PDA

View Full Version : virtual Oscilloscope

محمدامین شریفی
چهارشنبه 02 اردیبهشت 1388, 12:53 عصر
به نام نامی که جز او نامی نیست

با سلام.
دوستان،در این تاپیک قصد بر آن است که شبیه ساز Oscilloscope را طراحی کنیم. Oscilloscope هدف ما Oscilloscope ای هست که بتواند از طرق USB یا درگاه های دیگر سیگنال های ما را در مانیتور رایانه مونیترینگ کند.بحث نوشتن این Oscilloscope این روز ها جزو بحث های روز نرم افزار و الکترونیک و برای نوشتن چنین برنامه ای نیاز به هر دو دانش است.از این رو بر آن شدم که این تاپیک را بزنم تا افراد علاقه مند بتوانند از دانش و تجربیات همدیگر سودمند شوند.برای شروع کار چند برنامه گذاشتم که دوستان میتوانند درباره آن نظر تخصصی بدهند.
لینک (http://www.4shared.com/file/100880669/34b61e6f/Oscilloscope.html)دانلود

kiosksoft
پنج شنبه 03 اردیبهشت 1388, 12:02 عصر
دوست من

برای انجام چنین کاری باید پروتکلی برای نوع و نحوه ارسال داده بین دستگاه الکترونیکی و کامپیوتر تعریف کرد که بر اساس آن بتوان بتوان سیگنالی را تحلیل کرد.

گام بعدی تعریف بازه هایی میباشد که دیتا در اون Range باید پردازش شود.

حالا اگر شما مایل باشید , بصورت تحقیقاتی هم بورد الکترونیکی این دستگاه رو بسازیم هم برنامه ای که بتونه هم از طریق پورت USB و هم از طریق Com با PC ارتباط برقرار بکنه .:چشمک:

بصورت نرم افزاری هم میشه براحتی هر دو رو شبیه سازی کرد.

محمدامین شریفی
جمعه 04 اردیبهشت 1388, 11:11 صبح
دوست من

برای انجام چنین کاری باید پروتکلی برای نوع و نحوه ارسال داده بین دستگاه الکترونیکی و کامپیوتر تعریف کرد که بر اساس آن بتوان بتوان سیگنالی را تحلیل کرد.

گام بعدی تعریف بازه هایی میباشد که دیتا در اون Range باید پردازش شود.

حالا اگر شما مایل باشید , بصورت تحقیقاتی هم بورد الکترونیکی این دستگاه رو بسازیم هم برنامه ای که بتونه هم از طریق پورت USB و هم از طریق Com با PC ارتباط برقرار بکنه .:چشمک:

بصورت نرم افزاری هم میشه براحتی هر دو رو شبیه سازی کرد.
ممنون از راهنمایی و لطف شما،دوست خوبم:قلب:.
اگر منظورتان از پروتکل،فرستادن اطلاعات مثلا فرستادن بسته های 8 بیتی است.یکی از دوستان گفتند از سمت میکرو قابل پردازش است.
منظورتان از گام دوم را متوجه نشدم.
من 100 درصد موافقم،من عاشق ارتباط کامپیوتر با الکترونیکم،ولی هر وقت قصد یادگیری الکترونیک کردم دات نت به من اجازه نداد!.منم فکر کنم این کار را قدم به قدم شروع کنیم.اول از سمت کامپیوتر شروع کنیم.بعد به سمت برد برویم.
برای شروع اینجا (http://www.4shared.com/file/101098156/389bce3e/SerialPort_Terminal.html)را دانلود کنید.با توجه به امکاناتی که شما دارید،اگر برنامه را تست کنید، کارمان خیلی خوب جلو میرود.برنامه شبیه به terminal ای هست که در بسکام وجود دارد.برنامه با #C نوشته شده و چون هر دویمان #C کاریم،فکر کنم وجه مشترک زیادی دارم.

آقا اکبر گام (http://msmvps.com/blogs/coad/archive/2005/03/23/SerialPort-_2800_RS_2D00_232-Serial-COM-Port_2900_-in-C_2300_-.NET.aspx) اول (http://www.avrprojects.net/index.php?option=com_content&view=article&id=52:serail-communication&catid=34:avr-learning&Itemid=54) را شروع کنیم:چشمک:

kiosksoft
شنبه 05 اردیبهشت 1388, 08:02 صبح
دوست من

هدفتون از این کار چیه؟

منظورتان از گام دوم را متوجه نشدم.

منظور من این بود که این دستگاه الکترونیکی در چه بازه هایی فرکانس تولید میکند مثلا باید مشخص باشد که این بازه بین 1 تا 100 میباشد یا هر بازه دیگری.!

منم فکر کنم این کار را قدم به قدم شروع کنیم.اول از سمت کامپیوتر شروع کنیم.بعد به سمت برد برویم.

عالیه , فعلا باید بصورت مجازی این کار رو اجرایی کنیم , این کار با من , برنامه ای مینویسم که نقس دستگاه رو انجام بده یعنی روی پورت داده ارسال کنه هم اینکه روی مانیتور داده های روی پورت رو بخونه و بر اساس اون موج سینوسی مربوط به اون هارو تولید و نمایش بده !

نظرت چیه مهندس ؟

محمدامین شریفی
شنبه 05 اردیبهشت 1388, 16:00 عصر
دوست من

هدفتون از این کار چیه؟

منظور من این بود که این دستگاه الکترونیکی در چه بازه هایی فرکانس تولید میکند مثلا باید مشخص باشد که این بازه بین 1 تا 100 میباشد یا هر بازه دیگری.!

عالیه , فعلا باید بصورت مجازی این کار رو اجرایی کنیم , این کار با من , برنامه ای مینویسم که نقس دستگاه رو انجام بده یعنی روی پورت داده ارسال کنه هم اینکه روی مانیتور داده های روی پورت رو بخونه و بر اساس اون موج سینوسی مربوط به اون هارو تولید و نمایش بده !

نظرت چیه مهندس ؟

همانطور که میدونی،من خیلی دوست دارم از طریق کامپیوتر (http://brunningsoftware.co.uk/learnvcs.htm) با برد ارتباط برقرار کنم:متفکر:.یکی از استادامون که تو این زمینه ها فعالیت میکنه،این کار را به کلاس پیشنهاد داد،و کاربردش هم توی مدارات با فرکانس بالا بیان کرد،که بعد از مدتی تنظیمات آن به دلیل فرکانس بالا داستن منحرف میشود.و چاره اش یا همین virtual Oscilloscope یا ریست کردن به حالت پیش فرض کارخانه.و چون ریست کردن این دستگاه لطمه به فعالیت کارخانه میزند به صرفه است که از virtual Oscilloscope استفاده کنیم.ولی هدف کلی من یادگیری است و با توجه به تجربیات و دانش بالای شما،اگر صلاح را بر کار دیگری میبینید،امر بفرمایید تا آن کار را شروع کنیم.
به هر حال تا نیمه های کار،روش همه کارها یکیست.آقا اکبر سرعت کار نمیخواد خیلی زیاد باشد.این کار را به حساب یک training دوستانه بگریم.مراحل را قدم به قدم طی می کنیم.
در یکی از برنامه هایی که در پایین گذاشته بودم یکی از آنها بیشتر نظر را جلب میکند.اما یکی از مشکلاتش که خودش در برنامه گفته است.مشکل freeze شدن آن وقتی که با فرکانس واقعی کار میکند.من این برنامه را چند بار Trace کردم تا فهمیدم که اصلا چی به چیه.فکر کنم که این کار ما یکمی سخت است.ولی فکر کنم محک خوبی برای دات نت کار بودنمان است.
درباره 2 برنامه برای receive و send کردن اطلاعات به این دلیل که یک پرت باز است نمیتوان با برنامه دیگر اطلاعاتش را خواند.مگر اینکه پرت ها را به صورت فیزیکی به هم وصل کنیم(البته شما استادید).
آقا اکبر اول پرت را بررسی کنیم بعدش بریم سراغ طراحی