PDA

View Full Version : سوال: تبدیل داده ها به فرمول ریاضی

meSaad
سه شنبه 07 آبان 1387, 13:32 عصر
یه چیزی در مورد داده های کامپیوتری و ریاضیات مدتیه که تو ذهنمه و چون من از مبانی سخت افزار و برنامه نویسی پایه ای (اسمبلی) اصلآ چیزی نمیدونم و درک درستی ندارم، نمیدونم فکر من عقلانی و امکان پذیر هست یا خیر.
این صفر و یک ها هستند که فضای دیسک ما رو اشغال میکنند. هر فایل کامپیوتری ترکیبی از صفرها و یک ها است. آیا این امکان وجود داره که ما با ریاضیات بتونیم برای هر ترکیب(بعبارتی برای هر فایل) یک رابطه ریاضی داشته باشیم؟ یا یک رابطه ریاضی داشته باشیم که برای هر فایل مقادیر مختلف برای متغیرهاش داشته باشه، یا یک رابطه که بتونه برای هر فایل یک رابطه خاص تعریف کنه. و ما بتونیم یک فایل چند کیلوبایتی که شامل یک فرمول ریاضی هست رو جایگزین یک فایل مثلآ 100مگابایتی بکنیم. و هنگام اجرای فایل از اون فرمول یک فایل 100مگی اجرا یا extract بشه. ریاضیات تا حالا خیلی کارهای عجیب و غریب کرده. آیا این کار با ریاضیات ممکنه؟

empoly
یک شنبه 12 آبان 1387, 12:23 عصر
سلام دوست عزیز
(اطلاعات من هم در این زمینه زیاد نیست) به نظر می رسه به دست آوردن یک رابطه ریاصی برای انبوهی صفر و یک با این فرض که از نظر ریاضی امکان پذیر باشه، کار ساده ای نباشه و وقت گیر بودن و سر راست نبودن این تابع خودش مشکلاتی را به وجود می آره. و همیشه فضا مهمترین دغدغه نیست و باید توارنی بین فضا زمان و عوامل دیگه به وجود بیاد. مثلا من خودم خیلی وقت ها ترجیح می دم 100 مگابایت فایل را در 1 دقیقه تولید کنم و نگه داری کنم تا اینکه 10 دقیقه معطل بشم تا اینکه حجم اون به 50 کاهش پیدا کنه.
وجود الگوریتم های موجود برای زیپ کردن فایل ها، فرمت های گوناگون برای ذخیره تصاویر و.... نشان دهنده ی این مطلب هست که در این زمینه فعالیت شده وباید به متخصین در این مباحث رجوع شود.