PDA

View Full Version : نوشتن برنامه ی دیتابیس با روش شی گرایی

ayub_coder
شنبه 17 اسفند 1387, 00:16 صبح
سلام دوستان
من قبلا با وی بی و دلفی برنامه های دیتابیس نوشتم ولی هیچکدومشون به صورت شی گرایی واقعی نبود... یعنی فقط چند تا button و text میذاشتم و کدهای insert و delete و ... رو توش می نوشتم
ولی حالا برنامه نویسی با #C رو شروع کردم و می خوام به صورت شی گرایی واقعی برنامه هام رو بنویسم ...
یعنی برای هر قسمت برنامه ام یه کلاس تعریف کنم مثلا برای قسمت کارمند به کلاس تعریف کنم که همه ی کارای مربوط به کارمند تو اون انجام بشه مثلا ویرایش و حذف و کلیه کارای مربوط به بخش کارمندم
سوالم اینه نحوه ی ایجاد ارتباط فرم هایی که طراحی می کنم با کلاس هایی که می نویسم به چه صورت باید باشه ؟
یعنی باید اطلاعاتی که درون کلاس ها واکشی می کنم رو چطوری می تونم تو فرم هام نمایش بده.
باید اشیا دیتا ست و آداپتر و غیره رو از فرم هام به صورت رفرنس به کلاس هام بفرستم و دوباره محتویات اونها رو تو فرم بخونم و نمایش بدم؟
اگه می شه راهنماییم کنید.
ممنون...:خجالت:

Ali_Mor
شنبه 17 اسفند 1387, 00:53 صبح
اگر میخوای واقعا مدل شی گرا در کار با بانک داشته باشی، بدنبال LINQبرو، دیتا ست و آداپتر و غیره همگی مربوط به ADO.NET است که از نظر ساختاری و مدل اصلا شی گرا نیستند و بیشتر مبتنی بر مدل رابطه ای در بانک های اطلاعاتی هستند .

ayub_coder
شنبه 17 اسفند 1387, 00:58 صبح
میشه یکم بیشتر توضیح بدین؟ ممنون میشم از راهنماییت؟

ayub_coder
شنبه 17 اسفند 1387, 16:11 عصر
دوستان کسی نظر دیگه نداره؟؟ یعنی با ado نمیشه این کارها رو کرد؟

Ali_Mor
شنبه 17 اسفند 1387, 22:47 عصر
متاسفانه اینجا جای توضیح LINQ نیست، من هم نه سواد درستی دارم ونه فرصت کافی، ولی فکر می کنم بعضی دوستان در بخش مربوطه مقالاتی نوشته اند. بشخصه خودم LINQ را از روی MSDN یاد گرفتم(خیلی هم راحته)
کارهائی که گفتی با ADO نیز قابل انجام است ولی Linq برای این کار ساخته شده است
توصیه می کنم اگر اولین بار است که با دات نت برنامه مینویسی خودت رو معطل نکنی و ado رو تجربه کنی، بنظرم می ارزه قبل از linq اون رو تجربه کنی تا تفاوت ها رو درک کنی