PDA

View Full Version : سوال: درخواست راهنمایی برای طراحی جداول دیتابیس

kavoshgar63
پنج شنبه 27 فروردین 1388, 23:05 عصر
سلام
من می خوام برای سایتم یک قسمت فروش آنلاین بزارم که اول مشتری بیاد درسایت عضو بشه (چون عضویت مشتری در سایت یکی از قوانین سایته) بعد لاگین کنه و درخواست بده و خدماتی رو که می خواد انتخاب کنه و تایید نهایی کنه (تا اینجا یک تیبل برای سفارشها باید ساخته بشه )
حالا بعد از تایید نهایی مشتری میره و به حساب موسسه ما پول واریز می کنه میاد توی سایت و در قسمت ثبت فیش بانکی اطلاعات فیش بانکی رو وارد می کنه که این هم به نظر من یه جدول مجزا می خواد حالا من این دو تا جدول رو چطور و با چه مشخصاتی در سیستم ثبت کنم چیزی که به ذهنم میرسه اینه

ORDER TABLE
ORDERID
USERID
DATETIME
KALAID
این جدول مشتری بود که سفارش مشتری توی این جدول ثبت می شد لازم به ذکر است که جدول کالا هم قبلا ثبت شده که قیمت کالا یا خدمات در اون درج شده .
جدول زیر جدول فیش بانکی هست

FISHID
FISHNUMBER
DATETIME
MABLAGH
نکته ای که اینجا مورد سئواله این که یک کاربر سه تا کالا خریداری مکی کنه و یک فیش بانکی برای سه تا کالا در سیستم ثبت میشه من چظور این فیش بانکی رو به سه تا کالای کاربر متصل کنم
و بفهمم که کدوم فیش مال کدوم کالاهاست؟
آیا جدول سوم راه حل کار منه در صورتی که جواب مثبته چه فیلدهایی رو می خواد؟

__ziXet__
پنج شنبه 27 فروردین 1388, 23:16 عصر
سلام
من می خوام برای سایتم یک قسمت فروش آنلاین بزارم که اول مشتری بیاد درسایت عضو بشه (چون عضویت مشتری در سایت یکی از قوانین سایته) بعد لاگین کنه و درخواست بده و خدماتی رو که می خواد انتخاب کنه و تایید نهایی کنه (تا اینجا یک تیبل برای سفارشها باید ساخته بشه )
حالا بعد از تایید نهایی مشتری میره و به حساب موسسه ما پول واریز می کنه میاد توی سایت و در قسمت ثبت فیش بانکی اطلاعات فیش بانکی رو وارد می کنه که این هم به نظر من یه جدول مجزا می خواد حالا من این دو تا جدول رو چطور و با چه مشخصاتی در سیستم ثبت کنم چیزی که به ذهنم میرسه اینه

ORDER TABLE
ORDERID
USERID
DATETIME
KALAID
این جدول مشتری بود که سفارش مشتری توی این جدول ثبت می شد لازم به ذکر است که جدول کالا هم قبلا ثبت شده که قیمت کالا یا خدمات در اون درج شده .
جدول زیر جدول فیش بانکی هست

FISHID
FISHNUMBER
DATETIME
MABLAGH
نکته ای که اینجا مورد سئواله این که یک کاربر سه تا کالا خریداری مکی کنه و یک فیش بانکی برای سه تا کالا در سیستم ثبت میشه من چظور این فیش بانکی رو به سه تا کالای کاربر متصل کنم
و بفهمم که کدوم فیش مال کدوم کالاهاست؟
آیا جدول سوم راه حل کار منه در صورتی که جواب مثبته چه فیلدهایی رو می خواد؟
ببین کلا شما باید 3 تا تیبل داشته باشی!
1 - فیش
2- کاربر
3 -محصول
یه فیلد id تو هرکدوم به صورت auto increment بذار دوتا فیلد user_id و product_id برای تیبل فیش بذار.
فیلدهای جانبی هم بهش اضافه کن

kavoshgar63
جمعه 28 فروردین 1388, 01:10 صبح
من این بانک رو برای یک موسسه آموزش مجازی می خوام بنویسم.
مثال رو به سمت مشتری و سفارش بردم چون ملموس تر بود و همه این رو کار کردن
من جدول کاربران رو ساختم و جدول فیش و جدول انتخاب کالا رو هم ساختم و الان فقط یه سئوال برام مونده اونم این که این کاربری که 3 تا کالا رو در دیتابیس سفارشش رو ثبت کرده زمانی که یه فیش میاره توی سیستم ثبت می کنه سیستم از کجا بدونه که این فیش مال کدوم محصولاته؟

__ziXet__
جمعه 28 فروردین 1388, 11:09 صبح
من این بانک رو برای یک موسسه آموزش مجازی می خوام بنویسم.
مثال رو به سمت مشتری و سفارش بردم چون ملموس تر بود و همه این رو کار کردن
من جدول کاربران رو ساختم و جدول فیش و جدول انتخاب کالا رو هم ساختم و الان فقط یه سئوال برام مونده اونم این که این کاربری که 3 تا کالا رو در دیتابیس سفارشش رو ثبت کرده زمانی که یه فیش میاره توی سیستم ثبت می کنه سیستم از کجا بدونه که این فیش مال کدوم محصولاته؟
گفتم که توی table سفارش شما هم product_id رو داری و هم user_id رو

kavoshgar63
جمعه 28 فروردین 1388, 15:27 عصر
من طی نوشته های دوستان و برخی تجزیه و تحلیل هایی که خودم انجام دادم به این نتیجه رسیدم که یه جدول واسط شاید گره گشای کار باشه.
به جداول زیر نگاه کنید.

ORDERID
USERID
PRODUCTID
TEDAD
ACTIVE

حال یه جدول واسط ایجاد میشه که حاوی فیلدهای زیره

ORDERID
USERID
FISHIDدر ابتدا این قسمت نال است
ACTIVE

یه جدول هم آخر کار برای ثبت فیش بانکی می زاریم که با اون جدول ناقص واسط رو کامل می کنیم

FISHID
USERID
FISHNUMBER
AMOUNT
DATETIME

با استفاده از آی دی فیش جدول واسط رو کامل می کنیم و بعد اکتیو می کنیم که یعنی این سفارش فیشش در سیستم ثبت شده.
اگر بازهم فکر می کنین اشتباهه بگین تا اصلاحش کنم.
ممنونم از همتون.