PDA

View Full Version : حجم پایگاه داده

mc_laren
پنج شنبه 31 مرداد 1387, 11:18 صبح
به نام خدا با سلام
اگه کسی از دوستان در مورد بیشترین حجمی که یک پایگاه داده می تواند داشته باشد
اطلاعاتی داره به ما هم بگه ( مثل اکسس ، اس کیو ال و...)
با تشکر

HadiVB
پنج شنبه 31 مرداد 1387, 11:42 صبح
چنانچه بانک شما ACCESS باشه می تونی برای کم کردن حجم اون از گزاره ی
ENCODE/DECODE database
استفاده کنین

mc_laren
پنج شنبه 31 مرداد 1387, 12:26 عصر
منظور من از حجم تعداد رکوردها می باشد.

Microsoft.net
پنج شنبه 31 مرداد 1387, 15:55 عصر
به نام خدا با سلام
اگه کسی از دوستان در مورد بیشترین حجمی که یک پایگاه داده می تواند داشته باشد
اطلاعاتی داره به ما هم بگه ( مثل اکسس ، اس کیو ال و...)
با تشکر

دوست عزیز حداکثر حجم در پایگاه داده اکسس 2GB هست . ولی در اسکیوال محدودیتی وجود نداره مگر اینکه سخت افزارت محدودش کنه .

__H2__
جمعه 01 شهریور 1387, 00:50 صبح
سلام

..ولی در اسکیوال محدودیتی وجود نداره ...
در واقع در SQLServer هم محدودیت وجود دارد، ولی این محدودیت عملاً جمله فوق را صحیح میکند.
524,272TeraBytes !!!!
امکان استفاده از چند هارد و چند رایانه هم وجود دارد.
پس همان که Microsoft.net گفتند، صحیح است.

KambizZandi
جمعه 01 شهریور 1387, 00:59 صبح
در مورد تعداد رکوردهاي يک جدول بستگي به سيستم داره
تو سيستم هاي 32 بيتي ميشه 2 بتوان 32 و تو 64 بيتي هم 2 بتوان 64

Microsoft.net
جمعه 01 شهریور 1387, 10:44 صبح
در مورد تعداد رکوردهاي يک جدول بستگي به سيستم داره
تو سيستم هاي 32 بيتي ميشه 2 بتوان 32 و تو 64 بيتي هم 2 بتوان 64

این حرفت اشتباهه ! 2 به توان 32 میشه 4 میلیارد که عدد پایینی است برای یک بانک اطلاعاتی . یادمه تو یک مقاله میخوندم شرکت AT&T در سال 2004 میانگین تعداد رکوردهاش در هر جدول حدودا 70 میلیارد بوده ! در صورتی که در اون زمان هنوز سیستم عامل 64 بیتی رواج امروزی رو نداشت . البته تعداد Object هایی که یک بانک Sql میتونه داشته باشه اعم از تعداد جداول و stp ها و fn ها و trigger ها و ... همون حداکثر 2 به توان 32 است .

mc_laren
جمعه 01 شهریور 1387, 11:23 صبح
کسی در مورد MySQL اطلاعاتی نداره؟

shervin110us
جمعه 01 شهریور 1387, 11:30 صبح
2gb حقیقی قبل از این که واقعا 2 gb باشه از طریق compact database در یکی از منوهای بانک اکسس قابلیت فشرده شدن داره.

linux
جمعه 01 شهریور 1387, 12:10 عصر
این حرفت اشتباهه ! 2 به توان 32 میشه 4 میلیارد که عدد پایینی است برای یک بانک اطلاعاتی . یادمه تو یک مقاله میخوندم شرکت AT&T در سال 2004 میانگین تعداد رکوردهاش در هر جدول حدودا 70 میلیارد بوده ! در صورتی که در اون زمان هنوز سیستم عامل 64 بیتی رواج امروزی رو نداشت . البته تعداد Object هایی که یک بانک Sql میتونه داشته باشه اعم از تعداد جداول و stp ها و fn ها و trigger ها و ... همون حداکثر 2 به توان 32 است .
مطمئنا شرکت at&t از pc برای سرور هاش استفاده نمی کنه، سرورهای IBM سالهاست که cpu 64 بیتی دارند و سیستم عاملهای 64 بیتی خیلی سال هست که وجود دارند
از سالهای 1960 هم cpu 64 بیتی بوده هم سیستم عامل 64 بیتی
این هم لینک
http://en.wikipedia.org/wiki/64-bit

Microsoft.net
جمعه 01 شهریور 1387, 13:57 عصر
مطمئنا شرکت at&t از pc برای سرور هاش استفاده نمی کنه، سرورهای IBM سالهاست که cpu 64 بیتی دارند و سیستم عاملهای 64 بیتی خیلی سال هست که وجود دارند
از سالهای 1960 هم cpu 64 بیتی بوده هم سیستم عامل 64 بیتی
این هم لینک
http://en.wikipedia.org/wiki/64-bit

تا جایی که من تو خاطرم هست سرویس پک 4 اسکیوال 2000 که 64 بیت ساپورت بود همون سال 2003-2004 اومد !

__H2__
جمعه 01 شهریور 1387, 15:52 عصر
سلام
در مورد SQLServer-7,2000,2005,2008 محدودیت سطر وجود ندارد و به محدودیت سخت افزار مربوط میشود.

اطلاعات محدودیت های نسخه 2008
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms143432.aspx

اطلاعات محدودیت های نسخه 2005
http://msdn.microsoft.com:80/en-us/library/ms143432(SQL.90).aspx

جمیعاً موفق باشید.

KambizZandi
شنبه 02 شهریور 1387, 00:32 صبح
جدولي که unique index نداشته باشه نرمال نيست، پس همه ي جداول بايد اينو داشته باشن
جنس اونم يا int هست يا bigint
خودتون حساب کنين ببينيد چقدر ميشه

__H2__
شنبه 02 شهریور 1387, 10:15 صبح
سلام

جدولي که unique index نداشته باشه نرمال نيست، پس همه ي جداول بايد اينو داشته باشن

کاملاً صحیح است و جای بحث ندارد.

اما مشکل اینجا است!!!
بدون توجه به 32 بیتی یا 64 بیتی بودن سیستم...
هیچ الزامی در استفاده از bigint هم وجود ندارد. هیچ الزامی.
اگر جدول شما امکان دارد سطرهای بیشتری از int پیدا کند باید به bigint سوییچ کنید و اگر (فقط در حرف) از bigint هم فراتر رفتید میتوانید از decimal استفاده کنید (number) یا حتی میتوان فیلدهای ترکیبی چند فیلدی هم داشت.
در این مورد محدودیتی وجود ندارد.

tc1000
شنبه 09 شهریور 1387, 02:23 صبح
خودتون حساب کنين ببينيد چقدر ميشه

من به حرف جناب اقای زندی شک ندارم و دلیل هم برای این مسئله دارم چون ایشون یکی از بزرگترین برنامه نویسان ایران هستند که تا اونجایی مه من میدونم قبلا در شرکت نرم افزاری سینا کار میکردند که اونجا نرم افزار هایی چون زرنگارو کلک رو تولید کردند و به بازار عرضه نمو دند البته نرم افزارهای بزرگی دیگه ای رو نوشتند که دیگه ممکنه تبلیغ حساب بشه اسم نمی برم و در اون زمان میشه گفتن این 2 نرم افزار انقلابی بود

در ضمن من ایشون رو میشناسم ولی ایشون منو نمی شناسند و باید بگم این تبلیغات نیست برای اینه که دوستان سئوالات تخصصی تری ازایشون سوال کنند تا راه صحیح و خوبی رو به شما ارائه بده

با تشکر

Bayazee
دوشنبه 18 شهریور 1387, 15:10 عصر
سلام

در مورد SQLServer-7,2000,2005,2008 محدودیت سطر وجود ندارد و به محدودیت سخت افزار مربوط میشود.

تمام مولفه های SQL Server دارای محدودیت هست . خیلی زیاد رو هم نمی شه گفت بی نهایت یا نداره !! چون همین الان سیستم هایی هستند که در مقابل مثلا 524,258 TB حجم پایگاه داده SQL Server ، بی نهایت یا Unlimited هستند . پس این دو باهم برابر نیستند .

اطلاعات بیشتر و لیست کامل و دقیق محدودیت هاس سیستم های پایگاه داده ای

http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_relational_database_management_syste ms#Limits

پیشنهاد من :
برای کارای معمولی و ساده : SQLite
واسه تعداد کانکشن زیاد و sql هاس ساده و حجم دیتای کم : MySQL
برای sql های پیچیده و حجم دیتای بسیار زیاد : PostgreSQL

خود من مدتی هست از Postgres استفاده می کنم و بسیار راضی بودم . حتی پروژه ای داشتم که SQL server 2005 جواب نداد ! ولی Postgres با اون حجم بالای دیتا داره بخوبی کار می کنه .

حجم دیتا بیس برای PostgreSQL نامحدود هست . در ضمن بزرگترین پایگاه داده موجود جهان با حجم داده ۲ پتابایت از PostgrSQL استفاده می کنه و متعلق به یاهو هست . *
* منبع :
۱ . http://www.computerworld.com/action/article.do?command=viewArticleBasic&taxonomyId=18&articleId=9087918&intsrc=hm_topic
۲ . http://www.informationweek.com/news/showArticle.jhtml?articleID=207801579

__H2__
دوشنبه 18 شهریور 1387, 22:38 عصر
سلام

تمام مولفه های SQL Server دارای محدودیت هست
اگر به لینک ویکی پدیا خود دقت کنید، متوجه میشود هیچ اطلاعاتی از تعداد سطرهای یک جدول ندارد.

باید توجه هم داشته باشید که :
شرکت سازنده (Microsoft) که 524,272TeraBytes را دقیق و تا رقم اخر برای حجم دیتابیس گفته.
همان شرکت هم گفته محدودیتی در تعداد سطرها وجود نداره.
(اگر مطالعه کنید، سند هم در همان پست 12 موجود است)

موفق باشید.

Bayazee
سه شنبه 19 شهریور 1387, 12:05 عصر
سلام

اگر به لینک ویکی پدیا خود دقت کنید، متوجه میشود هیچ اطلاعاتی از تعداد سطرهای یک جدول ندارد.

باید توجه هم داشته باشید که :
شرکت سازنده (Microsoft) که 524,272TeraBytes را دقیق و تا رقم اخر برای حجم دیتابیس گفته.
همان شرکت هم گفته محدودیتی در تعداد سطرها وجود نداره.
(اگر مطالعه کنید، سند هم در همان پست 12 موجود است)

موفق باشید.

خوب به نظر من این درست نیست ! وقتی کل حجم دیتابیس محدود هست چطوری می شه بی نهایت سطر در اون قرار داد ؟! شاید من منظور شمارو از سطر درست متوجه نمی شم . منظورتون همون record هست ؟ اگر حجم هر روکورد ۱ بایت در نظر گرفته بشه بازهم محدود خواهد بود . و امکان رسیدن به اون حجم محدود کننده رو داره . ممکنه بسیار زیاد باشه ولی باز هم بی نهایت نیست .