PDA

View Full Version : چطوری میشه ubuntu و vista کنار هم نصب کرد؟

sassan.samiei
دوشنبه 11 شهریور 1387, 14:04 عصر
..........
1) چطوری میشه ubuntu و vista کنار هم نصب کرد؟
2) ubuntu چقدر فضا برای نصب نیاز داره؟

ilius.gnu
سه شنبه 12 شهریور 1387, 02:20 صبح
اگه اوبونتو (یا هر لینوکسی) رو بعد از ویستا (یا هر ویندوزی) نصب کنید، هیچ مشکلی نخواهید داشت، موقع روشن کردن سیستم یک منو میاد(به نام منوی grub) که اونجا میتونید بین همهٔ سیستم‌عامل‌ها (لینوکس اوبونتو یا توزیع‌های دیگه، ویندوز xp ، ویندوز ویستا ...) یکی رو انتخاب کنید تا بوت بشه.
اما اگه ویندوز رو آخر از همه نصب کنید (یا مثلا لینوکس هم داشته باشد و بخواید دوباره ویندوز رو نصب کنید) اونوقت لینوکس موقتاً بوت نمیشه(موقتاً اثری ازش نخواهد بود) و باید مدیر بوت grub رو اصلاح کنید تا لینوکس هم بتونه بوت بشه. اگه به همچین موردی برخورد کردید، بگید تا روشش رو بگم.

اما اگه خواستید لینوکس نصب کنید حتماً روش پارتیشن‌بندی اون رو خوب یاد بگیرید تا خدای نکرده به دیتاها و پارتیشن‌هاتون آسیبی نرسه. پیشنهاد می‌کنم فعلاً برای شروع از سیدی لایو اوبونتو (یا توزیع‌های دیگه مثل پارسیکس) استفاده کنید، که نیاز به نصب هیچ چیزی نداره. سیدی رو میذارید، سیستم رو روشن (یا ری‌استارت) می‌کنید و از روی سیدی بوتش می‌کنید، لینوکس در حالت لایو میاد بالا و استفاده می‌کنید، بدون اینکه لازم باشه چیزی نصب کنید. هر وقت هم که نصبش رو یاد گرفتید میتونید نصب کنید(قسمت حساسش فقط همون پارتیشن‌بندی هست)

اوبونتو رو با مثلاً 3.5 گیگ هم میشه نصب کرد(یا حتی 3 گیگ)، اما بهتره که بیشتر بگیرید(مثلاً 5 یا 6 گیگ یا بیشتر) مخصوصاً اگه میخواید بعدش نرم‌افزار هم نصب کنید، مثل سیدی‌های تکمیلی هما.

موفق باشید.

sassan.samiei
سه شنبه 12 شهریور 1387, 09:54 صبح
میشه در مورد پارتیشن بندیش بیشتر توضیح بدید و اینکه چطوری باید پارتیشن بندی کنم ؟

md.it000
سه شنبه 12 شهریور 1387, 10:40 صبح
براي نصب لينوكس بهتره كه چيزي در حدود 10 گيگابايت فضاي پارتيشن بندي نشده روي هاردديسكت داشته باشي كه در مراحل نصب لينوكس اون رو براي لينوكس پارتيشن بندي كني كه از نظر نوع پارتيشن نيز مشكلي پيش نيايد
مقدار فضاي مورد نياز بستگي به خودت داره.يعني مي توني از روي دي وي دي اوبونتو،ابتدا اون رو خيلي ساده و با ابزارهاي كمي نصب كني و بعد از وارد شدن به محيط لينوكس،بر حسب نيازهاي خودت ساير جزئيات رو هم اضافه كني

md.it000
سه شنبه 12 شهریور 1387, 10:42 صبح
ضمنا در هنگام نصب لينوكس ،وقتي به بخش پارتيشن بندي رسيدي ، حتما پارتيشن بندي به صورت دستي رو انتخاب كن چون كه اگر پارتيشن بندي به صورت اتوماتيك رو انتخاب كني ، همه ي هاردديسك شما تبديل به 1 پارتيشن ميشه و لينوكس روش نصب ميشه.يعني هر چي كه رو هارد داري ميپره و بعد لينوكس نصب ميشه

ilius.gnu
چهارشنبه 13 شهریور 1387, 08:58 صبح
بطور خلاصه: شما یکی از پارتیشن‌های ویندوز رو خالی می‌کنید(مثلاً پارتیشن F)، یعنی دیتاهاش رو جای دیگه کپی می‌کنید، اما خود پارتیشن رو دیلیت نکنید، حتی نیازی به فرمت کردنش هم نیست. بعد سیدی لینوکس رو میذارید و باهاش بوت میشید، توی مرحلهٔ پارتیشن‌بندی گزینهٔ پارتیشن‌بندی manual یا costum (همون دستی، نه اتوماتیک) رو انتخاب می‌کنید، و با پارتیشن‌بند لینوکس اون پارتیشن(مثلاً F) رو دیلیت می‌کنید و به جاش دو یا سه تا پارتیشن دیگه بوجود میارید. یکی با حجم تقریبی دو برابر ram (یا مثلاً به اندازهٔ ram) و با فرمت Swap . یکی هم با حجم حداقل 3 گیگ(و ترجیهاً 6 ، 7 گیگ یا بیشتر) با فرمت ext3 بعنوان پارتیشن اصلی لینوکس(یا اصطلاحاً پارتیشن روت لینوکس) که نقش پارتیشن C ویندوز رو بازی میکنه و شما mount point این پارتیشن رو باید وارد کنید اسلش(/). خب این شد دو تا پارتیشن. اگه جا داشت میتونید یا پارتیشن دیگه هم برای خودتون بذارید که ازش برای ذخیره‌سازی دیتا (توی ویندوز یا لینوکس) استفاده کنید، مثل باقی پارتیشن‌هاتون. میتونید هم این پارتیشن سوم رو نذارید و تمام فضای حاصل از دیلیت کردن اون پارتیشن ویندوز(F) رو به لینوکس اختصاص بدید. بعضی‌ها پارتیشنی با عنوان home/ یا مثلا boot/ هم برای لینوکس میذارن، اما من پیشنهاد نمی‌کنم، چون بیخودی کارتون رو پیچیده میکنه. همون دو تا پارتیشن(Swap و / ) برای لینوکس کافیه.
مفصل‌ترش رو می‌تونید مثلاً توی این آموزش تصویری ببینید:
http://wiki.ubuntu-ir.org/Installation/Partitioning
بازم سوالی داشتید بپرسید
پیشنهاد می‌کنم توی فروم اوبونتو-ایران عضو بشید
http://forum.ubuntu-ir.org/
چون اونجا افراد خیلی بیشتری هستن که بهتون جواب بدن.

vahid4134
پنج شنبه 14 شهریور 1387, 18:34 عصر
ضمنا در هنگام نصب لينوكس ،وقتي به بخش پارتيشن بندي رسيدي ، حتما پارتيشن بندي به صورت دستي رو انتخاب كن چون كه اگر پارتيشن بندي به صورت اتوماتيك رو انتخاب كني ، همه ي هاردديسك شما تبديل به 1 پارتيشن ميشه و لينوكس روش نصب ميشه.يعني هر چي كه رو هارد داري ميپره و بعد لينوكس نصب ميشه
در وقت نصب یک گزینه داره که میگه از فضای خالی جهت پارتیشن بندی استفاده کنید که مشکلی پیش نمیاد

Und3rzir0
جمعه 15 شهریور 1387, 12:35 عصر
بطور خلاصه: شما یکی از پارتیشن‌های ویندوز رو خالی می‌کنید(مثلاً پارتیشن F)، یعنی دیتاهاش رو جای دیگه کپی می‌کنید، اما خود پارتیشن رو دیلیت نکنید، حتی نیازی به فرمت کردنش هم نیست. بعد سیدی لینوکس رو میذارید و باهاش بوت میشید، توی مرحلهٔ پارتیشن‌بندی گزینهٔ پارتیشن‌بندی manual یا costum (همون دستی، نه اتوماتیک) رو انتخاب می‌کنید، و با پارتیشن‌بند لینوکس اون پارتیشن(مثلاً F) رو دیلیت می‌کنید و به جاش دو یا سه تا پارتیشن دیگه بوجود میارید. یکی با حجم تقریبی دو برابر ram (یا مثلاً به اندازهٔ ram) و با فرمت Swap . یکی هم با حجم حداقل 3 گیگ(و ترجیهاً 6 ، 7 گیگ یا بیشتر) با فرمت ext3 بعنوان پارتیشن اصلی لینوکس(یا اصطلاحاً پارتیشن روت لینوکس) که نقش پارتیشن C ویندوز رو بازی میکنه و شما mount point این پارتیشن رو باید وارد کنید اسلش(/). خب این شد دو تا پارتیشن. اگه جا داشت میتونید یا پارتیشن دیگه هم برای خودتون بذارید که ازش برای ذخیره‌سازی دیتا (توی ویندوز یا لینوکس) استفاده کنید، مثل باقی پارتیشن‌هاتون. میتونید هم این پارتیشن سوم رو نذارید و تمام فضای حاصل از دیلیت کردن اون پارتیشن ویندوز(F) رو به لینوکس اختصاص بدید. بعضی‌ها پارتیشنی با عنوان home/ یا مثلا boot/ هم برای لینوکس میذارن، اما من پیشنهاد نمی‌کنم، چون بیخودی کارتون رو پیچیده میکنه. همون دو تا پارتیشن(Swap و / ) برای لینوکس کافیه.
مفصل‌ترش رو می‌تونید مثلاً توی این آموزش تصویری ببینید:
http://wiki.ubuntu-ir.org/Installation/Partitioning
بازم سوالی داشتید بپرسید
پیشنهاد می‌کنم توی فروم اوبونتو-ایران عضو بشید
http://forum.ubuntu-ir.org/
چون اونجا افراد خیلی بیشتری هستن که بهتون جواب بدن.

بله این بهترین راه هست