PDA

View Full Version : سوال: محاسبه ی عدد پی

VirGil
دوشنبه 18 شهریور 1387, 02:55 صبح
سلام خدمت همه ی عزیزان.

یه کد میخوام که عدد پی رو به تعداد رقم اعشاری که کاربر تعیین میکنه محاسبه کنه.

دستتون ددر نکنه.

saman_itc
دوشنبه 18 شهریور 1387, 12:27 عصر
روش ارشمیدس برای محسابه عدد pمردم تمدنهای باستان بخوبی میدانستند که نسبت محیط هر دایره به قطر آن یک عدد ثابت می باشد که به 3 نزدیک است. یونانی ها قبل از ارشمیدس هم سعی در محاسبه دقیق این عدد نموده بودند اما ارشمیدس رسما” اولین شخصی بود که برای محاسبه عدد پی (p) روشی را ارائه داد.او مقدار عدد پی را با تقریب محاسبه و اینگونه ارائه کرد :223/71 < p < 22/7وی برای محاسبه عدد پی، بر یک دایره به قطر واحد از چندضلعی های محیطی و محاطی استفاده کرد.مردم مصر باستان و تمدن بین النهرین (Mesopotamian) مقدار عدد پی را بترتیب حدود :3.125 =25/8 و 3.162 = 10√می دانستند. همچنین در یکی از پاپیروسهای مصری بطور مشخص برای نمایش نسبت محیط دایره به قطر آن از عدد :2(8/9)4 = 3.16استفاده شده است.در سال 1761 لامبرت (Lambert) ریاضیدان سوئدی ثابت کرد که عدد پی گنگ می باشد و نمی توان آنرا بصوت نسبت دو عدد صحیح نوشت. همچنین در سال 1882 لایندمن (Lindeman) ثابت کرد که عدد پی یک عدد جبری نیست و نمی تواند ریشه یک معادله جبری باشد که ضرایب آن گویا هستند(همانند عدد e). این کشف بزرگ یعنی اینکه عدد پی یک عدد گنگ می باشد به سالها تلاش ریاضی دانان برای تربیع دایره پایان داد.باوجود آنکه همه ریاضی دانان می دانند که عدد پی گنگ می باشد و هرگز نمی توان آنرا بطور دقیق محاسبه کرد اما ارائه فرمول ها و مدلهای محاسبه عدد پی هموار برای آنها از جذابیت زیادی برخوردار بوده است. بسیاری از آنها تمام عمر خود را صرف محاسبه ارقام این عدد زیبا نمودند اما آنها هرگز نتوانستند تا قبل از ساخت کامپیوتر این عدد را بیش از 1000 رقم اعشار محاسبه نمایند.اولین محاسبه کامپیوتری در سال 1949 انجام گرفت و این عدد را تا 2000 رقم محاسبه نمود و در اوخر سال 1999 یکی از سوپر کامپیوترهای دانشگاه توکیو این عدد را تا 206,158,430,000 رقم اعشار محاسبه نمود.از فرمول های زیبای ریاضیات برای محاسبه عدد پی (p) می توان به سری معروف لایبنیتز (Leibnitz) اشاره کرد :p = 4 * ( 1/1 - 1/3 + 1/5 - 1/7 + … )

VirGil
دوشنبه 18 شهریور 1387, 13:13 عصر
خوب اقا سامان.حالا ما چی کار کنیم.؟ما فقط سورس به مزاجمون میسازه :دی.

اگه یکم بیشتر راهنمای کنی یا یه سوری بزاری خوب میشه.

دستت ددر نکنه.

اوبالیت به بو
دوشنبه 18 شهریور 1387, 13:41 عصر
MsgBox 4 * Atn(1)

VirGil
دوشنبه 18 شهریور 1387, 15:57 عصر
MsgBox 4 * Atn(1)

اگه یکم توضیح بدین طوری میشه؟

این یعنی چی که موشتین؟کد؟مثال.

Hossein Bazyan
دوشنبه 18 شهریور 1387, 19:19 عصر
اگه یکم توضیح بدین طوری میشه؟

این یعنی چی که موشتین؟کد؟مثال.

سلام
از این واضحتر و راحت تر که نمیشه
به شکل زیر عمل کن

Dim PI As Double
PI = 4 * Atn(1)
Lable1.text = PI

حال مقدار عدد پی در متغییر PI ذخیره و همچنین در لیبل هم نمایش داده میشه

VirGil
دوشنبه 18 شهریور 1387, 22:13 عصر
نه.شما منظور من رو متوجه نشدید.

من میخوام یه عدد پی تولید کنم که مثلا 100000 رقم اعشار داشته باشه.یعنی اینجوری مثلا:

..............................................3.14

اَرژنگ
سه شنبه 19 شهریور 1387, 05:51 صبح
نه.شما منظور من رو متوجه نشدید.

من میخوام یه عدد پی تولید کنم که مثلا 100000 رقم اعشار داشته باشه.یعنی اینجوری مثلا:

..............................................3.14
در فروم اشتباه هستید.
جایه این سوال مطعلق به فروم ریاضیات است، با یانکه برنامه نویسان دلشان میخواهد خودشان را ریاضیدان بدانند ولی حقیقت چیزه دیگریست.
اگر هدفتان از محاسبات این است که پی را بدست پیارید دارید وقتتان را طلف میکنید، مقدار پی که با Math.Pi بدست میاد برایه همه کارها کافی است.
اگر هم که میخواهید روشهایه محاسبه پی را یاد بگیرید از اینجا :
http://en.wikipedia.org/wiki/Pi
شروع کنید.

VirGil
سه شنبه 19 شهریور 1387, 13:29 عصر
بله.

اقایون.من یه نرم افزار دیدم که شما یه عدد میدادی و اون به تعداد عددی که شما میدادی رقم های

اعشار بعد از عدد پی رو حساب میکرد.

M4niLie
شنبه 12 اردیبهشت 1394, 23:24 عصر
سلام خدمت همه ی عزیزان. کد عدد پی رو میخوام و نحوه اجرای ان در هادوپ به صورت خط فرمانی و نحوه اجرای ان در eclipse دستتون درد نکنه.