PDA

View Full Version : سوال: نوشتن سیستم عامل با سی ++

lithium4despair
پنج شنبه 17 مرداد 1387, 14:31 عصر
سلام
من یک تازه واردم تو گروه حرفه ای شما
من یک سیستم عامل نوشتم به زبان سی که فعلا از 4 قسمت تشکیل شده
1 - فایل هدر ویدئو با نام Video.h
2 - فایل video.cpp
3 - فایل هسته kernel.cpp
4 - فایل بوت لودر loader.asm
اما سوال من از دوستان:
1-چرا سورس video.cpp کامپایل نمی شود؟
2- اگر می شه یک توضیحی در مورد لینکر اسکریپت ld بدید؟
** این سورس ها رو از تو مقاله زیر برداشتم مرسی (دومین ضمیمه)

behzad24be
پنج شنبه 17 مرداد 1387, 16:56 عصر
سلام .
خط فرمانی که واسه کامپایل کردن استفاده کردین همونیه که توی اون ebook نوشته بود یا چیزه دیگه ای استفاده کردین ؟
از مجموعه ی CygWin واسه کامپایل استفاده کردین یا با DJGPP ؟

lithium4despair
پنج شنبه 17 مرداد 1387, 17:32 عصر
من با خود tc++ کامپایلش کردم تو ویندوز
چه جوریاست کلا یک توضیح کامل می دی مرسی :-X :-*

behzad24be
پنج شنبه 17 مرداد 1387, 17:52 عصر
خب کار درستی نکردین دیگه ، چون کد نوشته شده تویه این کتابی که گذاشتین برای کامپایل شدن با gcc نوشته شده و حتی خط فرمان کامپایلش هم برای این کامپایلر هستش . البته با tc هم میشه ولی باید پیکربندیش(configuration) رو تغییر بدین که کد ماشین و بدون اطلاعات مربوط برای تریس و دیباگ کردن ، تولید کنه . به نظر من توی tc کار سختی و تا حالا من که منبعی ندیدم که کامپایل هسته سیستم عامل رو با tc آموزش بده . بهتره که شما کامپایلر gcc رو که توی بسته ی نرم افزاری CygWin ویا DJGPP هستش دانلود و نصب کنین .
اینم یه ebook برای آموزش نصب CygWin :
Learning CygWin (http://www.teach2day.com/behzad24be/Learnig_CgyWin.rar)

lithium4despair
پنج شنبه 17 مرداد 1387, 17:57 عصر
tnx
مرسی به شدت
راجع به سئوال دومم هم اگه می شه یکم توضیح می دین مرسی
مرســــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــی به شدت دیگه خودت شدتش رو حدس بزن با این طرز نوشتنم ;-)

behzad24be
پنج شنبه 17 مرداد 1387, 18:09 عصر
این سایت رسمیه CygWin هستش که هم یه سری اطلاعات در موردش نوشته و هم لینک دانلودشو گذاشته :
http://www.cygwin.com/
در مورد سوال دومتون باید بگم که من تا حالا با این اسکریپتا کار نکردم ولی همون تنظیماتی که تویه اسکریپت به کار میره ، من بصورت دستی توی خط فرمان کامپایل به کار میبرم ، مثل :

ld -r -i -e _main -Ttext 0x1000 -o kernel.bin u3.o

در ضمن برای سوالات بیشتر و دقیقتر و استفاده از تجربیات من و دیگران میتونین توی کنفرانس روز پنجشنبه شرکت کنین .
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=116898

lithium4despair
پنج شنبه 17 مرداد 1387, 23:23 عصر
آقا من با gcc کامپایل کردم خطا داد تو فایل ضمیمه ملاحظه کنید لطفا(برای کامپایل همون سورس video.cpp )
البته توی این کتاب با gxx (فکر کنم DJGPP باشه) کامپایل کرده به نظر شما فرقی هم می کند؟
اگه آره بی زحمت همون ورژن از DJGPP که خودتون با هاش کار میکنید/میکردید رو یک لینک واسه دانلودش می زارین ممنون

fazlnet
چهارشنبه 30 مرداد 1387, 02:42 صبح
عزیز جان تو توی کامپایل کردن مشکلی نداری مشکلت اینه که کدنویسیت اشتباست و در ضمن اگه این مقاله ای که خوندی کار من یا وحید هاشمی هست نوشتیم که چه طوری کامپایل بشه و اگر انگلیسیه بگرد دنبال فارسیش و شرمنده چون من هاردم پاک شد هیچ یک از مقالاتم رو ندارم که در اختیارت قرار بدم ولی تا هرجا بتونم کمکت میکنم
موفق باشی