PDA

View Full Version : گفتگو: الگوریتم ها و منطق های پیاده سازی دوز یا tic tac toe یا XO

bashir_nashi
چهارشنبه 24 مهر 1387, 20:04 عصر
سلام به دوستان
من سه الگوریتم برای پیاده سازی بازی دوز بلدم که البته اسمهاشون رو نمی دونم !
این سه روش اینها هستند :
- روش اول :
یک صفحه شامل یک بردار 9 عنصری داریم که هر عنصر شامل 0 (خالی) یا 1 (حرکتx) یا 2 (حرکتo) است. همچنین یک جدول حرکت داریم که برداری از 3 بتوان 9 عنصر میباشد که هر عنصر آن یک بردار 9 عنصری نمایانگر موقعیت صفحه است. یعنی در کل 19683 عنصر داریم.
برای انجام حرکت این گونه عمل می کنیم که به صفحه به عنوان یک عدد مبنای 3 نگاه می کنیم و معادل دهدهی آن را بدست می آوریم. از این عدد بعنوان اندیس به جدول حرکت استفاده می کنیم و بردار ذخیره شده آنجا را بدست می آوریم.بردار انتخاب شده بیانگر موقعیت بازی بعد از حرکت است . پس صفحه بازی را برابر این بردار قرار می دهیم.
- روش دوم :
یک بردار 9 عنصری بیانگر صفحه بازی داریم که با 2 (خالی) یا 3 (x) یا 5 (o) پر می شود. در هر لحظه از بازی x تلاش میکند خودش را برنده کند یعنی به دنبال خانه های متوالی می گردد که حاصلضرب مقادیرش برابر 5*5*2 شود اگر پیدا نکرد جلوی برنده شدن o را می گیرد یعنی به دنبال 3*3*2 می گردد و ...
البته این روش با استفاده از مربع جادیی هم قابل پیاده سازی است.
روش سوم :
استفاده از درخت برای پیش بینی و ترسیم تمام حالات ممکن و ...

ولی فکر می کنم روش های حل دیگری هم باشه که از دوستان می خوام اونها رو معرفی کنند
ممنون

Arsha312
جمعه 13 دی 1387, 00:38 صبح
اگه ممکنه در مورد روش استفاده از درخت و الگوریتم اون بیشتر توضیح بدید چون من هرچی سورس دیدم با یه مشت if برنامه رو نوشته بودن که زیاد به کار من نیومد