PDA

View Full Version : سوال: قیمت نرم افزار املاک اختصاصی

mostafaaa
یک شنبه 01 دی 1387, 20:41 عصر
سلام به دوستان خوبم
واسه این پروژه که مشخصاتش رو براتون میزارم چه قیمتی پیشنهاد بدم ( البته سورس رو هم میخوان، قیمت رو به اضافه قیمت سورس بگید)
- تمامی قابلیتهای نرم افزارهای موجود توی بازار رو داشته باشه( از قبیل ثبت قرارداد، تعریف مشاور و سطح دسترسی، ثبت خواهان ، گزارشگیرهای داینامیک، پیگیری کارها ، .....)
- دیتابیس SQL 2005 ، تحت شبکه ، با حداقل 14 تا یوزر
- قابلیت چت کردن یوزرها با هم جهت رد و بدل کردن اطلاعات (Socket programming)
- قابلیت ثبت اطلاعات هر مشاور به صورت جداگانه، به گونه ای که مشاوران به فایلهای ایجاد شده توسط خود فقط دسترسی دارند....
و کلی فیلد دیگه ..
خلاصه بگم باید کامل باشه و تحت شبکه
به نظرتون چقدر پیشنهاد بدم؟

mafazel
دوشنبه 02 دی 1387, 13:06 عصر
سلام دوست عزیز
حتما خودتون هم میدونید که با چند خط توضیح قیمت دادن خیلی مشکله و به شرایط زیادی از جمله شرایط شما و صاحب کار بستگی داره. ضمن اینکه شما هم بی تجربه نیستید و حتما خودتون حدود قیمتی برای این کار در نظر گرفتید و قاعدتا هم اگر پروژه جدی بشه با همون حدود قیمت انجام میشه. قیمت بین مینیممی که شما می توانید قبول کنید و ماکزیممی که صحاب کار میتونه قبول کنه قرار داره.
این پروژه کار خیلی خوب و موقعیت مناسبیه. باید بتوانید از اون حداکثر استفاده رو ببرید.
من فکر می کنم با شرایطی که شما گفتید، زیر 5 میلیون ارزش شروع رو نداره (مگر اینکه نظر شما بخاطر عوامل مختلف غیر از این باشه). 7 میلیون به عنوان قیمت پایه مناسبه، 11 میلیون قیمت خوبیه و بیشتر از اون هرچی بگیرید سود کردید. احتمالا 5 ماه مستقیم درگیر پروژه هستید و 7 ماه هم پاره وقت که بسته به تجربه تون در برنامه نویسی ممکنه کم یا زیاد بشه.
همه مسایل رو هم که توجیه هستید؟ ( تعریف دقیق حدود کار، حق مالکیت نرم افزار، پشتیبانی و خدمات پس از فروش)
امیدوارم موفق باشید.

مختاری
دوشنبه 02 دی 1387, 19:47 عصر
به نظر من توی ایران با شرایط نسبتا بدی که برای نرم افزار و برنامه نویسی هست تا جایی که میشه باید از دادن سورس اجتناب کرد، به خصوص به مشتریهایی مثل املاک و رستوران و آژانس.
یک برنامه املاک یا آژانس حالا حالاها می تونه قابل استفاده و درامدزا باشه برای شما؛ چرا با دادن سورس به کسانی که معمولا شبکه آشنایی خوبی با هم دارند (و مثلا ظرف یک سال به چهار پنج تا از آشنهاشون برنامه رو خواهند داد) به برنامه نویس و کلا نرم افزار نویسی در ایران لطمه وارد کنیم؟
من این برنامه رو بر اساس تعداد جدولهای بانک، فرمها، گزارشات و تعداد استیشن ها قیمت میدم. (14 استیشن حداقل 1.5 میلیون به قیمت برنامه باید اضافه کنه.)
اگر برنامه رو بدون سورس 5 میلیون ملاک قرار بدیم به نظر من کمتر از 20 میلیون برای سورس گرفتن اشتباه هست. (یعنی فقط چهار فروش دیگه)
البته در نظر داشته باشید که همه اینها با فرض این هست که این اولین یا دومین برنامه ای نیست که دارید مینویسید, متوجه هستید که چی میگم؟!

خوش باشید.

Felony
دوشنبه 02 دی 1387, 21:58 عصر
اولا که اینجوری که نمیشه قیمت نرم افزار مشخص کرد باید چند تا عکس بزاری و کلی توضیحات دیگه و در ضمن دوست عزیز 20 میلیون با این توضیحاتی که ایشون دادن فکر نکنم بخره کسی ، البته تا توضیح کامل داده نشه نمیشه نظر داد .

mostafaaa
سه شنبه 03 دی 1387, 09:14 صبح
سلام دوستان من
از نظرات مفیدی که دادید ، متشکرم.

اولا که اینجوری که نمیشه قیمت نرم افزار مشخص کرد باید چند تا عکس بزاری و کلی توضیحات دیگه...
حق با شماست ولی خوب من که هنوز شروع به نوشتن نرم افزار نکردم کارفرما اول از من قیمت خواسته ، به نظر شما چیکار میکردم؟

مختاری
چهارشنبه 04 دی 1387, 20:21 عصر
حق با شماست ولی خوب من که هنوز شروع به نوشتن نرم افزار نکردم کارفرما اول از من قیمت خواسته ، به نظر شما چیکار میکردم؟

متاسفانه این موردی هست که توی ایران خیلی رایج هست (قیمت دادن برای یک نرم افزار قبل از اینکه نیازمندیها کامل بررسی بشه. Req. Analysis) و کارفرماها هم طوری برخورد میکنند که انگار قراره یک کمد یا صندلی ساخته بشه و برنامه نویس باید بتونه همینجوری قیمت بده.

اگر وارد مهلکه قیمت دادن روی هوا بشید معمولا دردسر زیادی متوجه شما خواهد بود مگر اینکه قیمت نسبتا بالایی داده باشید (که معمولا اسون نیست و ترس از فرار مشتری هست). من شخصا انقدر این بلا سرم اومده که عهد کردم تا وقتی چهار صفحه در مورد اون برنامه ننوشتم و به کارفرما نشون ندادم (پروتوتایپ یا هرچیزی که قسمت عمده ای از عملکرد برنامه توش باشه) قیمت ندم. تازه بعد از اون هم بگم که این قیمت "دقیقا" با این مشخصات هست و هر تغییری (هر چه قدر به نظر شمای کارفرما جزئی) روی این قیمت تاثیر میگذاره. (اینجوری دستم بازتره یک مقدار و عروسک خیمه شب بازیهای کارفرما نمیشم در مراحل بعد)

در همین مرحله هم باز باید تاکید کنید که این قیمت دقیق نیست و تا لیست کامل مشخصات سیستم در نیاد ممکنه کمی بالا و پایین بشه. ضمنا یادتون نره که قراردادی که امضا میکنید تا جایی که ممکنه دقیق باشه و عملکردهای سیستم رو توش لحاظ کرده باشید. (اگر وقت دارید و صرف میکنه براتون حتی لیست دقیق فیلدهای هر صفحه یا هر گزارش!!) و کارفرما پاش رو امضا کنه. :چشمک:

فکر میکنید با این شرایط کسی میخواد من براش سیستم بنویسم؟؟ :لبخند: آره :شیطان:

mafazel
جمعه 06 دی 1387, 09:21 صبح

در همین مرحله هم باز باید تاکید کنید که این قیمت دقیق نیست و تا لیست کامل مشخصات سیستم در نیاد ممکنه کمی بالا و پایین بشه. ضمنا یادتون نره که قراردادی که امضا میکنید تا جایی که ممکنه دقیق باشه و عملکردهای سیستم رو توش لحاظ کرده باشید. (اگر وقت دارید و صرف میکنه براتون حتی لیست دقیق فیلدهای هر صفحه یا هر گزارش!!) و کارفرما پاش رو امضا کنه. :چشمک:

با سلام
هردوی شما درست میفرمایید اما چاره ای نیست. کارفرما تا قیمت دستش نباشد تصمیم گیری نمی کند و از طرفی هم از اول کاملا نمیدونه چی لازم داره. بقوی شما مثل یک میز و صندلی نیست که کارفرما دید درستی از محصول نهایی داشته باشه. بدی نرم افزار هم به اینه که یک شیئ واحد نیست (مثل یک ماشین سواری) و کاملا بر اساس خواست کارفرما سلیقه ای است.
فقط شما باید اعتماد کارفرما را بر "شناخت کار و حدس نیازهای او" و "توانایی انجام کار" جلب کنید. در این صورت قیمت شما را خواهد پذیرفت. شما قیمت را بر اساس تشخیص امکانات آن توسط خودتان، قیمت بدهید و کارفرما را مجاب کنید که این امکانات را لازم دارد مگر اینکه تاکید کند مثلا فلان قسمت را نیاز ندارد.
بهر حال باید در حد امکان و عدم ضرر، کار را گرفت، کار کرد و پول گرفت و سود برد.

Hamid_Reza_xx
دوشنبه 16 دی 1387, 15:39 عصر
7 میلیون به عنوان قیمت پایه مناسبه، 11 میلیون قیمت خوبیه و بیشتر از اون هرچی بگیرید سود کردید. احتمالا 5 ماه مستقیم درگیر پروژه هستید و 7 ماه هم پاره وقت که بسته به تجربه تون در برنامه نویسی ممکنه کم یا زیاد بشه
من هم با 7 تا 12 میلیون تومان موافق هستم. منصفانه هستش.