PDA

View Full Version : User Friendly

A.Noor
سه شنبه 14 مرداد 1382, 13:39 عصر
با سلام

همه دوستان می‌دانند که یکی از ویژگیهایی که یک نرم‌افزار باید داشته باشد User Friendly بودن آنست ( یعنی اینکه کاربر از استفاده از آن خسته نشود و کار با آن را دوست داشته باشد )

در این زمینه دو موضوع مطرح است : یکی اینکه برنامه طوری باشد که کاربر با حداقل زحمت به خواسته‌های خود از برنامه برسد ( که این به الگوریتم برنامه برمی‌گردد ) و دوم - که مورد سوال من همین است - طراحی فرمها بگونه‌ای جذاب و دوست داشتنی برای کابر است

سوال : چکار کنیم که برنامه ما نمای زیبایی داشته باشد ؟
توضیح اینکه :
- برخی کاردهای نمایش اطلاعات را از قبل درون برنامه‌های گرافیکی ( با کمک جلوه‌های ویژه‌ آن ) می‌سازند و درون فرم لیست باکسها کومبوباکسها و سایر کنترلها را درون آن قرار می‌دهند .
- برخی از تصاویر ( تصویر خام یا تصویری که جلو‌های ویژه روی آن پیاده شده ) را استفاده می‌کنند ( بصورت پس زمینه فرم یا داخل PictureBox در کنار اشیائ فرم )
- برخی هم از Shape و Line ها و ترکیب رنگ آمیزی آنها استفاده می‌کنند .

نظر دوستان چیست و برنامه‌نویسان حرفه‌ای چکار می‌کنند ؟
( ببخشید که سوال طولانی شد )

A.Noor
سه شنبه 14 مرداد 1382, 13:42 عصر
برای اینکه دوستان در مورد اول نمونه کار را ببینند و نظر دهند نمونه فرم را می‌گذارم ( لازم به ذکر است که این کار من نیست و کار یک گرافیست است که وی‌بی هم کار می‌کند )

A.Noor
پنج شنبه 16 مرداد 1382, 08:48 صبح
اینهم نمونه ای از روش سوم ( استفاده از Shap )
اگر دوستان لطف کنند و نظراتشون رو بنویسند ممنون میشم . ممکن است که روشهای بالا از نظر شما خوب نباشه و نظر بهتری داشته باشید که دیگران هم بتونند استفاده کنند

S.Azish
پنج شنبه 16 مرداد 1382, 14:34 عصر
مسلمآ Userfriendly بودن یکی از مواردیه که باید در مرحله طراحی بهش دقت بشه ولی ظاهر پروژه به نوع پروژه و کاربرانش هم بستگی داره ولی بصورت کلی توصیه شده که ظاهر فرم ها به صورت کلی رنگ, فونت و دیگر مسایل مانند استاندارد خود ویندوز باشه.
معمولآ‌ کاربرها دوست دارن راحتتر باشن با برنامه تا شکیلتر باشه یعنی اولین مسئله ای که در نظر بگیرید راحتی کاربر بعد رنگها و فونتها باشه و اونها رو هم سعی کنید طبق استانداردها در نظر بگیرید.

Abbas Arizi
پنج شنبه 16 مرداد 1382, 17:24 عصر
برای اینکه یک برنامه از این ویژگی برخوردار باشه به نظر من نه قدرت برنامه نویسی بلکه خلاقیت هنری بالا لازم هست (چیزی که من هیچ وقت نتونستم ازش برخوردار باشم :( )
به هر حال به نظر من هم همون طوری که آقای آذیش گفتند بهتره همیشه توی برنامه سعی کنیم از استانداردها پیروی کنم.
مثلا من اگه توی برنامه ام یه ListView لازم داشته باشم همیشه سعی میکنم از ListView داخل Comctl32.ocx استفاده کنم تا Mscomctl.ocx با وجود اینکه دومی امکانات خیلی بیشتری داره ولی اولی با کنترلهای عمومی و استاندارد ویندوز انطباق داره.
در کل اگر دقت کنید از این جور جلوه ها بیشتر توی برنامه های ایرانی استفاده میشه و توی برنامه های کشورهای دیگه این جور چیزها کمتر دیده میشه.