PDA

View Full Version : اصول اخلاقي يك مهندسي نرم افزار

first_squit
شنبه 10 اسفند 1387, 00:37 صبح
با سلام .

هر چه در مورد اين موضوع جستجو كردم چيزي پيدا نكردم

كسي 8 اصول اخلاقي را كه يك مهندس نرم افزار بايد رعايت كنه مي دونه ؟

البته شرح كامل اين اصول رو مي خوام :

متشكرم

xxxxx_xxxxx
شنبه 10 اسفند 1387, 04:02 صبح
Software engineers shall commit themselves to making the analysis, specification, design, development, testing and maintenance of software a beneficial and respected profession. In accordance with their commitment to the health, safety and welfare of the public, software engineers shall adhere to the following Eight Principles:
1. PUBLIC - Software engineers shall act consistently with the public interest.
2. CLIENT AND EMPLOYER - Software engineers shall act in a manner that is in the best interests of their client and employer consistent with the public interest.
3. PRODUCT - Software engineers shall ensure that their products and related modifications meet the highest professional standards possible.
4. JUDGMENT - Software engineers shall maintain integrity and independence in their professional judgment.
5. MANAGEMENT - Software engineering managers and leaders shall subscribe to and promote an ethical approach to the management of software development and maintenance.
6. PROFESSION - Software engineers shall advance the integrity and reputation of the profession consistent with the public interest.
7. COLLEAGUES - Software engineers shall be fair to and supportive of their colleagues.
8. SELF - Software engineers shall participate in lifelong learning regarding the practice of their profession and shall promote an ethical approach to the practice of the profession.
از اينجا (http://www.acm.org/about/se-code)
PDF (http://www.computer.org/portal/cms_docs_computer/computer/content/code-of-ethics.pdf)

first_squit
یک شنبه 11 اسفند 1387, 23:20 عصر
متشكرم

كسي از دوستان اين متن رو ترجمه نكرده ؟

اگه ترجمه اين اصول رو كسي از دوستان داره لطف كنه براي اشخاصي مثل بنده كه انگليسي خوبي ندارند يه جايي قرار بده .

متشكرم

anahitanaragh
شنبه 01 فروردین 1388, 14:25 عصر
سلام دوست عزیز سال نو هم مبارک
این اصول را من مطالعه کرده ام و تقریباً یادم هست چه چیز هایی بود ولی دقیقاً خاطرم نیست .
اگر شما به کتاب مهندسی نرم افزار نوشته یان سامرویل و ترجمه جعفر نژاد قمی مراجعه کنید هم این اصول را ترجمه کرده و هم راجع به اون توضیح داده اگر پیدا نکردی بگو تا برات بفرستم.

shahinfarasystem
شنبه 08 فروردین 1388, 10:52 صبح
با اجازه بزرگترها

اصول اخلاقی مهندسی نرم افزار (ACM/IEEE-1999)

مهندسین نرم افزار متعهد هستند که تحلیل، تعیین مشخصات، طراحی، توسعه، تست و نگهداری نرم افزار را به یک حرفه محترم و پر فایده تبدیل کنند. برای این منظور باید از قواعد زیر پیروی نمایند :

Public : مهندسین نرم افزار به نفع عموم کار می کنند.
Client and Employer : مهندسین نرم افزار طوری عمل می کنند که به نفع کارکنان و مشتریان باشد و با نفع عمومی سازگاری داشته باشد.
Product : مهندسین نرم افزار تضمین می کنند که محصولات و اصلاحات آن ها از بالاترین استاندارد تخصصی پیروی می کنند.
Judgement : مهندسین نرم افزار جامعیت و استقلال را در قضاوت تخصصی خود حفظ می کنند.
Management : مدیران و رهبران مهندسین نرم افزار، توسعه و نگهداری نرم افزار را بر اساس اصول اخلاقی انجام می دهند.
Profession : مهندسین نرم افزار جامعیت و شهرت را مطابق با منافع عموم گسترش می دهند.
Colleagues : مهندسین نرم افزار حامی همکاران خود هستند و با آن ها با عدالت برخورد می کنند.
Self : مهندسین نرم افزار سعی در آموزش بیشتر در حرفه خود دارند و اخلاقیات را نیز رعایت می کنند.

JaguarXF
سه شنبه 05 خرداد 1388, 05:02 صبح
این صحبت رو جایی شنیده بودم. البته حالت طنز داره ولی جالبه:

برنامه نویسی که به اصول اخلاقی پایبند باشه هرگز برنامه ای برای بمباران کردن بغداد نمی نویسه . ولی شما میتونید ازش بخواهید که تابعی برای بمباران کردن بنویسه با پارامتری به نام شهر ! سپس بغداد رو بهش ارسال کنید!

mina.net
پنج شنبه 07 خرداد 1388, 09:36 صبح
این صحبت رو جایی شنیده بودم. البته حالت طنز داره ولی جالبه:

برنامه نویسی که به اصول اخلاقی پایبند باشه هرگز برنامه ای برای بمباران کردن بغداد نمی نویسه . ولی شما میتونید ازش بخواهید که تابعی برای بمباران کردن بنویسه با پارامتری به نام شهر ! سپس بغداد رو بهش ارسال کنید!

بله دوست عزیز برنامه نویسی و به طور کلی تکنولوژی بمب هم ساخته البته این بمب فقط سر بغداد هم خراب نشد.
ولی یک سوال آیا مزایایی تکنولوژی از معایبش بیشتر نبود.
مثلا اگه 100 سال پیش بود شما اصلا خبر دار هم نمی شدید که 100 کیلومتر آنطرف تر چه اتفاقی افتاده.
البته فکر نمی کنم منظورت این بود که در تکنولوژی تعهد وجود نداره هر چند افراد بی تعهد هم هستند ولی مسلما تعدادشان از امثال من و تو که تعهد داریم کمتر است.
در ضمن قبل از تکنولوژی هم آدما همدیگر رو می کشتن و مهمتر از اون به کشتن افتخار می کردن نمونش کتیبه های که از آشوریان مانده
بیشتر توضیح نمی دم چون دوستان همه اهل تفکراند و فکر می کنم تاپیک به بیراهه می ره.
به امید روزی که تکنولوژی فقط و فقط در خدمت بشریت باشه نه بر علیه اون