PDA

View Full Version : چه بخشی از Sql لازمه

bmanfy
دوشنبه 02 دی 1387, 19:47 عصر
سلام دوستان برای نصب یک برنامه که بانکش SQlServer2005 باشه و نحن شبکه هم نباشه چه بخشهایی از SQl لازمه که نصب بشه ؟
میشه این بخشها رو بگید ؟
لطفا اگه میشه کلی نگید ؟ و لطفا بگید فایلش رو ازکجا بردارم ؟
ممنون

vcldeveloper
دوشنبه 02 دی 1387, 20:47 عصر
این رو باید در بخش SQL Server بپرسید، نه اینجا!
به هر حال...
تمام SQL Server باید روی سرور نصب بشه. اگر کامپیوتر سروری وجود نداره، و کلاینت و سرور یک سیستم هستند، باید کلش روی همون سیستم نصب بشه. حالا اینکه کلش یعنی چی، بستگی به Edition ایی داره که استفاده کردید؛ ممکن هست از Compact Editon استفاده کرده باشید که حجمش کلا به دو مگ هم نمیرسه و روی هر ویندوزی نصب میشه، یا ممکن هم هست که از Enterprise استفاده کنید که چند گیگ فضا می خواد و ویندوزتون هم باید حتما ویندوز سرور باشه.

bmanfy
دوشنبه 23 دی 1387, 15:56 عصر
من همون Compact Edition رو که گفتید گیر اوردم . درسته از دو مگ بیشتر نیست . اما من وقتی اون رو روی سیستم کاربر نصب میکنم . دیتابیس من اتچ نمیشه .
دستورات اتچ شدن رو هم که در زمان باز شدن برنامه نوشتم .
(فقط Compact Edition رو نصب میکنم و برنامه ام رو اجرا میکنم . که اجرا نمیشه . آیا باید کار دیگری هم انجام بدم؟)
دیتابیسم رو با SQL Server2005 Express Edition ساختم .
فکر میکنید مشکل از کجاست ؟:متفکر:

bmanfy
سه شنبه 24 دی 1387, 17:14 عصر
کسی نیست بگه در این بازه باید چی کار کنم . بد جور هم کارم گیر کرده .
این همه برنامه نویس برای نصب برنامه هاشون روی سیستم کاربران چی کار میکنند ؟

ar.shirazi
سه شنبه 24 دی 1387, 17:34 عصر
کسی نیست بگه در این بازه باید چی کار کنم . بد جور هم کارم گیر کرده .
این همه برنامه نویس برای نصب برنامه هاشون روی سیستم کاربران چی کار میکنند ؟
ابتدا بگویید برنامه شما چیست؟ قرار است کجا نصب و اجرا شود؟

bmanfy
سه شنبه 24 دی 1387, 20:29 عصر
ابتدا بگویید برنامه شما چیست؟ قرار است کجا نصب و اجرا شود؟

خوب دوست عزیز من که این رو تو همون پست اول ه گفتم .
برنامه ای دارم که با دلفی 7 و Sql Server 2005 نوشتم . تحت شبکه هم نیست .
حالا میخوام به دست کاربران بدم تا ازش استفاده کنم . اونها هم روی سیستم خودشون نصب میکنند . و گفتم که چون مبتدی هستند از پس نصب Sql server کامل برنمیان
آقا کشاورز Compact Edition رو پیشنهاد کردن . که خوب منم دانلود کردم . اما وقت که نصب یکنمش کار نمیکنه . یعنی با دستورات که من نوشتم برای Atach کردن اتچ نمیشه .
والا دگه موندم .
و میدونم که آقا کشاوز هم اینو علکی نگفتن :
1 : اینکه چطور از همون Compact Edition استفاده کنم ؟
2 : حالا اگه اون رو هم نمیدونید یه راه دیگه ؟ فقط نمی خوام کاربر مرتحل پر پیچ و خم نصب Sql رو طی کنه .

linux
سه شنبه 24 دی 1387, 20:44 عصر
خوب دوست عزیز من که این رو تو همون پست اول ه گفتم .
برنامه ای دارم که با دلفی 7 و Sql Server 2005 نوشتم . تحت شبکه هم نیست .
حالا میخوام به دست کاربران بدم تا ازش استفاده کنم . اونها هم روی سیستم خودشون نصب میکنند . و گفتم که چون مبتدی هستند از پس نصب Sql server کامل برنمیان
آقا کشاورز Compact Edition رو پیشنهاد کردن . که خوب منم دانلود کردم . اما وقت که نصب یکنمش کار نمیکنه . یعنی با دستورات که من نوشتم برای Atach کردن اتچ نمیشه .
والا دگه موندم .
و میدونم که آقا کشاوز هم اینو علکی نگفتن :
1 : اینکه چطور از همون Compact Edition استفاده کنم ؟
2 : حالا اگه اون رو هم نمیدونید یه راه دیگه ؟ فقط نمی خوام کاربر مرتحل پر پیچ و خم نصب Sql رو طی کنه .

نسخه کامپکت بعضی از امکانات را ندارد، قبل از استفاده ببنید نبود این امکانات برای شما مشکل ایجاد نمی کند
نسخه اکسپرس همه امکانات نسخه استاندارد را دارد بجز اینکه حداکثر دیتابیس شما 4 گیگابایت هست.این نسخه به راحتی همراه برنامه شما در صورت ساختن ستاپ قابل نصب است

bmanfy
چهارشنبه 25 دی 1387, 11:05 صبح
نسخه کامپکت بعضی از امکانات را ندارد، قبل از استفاده ببنید نبود این امکانات برای شما مشکل ایجاد نمی کند

حرف من هم همینه . با وجود این برنامه ای که شرح کردم آیا به چیز خاصی نیاز داره ؟
تنها چیزی هم که تو دیتابیس داره دیاگرامه البته به جز جداول . یعنی از تابع و تریگل و ... استفاده نکردم .
البته دیتابیس حتی تچ نمیشه که بخواد برنامه باز بشه .

نسخه اکسپرس همه امکانات نسخه استاندارد را دارد بجز اینکه حداکثر دیتابیس شما 4 گیگابایت هست.

به هر حال نسخه اکسپرس هم مرحل نصبش زیاده و فکر نمیکنم کاربران من از عهده ی اون بربین . و حتی شاید پر پیچ و خم بودن اون موجب به نخریدن برنامه من میشه . که این ....

این نسخه به راحتی همراه برنامه شما در صورت ساختن ستاپ قابل نصب است

فکر مکنم منظورتون در اینجا از ساخت ستاپ با استفاده از اینستال شیت بود مگه نه ؟
اما من ستاپم رو دستی میسازم که دیگه کاملا نصب اون برای کاربران راحت باشه . و تا به حال هم از اینستال شیت استفاده نکردم .
اگه با اینستال شیت بسازم SqlServer خودش پیش فرض نصب نمیشه ؟:متفکر:

vcldeveloper
چهارشنبه 25 دی 1387, 11:29 صبح
دیتابیسی که برای Compact Edition ساخته میشه با دیتابیس سایر Edition ها فرق میکنه. نمی تونید یک دیتابیس عادی SQL Server را به Compact Edition پیوست کنید. باید یا از اول دیتابیس را برای Compact Edition طراحی کنید، یا دیتابیس را به دیتابیس مربوط به Compact Edition تبدیل کنید. یادم هست که یک نرم افزار رایگانی بود که با #C نوشته شده بود و یک دیتابیس عادی SQL Server را می گرفت، و از روی آن یک نسخه Compact Edition می ساخت:
http://www.johnnycantcode.com/page/SQL-Server-to-SQL-Server-Compact-Edition-Database-Copy.aspx

bmanfy
چهارشنبه 25 دی 1387, 17:46 عصر
دیتابیسی که برای Compact Edition ساخته میشه با دیتابیس سایر Edition ها فرق میکنه. نمی تونید یک دیتابیس عادی SQL Server را به Compact Edition پیوست کنید. باید یا از اول دیتابیس را برای Compact Edition طراحی کنید، یا دیتابیس را به دیتابیس مربوط به Compact Edition تبدیل کنید. یادم هست که یک نرم افزار رایگانی بود که با #C نوشته شده بود و یک دیتابیس عادی SQL Server را می گرفت، و از روی آن یک نسخه Compact Edition می ساخت:

اونی که من نصب کردم اخه ختی محیطی برای طراحی نداشت . البته حالا اون رو دوباره بررسی می کنم .
باید حتما محدودیت های خاصی هم داشته باشه . دیاگرام ، تابع ، تریگر و ... میشه با اون هم ساخت . یا فقط صرفا مختص ساخت جدوله ؟

هنوز نرم افزاری رو که ادرسش رو گذاشتین برنداشتم پس چنتا سوال پیشاپیش میپرسم :
ایا تبدیل کردن به Compact تغییرات ساختاری هم در جدول ایجاد میکنه ؟ یا دستورات کامل رو پشتیبانی میکنه ؟ مثلا با همون دستور اتچ اضافه میشه ؟ و نیازی نیست تو ساحتار برنامه تغییراتی اهمال کنم ؟

vcldeveloper
چهارشنبه 25 دی 1387, 23:51 عصر
ایا تبدیل کردن به Compact تغییرات ساختاری هم در جدول ایجاد میکنه ؟ یا دستورات کامل رو پشتیبانی میکنه ؟
تغییر ساختاری در بانک اعمال نمیکنه، ولی اگر از قابلیتی استفاده کرده باشید که Compact Edition از آن پشتیبانی نمیکنه، در هنگام تبدیل پیغام خطا میده. درباره محدودیت های Compact Edition مقالات مختلفی در سایت مایکروسافت و سایر سایت ها وجود داره.

مثلا با همون دستور اتچ اضافه میشه ؟ و نیازی نیست تو ساحتار برنامه تغییراتی اهمال کنم ؟
در Compact Edition چیزی به اسم Attach نداریم، بلکه شما آدرس فایل بانک اطلاعاتی را میدید، و به بانک اطلاعاتی وصل میشید. یک چیزی شبیه به اتصال به بانک اطلاعاتی اکسس.

اگر از دلفی استفاده می کنید، ADO نمی تونه به Compact Edition وصل بشه، و باید از کامپوننت های شرکت Devart مثل SDAC یا UniDac برای اتصال به Compact Edition استفاده کنید.

bmanfy
شنبه 28 دی 1387, 11:57 صبح
پس با این حال دردسر های زیادی در سر راه قرار میگیره . و نمیشه خیلی بهش عمل کرد .
من اون نرم افزاری رو که گقته بودید دانلود کردم اما متاسفانه برای تبدیلش یه برنامه باز میشه با دوتا EditBox و برای انتساب فایل هر دوتاش ادرس فایل از نوع Dll رو میگیره . به عبارتی وقتی OpenFile باز میشه . باید فایل Dll رو معرفی کنم بهش. خوب در حالی که دیتابیس از نوع Mdf هستش ؟
در مورد این ... ؟

ایا فایل آموزشی یا چیز دیگری در مورد کار با Compact Edition دارید که در اختارم بزارین و دیگه برای سوالات متعدد مزاحم نشم؟
چون سوالات زیادی دارم . مثلا همین که چه طوری انتصاب بدم . چگونگی کار با همون کامپوننت هایی که گفتین .
البته با این تفاصیل که گفتید عملا زیاد از این نسخه استفاده نمیشه دیگه .

حالا با وجود این همه برای اون برانامه ام که در مرد گفتم چه بخشهایی از SQl رو باید نصب کنم؟ ایا Setup از SQl هست که این همه دردسر نداشته باشه .
مثلا مسل SQl2000 که یک سرور رو هم به تنهایی میتونیم نصب کنیم . یعنی Sqtup جدا داره .

vcldeveloper
شنبه 28 دی 1387, 17:08 عصر
من اون نرم افزاری رو که گقته بودید دانلود کردم اما متاسفانه برای تبدیلش یه برنامه باز میشه با دوتا EditBox و برای انتساب فایل هر دوتاش ادرس فایل از نوع Dll رو میگیره . به عبارتی وقتی OpenFile باز میشه . باید فایل Dll رو معرفی کنم بهش. خوب در حالی که دیتابیس از نوع Mdf هستش ؟
Compact Edition نیاز به نصب نداره، فقط کافی هست فایل های DLL آن را که تعدادشان 6-7 عدد هست (کلا زیر 2 مگابایت) در یکی از مسیرهای قابل دسترسی توسط ویندوز (مثل پوشه نصب برنامه خودتان، یا پوشه Windows، و غیره) کپی کنید. اون برنامه هم برای انجام کارش نیاز داره بدونه فایل های DLL مورد نظر را کجا کپی کردید، تا بتونه توابع موجود در آنها را فراخوانی کنه. اون مرحله هم برای همین در Wizard گذاشته شده.

البته غیر از این، خودِ مایکروسافت هم یک افزونه Design Tools برای Compact Edition ارائه میکنه که روی Management Studio نصب میشه.

ایا فایل آموزشی یا چیز دیگری در مورد کار با Compact Edition دارید که در اختارم بزارین و دیگه برای سوالات متعدد مزاحم نشم؟
گفتم که درباره این موضوع مقالات متعددی در اینترنت وجود داره:
http://www.google.com/search?q=sql+server+compact+edition+tutorial

البته با این تفاصیل که گفتید عملا زیاد از این نسخه استفاده نمیشه دیگه .
اتفاقا کاربردش بسیار زیاد هست. در هر سناریویی که بشه از Access استفاده کرد، میشه از این نسخه هم استفاده کرد، با این تفاوت که Compact Edition قابلیت های بسیار بیشتری نسبت به Access ارائه میکنه. از طرف دیگه، Compact Edition کارایی بالایی هم داره، چون موتور آن و داده ها هر دو در فضای آدرس Process ایی که آنها را فراخوانی کرده بارگزاری میشند.

mannai29
یک شنبه 29 دی 1387, 08:38 صبح
با درود این آدرس هم بد نیست:
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=99169

slashslash2009
یک شنبه 29 دی 1387, 11:09 صبح
چرا از نسخه sqlserver express استفاده نمیکنی اونم خوبه

bmanfy
یک شنبه 29 دی 1387, 17:52 عصر
چرا از نسخه sqlserver express استفاده نمیکنی اونم خوبه

خوب چونکه نصبش زمانبر هست و مراحل زیادی داره و کاربران مبتدی براشون نصب کردنش سخت هست . که متاسفانه بیشتر کاربران برنامه ی من بسیار مبتدی هستند . حالا اگه من بخوام از همیشن نسخه استفاده کنم کدوم بخشهاش لازم و ضروری هست ؟

slashslash2009
یک شنبه 29 دی 1387, 18:33 عصر
نه سخت نیست شما باید یک setup واسه برنامتون درست کنید این کارو با خود ویژوال استدیو میشه انجام داد موقع نصب برنامه خودش sqlexpress رو هم نصب میکنه باهاش البته باید موقع ساختن setup یه تنظیماتی رو انجام بدی conction string هم درست باشه این آخری خیلی مهمه

bmanfy
دوشنبه 30 دی 1387, 09:37 صبح
نه سخت نیست شما باید یک setup واسه برنامتون درست کنید این کارو با خود ویژوال استدیو میشه انجام داد موقع نصب برنامه خودش sqlexpress رو هم نصب میکنه باهاش البته باید موقع ساختن setup یه تنظیماتی رو انجام بدی conction string هم درست باشه این آخری خیلی مهمه

اتفاقا تو یکی از همین پست ها هم پرسیدم که میشه Setup ساخت کهSql خودش خود به خود نصب هم بشه . البته کسی در این مورد جواب نداد .
در ضمن تنها نسخه ی Sql Server 2005 Express Edition رو نصب دارم و ویژوال استدیو رو نصب نکردم ها .
مفهوم کل حرفتون رو فهمیدم اما در عمل نه .
من تا به حال هر Setup که ساختم خود دستی ساختم . و ....
اما بدشانسی این دفه کاربرانم خفن مبتدی تشریف دارن و ......
در مورد همون چیزی که گفتین میشه یه کم شفافتر بگید . یعنی اولین گام چیه و ....
اگه فایل آموزشی هم داشتید که خیلی ممنون میشم . اگه انگلیسی هم بود مسئله ای نیست .

من تا به حال با installShit کار نکردم . اما میگم اگه با اون بسازم Sql نصب میشه خودکار .

البته طبق بررسی هایی که کردم تنها لازمه که DataBase Service روی سیستم کاربر نصب بشه . ایا نسخه ای هست که فقط DataBase Sarvice رو داشته باشه ؟

slashslash2009
دوشنبه 30 دی 1387, 10:10 صبح
ابتدا باید یه پروژه جدید بسازید از جنس setup.تو قسمت other project type بعدsetup deployment بعدش setup project سپس در قسمت سمت چپ روی application folder کلیک کرده میایم سمت راست و راست کلیک می کنیم add file میکنیم و میریم جایی که برنامه رو ذخیره کردیم D:\c#\anbar2\anbar2\bin\Debug بعدش تمامه فایلارو add میکنیم بعد میریم تو قسمت soloution explorer و راست کلیک میکنیم روی نام پروژتون که یه + هم کنارش داره و روی پروپرتیزش کلیک میکنیم بعد روی کلید prerequisites... کلیک کرده بعدم برنامه هایی رو که لازم داری رو ایزن میزنی بعدش از قسمت پایین ترشم باید دومی را انتخاب کنی یعنی Download prerequisites from the same location as my application بعدش کلید ok سپس میری تو بالای فرمت منوی Build رو میزنی و build solution رو میزنی به همین سادگی. البته باید ویژوال استدیو نصب باشه رو سیستمت اگرم بخوای با instalshild کار کنی ازین سخت تره

bmanfy
سه شنبه 01 بهمن 1387, 18:02 عصر
خیلی ممنون از لطفتون .
در اولین فرصت بررسیش میکنم .
راستش تو پست قبلیتون از Connection Sting گفته بودین . و رو اهمیتش تاکید هم کرده بودین . اما تو این پست در مورد اون چیزی ندیدم .

در مورد اینکه چهطور کاری کنم که جداولم برای کاربران نشون داده نشه نظری ندارین ؟

slashslash2009
سه شنبه 01 بهمن 1387, 21:32 عصر
در مورد اینکه چهطور کاری کنم که جداولم برای کاربران نشون داده نشه نظری ندارین ؟
منظورتونو خوب نگرفتم چیه . خوب همه چیز دسته شما هست می تونید نشون ندین می تونیدم نشون بدین . اگر می خواهید که هر کسی نتونه ازشون استفاده کنه باید یک سری User در SQlserverتعریف کنی و در ابتدای برنامت بخواهی که کاربر با username ,password وارد بشه

bmanfy
چهارشنبه 02 بهمن 1387, 17:45 عصر
منظورم اینه که مثلا وقتی برنامه ی من برای طرف نسب شد نتونه جداول من رو از توی SqlServer ببینه . شنیدم که در اصطلاح میگن اینکریپت کردن دیتابیس !

slashslash2009
چهارشنبه 02 بهمن 1387, 18:07 عصر
والا نمیدونم خودمم زیاد وارد نیستم

vcldeveloper
پنج شنبه 03 بهمن 1387, 01:35 صبح
منظورم اینه که مثلا وقتی برنامه ی من برای طرف نسب شد نتونه جداول من رو از توی SqlServer ببینه . شنیدم که در اصطلاح میگن اینکریپت کردن دیتابیس !
در نسخه های 2005 و بالاتر چه در Compact Editon و چه در Express وجود داره. برای راهنمای چگونگی به کار بردن آن می تونید به Books Online مربوط به SQL Server مراجعه کنید. در همین تالار هم درباره اش بحث شده.

bmanfy
پنج شنبه 03 بهمن 1387, 10:05 صبح
در نسخه های 2005 و بالاتر چه در Compact Editon و چه در Express وجود داره.

ضمن تشکر .
کاش کلمات کلیدی برای جستجو چه در تالار و چه در BookOnline میگفتید .
البته من دیدم که فردی با SqlServer2000 هم دیتابیسش رو به قول خودش اینکریپت کرده بود . البته اون بهم نگفت که چه طور این کار کرده فقط گفت اینکریپت کردم .

vcldeveloper
پنج شنبه 03 بهمن 1387, 12:00 عصر
البته من دیدم که فردی با SqlServer2000 هم دیتابیسش رو به قول خودش اینکریپت کرده بود . البته اون بهم نگفت که چه طور این کار کرده فقط گفت اینکریپت کردم .
اون احتمالا خودش یک مکانیزمی برای رمزنگاری داده ها قبل از ذخیره در بانک اطلاعاتی را پیاده سازی کرده. اون چیزی که در SQL Server 2005 به بالا با عنوان Encryption وجود داره، بطور خودکار و بدون نیاز به پیاده سازی چیزی توسط برنامه نویس انجام میشه. برنامه نویس فقط مشخص میکنه چه اشیائی باید رمزنگاری بشند.

کاش کلمات کلیدی برای جستجو چه در تالار و چه در BookOnline میگفتید .
توی Books Online اگر دنبال عبارت ENCRYPTION بگردید، باید بتونید به مطالب مربوطه دسترسی پیدا کنید.