PDA

View Full Version : سوال: برنامه نويسي ميكرو (سي ) براي ربات مسير ياب

آزاد87
سه شنبه 03 دی 1387, 22:28 عصر
با سلام خدمت اساتيد محترم.
من مي خواستم يك ربات درست كنم (مسير ياب) ولي نمي توانم برنامه اش را بنويسيم البته با كد ويژن (سي).
ما مي خواهيم يك ربات براي مسابقات رباتيك دانشگاه بسازيم.من تا حالا برنامه هاي زيادي را نوشتم ( با كد ويژن ) ولي اين ديگر خيلي تازه است خصوصا حالا كه مهندس برق گروه از ادامه همكاري با ما انصراف داده.
مدارش را توانستيم درست كنيم ولي برنامه نويسي آي سي ( كه متاسفانه به عهده ي من است ) مونده.(mega32)
مي خواستم اگر كسي از دوستان سايتي يا مطلبي آموزشي در اين مورد دارن لطف كنند به من نشان دهند.
با تشكر .

MASTERS
پنج شنبه 19 دی 1387, 13:16 عصر
لطفاٌ یک نقشه سه بعدی از قطعات ربات برام بفرستید

علي رحماني گلزرد
دوشنبه 21 اردیبهشت 1388, 12:35 عصر
با سلام خدمت اساتيد محترم.
من مي خواستم يك ربات درست كنم (مسير ياب) ولي نمي توانم برنامه اش را بنويسيم البته با كد ويژن (سي).
ما مي خواهيم يك ربات براي مسابقات رباتيك دانشگاه بسازيم.من تا حالا برنامه هاي زيادي را نوشتم ( با كد ويژن ) ولي اين ديگر خيلي تازه است خصوصا حالا كه مهندس برق گروه از ادامه همكاري با ما انصراف داده.
مدارش را توانستيم درست كنيم ولي برنامه نويسي آي سي ( كه متاسفانه به عهده ي من است ) مونده.(mega32)
مي خواستم اگر كسي از دوستان سايتي يا مطلبي آموزشي در اين مورد دارن لطف كنند به من نشان دهند.
با تشكر .
سلام :گریه:
همكلاسي من برات بميرم اگه گيرش آوردي ما هم هستيم

bahman_akbarzadeh
دوشنبه 21 اردیبهشت 1388, 13:02 عصر
برنامه اي كه مينويسد بستگي داره به طراحي شما.
من هم اين كارو كردم، اما اين دفعه افراد الكترونيك گروه نتونستن كارشونو انجام بدن.
طراحي ورودي و خروجي هم از من بود. اگه مدار شما از 3 سنسور نوري بصورت مثلثي استفاده ميكنه، من برنامه مو بهتون بدم. ( حداقل يه جا استفاده بشه :بامزه:)
لازم به ذكره كه برنامه من تله هايي رو كه حتي تو مسابقات نيست جواب ميده و يه جورايي الگوريتمش متفاوته.
اينو هم با codeVision نوشتم و هم با basCom .
البته براي ميكرو كنترلر AVR ، ولي زياد فرقي نميكنه.

SamaPic
سه شنبه 22 اردیبهشت 1388, 23:25 عصر
با سلام.
به جای اینکه فقط صحبت کنید ، کمی به این بنده ی خدا کمک کنید.

skflower
شنبه 03 مرداد 1388, 20:28 عصر
سلام دوستان. من تو چند تا مسابقه شرکت کردم و مقام اووردم. لطف کنید یکم صریح تر بگید چی میخواید تا کمکتون کنم.

aynehband
چهارشنبه 14 مرداد 1388, 22:12 عصر
اصول طراحی مدارات مسیر یاب اینگونه است:
اولا باید سنسورهایت را مشخص کنی، معمولا از مادون قرمز استفاده میشه. خوب حالا باید گیرنده هات رو به میکرو متصل کنی، بستگی به تعداد سنسورهات، و تعداد پایه میکروت باید،اون ها را متصل کنی و اگر زیاد تر بودند باید باس درست کنی که راحت تر از همه IC 73ls373 است که یک لچه و باید با یک پورت ورودی بگیری با یک پورت هم کنترلش کنی.
خوب حالا باید بیای و از سنسورهات یک ماتریس درست کنی
برای این کار یک آرایه دو بعدی کفایت می کنه.
حالا باید با وقفه های زمانی مشخص بیای و ماتریست رو چک کنی. برای این کار یک جدول بکش و خونه های سفید و سیاهت را بر اساس سنسورهات رسم کن.
حالا ببین به ازای هر حالت کدوم موتور باید چیکار کنه، هر کدوم را توی یک برگه بنویس.
حالا برو یک تابع بنویس که ماتریس را بگیره و خروجی های موتور را بهت بده.
--------------------------------------------
حالت های مورد نظرت را توی یک ماتریس تست بگذار بعد با یک حلقه for با حالت جاری سیستم قیاس کن اگر برابر بود خروجی موتورت را ست کن.
خوب اگر برابر نبود برو و حالت بعدی را چک کن.

امیدوارم به کارت اومده باشه

alimooghashang
یک شنبه 02 اسفند 1388, 16:34 عصر
سلام دوستان. من تو چند تا مسابقه شرکت کردم و مقام اووردم. لطف کنید یکم صریح تر بگید چی میخواید تا کمکتون کنم.
من در مورد الگوریتم مسیریابی و تشخیص شکستگی،بریدگی،حلقه و ... مشکل دارم
اگه میشه کمک کنید که چطوری باید این کار رو انجام داد

skflower
یک شنبه 02 اسفند 1388, 17:49 عصر
من در مورد الگوریتم مسیریابی و تشخیص شکستگی،بریدگی،حلقه و ... مشکل دارم
اگه میشه کمک کنید که چطوری باید این کار رو انجام داد

شکستگی که یک نوع پیچه و الگوریتمی جدا از پیچ معمولی نداره.
بریدگی هم مشکلی نداره. چون معمولاً به دلیل سرعت ربات اصلاً بریدگی حس نمیشه. اصطلاحاً Sense نمیشه. البته بستگی به برنامتون داره. باید حرفه ای نوشته باشیدش.
حلقه اگه منظورتون همون Loop باشه که خودش کلّی ماجرا داره.
میمونه الگوریتم مسیریابی که اون رو هم aynehband توضیح دادن. البته الگوریتم ایشون بیشتر برای کسایی که تازه شروع کردن استفاده داره و تو مسابقات جواب نمیده.
حالا من چی رو بگم؟

alimooghashang
یک شنبه 02 اسفند 1388, 23:57 عصر
شکستگی که یک نوع پیچه و الگوریتمی جدا از پیچ معمولی نداره.
بریدگی هم مشکلی نداره. چون معمولاً به دلیل سرعت ربات اصلاً بریدگی حس نمیشه. اصطلاحاً Sense نمیشه. البته بستگی به برنامتون داره. باید حرفه ای نوشته باشیدش.
حلقه اگه منظورتون همون Loop باشه که خودش کلّی ماجرا داره.
میمونه الگوریتم مسیریابی که اون رو هم aynehband توضیح دادن. البته الگوریتم ایشون بیشتر برای کسایی که تازه شروع کردن استفاده داره و تو مسابقات جواب نمیده.
حالا من چی رو بگم؟
خوب من پیچ رو بلد نیستم، چه برسه به شکستگی
منظور من اینه که در موردش صحبت کنید که مثلا چطوری میشه تشخیص داد که پیچ داریم
بریدگی هم باید سنس بشه، چون مسیری که ما قراره توش مسابقه بدیم، با بریدگی کد گزاری شده
پس باید سرعت ربات کم باشه که سنس بشه! ایول
کلا میشه بگید الگوریتم خاصی وجود داره یا نه؟ (برای مسیریاب)

skflower
دوشنبه 03 اسفند 1388, 00:28 صبح
خوب من پیچ رو بلد نیستم، چه برسه به شکستگی
منظور من اینه که در موردش صحبت کنید که مثلا چطوری میشه تشخیص داد که پیچ داریم
بریدگی هم باید سنس بشه، چون مسیری که ما قراره توش مسابقه بدیم، با بریدگی کد گزاری شده
پس باید سرعت ربات کم باشه که سنس بشه! ایول
کلا میشه بگید الگوریتم خاصی وجود داره یا نه؟ (برای مسیریاب)

الگوریتم ها معمولاً سلیقه ایه. مثلاً دوستمون aynehband جان از ماتریس استفاده میکنن.
من میام سنسور ها رو بصورت \/ کف روبات میچینم. مدار سنسور ها رو هم طوری طراحی میکنم که وقتی رفت روی سیاه خروجی 1 بده و روی سفید 0 (که تغییر رنگ رو هم رد کنه).
بعد میام مقدار هر سنسور (که 1 یا 0 هستش) رو توی یه متغیر از نوع int میریزم.
حالا با فرض اینکه 10 تا سنسور داریم (5 تا سمت چپ و 5 تا سمت راست) مقادیر سنسورها رو با هم جمع میکنم. یعنی جمع 5 تا سنسور چپ، جمع 5 تا سنسور راست و جمع هر دو طرف با هم و اونا رو توی 3 تا متغیر جداگانه میریزم.
حالا میدونم که وقتی هر طرف روی سفید باشه مقدار سنسور ها و در نتیجه مقدار متغیر جمعشون برابر صفره.
توی یه if چک میکنم که وقتی یکی از متغیر ها از اون یکی بیشتر شد، روبات به اون سمت بپیچه.
ok?

amirtebyan
جمعه 25 شهریور 1390, 16:18 عصر
میشه راجع به loop و پیچ های تند توضیح بدین؟