PDA

View Full Version : سوال: چند تا سوال اساسی (MFC, ATL, CLR, win32)

jeson_park
سه شنبه 11 فروردین 1388, 12:52 عصر
سلام دوستان ببخشید لطفا اساتید به چند تا از سوال هلی اساسی من جواب بدید
1-منظور از این ها چی هست(در ویژوال استودیو):
ATL
CLR
MFC
Win32
3- من مقالات مربوط به native و managed رو خوندم ..گیج شدم قاطی کردم!!!!!!!!!!:گیج:
می خوام بدونم اگه بخوام بدون توجه به پلت فرم برنامه بنویسم چیکار باید من؟؟(فکرم کنم ناتیو بود!!..:گیج:.....:گریه:)
3-خواهش می کنم هر چی منبع (فارسی و غیر فارسی ) معرفی کنید!

pswin.pooya
جمعه 14 فروردین 1388, 16:18 عصر
سلام
اینها همه مدلهای مختلف ار برنامه نویسی سی ++ در ویژوال استادیو هستند:
CLR: تولید یک برنامه سی که از کامپوننتهای دات نت استفاده میکنه.
MFC: یک کتابخونه برای تولید برنامه های سی در محیط ویندوز هستش.
Win32: تولید برنامه هایی که تحت ویندوز قراره کار کنن. این برنامه ها از API ویندوز برای انجام کارهاشون استفاده میکنن و به جای main با winmain شروع میشن.

2. باید بگی که برای چه موردی میخوای برنامه نویسی کنی :

سیستم عامل.
بازی سازی.
ساخت برنامه های سیستمی.
ساخت برنامه های پایگاه داده.
....

ولی توی این حالت باید توی 90 درصد موارد دنبال کتابخونه های اپن سورس بری.

3. تمام منابع رو که نمیشه معرفی کرد. اول هدفتو مشخص کن که میخوای برای چی از سی استفاده کنی تا بعدش راهنمایت کنیم.

jeson_park
جمعه 14 فروردین 1388, 20:08 عصر
سلام دوست عزیز
من می خوام کلی یاد بگیرم البته هدفم سیستم عامل هست(توسعه لینوکس!)

pswin.pooya
جمعه 14 فروردین 1388, 21:11 عصر
خب اگه زبون سی رو بلد نیستی کتاب c++ دیتل رو پیشنهاد می کنم. که فکر کنم دکتر شریفی ترجمه کرده (البته ناقص و بعضی از فصلها نیستن) و دو جلد هستش.

برای توسعه هسته لینوکس باید از منابع آنلاین استفاده کنی . البته بعد از اینکه مفاهیم سیستم عامل رو یاد گرفتی و برنامه نویسیت در سطح حرفه ای شدش. کلا دو مبحث بازی سازی و توسعه سیستم عامل برنامه نویسهای فوق حرفه ای و کاملا صبور نیاز دارن.

jeson_park
جمعه 14 فروردین 1388, 22:32 عصر
اتفاقا همین کتاب رو دارم می خونم چند تا فصلش حذفه19-20-21-23 مجبور شدم ساختمان داده جعفر نژاد رو بخرم..البته بعد از خرید این کتاب نسخه کاملش رو هم دیدیم(ای داد بیداد!)
راستی منابع رو نگفتید
بازم ممنون!

pswin.pooya
جمعه 14 فروردین 1388, 23:36 عصر
منابع فارسی برای خود c++ کافی هستن ولی اگه اصرار داری که c++ رو در حد حرفه ای کار کنی کتابهای زیر رو پیشنهاد میکنم بگری:

modern c++ design: generic programming and design patterns
effective and more effective c++

دست آخر هم میتونی از sdl و gtk برای توسعه برنامه های کراس پلتفرم استفاده کنی.
www.gtk.ir
http://opengl.blogsky.com

یادت باشه بهترین محل برای یادگرفتن نکات برنامه نویسی پروژه های OpenSource هستند. که میتونی سورس اکثر اونها رو از سایت sourcefroge دریافت کنی. من خودم مطالب خیلی زیادی رو از ogre یاد گرفتم و هنوز هم بعد گذشت یکسال دارم سورسش رو مطالعه میکنم.

برای پیدا کردن مقالات و سورس کدها هم میتونی از سایت www.codeproject.com استفاده کنی (فقط کافیه داخلش سرچ بزنی)

jeson_park
یک شنبه 16 فروردین 1388, 12:02 عصر
سلام اینا که گفتی ترجمشون هست؟

pswin.pooya
دوشنبه 17 فروردین 1388, 11:12 صبح
سلام نه. ترجمشون توی بازار موجود نیستش.