PDA

View Full Version : فارسی کردن dbgrid

ramsess
پنج شنبه 21 شهریور 1387, 13:11 عصر
سلام اهل فن برنامم رو تقریبا درست کردم و فقط یه مشکل تو کل برنامم هست و اون اینکه چطور dbgrid هام فارسی بنویسم یعنی کپشن اونها فارسی بشه دوستان جواب داده بودند مثلا یکی گفته بود توی اکسس کپشن ها رو تغییر بدم ولی مشکل این می شه که توی گزارش گیری دیگه نمی تونه فیلدها رو بشنامه و کل برنامه بهم می ریزه یا اگه شی دیگه ای مثل ام اس فلیکس چطور می شه کپشنهای اون رو فارسی کرد و یا اون رو راست چین نمود مرسی دوستان

mlh_poorranjbar
پنج شنبه 21 شهریور 1387, 14:34 عصر
سلام
اگه من منظورتون رو درست فهمیده باشم:
روی دیتا گراید کلیک راست کنید و گزینه propetis رو انتخاب کنید . در زبانه font از قسمت چپ صفحه headfont رو انتخاب کرده و از سمت راست صفحه فونت tahoma رو انتخاب کنید.
بعد به زبانه columns برید و از اونجا کپشن هر فیلدی که دارید رو فارسی بنویسید و ok کنید.

maryamb
پنج شنبه 21 شهریور 1387, 14:41 عصر
یکی از راه هاش اینه :
اگه با کد نویسی به پایگاه داده وصل شدی ، یه adodc موقتی به جز اونی که باهاش به پایگاه وصل شدی روی فرمت بزار و به همون جدولی وصل شو که دیتا گرید بهش قراره وصل شه و با کلیک راست و خاصیت پراپرتیز ، به پایگاه داده ات وصل شو.بعد در قسمت پراپرتیز سمت راست datagrid خاصیت datasource رو به Adodc تغییر بده.
تا اینجا فقط دیتا گرید رو به کنترل Ado وصل کردی.
بعد روی دیتا گرید کلیک راست کن و گزینه ی retrive fields رو انتخاب کن تا همه ی فیلد های جدولت دیده بشن.(اگه فیلد های جدولت دیده نشن یه جای کار اشکال داشته و باید دوباره انجام بدی )
بعد دوباره روی دیتا گریدت کلیک راست کن و گزینه ی properties رو انتخاب کن . از فرم باز شده ، برگه ی columns رو انتخاب کن.می بینی رو به روی کادری که کنارش نوشته columns همه ی فیلد هات هستن.
و دو قسمت هم به نام های caption و datafield داره.
حالا از اینجا می تونی یکی یکی فیلد ها تو انتخاب کنی و کپشن شون رو به اسم دلخواه فارسی تغییر بدی و حتی تو برگه ی layout هم می تونی سایز ستون هاتو تغییر بدی و...
و در آخر دکمه ی ok رو می زنی و بعد اون adodc موقتی رو از فرمت پاک می کنی.چون دیگه لازمش نداری
(اگه اشکالی بود بپرس)

ramsess
جمعه 22 شهریور 1387, 23:39 عصر
سلام اهل فن
خسته نباشید من قبلا این کار رو کردم و روی دی بی گرید کلیک راست کردم وقتی گزینه edit رو می زنم فقط دو تا از فیلد ها با کپشنشون باقی می مونن این خودش یه مشکل عجیبیه قبلا درست بود ولی تغریبا یکسالی می شه که هر بار این کار رو می کنم بقیه فیلدها نشون داده نمی شن در مورد راهنمایی دوست دیگرمون که گفته بود از adoc استفاده کن من این کار رو با data انجام دادم و با این روش به بانک اکسس وصل شدم لطفا بیشتر راهنمایی بفرمایید

maryamb
شنبه 23 شهریور 1387, 11:00 صبح
ببینید اصل قضیه این هست که دو حالت برای وصل شدن به پایگاه داده وجود داره. یکی ران تایم هست که با کد نویسی هنگام اجرای برنامه و معمولا تو فرو لود ، به پایگاه وصل می شیم . یکی هم اینکه تو فرم و در موقع طراحی ، با کلیک راست و این چیزا به پایگاه وصل می شیم.
حالا وقتی دیتا گرید رو به کنترل دیتاadodcیا data control وصل می کنیم ، اگه طریقه وصل شدن به پایگاه ، ران تایم باشه اونوقت موقع طراحی ، فیلد های مربوطه تو دیتا گرید نشون داده نمی شن.
ولی اگه کنترل دیتا موقع طراحی به پایگاه وصل شه ، و دیتا گرید رو هم همونجا به اون کنترل وصل کنیم ، چون یه پایگاه وصله ، همه ی فیلد ها با زدن دکمه یretrive fields باید نشون داده بشن
واسه همین هم من گفتم اگه با کد نویسی به پایگاه وصل شدید ، برای دیتا گرید موقتا موقع طراحی به پایگاه وصل شید تا همه ی فیلد ها نشون داده بشن ، بعد که کپشن فیلد ها رو تغییر دادید ، می تونید همه چی رو به حالت اول بر گردونید.
کارهایی که بالا گفتم رو اگه دقیق انجام بدید فکر کنم مشکل حل بشه.

ramsess
یک شنبه 27 اردیبهشت 1388, 17:35 عصر
خودم جواب رو پیدا کردن بر روی dbgridکلیک راست کرده و ابتدا گزینه retrieve field را می زنید بعد دوباره کلیک راست کرده و propertieese می گیرین و تب columns انتخاب کرده و دانه دانه فیلد ها را از کشوی culomn انتخاب کرده و کپشن هر کدام را تغییر می دیم .

xxxxx_xxxxx
یک شنبه 27 اردیبهشت 1388, 21:04 عصر
خودم جواب رو پیدا کردن بر روی dbgridکلیک راست کرده و ابتدا گزینه retrieve field را می زنید بعد دوباره کلیک راست کرده و propertieese می گیرین و تب columns انتخاب کرده و دانه دانه فیلد ها را از کشوی culomn انتخاب کرده و کپشن هر کدام را تغییر می دیم .
البته اين روش براي وقتي هست كه ديتابيس رو تو زمان طراحي به برنامه بشناسونيد. يعني آدرس ديتابيس پويا نيست. ولي زماني كه ديتابيس رو از طريق دستورات به برنامه ميشناسونيد اين روش ديگه فايده نداره. براي Caption دادن به DataGrid بايد با دستورات اين كارو انجام بديد. به اين صورت:

DataGrid1.Columns.Item(0).Caption = "نام فيلد اول"
DataGrid1.Columns.Item(1).Caption = "نام فيلد دوم"
DataGrid1.Columns.Item(2).Caption = "نام فيلد سوم"

و البته اين موضوع چندين بار مطرح شده. تو اين چند ماه اگه جستجو مي كرديد به نتيجه ميرسيديد. حتي براي vsFlexGrid

موفق باشيد/