PDA

View Full Version : کدام محیط کاربری

saleh_fartash
پنج شنبه 14 شهریور 1387, 06:35 صبح
سلام
از دوستانی که تجربه ی ساخت برنامه های بانک اطلاعاتی رو داشتن می خواستم خواهش کنم که اینجا تجربه و نظرشون رو درباره ی نوع ظاهری این نوع برنامه ها بگن
*مثلا کاملا ساده باشه و هیچ گونه تصویر ی نداشته باشه
* به جای باتونی که کپشن اون ذخیره باشه از یک ایمیج استفاده کرد که عکس یک دیسکت باشه
*فرم ماگزیمایز باشه یا حالت عادی
*پنجره های ذخیره یا جستج به صورت تمام صفحه باشند یا دیالوگ
و...

zman123456
پنج شنبه 14 شهریور 1387, 11:12 صبح
برای این کار هیچ استانداردی وجود ندارد.همه چیز سلیقه ای هست.
مگر یکسری چیزهای کوچک.
بستگی داره که شما بخوای کاربرانت چطوری کار کنن.با نوشتار بیشتر اشنا هستن یا دیدار.
استفاده از عکس و در کنار اون متن زیبایی خیره کننده ای رو به فرم های برنامت میده ولی چیدمانش هم خیلی مهم میشه.

babak_delphi
پنج شنبه 14 شهریور 1387, 11:19 صبح
این مسائل کلا سلیقه ای هستند و بستگی به سلیقهء شما و نظر کاربر دارند
ولی در کل بهتر است که برنامه هایی که کاربرد جدی تر و رسمی تری دارند ، از ظاهر رسمی نیز برخوردار باشند
البته این موضوع به این معنی نیست که برنامه نباید زیبایی داشته باشد
ظاهر یک برنامهء حسابداری دوبل باید با یک Game یا ... فرق داشته باشد
مثلا اگر فرم شما خیلی رنگ وا رنگ و مثلا به شکل یک گل باشد و روی گلبرگهای آن لینکی برای قسمتهای مختلف برنامه بگذارید این برنامه بیشتر به نرم افزاری شباهت پیدا می کند که در یک کودکستان برای آموزش بچه ها بکار گرفته خواهد شد
ولی اگر روی دکمه ها در کنار عنوان دکمه از یک عکس کوچک که مرتبط با کارکرد دکمه باشد استفاده کنید ، یا به کنترلها افکتهای ساده ولی زیبا بدهید برنامه تان زیبا تر خواهد شد
در کل سعی کنید ظاهر برنامه ها را متناسب با کاربرد آن (مثلا نوع برنامه یا محلی که برنامه در آنجا استفاده خواهد شد ) و شرایط کاربر آن (مثلا شرایط سنی)طراحی کنید
یک نرم افزار حسابداری اگر محیطی شلوغ داشته باشد ممکن است باعث شود که کاربر‌ ِ آن (حسابدار) تمرکز خودرا از دست بدهد
در کل سعی کنید اینگونه برنامه ها را زیبا و در عین حال ساده طراحی کنید.
موفق باشید.

Vahid_moghaddam
پنج شنبه 14 شهریور 1387, 20:10 عصر
و یک نکته: اگه کاربری که با برنامه کار می کنه مجبور باشه به سرعت اطلاعات رو وارد کنه مثلا توی یک درمانگاه که برنامه برای مشتریهای ایستاده توی صف فیش صادر می کنه، تمام عملیات باید به سادگی با صفحه کلید و ترجیحا کلیدهایی که نزدیک به هم هستند، انجام بشه و فاصله ها و رنگها طوری باشه که کاربر خسته نشه.

SYNDROME
پنج شنبه 14 شهریور 1387, 21:00 عصر
سلام
از دوستانی که تجربه ی ساخت برنامه های بانک اطلاعاتی رو داشتن می خواستم خواهش کنم که اینجا تجربه و نظرشون رو درباره ی نوع ظاهری این نوع برنامه ها بگن
*مثلا کاملا ساده باشه و هیچ گونه تصویر ی نداشته باشه
* به جای باتونی که کپشن اون ذخیره باشه از یک ایمیج استفاده کرد که عکس یک دیسکت باشه
*فرم ماگزیمایز باشه یا حالت عادی
*پنجره های ذخیره یا جستج به صورت تمام صفحه باشند یا دیالوگ
و...
نرم افزار نویسی هیچ گونه استانداردی ندارد.
ولی شما باید برای برنامه خود یک استاندارد تعریف کنید و در تمام نقاط برنامه این استاندارد را رعایت کنید.
مانند کلیدهای سریع،دکمه خروج و . . .
برای طراحی صفحه هم سعی کنید از یک استاندارد پیروی کنید.دقت کنید ورود سریع اطلاعات همراه با نظم در صفحه کاربر را تحت تاثیر قرار می دهد.
موفق باشید

saleh_fartash
جمعه 15 شهریور 1387, 04:36 صبح
نرم افزار نویسی هیچ گونه استانداردی نداردکی این حرف رو زده؟

مثلا اگر فرم شما خیلی رنگ وا رنگ و مثلا به شکل یک گل باشد و روی گلبرگهای آن لینکی برای قسمتهای مختلف برنامه بگذارید این برنامه بیشتر به نرم افزاری شباهت پیدا می کند که در یک کودکستان برای آموزش بچه ها بکار گرفته خواهد شددرست ولی من منظورم یک نوع مشخصات بود که مشخص کنیم و دیگران هم استفاده کنند

مثلا :
1.از چه رنگهایی بهتره برای زمینه ی فرم ها استفاده کنیم؟
2.بهتره فاصله ی آبجکت ها کم باشه یا زیاد؟
3.فرم max باشه یا کاملا جمع و جور وکوچک؟
4. از باتون استفاده شود یا عکس؟
و ...
شما هم می تونید به این سوالات اضافه کنید و همچنین تجربه ی خودتون یا مطالعه هاتون رو بدین تا هم به خودتون کمک کنید و هم به دیگران.
چون این کار باعث میشه که ساخت محیط کاربری برنامه بهتر صورت بگیره

Hsimple11
جمعه 15 شهریور 1387, 10:35 صبح
آخه نمیشه این چنین مسائلی رو که تعیین کرد!

این مسائل در درجه اول به سلیقه و دید کلی شما برمیگرده. مثلا من دوست دارم همیشه برنامه هام پس زمینه مشکی داشته باشه ولی دیگری اصلا از این تم خوشش نمیاد. یا یه برنامه اونقدر مهم و بزرگ و اصلی هست که اگه اون رو FullScreen اجرا کنیم جلوه بیشتری داره ولی یک برنامه معمولی اگه این وضعیت رو داشته باشه اصلا جالب نیست. و...

saleh_fartash
جمعه 15 شهریور 1387, 12:52 عصر
آخه نمیشه این چنین مسائلی رو که تعیین کرد!

نگاه کنید دوستان ، 10 سال پیش اگه کسی می خواست محیط شرکت یا مغازه اش رو(اگه خیلی خوش ذوق بود) می رفت خواهر کوچیکشو می آورد و بهش می گفت تو سلیقت خوبه اینجا رو بچین!!
ولی حالا چی بر اساس علم روانشناسی و .. محیط رو طراحی می کنند که واقعا همه احساس خوبی پیدا می کنند.
پس نمیشه گفت همین الکی و سلیقه ای یه چیزی ساخت و داد کاربر .
یه اصولی هست مثلا یک کاربر نمیتونه در یک محیط سیاه کار کنه . پس مدتی چشماش نابود می شن!
حالا متوجه شدین..

SYNDROME
جمعه 15 شهریور 1387, 14:48 عصر
کی این حرف رو زده؟

سوال شما در رابطه با طراحی بود دوست عزیز.
جواب من هم در مورد طراحی محیط برنامه است.
شما نمی توانید استاندارد خاصی را در زمان طراحی در نرم افزارهای مختلف ببینید مگر مخصوص یک شرکت باشد.
اگر استانداردی در مورد طراحی دارید بگویید تا بنده و دیگر دوستان هم استفاده کنیم.
موفق باشید

Hsimple11
جمعه 15 شهریور 1387, 16:36 عصر
نگاه کنید دوستان ، 10 سال پیش اگه کسی می خواست محیط شرکت یا مغازه اش رو(اگه خیلی خوش ذوق بود) می رفت خواهر کوچیکشو می آورد و بهش می گفت تو سلیقت خوبه اینجا رو بچین!!
ولی حالا چی بر اساس علم روانشناسی و .. محیط رو طراحی می کنند که واقعا همه احساس خوبی پیدا می کنند.
پس نمیشه گفت همین الکی و سلیقه ای یه چیزی ساخت و داد کاربر .
یه اصولی هست مثلا یک کاربر نمیتونه در یک محیط سیاه کار کنه . پس مدتی چشماش نابود می شن!
حالا متوجه شدین..

ببینید، هرچند Off-Topic است، ولی دکوراسیون داخلی یک سازه یا چنین مسائلی از نظم سیستمیکی برخورداره و اساس علمی داره. برای همین شاید در طراحی اون سلیقه سهم کمتری داشته باشه. (که هرچند در علم معماری هم سلیقه جایگاه خودش رو داره و بعد از رعایت اصول طراحی و بقول شما روانشناسی، سلیقه فرد هم در نهایت تاثیرگذار خواهد بود). اما در مورد طراحی یک برنامه کاربردی (شاید در مورد برنامه های مولتی مدیا و یا نرم افزارهایی از این گروه ها، بشه تا حدودی یک قالب بندی ، اونم تا حدودی، رو مشخص کرد) اما در مورد کل برنامه ها که شما ذکر کردید هیچ زمانی نمیشه قالب خاصی رو مشخص کرد.
بعلاوه. همونطور که دوستمون گفتند، در مورد برنامه های کاربردی بخصوص، هر شرکت یا مجموعه قالب خودش رو داره و یکی از معیارهای افتراق نرم افزارهای اون شرکت با سایرین همین قالب برنامه هاش محسوب میشه. چیزی که خودتون هم فکر میکنم تا حالا دیدین. در کنار همه اینها، الکی با سلیقه ای کاملا فرق داره! نمیتونید بگید سلیقه یک فردی که تاحالا 10 تا 20 تا نرم افزار بزرگ رو نوشته الکیه.
اما در مورد جمله آخر بله. یکسری اصول کلی (نه استاندارد برنامه نویسی) برای نوشتن برنامه های کاربردی وجود داره که هرکسی که چند تا برنامه نوشته باشه و یا حتی دیده باشه قطعا متوجه نمیشه. در ضمن من منظورم تم مشکی بود!!

موفق باشید.

vcldeveloper
جمعه 15 شهریور 1387, 16:41 عصر
در این زمینه تحقیقات زیادی صورت گرفته و کتاب های بسیاری هم نوشته شده. محتوای این کتاب ها صرفا براساس سلیقه نویسنده نبوده(!!) بلکه نتیجه تحقیقات و تجربیات نویسنده و همکارانش در طراحی رابط کاربر بوده. کی گفته شما باید همینطوری سلیقه ایی یه چیزی بسازید و تحویل بدید؟!

اگر استانداردی در مورد طراحی دارید بگویید تا بنده و دیگر دوستان هم استفاده کنیم.بستگی داره برای چه نوع برنامه ایی بخواید. مثلا مایکروسافت در MSDN بطور مفصل درباره چگونگی رابط کاربر توضیح میده، حتی در راهنمای خودش طول و عرض دکمه ها و محل قرارگیری شان را هم مشخص میکنه.
البته این به معنی آن نیست که اگر شما از تمام اون قواعد پیروی کنید، برنامه شما مورد پسند همه کاربران قرار میگیره، ولی اون قواعد براساس یکسری تحقیقات علمی و آمارهای گرفته شده از هزاران کاربر، و مشخصات سکویی که براش برنامه می نویسید، نوشته شدند، پس می تونند کمک بسیاری به شما بکنند، بخصوص اگر برنامه شما برای دامنه وسیعی از کاربران نوشته شده باشه (مثل یک برنامه حسابداری که باید به تعداد زیاد فروخته بشه).

بعضی از کتاب های مرتبط با این موضوع:

John Wiley & Sons - The Essential Guide To User Interface Design
Apress - User Interface Design For Programmers (Joel Spolsky, 2001)
Jef Raskin - The Humane Interface

نمونه ایی از یک وبلاگ مرتبط با طراحی رابط کاربر:
flow|state
(http://miksovsky.blogs.com/flowstate/)

saleh_fartash
جمعه 15 شهریور 1387, 20:55 عصر
اما در مورد کل برنامه ها که شما ذکر کردید هیچ زمانی نمیشه قالب خاصی رو مشخص کرد.
مثل اینکه شما سوال رو اشتباهی گرفتین من نگفتم نرم افزار ها، گفتم نرم افزار های بانک اطلاعاتی پس یک پلیر جزو این دسته نمیشه.

حالا به جز استاندارد از دوستانی که تجربه ی ساخت و فروش برنامه های بانک اطلاعاتی رو دارند می خوام که تجربیاتشون رو اینجا بگن (به همراه مثال)

Hsimple11
شنبه 16 شهریور 1387, 00:04 صبح
گفتم نرم افزار های بانک اطلاعاتی پس یک پلیر جزو این دسته نمیشه.

موفق باشید!

saleh_fartash
یک شنبه 17 شهریور 1387, 13:45 عصر
دوستان اگر تجربیاتشون رو می نوشتن به خیلی ها می تونست کمک کنه.
مثلا یک بیمارستان که من کارکردم باید فرم ها کوپک ،فاصله ی بین آبجکت ها کم و بشه به تنهایی با کیبورد کار کرد و ......

شما هم می تونید

saleh_fartash
یک شنبه 24 شهریور 1387, 06:13 صبح
یعنی کسی تجربه اش رو با دوستانش به اشتراک نمی ذاره؟