PDA

View Full Version : MySQL ver 4.1

vbprogramer
شنبه 12 دی 1383, 16:11 عصر
سلام اساتید محترم

می خواستم ببینم کسی با mysql کار کرده و آیا نظری در مورد اون داره یا نه ؟
اصلاْ چه جوریه والا من از لینک زیر اون رو دانلود کردم ولی نتونستم باهاش کار کنم
کسی میتونه منو راهنمایی کنه که چه جوری کار میکنه و دستوراتش چیه ؟

http://mysql.binarycompass.org/Downloads/MySQL-4.1/mysql-4.1.8-win.zip

خیلی ممنون :mrgreen:

Behrouz_Rad
یک شنبه 13 دی 1383, 09:51 صبح
سلام.
البته مطرح کردن این سوال در این بخش نادرسته ولی در صورت تمایل، مدیر بخش می تونه این مقاله رو انتقال بده.
زبان SQL که بیش از 20 سال از عمر اون میگذره و در اصل توسط شرکت IBM جهت استفاده در مین فریم های ساخت آن شرکت به وجود آمده، تا حالا دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده که باعث توسعه ی این زبان و به وجود آمدن بسترهای مختلفی جهت کار با داده های مختلف بانک های اطلاعاتی شده است.

MySQL (که در اصل به شکل my ess cue el نوشته می شود)، نیز که زمان زیادی از عمر آن نمی گذرد و پایه و اساس آن بر مبنای ANSI SQL است، محیطی جهت مدیریت بانک های اطلاعاتی از نوع SQL می باشد که جهت فراهم آوردن بستری مناسب جهت میزبانی برنامه های Desktop و برنامه های وب در مدل کلاینت-سرور است.
MySQL، به صورت Open Source است و دارای API هایی برای زبان های C، ++C، Eiffel، Java، Perl، PHP و Python می باشد.
به علاوه مایکروسافت، پرووایدرهای OLEDB و ODBC را نیز در جهت برقراری ارتباط با داده های MySQL در ویندوز ارائه می کند.
با معرفی NET. به دنیای برنامه نویسی، MySQL.NET نیز به وجود آمد که به MySQL اجازه برقراری ارتباط با محیط NET. را بدون نیاز به OLEDB می دهد.
MySQL که RDBMS محبوب من هم هست، به خاطر سرعت و انعطاف پذیری فوق العاده ای که دارد، مورد استفاده ی اکثر برنامه نویسان حرفه ای بانک های اطلاعاتی است.
به عنوان مثال سایت www.tur2.com که متعلق به جناب آراز صمدی بود.
MySQL، قابلیت اجرا بر روی سیستم عامل های Unix،Linux، FreeBSD، Windowsو Mac را دارد که البته بیشترین کاربرد آن بر روی Unix و Linux است.
دلیل انتساب نام RDBMS به MySQL این است که MySQL، داده ها را به جای ذخیره سازی همه ی آنها در یک مکان واحد، در جداول مختلف ذخیره کرده و با نحوه ی برقراری ارتباطی که برای آن تعریف شده است، بین جداول ارتباط برقرار می کند که این عمل موجب افزایش سرعت ذخیره و بازیابی اطلاعات و انعطاف پذیری بسیار زیاد آن می شود.
SQL قسمتی از MySQL است که بر مبنای زبان SQL کار می کند.
همان طور که قبلا اشاره کردم، MySQL یک زبان Open Source است همانند لینوکس که مطمئنا هر چیزی که Open Source باشد دارای امنیت به مراتب بیشتری نسبت به یک نرم افزار غیر Open Source است.
در MySQL، هسته ی سرور از موتور ذخیره سازی داده ها جداست. بنابراین این امکان برای MySQL فراهم می شود که در برابر تقاضاهای بسیار زیاد کلاینت ها بدون به وجود آمدن کوچکترین اختلالی در عملکرد DBMS، با سرعت بسیار زیادی به داده های مورد نظر دسترسی پیدا کرده و آنها را در اختیار کلاینت قرار دهد.
دستورات MySQL نیز کاملا شبیه دستورات SQL است که نتیجه ی برگشت داده شده ممکن است، داده، تعداد رکوردهایی که شرط خاصی را دارند یا …
به طور خلاصه، مزیت MySQL نسبت به SQL Server‌ به شرح زیر است:
1) Open Source بودن که باعث می شود با توجه با نیاز، MySQL را سفارشی کنیم.
2) سرعت فوق العاده زیاد در پردازش درخواست ها و به مراتب داده ها
3) امنیت بالا
4) انعطاف پذیری زیاد
5) کاربرد آسان

موفق باشید.
بهروز راد
:wise1:

vbprogramer
یک شنبه 13 دی 1383, 10:48 صبح
سلام آقای راد
خیلی ممنون از توضیح کامل شما ولی آیا این ورژن که من از لینک فوق دانلود کردم همون است که شما میگید یا نه ؟
چون اصلاْ من سر در نمی یارم که این چه جوری کار میکنه یک command line مثل محیط dos به من میده که واقعاْ نمی دونم چی باید توش بنویسم :گیج: :confy2:

میشه یه مثال کوچیک از نحوه ساختن بانک و فیلدهایش بزنید :D

راستی لینکی که به سایت آقای صمدی هم دادید چرا باز نمی شه :(

Behrouz_Rad
یک شنبه 13 دی 1383, 13:29 عصر
سلام.
از آنجایی که در اکثر موارد، MySQL بر روی سیستم عامل های لینوکس و یونیکس نصب می شود، باید تا حدودی با دستورات این سیستم عامل ها آشنایی داشته باشید.
خط فرمان یا Command Line ای که شما گفتید، برای وارد کردن دستورات مخصوص MySQL استفاده می شود.
یک نکته: MySQL را حتما از سایت www.MySQL.com داونلود کنید.
در نسخه های .49a و .50 از نرمافزار MySQL، باگ هایی وجود دارد که مانع ایجاد ارتباطات صحیح ODBC در سمت کلاینت می شود.
زمانی که بنده از MySQL استفاده می کردم (2 سال پیش)، بهترین نسخه، نسخه ی .49 بود که در صورت نیاز می توانید در سایت www.rpmfind.net به دنبال آن بگردید.
اولین چیزی که برای نصب MySQL نیاز است، نصب سمت سرور آن است که در پس زمینه ی یونیکس اجرا می شود و وظیفه ی پاسخگویی به درخواست های کلاینت ها را جهت دسترسی به بانک های اطلاعاتی موجود بر روی MySQL بر عهده دارد.

[root@t22 RPMS]# rpm -ivh MySQL-3.23.49-1.i386.rpm
Preparing... ########################################### [100%]
1:MySQL ########################################### [100%]
Installing all prepared tables
[...snip...]
Starting mysqld daemon with databases from /var/lib/mysql
[root@t22 RPMS]#

پس از نصب سمت سرور، به طور پیش فرض یک بانک اطلاعاتی خالی با نام test و با نام کاربری test بر روی MySQL ایجاد می شود.
حال باید سمت کلاینت را نصب کنید:

[root@t22 RPMS]# rpm -ivh MySQL-client-3.23.49-1.i386.rpm
Preparing... ########################################### [100%]
1:MySQL-client ########################################### [100%]
[root@t22 RPMS]#

برای بررسی صحت نصب موفق MySQL نیز می توانید یکی از دستورات یونیکس را وارد کنید مثلا دستور Select Version()‌ که برای آگاهی از نسخه ی برنامه ی نصب شده به کار می رود.
در دستورات زیر، بنده با نام behrouz و نام کاربری پیش فرضی که سمت سرور MySQL به طور پیش فرض می سازد (test)، در MySQL لوگین می کنم.

[behrouz@t22 behrouz]$ mysql -utest
Welcome to the MySQL monitor. Commands end with ; or \g.
Your MySQL connection id is 1 to server version: 3.23.49
Type 'help;' or '\h' for help. Type '\c' to clear the buffer.
mysql> select version();
+-----------+
| version() |
+-----------+
| 3.23.49 |
+-----------+
1 row in set (0.00 sec)
mysql> exit
Bye
[behrouz@t22 behrouz]$

ایجاد جداول و فیلدها نیز همانند دستورات T-SQL در SQL Server‌ است که Syntax آن به شکل زیر است:

CREATE TABLE table_name ( create_definition,... )
create_definition:
column_name type [DEFAULT default_value] [NOT NULL | NULL] [ PRIMARY KEY ]
[reference_definition]
or PRIMARY KEY ( key_column_name,... )
or KEY [key_name] KEY( key_column_name,...)
or INDEX [key_name] ( key_column_name,...)
or UNIQUE [key_name] ( key_column_name,...)
or FOREIGN KEY key_name ( key_column_name,...) [reference_definition]
or CHECK (expr)
key_column_name:
column_name [ (length) ]
reference_definition:
REFERENCES table_name [( key_coulmn_name,...)]
[ MATCH FULL | MATCH PARTIAL]
[ ON DELETE reference_option]
[ ON UPDATE reference_option]
reference_option:
RESTRICT | CASCADE | SET NULL | NO ACTION | SET DEFAULT

توجه داشته باشید که شناخت و آشنایی با MySQL به هیچ وجه ضروری نیست.
تنها Admin ها و Host‌ هایی که بانک های اطلاعاتی از نوع MySQL، جزء خدمات ارائه دهنده ی آنها می باشد نیاز به تسلط و شناخت کافی از MySQL دارند.
در مورد سایت جناب صمدی هم عرض کنم که بنده از فعل (بود) که نشان از یک فعل ماضی است استفاده کردم. سایت ایشون منحل شده.
موفق باشید.

:wise1:

vbprogramer
یک شنبه 13 دی 1383, 15:10 عصر
:موفق: