PDA

View Full Version : سوال: پایه و اساس برنامه نویسی سیستم مدیریت محتوا

ماهان مقدم
چهارشنبه 05 فروردین 1388, 15:37 عصر
سلام درسته سوالم یکم سخته ولی کسی میتونه بهم بگه پایه و اساسش کجاست ؟
ببینید توی بلاگفا درسته که بلاگفا از asp اسفاده کرده ولی خیلی تمیز و راحت همه چیز هارو
کنترل میکنه من یه سوال گنده داشتم. مثلا ما یه دیتابیس داریم و هر بار مطلب ارسال میکنیم میره تو دیتابیس و وقتی میخوایم صفحه لود بشه این محتوا بیاد تو قالب پست منظورم رو که میفهمید. من فقط بلدم روی صفحه به وسیله php یک پست رو به نمایش در بیارم دلیلش اینه که من نمیدونم چه طوری مثل بلاگفا به تعداد پست هام قالب پست هم اضافه شه. اگه متوجه شدید ممنون میشم جواب بدید.

man4toman
پنج شنبه 06 فروردین 1388, 00:53 صبح
دقیق متوجه نشدم.
یعنی پست هاتون توی یک قالب خاص خودتون نمایش داده بشه؟؟
یه مقدار واضحتر بگید میشه کمک کرد.

mahmood3d
پنج شنبه 06 فروردین 1388, 08:17 صبح
من که فکر می کنم توی همچین سیستم هایی هر کدام از اجزا در یک فیلد قرار می گیرند مثلا عنوان مطلب، متن مطلب و ... هر کدام به صورت جداگانه در فیلدی قرار می گیرند سپس در هنگام لود شدن صفحه، قالب صفحه که با استفاده از دستورات HTML, CSS و اسکریپت های مربوط به صفحه قبلا طراحی شده مقادیر مربوط به هرکدام از مطالب (عنوان و متن مطلب) از دیتابیس استخراج میشه و در محل مربوطه درج میشه.
مثلاً عنوان مطلب یک بار در نوار عنوان و یک بار هم در بالای صفحه نمایش داده بشه و متن مطلب هم در بخش وسط صفحه و در اطراف صفحه هم منوها و قالب کلی وجود داره.
و یک جدول دیگه هم در دیتابیس کار نگهداری نظرات مربوط به هر پست را بر عهده داره که با استفاده از فیلدی که آی دی هر پست رو داره می تونه نظرات رو نسبت به هر پست دسته بندی کنه.

این درک من از سیستم مدیریت این گونه سیستم ها بود اگه اساتید محترم اطلاعات دیگه ای دارند خوشحال می شم بشنوم و اگه مطالبم اشتباهه اصلاح کنن.

mahmood3d
پنج شنبه 06 فروردین 1388, 08:19 صبح
البته اینو هم اضافه کنم برای کنترل بهتر و سرعت صفحه تون هم می تونید از تکنولوژی Ajax هم استفاده کنین

ماهان مقدم
پنج شنبه 06 فروردین 1388, 08:45 صبح
دوستان من خودم قالب می نویسم ولی موضوعی هست اینه که مثلا ما کد قسمت پست دادن توی قالبمون اینه:
مثال:

<div class="PostTitle">موضوع پست</div>
<div class="PostContent">
محتوای پست
</div>

حالا من این رو تو صفحه قرار بدم و از دیتابیس هم همه داده ها رو بگیرم این داده ها فقط تو این تیکه کد اجرا میشه در صورتی که بخوایم اگه همه پست ها همون داده هایی که در دیتابیس هست اینجا به نمایش در بیاد ما باید برای هر تعداد پست همون تعداد از این کد رو تولید کنیم. خوب ما که نمیدونیم چقدر پست میخوایم بدیم و درضمن آدم که هی نمیتونه بره کد قالب رو عوض کنه. منظورم این بود. چجوری بگم یه چیزایی تو مایه های شی گرایی.

sama01
پنج شنبه 06 فروردین 1388, 11:29 صبح
شما در واقع سیستمی برای قالب می‌خواهید. Smarty یک نمونه معروف است. ولی خودتان هم می‌توانید بنویسید. در همین فروم هم بحث شده. ولی لینکی در خاطرم نیست.
چنین عبارتی را در وب جستجو کنید: php template engine

ماهان مقدم
پنج شنبه 06 فروردین 1388, 13:50 عصر
ممنون میرم ببینم.

man4toman
پنج شنبه 06 فروردین 1388, 14:04 عصر
البته شما برای اینکار میتونید کل اون تیکه قالب رو توی خروجی نمایش بدید نه اینکه خروجی روتوی قالب.