PDA

View Full Version : كوچ به سی شارپ به دلیل کاهش تقاضا ؟

M.Ehsanifar
یک شنبه 14 مهر 1387, 00:18 صبح
به نظر شما آیا وقت کوچ کردن به #c نرسیده ؟
توی قسمت استخدام برنامه نویس ها به زحمت یه مورد استخدام برنامه نویس دلفی پیدا می شه . و این در حالیه که تا دلت بخواد دنبال برنامه نویس سی شارپ هستن ..

البته شاید این سوال تکراری باشه ، ولی اگه از این نظر بهش نگاه کنید مهمترین و جدید ترین سواله .

این سوال رو به عنوان یه آماتور که می خواد به کوشش خودش توی برنامه نویسی با دلفی ادامه بده می می پرسم .
اگه قرار باشه شرکت ها به سی شارپ رو بیارن ، بهتر نیست از همین فردا برم دنبال سی شارپ ؟
من برای حرفه ای شدن تو دلفی زحمت نسبتا زیادی کشیدم و حالا می بینم که از 40 تا 50 تا آگهی استخدام برنامه نویس فقط 1 یا 2 تاش برای دلفیه و حداقل 7 تا 10 تا آکهی استخدام برنامه نویس سی شارپ وجود داره .

نظرتون چیه ؟

Pr0grammer
یک شنبه 14 مهر 1387, 00:52 صبح
به نظر شما آیا وقت کوچ کردن به #c نرسیده ؟
توی قسمت استخدام برنامه نویس ها به زحمت یه مورد استخدام برنامه نویس دلفی پیدا می شه . و این در حالیه که تا دلت بخواد دنبال برنامه نویس سی شارپ هستن ..

البته شاید این سوال تکراری باشه ، ولی اگه از این نظر بهش نگاه کنید مهمترین و جدید ترین سواله .

این سوال رو به عنوان یه آماتور که می خواد به کوشش خودش توی برنامه نویسی با دلفی ادامه بده می می پرسم .
اگه قرار باشه شرکت ها به سی شارپ رو بیارن ، بهتر نیست از همین فردا برم دنبال سی شارپ ؟
من برای حرفه ای شدن تو دلفی زحمت نسبتا زیادی کشیدم و حالا می بینم که از 40 تا 50 تا آگهی استخدام برنامه نویس فقط 1 یا 2 تاش برای دلفیه و حداقل 7 تا 10 تا آکهی استخدام برنامه نویس سی شارپ وجود داره .

نظرتون چیه ؟

خب ببینید، اینو کسی نمی تونه به شما بگه که! (از نظر من)
نگاه، الان من بگم نه دلفی خیلی خوبه؟!
یا یکی بیاد بگه بهترین سی پلاس پلاس هستش
یا خیلی ها بگن دات نت دیگه الان حرف اول رو میزنه ، حالا هر کدوم از VB.Net یا C#.NEt

در کل باید ببینی نیاز خودت چیه؟! متوجه منظورم میشید؟
الان من فقط پروژه قبول می کنم!! پس ربط چندانی به طرف نداره که من با چی می نویسم، اون فقط برنامه می خواد، پس واسه من همین دلفی خوبه!
اما شما که می خوای یه جا استخدام بشید، و با تحقیقی که انجام دادی و دیدی سی شارپ تقاضا بیشتر داره، بهتره خودت تصمیم بگیری!

به هر حال امیدوارم موفق باشی :چشمک:

Mahmood_M
یک شنبه 14 مهر 1387, 01:10 صبح
زبان دلفی به خاطر تبلیغات کمی که قبلا داشته در بین ایرانی ها ( یا شاید جاهای دیگه ! ) کمی ناشناخته مونده ، ولی سرعت شناخته شدنش در این چند مدت خیلی زیاد شده و داره از بسیاری از زبانهای برنامه نویسی سبقت می گیره ...
افراد نادان هم در کشور زیاد هستن که چون چیزی در مورد دلفی نمی دونن ، تا اسمش میاد می گن ، محدوده ، نمی دونم یه چیزایی کم داره و کلی چرت و پرت دیگه ...
همین موضوعات هم باعث شده اسم دلفی کمی بد در بره ، اما باز روز به روز داره محبوبیت بیشتری پیدا میکنه ...
نکته مهم دیگه این که کارفرمایی که میخواد برنامه نویس استخدام کنه ، معمولا کسی رو استخدام می کنه که با همون زبانی که خودش ( کارفرما ) برنامه نویسی میکنه ، برنامه نویسی بکنه و به این شکل یک گروه واحد رو درست کنه و این برمی گرده به این که در زمانی که اون کارفرما داشته برنامه نویسی کار می کرده دلفی زیاد شناخته شده نبوده ...
اکثر این آدم ها که میان شرکت می زنن و دنبال برنامه نویس برای شرکتشون هستن ، برنامه نویسی رو فقط توی VB و #C و سایر زبانهای برنامه نویسی مایکروسافتی می بینن ...
شاید یکی از دلایلش اینه که متاسفانه آموزش و پرورش ما هنوز داره Visual Basic رو توی مدارس و هنرستانهای فنی آموزش میده و این واقعا باعث تاسفه ... !!! ، کسی که از این هنرستانها و مدارس به عنوان برنامه نویسی بیرون میاد بیشتر آشناییش با VB و سایر نرم افزارهای مایکروسافتی خواهد بود ( Visual Studio ) ...
به هر حال بهتره نگران این موضوع نباشید ، شرایط هر لحظه در حال تغییره و ممکنه تا چند مدت دیگه همه دنبال برنامه نویس دلفی بگردن ... ، این بر می گرده به این که توسعه دهنگان دلفی چه برنامه هایی براش دارند که خوشبختانه تا اینجا عالی بوده و عالی تر هم خواهد شد ...

موفق باشید ...

SYNDROME
یک شنبه 14 مهر 1387, 06:47 صبح
من هم با نظر آقا محمود واقعاً موافقم.
در جامعه ما آگاهی خیلی پایین است خود من با هر محیطی که شما نام ببرید کار کرده ام.(GWBasic,QBasic,C,C++,Pascal,VB6,VB.Net,Delph i)
ولی تا به این لحظه آرامشی که محیط Win دلفی به من داده هیچ کدام از محیط ها به من انتقال نداده بودند.
همه در مورد قدرت MS صحبت می کنند ولی واقعا کسی نیامده که این دو تا محیط را با هم مقایسه کنه و محاسن و معایب آنها را بیان کنه.
من خود 2 سال با VB کار می کردم و شدیدآ اعتقاد داشتم که دلفی به درد نمی خورد.(حتی یک بار هم دلفی را ندیده بودم:لبخند:)
ولی زمانی که با دلفی 7 شروع به کار کردم واقعا منو افسون کرد و حالا . . . فقط دلفی
موفق باشید

amin_alexi
یک شنبه 14 مهر 1387, 07:57 صبح
سلام
من فكر ميكنم اگه شما دلفي رو تا حدي ياد گرفتيد كه مي دونيد با دريافت يك صورت مساله جديد به راحتي ميتونيد با يك تحقيق تو اينترنت جوابشو به دست بياريد ... و با اين زبان مي تونيد (از ديد خودتون) بيشتر نيازهاي رايج بازار رو كه بهتون ارجا ميشه رو براورده كنيد ... شايد بد نباشه در كنارش يك زبان جديد (C#) رو هم ياد بگيريد.
ولي به نظر من به هر حال بهتره يك زبان رو نسبتا خوب و كامل ياد بگيريد و بعد بريد سراق زبان ديگه چون زبانها مفاهيم مشترك زياد دارند .
الكي دنبال اين زبان و اون زبان رفتن دردي دوا نمي كنه !
همون مثل معروف !!!! كه همه شنيديم ! بهتره به جاب اقيانوسي با عمق 1 متر بركه اي با عمق 1000 متر باشيم !

ghabil
سه شنبه 16 مهر 1387, 00:23 صبح
راستش این بحث تکراریه زیادم بحث شده اینجا، فکر هم کردم علی کشاورز قفلش کنه ولی حالا که نکرد یک جمع بندی از نظر من:

دلفی توی نوشتن برنامه های ویندوز 32 هیچ رقیبی نداره بدون شک ، اما متاسفانه چندین ساله که قطار دات نت راه افتاده و روز به روز امکاناتش بیشتر و بیشتر میشه، تکنیکهای بسیار جدید برنامه نویسی در کنار امکانات بسیار گسترده و قابل توسعه دات نت کار رو به جایی رسونده که تقریبا همه توی دنیا به این نتیجه رسیدن که دات نت با همه معایبش غیر قابل اجتناب هست (همه دنیا آپن سورسیه توش حساب نمیشن اونا رو ماهن)...
از طرفی دلفی بشکل عجیبی از این قافله عقب مونده و واقعا من که فکر نمیکنم بتونه توی دات نت حرفی برای گفتن داشته باشه و با توجه به منابع بی پایانی که مایکروسافت در اختیار داره و مرتبا هم داره روی ویژوال استویو سرمایه گذاری میکنه و با توجه به منابع محدود دلفی که روز به روز هم کمتر میشه من که بعید میدونم به این زودیا بتونه این عقب موندگی رو جبران کنه.
از طرف دیگر باید بپذیریم که آبجکت پاسکال به همه قدرت بالایی که داره و واقعا سالها بی رقیب بوده ، برای هماهنگ شدن با این همه امکانات جدیدی که توی C# پیاده سازی شده زبان پیری به حساب میاد و هی دارند سعی میکنند این امکانات جدید رو با وصله پینه بهش اضافه کنند با دقت به رعایت Backward Compatibility و این در مقایسه با C# که از اول با در نظر گرفتن این مسائل و با استفاده از تکنولوژیهای جدید کامپایلر نویسی و Parsing و اختصاص حافظه و ... طراحی شده واقعا یک نقطه ضعفه.
نهایتا اینکه جدا شدن از دلفی رو به حساب بی اطلاعای بزاریم بنظر من بیشتر از اینکه از روی حساب باشه از روی تعصبی هست که حتی خود من هم به مقدار زیادی دارم و حتی هنوز هم سرش با مایکروسافتیها کلکل میکنم.
ولی وافعیت اینه که همونطوری که دوستمون گفتند رویکرد اکثریت به سمت مایکروسافت هست و تازه دلفی توی کشورهای اروپای شرقی و یا مثلا ایران به نسبت جاهای دیگه طرفداران زیادتری داره...

با وجود همه اینها ، من هر موقع میخوام یک پروژه جدید رو شروع کنم تمام سعیم رو میکنم که کرسر موس روی آیکون خوشگل دلفی کیلیک کنه نه روی آیکن دهاتی وِیژوال استودیو...
اما چه کنیم که گاهی اوقات فیچرهایی لازمن که آدم رو مجبور میکنند ترک دلبر کنه و سر به کوی رقیب بزاره :(

M.Ehsanifar
سه شنبه 16 مهر 1387, 16:02 عصر
راستش این بحث تکراریه زیادم بحث شده اینجا، فکر هم کردم علی کشاورز قفلش کنه ولی حالا که نکرد یک جمع بندی از نظر من:
:(

من قبل از اینکه این سوال رو مطرح کنم جستجو کردم . قبلا همچین بحثی مطرح شده بود ولی از نظر محیط برنامه نویسی ، آینده جهانی دات نت و ... بررسی شده بود .

البته حدود یک سال پیش که در مورد بازار کار دلفی توی این انجمن بحث شد ، همه دلفی رو پرطرفدار ترین محیط برنتمه نویسی ایران مطرح کردن و واقعا هم همینطور بود (به دلیل محیط کاربر پسند ، کامپوننت های کامل و ..) . سی تا چهل درصد آگهی های استخدام برنامه نویس نوشته بودن "برنامه نویس دلفی و SQL 2000" . ولی این چند وقته که آگهی ها رو جستجو می کنم به زحمت یه دونه از این موارد توش پیدا میکنم .

پس میشه نتیجه گرفت که این موضوع تکراری نیست و یا اگر هم تکراریه باید دوباره بحث بشه . چون شرایط فرق کرده .

نکته ی دیگه این که خودتون رو جای من بزارید . با این فرض که شما در حد متوسط از دلفی می دونید و کمی هم از سی شارپ و مجبورید یکی از این دو تا رو انتخاب کنید تا بتونید یکی رو حرفه ای دنبال کنید (نه دو تا رو بطور ناقص) و همچنین هیچ پارتی و آشنایی در هیچ شرکت برنامه نویسی نداشتید که از شما حمایت کنه (یعنی اینکه باید انقدر سطح خودتون رو بالا ببرید که یه جورایی رو هوا بززننتون و منتظر ترحم شرکت نباشید) کدوم از این دو تا رو انتخاب می کردید ؟
البته با توجه به بازار استخدامی الان ایران .

از نظراتون هم متشکرم .

در ضمن این مطلب ربطی به این مبحث نداره ولی مجبورم بگم : اگه از شما دوستان کسی شرکتی رو می شناسه که یه برنامه نویس متوسط رو بصورت نیمه کارآموزی (حقوق کم و دانش برنامه نویسی متوسط) استخدام می کنه ، لطف کنه به من اطلاع بده .

بازم متشکرم

Nima NT
سه شنبه 16 مهر 1387, 20:24 عصر
به نظر من بهتره یه زمینه کاری رو انتخاب کنید و تو اون زمینه تا حد حرفه ای ادامه بدید.
تو وضعیت حاضر اکثر برنامه نویس ها دوست دارن که خدای یه زبان برنامه نویسی بشن ، به نظر من غلطه. !
شما اگه نیت استخدام شدن دارید بهتره تو یه زمینه روز مثل برنامه نویسی شبکه دنبال کسب مهارت باشید این طوری لزومی نداره که شما بری سراغ فقط یک زبان.
در این حالت شما مجبوری تمامی حالات برنامه نویسی شبکه در دو زبان رو یاد بگیری ، طی این فرآیند شما هم با Syntax زبان آشنا شدی هم اینکه وقتی حرف از برنامه نویسی شبکه تو یه شرکت پیش بیاد همه میان سراغ شما . چون حیطه اطلاعاتی شما این طوری بیشتره.
البته این فقط نظر شخصی بنده بود.