنید ، گزار های مورد نیاز منطق مرتبه اول رو استنتاج می کنه . این زمینه یکی از سخت ترین و پیچیده ترین زمینه های هوش مصنوعیه .
بسیاری از موتور های جستجو یا برنامه های هوشمندی که برای ربات ها ساخته می شوند در این زمینه بسیار مشکل دارند .

کاری که شما می خواهید انجام بدید ( در این سطحی که خودتو مطرح کردین ) بسیار سخت ه و نیازمند زمان و تلاش ه بسیار . فکر نکنید که میشه در مدت 2 یا 3 هفته به نتیجه مطلوب برسید . باید صبور باشید و امیدوار

موفق باشید

.