PDA

View Full Version : گفتگو: کاربرد صف و پشته و لینک لیست

mortezamsp
چهارشنبه 02 اردیبهشت 1388, 22:27 عصر
سلام.
میخواستم در توضیحی کلی به من کاربرد صف و پشته رو بگید.میخوام بدونم صف کلا در چه جور برنامه هایی کاربرد داره و صف اولویت دار چطور؟صف اولویت دار چطور پیاده سازی میشه؟ چند برنامه بگید که بتونه چند مثال در دنیای واقعی رو با صف یا پشته پیاده سازی کنه.همین طور برتری های لینک لیست رو نسبت به آرایه بگین.من هنوز هم فکرمیکنم آرایه و رشته بهتر از لینک لیست هستن چون کد های کمتری میطلبن و کارباهاشون ساده تره.

خواهش میکنم پاسخ درست حسابی بدید.واسه زیاد شدن تاپیک جواب ندید.:لبخند:

xxxxx_xxxxx
پنج شنبه 03 اردیبهشت 1388, 00:17 صبح
اگر جستجو كنيد به جواب همه سوالهاتون مي رسيد.
از اين تاپيك شروع كنيد:
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=116128

Sundown
پنج شنبه 03 اردیبهشت 1388, 00:51 صبح
یک خلاصه بهتون میگم بقیشو جستجو کنید پیدا میکنید
کاربرد صف که بسیار زیاد هست و مهمترین استفاده از اون به نظر من توی ساخت سیستم عامل ها هست. از پشته هم استفاده های بسیار زیادی در طراحی کامپایلر ها میشه و کامپایلر ها توی دسته بندی اطلاعاتشون استفاده گشترده ای از پشته میکنند.
لینک لیست ها هم که همه جا کاربرد دارن. یعنی هرچی فکر میکنم برنامه پیشرفته ای به نظرم نمیآد که از لیست ها استفاده نکنند. معمولا جاهایی که لازم است تعدادی از اطلاعات در یک لیست قرار بگیرند.

همین طور برتری های لینک لیست رو نسبت به آرایه بگین.من هنوز هم فکرمیکنم آرایه و رشته بهتر از لینک لیست هستن چون کد های کمتری میطلبن و کارباهاشون ساده تره.
لیست ها نسبت به آرایه برتری که داره این هست که مثل آرایه محدود نیست. مثلا آرایه ممکن هست 10 تایی تعریف بشه که حالا چه از این 10 تا استفاده بشه و چه نشه به همون اندازه از حافظه رو اشغال میکنن
اما لیست ها محدودیتی ندارند و میتوان در هنگام اجرا آن را گسترش داد و یا آن را کاهش داد و فضای اشغال شده توسط لیست که لازم نداریم را آزاد کرد. علاوه بر اون فکر میکنم به علت استفاده از اشاره گرها سرعت بیشتری هم دارند.

چند برنامه بگید که بتونه چند مثال در دنیای واقعی رو با صف یا پشته پیاده سازی کنه.
صف : سیستم های عامل - برنامه های تحت شبکه - واژه پرداز ها و بانک های اطلاعاتی
پشته : کامپایلر ها - واژه پردازها - بانک های اطلاعاتی و ...
لیست : علاوه بر اینکه در صف و پشته و به همین دلیل در تمام موارد بالا و همچنین در الگوریتم های مرتب سازی و جستجو و خیلی جاهای دیگه کاربرد دارن

ساختمان داده ها در برنامه های کوچک هم کاربرد زیادی دارند و مخصوص برنامه های حرفه ای نیستند