PDA

View Full Version : گفتگو: نرم افزار های فوتبال چطوری کار میکنند ؟؟

sari-1369
چهارشنبه 19 فروردین 1388, 17:43 عصر
نرم افزار هایی که ، مثلا : تعداد پاس های هر بازیکن ، درصد مالکیت توپ هر تیم و ... رو محاسبه می کنن ، این اتفاقات و بازیکنان رو چطوری تشخیص میدن ؟؟

pesar irooni
جمعه 21 فروردین 1388, 00:37 صبح
به نظر من این آمارها همش توسط انسان بدست میاد و بعید میدونم که یک نرم افزار هوشمند پشتش باشه. (البته نظر شخصیه منه)

sari-1369
یک شنبه 23 فروردین 1388, 23:31 عصر
اینارو انسان بهش بده .

فرض کن ، فاصله ضربه کاشته تا دروازه .

یا مثلا ، اون تبلیغاتی که وسط زمین میندازن . رو زمین میوفته ، ولی اگه بازیکنا برن روش ، تبلیغ میره زیرشون .

pesar irooni
دوشنبه 24 فروردین 1388, 00:10 صبح
فاصله ضربه کاشته و تبلیغات زمین تا آسمون با آمار بازی مثل تعداد کرنر ها یا تعداد خطاها و اینا فرق میکنه.
تبلیغات که خوب یه صحنه رو صحنه است که فقط یه کم بهش زاویه دادند تا از دید ما رو زمین بیفته و فاصله ضربه کاشته هم از رو نسبت بدست میاد. یعنی میدونند هر میلیمتر رو صفحه تصویر معادل چند متر تو زمینه.
اما دیگه یه چیزایی مثل سرعت توپ که شوت میشه واقعا جای سوال داره. البته بازم با استفاده از قوانین فیزیک و نسبت میشه یه تقریبی ازش بدست آورد اما اکه دقیق بخوایم حساب کنیم واقعا جای سوال داره.

sari-1369
دوشنبه 24 فروردین 1388, 18:23 عصر
دوست عزیز ، فک کنم سوالمو با دقت نخوندید .

در مورد تیلیغات ، خود تبلیغ چیزی نیست . شما گفتی یک صحنه ( تصویر ) رو صحنه است . خوبه بازیکنایی که تو زمینن جز تصویر زیرین (زمین ) یا تصویر بالا (تلبیغات) ؟؟ بازیکنا قسمتی از تصویر پایینی هستن ، در این صورت باد بیوفتن زیر اون تبلیغات . اما اگه دقت کنی به صورتی نشون داده میشه که انگار تبلیغات روی زمین نقاشی شده و بازیکنان روی اون حرکت می کنند .

راستی ، اگه یکم دیگه هم دقت کنی ، اگه دوربین بچرخه این تبلیغ همراش حرکت نمی کنه و تو جاش ( وسط زمین ) ثابت میمونه .

به نظر من هم اینها هم پردازش تصویره ، ولی . اون آمار هایی که اول گفتمم نرم افزار محاسبه میکنه .

pesar irooni
سه شنبه 25 فروردین 1388, 01:33 صبح
سلام
تصویر رو تصویر که یه چیز تو مایه های لایه هاست تو photoshop . دیدی که میشه یه تصویر رو روی تصویر دیگه یا زیرش انداخت. اینجا هم همونه. راجع به حرکت دوربین میشه با حرکت تصویر روی صفحه کاری رو که انجام میشه توجیه کرد.
اما اگه واقعا یه نرم افزار هوشمند هست منم خیلی دوست دارم بدونم چطوری کار میکنه. مخصوصا زمانی که یه آمار رو اشتباه میده و چند ثانیه بعد اصلاح میشه. یا مثلا درصد مالکیت توپ چطوری حساب میشه؟ به بازیکن ها که سنسور وصل نیست؟!
اما در کل بحث جالبیه و از سوالاتی بود که ذهن من رو سالهاست مشغول کرده ولی هیچ وقت دنبالش نرفتم.

sari-1369
سه شنبه 25 فروردین 1388, 17:42 عصر
سلام
تصویر رو تصویر که یه چیز تو مایه های لایه هاست تو photoshop . دیدی که میشه یه تصویر رو روی تصویر دیگه یا زیرش انداخت. اینجا هم همونه.

به نظر شما بازیکن ، یه لایه جداست یا قسمتی از لایه اول ( زمین فوتبال) هستش ؟؟

به نظر من این نرم افزار ها بدن انسان رو تشخیص میدن و تبلیغات رو تو اون منطقه محو می کنن .

pesar irooni
چهارشنبه 26 فروردین 1388, 00:01 صبح
حالا که بیشتر دقت میکنم میبینم که شما درست میگی! تبلیغات بین بازیکن ها و زمین فوتباله!!!!
اما واقعا بعید میدونم آمار گیری کار یه نرم افزار هوشمند باشه مگه اینکه بهم ثابت بشه.

reza_mn
چهارشنبه 26 فروردین 1388, 00:52 صبح
دوستان عزیز
تبلیغات در وسط زمین فوتبال مربوط به حقه پرده سبز هستش .
در مورد آمار هم کاربران این کار و انجام میدن و دریافت اطلاعات توسط نرم افزار بسته به نرم افزار فرق میکنه ، مثلا شما مسابقات والیبال هم دیدین که برای ثبت کارکرد بازیکنان چند نفر مشغول این کار هستند.

salehbagheri
چهارشنبه 26 فروردین 1388, 11:10 صبح
دوست عزيز! تا اون جايي كه من اطلاع دارم! اين طوريه!

حسگرهايي به كفشهاي (شايد هم جاي ديگه) تمامي بازيكن ها متصل شده! و اين حسگرها با مركز كنترل در ارتباط اند!
بازيكني كه توپ در اختيارشه حسگر كفشش فعاله! و اگر توپ رو پاس بده، دو حالت وجود داره:
توپ به يار خودي ميرسه، كه در اين حالت حسگر يار خودي فعال ميشه و يه پاس صحيح به نام بازيكن اول ثبت ميشه!
توپ به يار حريف ميرسه، كه در اين حالت حسگر تيم مقابل فعال ميشه و يه پاس اشتباه به نام بازيكن اول ثبت ميشه!
كه با چند عمل رياضي ميشه تمام درصدها و مقادير و ... رو بدست اورد!

در مورد اين كه چقدر توي زمين دويدن هم حسگر هايي بهشون وصله و اين مقدار رو اندازه گيري ميكنه!

بقيه اش رو هم خودت دنبالش بگرد!

با تشكر!

blue_lotus
چهارشنبه 26 فروردین 1388, 11:29 صبح
سلام خدمت دوستان

دیدم بحث شیرین و بسیار جالبی هست گفتم با همفکری هم حداقل از نظر الگوریتمی شاید بتونیم با همفکری سایر دوستان معماهای به نظر پیچیده ی این گونه الگوریتم های هوش مصنوعی رو برای خودمون روشن کنیم.

شاید دوستان شنیده باشن که میگن سخت ترین چیزها معمولا راه حل های ساده ای دارند، پس حتما نباید از روش خیلی پیچیده ای لزوماً استفاده شده باشه.

خاطرم هست چند سال پیش جناب آقای مجید جلالی در یک برنامه ی تلویزیونی این رو اعلام کرد که نرم افزاری هست که مربی های مطرح دنیا که سرمایه ی خوبی دارن میتونن با سازندگانش تماس بگیرن و بگن مثلا تیم من که برزیل هست و با ایتالیا بازی دارم رو در فلان تاریخ برام آنالیز کن. جالب اینکه میگفت این نرم افزار بلافاصله یا شاید یک روز بعد از بازی اون آماری رو میده که حداقل باید 10 نفر آنالیزور یعنی انسان بشینن و فیلم رو ببینن و بنویسن چی شده و بعد هم آمار تهیه کنن که نیروی انسانی بالایی رو می خواد.

جدیدا یک گروه نرم افزاری بعد از یک سال یک نرم افزار با کمک آقای جلالی در همین راستا تولید کرده که آمار رو به صورت هوشمند تهیه میکنه که اسمش هست ( IFAS ) توضیحاتش رو از اینجا می تونین در قالب pdf ببینید. http://www.tosansoft.com/Articles/IFAS.pdf

البته درجایی دیگه می خوندم نرم افزار خارجیش هوشمند تر و خیلی قوی تر هست که حاصل سالهای زیاده با نام (پروزون 3)

چند نمونه از آنالیز های انیمیشنی که نزدیک هست به طرز کار این برنامه هارو از سایت آقای جلالی میگذارم دیدنش خالی از لطف نیست http://www.majidjalali.com/DownLoad/PraWeekend/ufajam.zip

به نظرم شناسایی بازیکن ها از طریق شماره های اونها انجام میشه و بعد به دو دسته ی دو رنگ تبدیل میشن با دو رنگ متفاوت برای شناسایی. خب داده هایی که زمین فوتبال داره و میشه ازش استفاده کرد اینها هستن: طول و عرض زمین که استاندارد هست. بعد خط وسط زمین و دایره ی وسط و بعد هم تیره های دروازه و خط 18 قدم جلوی دروازه ها هست که رنگش و اندازه ی مشخصی داره که سفید هست. از طریق اینها میشه خط وسط زمین رو شناسایی کرد و اون رو با پرچم دلخواه پر کرد. و همچنین توپ فوتبال.

از این طریق میشه با فهمیدن اینکه کدام تیم با کدام رنگ در ابتدای بازی در کدام سمت هست و زمین مالک رو تشخیص داد که برای میزان توپ در زمین حریف استفاده میشه و همینطور با استفاده از خط 18 قدم مشخص کرد که چقدر یک سوم زمین و ... بوده و مشخص کردن میزان توپ هایی که یک آبی به آبی داده درصد پاس های صحیح و همینطور ارقام دیگه

اگر دوستان تونستن نرم افزار تریال که بشه امتحان کرد و چیزهایی رو به دست آورد از این برنامه هایی که گفته شد، یا توضیحاتی در این ضمینه خوشحال میشم همینجا اعلام کنن تا استفاده کنیم.

نکته: تا می تونیم الگوریتم و راه هارو ساده کنیم و دنبال راه کارهای ساده برای مسئله های پیچیده باشیم

روز خوش

sari-1369
چهارشنبه 26 فروردین 1388, 14:07 عصر
دوست عزيز! تا اون جايي كه من اطلاع دارم! اين طوريه!

حسگرهايي به كفشهاي (شايد هم جاي ديگه) تمامي بازيكن ها متصل شده! و اين حسگرها با مركز كنترل در ارتباط اند!
بازيكني كه توپ در اختيارشه حسگر كفشش فعاله! و اگر توپ رو پاس بده، دو حالت وجود داره:
توپ به يار خودي ميرسه، كه در اين حالت حسگر يار خودي فعال ميشه و يه پاس صحيح به نام بازيكن اول ثبت ميشه!
توپ به يار حريف ميرسه، كه در اين حالت حسگر تيم مقابل فعال ميشه و يه پاس اشتباه به نام بازيكن اول ثبت ميشه!
كه با چند عمل رياضي ميشه تمام درصدها و مقادير و ... رو بدست اورد!

در مورد اين كه چقدر توي زمين دويدن هم حسگر هايي بهشون وصله و اين مقدار رو اندازه گيري ميكنه!

بقيه اش رو هم خودت دنبالش بگرد!

با تشكر!

بعید میدونم حسگر باشه ...

این نرم افزار توی همه بازی های لیگ خودمون داره استفاده میشه . حسگر کجا بود ؟؟؟

=======================

ولی من بازم فکر میکنم همه اینها پردازش تصویره .

براساس تعاریف اولیه یا پایه ای فاصله ای كه پاس كوتاه تعریف میشه یا بلند ، سرعت لازم برای شوت به حساب آمدن و سایر موارد در نرم افزار تعریف میشه و فیلم بازی براحتی آنالیز میشه

با استفاده از دو دوربین تصویر سه بعدی ساخته می شه که توسط اون میتونن شماره روی لباس بازیکن رو ببینن و اونو تشخیص بدن . OCR دست خط انسان خیلی قدیمی شده چه برسه به فونت های چاپی ، هر باشگاهی با هر فنتی شماره رو چاپ کنه نرم افزار میتونه اونو بخونه . یعنی نه تنها شماره بازیكن بلكه اسم آنها قابل خواندن و تشخیص است.

===============================

من یه لینک ازین نرم افزار ها پیدا کردم ، ولی چیزی سر در نیووردم .

شما یه نگاه بندازین .

http://www.footballcoachsystems.com/game-film-editing-software.htm

sari-1369
جمعه 25 تیر 1389, 01:43 صبح
این نرم افزار تحلیل بازی های جام جهانی واقعا بینظیر بود .

من که رسما کف کردم .

اوبالیت به بو
جمعه 25 تیر 1389, 02:13 صبح
سلام

وقتي كه من فوتبال بازي مي كردم مربي براي اينكه بفهمه چقدر كالري سوزوندم يه دستگاه كوچيكي مي بست به شورت ورزشيم و در يك پريود زماني نشون مي داد كه من چند متر دويدم، ميانگين سرعتم چقدر بود، ضربان قلبم در حالت ماكسيمم چقدر بود، قند مصرفي چقدر بود و از اينجور اطلاعات.
در فصل بدنسازي هم براي اينكه تمرين مناسب براي تيم طراحي بشه. به ازاي هر بازيكن اين تست رو انجام مي داد.
اندازش به اندازه 2 بند انگشت بود.
آمار رو مي داد به لپ تاپش و كلي برنامه و اطلاعات براي ساخته ميشد

مصطفی ساتکی
جمعه 25 تیر 1389, 14:03 عصر
اين نرم افزار كاملاً با پردازش تصويره .حتي Data mining هم مي كنه . چند روز پيش هم در مورد افزودن تالار پردازش تصوير در مورد اين مورد بحث شد.
كار زياد سختي نيست كسي سفارش بده مي تونم واسش پياده كنم با همون كيفيت .اين نسبت به ديگر زمينه هاي پردازش تصوير به مراتب كار راحت تريه.

makhdoosh
پنج شنبه 31 تیر 1389, 21:15 عصر
در مورد تعداد پاس و درصد مالکیت و سرعت توپ و ... نمیدونم چرا اینقدر سخت میگیرید. کافیه یک دوربین از بالا بطور عمودی به زمین نگاه کنه!
خوب حالا یک پس زمینه سبز یکنواخت که داریم! اشیاء هم خیلی واضح هستند رنگ لباس هر تیم!
توپ هم که تابلو هست به خاطر اندازش. نسبت ها رو هم که میتونیم به برنامه بدیم.

مصطفی ساتکی
جمعه 01 مرداد 1389, 09:31 صبح
خوب حالا یک پس زمینه سبز یکنواخت که داریم! اشیاء هم خیلی واضح هستند رنگ لباس هر تیم
اگه رنگ لباس هم مثل رنگ چمن سبز باشه اونوقت پيشنهادتون چيه؟

makhdoosh
پنج شنبه 07 مرداد 1389, 15:33 عصر
اگه رنگ لباس هم مثل رنگ چمن سبز باشه اونوقت پيشنهادتون چيه؟

وای چه شود!! :قهقهه:

خوب اگه یکی از تیمها سبز باشه تیمه دیگه یه رنگی بجز سبزه پس میتونیم تیم سبز رو از رنگ موهای سرشون استفاده کنیم! :لبخند:

returnx
پنج شنبه 07 مرداد 1389, 22:25 عصر
درمورد درصد مالکیت توپ من فکر کنم که زمان مالکیت هر تیم رو حساب میکنند وبعد درصد می گیرند که برای محاسبه زمان مالکیت توپ با یک برنامه ساده و یک انسان خیلی راحت میشه انجام داد.

JalaliMehr
شنبه 09 مرداد 1389, 11:05 صبح
خوب اگه یکی از تیمها سبز باشه تیمه دیگه یه رنگی بجز سبزه پس میتونیم تیم سبز رو از رنگ موهای سرشون استفاده کنیمرنگ مو كه تو اين دوره زمونه هر رنگي ميتونه باشه.
من خيلي علاقه دارم بدونم چطوري اين برنامه ها رو پياده سازي مي كنند.