PDA

View Full Version : سوال: آموزش قيمت دهي

aminkk
یک شنبه 09 فروردین 1388, 19:12 عصر
سلام
دوستان مثلاً فرض كنيد مي خوايم يه برنامه بنويسيم.يه برنامه متوسط(از لحاظ گستردگي) چي جوري بايد قيمت بديم؟
مثلاً من به يك كار گفتم 2 ميليون تومان طرف شاخ دراورد گفت منن به خاطر يه سي دي 2 ميليون تومن پول بدم؟!!!!!!!
چي بايد گفت؟ با 300 يا 400 هزار تومن كه نميشه كار كرد چون اصلاً ارزش نداره.
چي كار بايد كرد؟چي بايد گفت؟
چون شما ببينيد ما اين همه زحمت مي كشيم چشمامون درمياد مغزمون خورده ميشه اخرش طرف مي گه سيصد تومن

zoofa
یک شنبه 09 فروردین 1388, 23:46 عصر
سلام دوست عزيز
به نظر من
با اين قانوني كه در مورد كپي رايت توي ايران اجرا مي شه كه مشتري تمام نرم افزارهاش از ويندوز گرفته و افيس و فتوشاپ و ... مجاني بدست آورده ديگه چطوري مي شه از مشتري پول گرفت.
به نظر من مشكل از ريشه است و بايد از اونجا حل بشه و كپي رايت بصورت صحيح اجرا بشه با اجراي كپي رايت برنامه نويسان هم كارشان ارزش پيدا مي كند.
وقتي يارو 500000 پول كامپيوترش شده 1000000 تومان براي پول نرم افزار مثل ويندوز و آفيس مورد نيازش را بدهد ديگه وقتي قيمت واقعي نرم افزار را مي گوييم ديگه يارو آمپر نمي چسبونه
من يك قيمت از آمازون گرفتم
photoshop cs4 = $679.49
windows vista ultimate = $249.99
AutoCAD 2009 (5 Users) = $2,649.62
Microsoft Office Ultimate 2007 FULL VERSION [DVD] = $679.95
Microsoft Visual Studio 2008 Professional = $649.99

البته اين آخري بيشتر مورد توجه خودمون باشه!!!
من خودم مجموعه نرم افزاري لرد را گرفتم
اين مجموعه به قول جمع آوري كنندگانش بيش از 2000 نرم افزار در 78 گروه عمده دارد با قيمت 11000 تومان حالا من ديگه مي آيم 2 ميليون پول يك نرم افزار ساده (با مقايسه با نرم افزارهاي موجودي مثل آفيس و فتوشاپ) بدم؟؟!!!

Sundown
دوشنبه 10 فروردین 1388, 06:52 صبح
به نظر من نرم افزارهای نوشته شده توسط برنامه نویسان ایرانی خیلی گرون هستند
شما ببین همین برنامه رو خودتون گفتید 2 ملیون تومن این یعنی 3 یا 4 برابر قیمت واقعی ویستا !!! خوب چه خبره ؟!:متعجب:

به نظر من قیمت ها باید منصفانه تر باشه تا طرفتون شاخ در نیاره :متعجب:

خود من دانشجو هستم و تا حالا چندین کار انجام دادم ولی یا براشون پول نگرفتم ( البته آشنا بودن ) یا خیلی پایین گرفتم . سطح برنامه ها هم تقریبا بالا بوده و تقریبا 20 هزار خط به بالا بودن

Happy_davood
دوشنبه 10 فروردین 1388, 09:55 صبح
شما ببین همین برنامه رو خودتون گفتید 2 ملیون تومن این یعنی 3 یا 4 برابر قیمت واقعی ویستا !!! خوب چه خبره ؟!

این درست نیست . قیمت نرم افزار سفارشی رو نباید با یه پکیج که در تعداد انبوه فروخته میشه مقایسه کرد !

Sundown
دوشنبه 10 فروردین 1388, 17:15 عصر
ببینم کسی میدونه برنامه نویسانی که به صورت اپن سورس برنامه مینوسند و تعدادشون هم کم نیست و برنامه ها رو راحت روی اینترنت میذارن تا بقیه استفاده کنند از کجا نون میخورند ؟

saied7468
سه شنبه 11 فروردین 1388, 14:02 عصر
سلام

ببینم کسی میدونه برنامه نویسانی که به صورت اپن سورس برنامه مینوسند و تعدادشون هم کم نیست و برنامه ها رو راحت روی اینترنت میذارن تا بقیه استفاده کنند از کجا نون میخورند ؟
معمولا چنین افرادی بیشتر برای شناخته شدن این کار رو می کنن . نمونه چنین افرادی توی دانشگاه ما بود و چون اون موقع دانشجو بودن به پول نیاز نداشتن و این کارا رو مجانی انجام می دادن.

anubis_ir
سه شنبه 11 فروردین 1388, 14:09 عصر
سورس بازها بيشتر از پشتيباني پول در ميارن. نمونه‌اش redhat و خيلي‌هاي ديگر. ساپورت اين‌ها مجاني نيست گاهي از ساپورت ويندوز هم گرون‌تر است.

احمد سامعی
دوشنبه 31 فروردین 1388, 22:51 عصر
شما ببین همین برنامه رو خودتون گفتید 2 ملیون تومن این یعنی 3 یا 4 برابر قیمت واقعی ویستا !!! خوب چه خبره ؟!:متعجب:

به نظر من قیمت ها باید منصفانه تر باشه تا طرفتون شاخ در نیاره :متعجب:

خود من دانشجو هستم و تا حالا چندین کار انجام دادم ولی یا براشون پول نگرفتم ( البته آشنا بودن ) یا خیلی پایین گرفتم . سطح برنامه ها هم تقریبا بالا بوده و تقریبا 20 هزار خط به بالا بودن

شما كه مي گي تو ايران گرونه مگه خارج بودي كه نرخ اونجا ارزون
به قول دوستان وقتي يك فتوشاپ كه در تعداد ميليوني مي فروشه 700$ قيميت داره چطوري يك برنامه سفارشي 2 ميليون نباشه در ضمن برنامه اي كه سفارشي ساده ساده حداقل 3 يا 4 چهار ماه زمان مي بره يعني طرف روز مزد هم حساب كني كه از كارگر سر گذر هم كمتر واسش در مي آيد

بعد شما به قول خودت هنوز دانشجويي يكم سرت به حساب كتاب زندگي نيست(بدت نياد)
اما حسابش بكن چند سال مي توني روزي 18 ساعت بشيني برنامه بنويسي تكليف چشمات و بدنت چي مي شه
در واقع من مي گم ما تو اين كار خودمون و بدنمون رو مي فروشيم كسي به اين چيزها كه توجه نمي كنه وقتي چند سال پيش برنامه نويس هاي ماكروسافت تجمع كردن براي افزايش حقوق به خاطر مشكلات بينايي و چاقي ناشي از يكجا نشستن... اون ها نفهميدن...؟

DlphIran
جمعه 11 اردیبهشت 1388, 11:54 صبح
من معتقدم ، در زمینه برنامه نویسی باید مانند کشورهای پیشرفته عمل کنیم ، دوستان قیمت فتوشاپ و نرم افزار های دیگر را آوردند، اما از هزینه تبلیغات صحبت نکردند، شاید ده برابر این قیمتها خرج تبلیغات می کنند و این فکر درست نیست که تقریبا 50 درصد پول فروش به جیبشان می رود. تازه پول فروش بین دهها برنامه نویس و... تقسیم می شود.
به نظر من یک برنامه نویس خارجی هزینه ها خود را به حداقل می رساند ، در زمان برنامه نویسی وقتش بسیار مفید صرف می شود شاید یک تکه برنامه ای که من 20 ساعت کارم باشد تا انجام دهم ، برنامه نویس خارجی 5 ساعته تمام می کند. شاید اگر یک هفته هم کار نکند به گدایی بیافتد، یعنی مثال خودمون کار نکنه به نون شب محتاج هست . تازه با اون همه خرج بالای خارج .
ما قدر نمی دانیم ، این همه ارزانی ، مخصوصا هزینه برق ارزان که اصلی ترین خرج برنامه نویس هست .
کامپیوتر و لپ تاپ های ارزان .
من نرم افزار حسابداری دارم البته بدون استفاده از اصطلاحات حسابداری من دفترچک ، معین روزنامه
از اصطلاحات کوچه بازاری استفاده کردم که فروشنده 50 ساله بتونه باهاش کار کنه و حقوق حسابدار نده
قیمتش 75 هزار تومان هست
یه نرم افزار هم تو شهر ما یزد هست که تولید یه شرکت ، از اصطلاحات حسابداری استفاده کرده ، کار باهاش بسیار پیچیده هست. قیمتش 2 میلیون تومان هستش
خود قضاوت کنید من برنامه ام را با پرداخت حداقل هزینه ، یعنی 50 ساعت نوشته ام . حتی نیاز به کمتر از 3 ساعت تست آزمون و خطا داشته ام.
بنابراین من درآمد مناسب و شهرت نرم افزاری بیشتری می توانم داشته باشم نسبت به همکارم .

Sundown
جمعه 11 اردیبهشت 1388, 13:50 عصر
من نرم افزار حسابداری دارم البته بدون استفاده از اصطلاحات حسابداری من دفترچک ، معین روزنامه
از اصطلاحات کوچه بازاری استفاده کردم که فروشنده 50 ساله بتونه باهاش کار کنه و حقوق حسابدار نده
قیمتش 75 هزار تومان هست

من یک نرم افزار حسابداری نوشتم که بسیار دقیق و خوب کار میکرد. کدش هم تقریبا 20 هزار خط شد.
امکاناتش هم خوب بود. امکان تعریف یوزر و پسورد و محدود کردن یوزر و کلی امکانات دیگه.
میتونید حدس بزنید چند فروختمش ؟
مجانی و به صورت اپن سورس و تازه گفتم هر موقع ایرادی توش پیدا کردید ایراد رو ایمیل کنید و 2 ساعت بعد ورژن آپدیت شدش رو از طریق ایمیل دریافت کنید. ( قصد دارم اون رو توی اینترنت و توی همین سایت هم منتشر کنم تا هم تازه کار ها بتونن رو کدش کار کنن و هم حسابدار ها بتونن ازش استفاده کنن )

adinochestva
جمعه 11 اردیبهشت 1388, 15:10 عصر
من معتقدم ، در زمینه برنامه نویسی باید مانند کشورهای پیشرفته عمل کنیم ، دوستان قیمت فتوشاپ و نرم افزار های دیگر را آوردند، اما از هزینه تبلیغات صحبت نکردند، شاید ده برابر این قیمتها خرج تبلیغات می کنند و این فکر درست نیست که تقریبا 50 درصد پول فروش به جیبشان می رود. تازه پول فروش بین دهها برنامه نویس و... تقسیم می شود.
به نظر من یک برنامه نویس خارجی هزینه ها خود را به حداقل می رساند ، در زمان برنامه نویسی وقتش بسیار مفید صرف می شود شاید یک تکه برنامه ای که من 20 ساعت کارم باشد تا انجام دهم ، برنامه نویس خارجی 5 ساعته تمام می کند. شاید اگر یک هفته هم کار نکند به گدایی بیافتد، یعنی مثال خودمون کار نکنه به نون شب محتاج هست . تازه با اون همه خرج بالای خارج .
ما قدر نمی دانیم ، این همه ارزانی ، مخصوصا هزینه برق ارزان که اصلی ترین خرج برنامه نویس هست .
کامپیوتر و لپ تاپ های ارزان .
قیمتش 75 هزار تومان هست
یه نرم افزار هم تو شهر ما یزد هست که تولید یه شرکت ، از اصطلاحات حسابداری استفاده کرده ، کار باهاش بسیار پیچیده هست. قیمتش 2 میلیون تومان هستش
خود قضاوت کنید من برنامه ام را با پرداخت حداقل هزینه ، یعنی 50 ساعت نوشته ام . حتی نیاز به کمتر از 3 ساعت تست آزمون و خطا داشته ام.
بنابراین من درآمد مناسب و شهرت نرم افزاری بیشتری می توانم داشته باشم نسبت به همکارم .

جالب بود
اولا گرونی یا ارزونی یک بالانس داره به میزان درامد و خرج
تو آلمان یک کارگر ساده حداقل ساعتی 6-7 یورو می گیره . خودتون کلاتونو قاضی کنید کجا ارزون هست !
نکته جالبتر کامپیوتر و لپ تاپ ارزونه ؟
واقعا این طوره ؟ قیمت یک لپ تاپ رو رو آمازون ببین برو از پایتخت بپرس !
ببین واقعا چقدر ارزونه تو ایران ! با حساب گارانتی و .... که دیگه پول مفت می دیم !
بیشتر وقت و هزینه یک نرم افزار صرف پشتیبانی و بروز رسانی میشه اون شرکت که 2 میلیون می گیره کلی پول پشتیبانی و مالیات و ... میده.

adinochestva
جمعه 11 اردیبهشت 1388, 15:14 عصر
من یک نرم افزار حسابداری نوشتم که بسیار دقیق و خوب کار میکرد. کدش هم تقریبا 20 هزار خط شد.
امکاناتش هم خوب بود. امکان تعریف یوزر و پسورد و محدود کردن یوزر و کلی امکانات دیگه.
میتونید حدس بزنید چند فروختمش ؟
مجانی و به صورت اپن سورس و تازه گفتم هر موقع ایرادی توش پیدا کردید ایراد رو ایمیل کنید و 2 ساعت بعد ورژن آپدیت شدش رو از طریق ایمیل دریافت کنید. ( قصد دارم اون رو توی اینترنت و توی همین سایت هم منتشر کنم تا هم تازه کار ها بتونن رو کدش کار کنن و هم حسابدار ها بتونن ازش استفاده کنن )
lol !
واقعا شما کارو زندگی نداری ؟
واقعا می تونی بگی هر ایرادی پیش بیاد 2 ساعته درست میشه ؟ یا 2 ساعتت منظورت اینکه حداقل از 2 ساعت شروع میشه میره به بالا !

Sundown
جمعه 11 اردیبهشت 1388, 16:34 عصر
واقعا شما کارو زندگی نداری ؟
نه :قهقهه::لبخند::بامزه:

واقعا می تونی بگی هر ایرادی پیش بیاد 2 ساعته درست میشه ؟ یا 2 ساعتت منظورت اینکه حداقل از 2 ساعت شروع میشه میره به بالا
بله . اگر برنامه کاملا روی اصول برنامه نویسی نوشته شده باشه توی کمتر از این مدت هم میشه تعمیرش کرد
شما ببین وقتی یک باگ توی نرم افزار های اپن سورس ( مثلا هسته لینوکس ) پیدا میشه فقط چند ساعت طول میکشه تا آپدیت تعمیر اون روی اینترنت قرار بگیره . تازه اون ها کل برنامه رو که به روز نمیکنن. فقط یک پچ آپدیت هست که به برنامه اضافه میشه. این ها همه دستاورد کد نویسی اصولی هست.(ادامه بحث در این زمینه آف تاپیک هست . لطفا ادامه ندهید! )

من دانشجو هستم و بیشتر از همه به دست آوردن تجربه برام مهم هست تا پول.وضع زندگیمون هم عالی نیست اما سعی میکنم تجربه خودم رو توی برنامه نویسی بیشتر کنم. وقتی تجربه و علم زیادی به دست آوردم اون وقت میتونم پول همه ی این برنامه های مجانی رو که نوشتم به دست بیارم. ( البته یک مطلب هم یادم رفت. اون طرف که این برنامه رو براش نوشتم آشنا بود )
این نظر من هست. البته عده ای هم هستند که دارن از همین راه نون میخورن. اونا میتونن هر جوری که خودشون دوست دارند برنامه شون رو عرضه کنند.

برای من برنامه نویسی کافیه !

adinochestva
جمعه 11 اردیبهشت 1388, 17:34 عصر
مقایسه کرنل لینوکس با برنامه شما و شما با گروه برنامه نویسان کرنل و همچنین موردی که گفتید فقط چند ساعت طول می کشه و زمان دقیف نگفتید چون کد هرچقدر اصولی coponent oriendted و.. باشه گاهی خیلی بیشتر از اون چیزی که فکرشو میشه کرد طول می کشه patch آماده شه و ... کار درستی نیست
http://www.linuxfoundation.org/publications/linuxkerneldevelopment.php
در لینک بالا می بینیم که فقط 13% از توسعه هسته لینوکس توسط برنامه نویسانی که توسط سازمان خاصی برای اینکار استخدام نشده اند در این پروژه سهم دارند

احمد سامعی
جمعه 11 اردیبهشت 1388, 22:53 عصر
عجب بحث هاي بي پايه و بي خودي...(احتمالاً يكي از مديرهاي پيدا مي شه و اين تاپيك پاك مي كنه )
شما كه مي گي اونجا برق گرون و كامپيوتر فلان... چندتا كشور رفتي و تجربه زندگي اونجا داري؟
به قول دوستمون هرجايي دخل و خرج خودش داره
جناب Sundown شما واقعاً آدم بي كاري .. به دست آوردن تجربه خوبه همه اين كار مي كنن و اولش واسه آشنا مجاني يا ارزون كار مي كنن اما بازار خراب نمي كنن(من يك برنامه واسه يك زيرمجموعه از يك شركت معتبر با امكانات همون برنامه اصلي شركت مجاني نوشتم در حال كه قيمتش 12 ميليون بود اما من مجاني دادم چون طرف آشنا بود و واسه من ... اما بازار را خراب نمي كنم نمي گم گرون به اين مي گن تبليغات نه بيگاري... در ضمن برنامه من 4سال داره واسشون كار مي كنه حتي يك بار هم خطا يا باگ نداشته و طرف معترض نشده )

اون تيم ها هم كه مثلاً رو فوشاپ كار مي كنند واقعاً حرفه اي هستند و به زباني كه برنامه نويسي مي كنند كاملاً مسلط هستند تازه مگه شما مي توني يك برنامه حسابداري كه به 50ساعت نوشتي با يك برنامه مثل فوتوشاپ با اون همه امكانات و كدنويسي گرافيك كه چند سال طول كشيده يكي كنه يك برنامه گرافيكي بنويس تا بفهمي كه حق شون اون قيمت