PDA

View Full Version : محاسبه تعداد دقایق دو تاریخ و زمان

aks2download
جمعه 04 اردیبهشت 1388, 16:33 عصر
من یه برنامه نوشتم که یک زمان و تاریخ را دریافت می کند و چند ساعت بعد یا چند روز بعد یک زمان و تاریخ را دریافت می کند من چطور می تونم تعداد دقایق (چند دقیقه ) را محاسبه کنم
به طور کلی من یک زمان و تاریخ و یک زمان و تاریخ دیگر دارم می خوام تعداد دقایق را محاسبه کنم.

tdkhakpur
جمعه 04 اردیبهشت 1388, 18:20 عصر
ببینید الگوریتم برای کار شما اینه:
شما اولین تاریخ رو دارید و همچنین دومین تاریخ رو. کار اول شما اینه که تاریخ اول رو به روز تبدیل کنید. مثلا 1387/10/12 تا این تاریخ چند روز بوده = 1387*365+10*30+12 البته تعدار روز برای سال کبیسه و رو هم محاسبه کن =1387/4 که برابر با تعداد روزهای اضافی که با عدد حاصل شده بالا جمع میشه.
حال به همین ترتیب تاریخ دوم خودت رو که مطمئنا از اولی بزرگ باید باشه رو حساب کن.
تفاضل دو تاریخ فوق- فاصله بین دو تاریخ است - حالا این تفاضل که تعداد روزهاست رو در عدد 24 ضرب کن تا جمع ساعت برای این روزها تعیین گردد و بالاخره خودت میدونی که این تعداد ساعت رو به 60 ضزب کنی تا دقیقه بدست بیاد.
دوست عزیز ساعتها رو هم میتونی به این روش محاسبه کنی و با نتیجه بالا جمع بزنی.

vcldeveloper
جمعه 04 اردیبهشت 1388, 19:50 عصر
uses DateUtils;

var
Time1, Time2 : TDateTime;
M : Int64;
begin
M := MinutesBetween(Time2,Time1);
end;

aks2download
شنبه 05 اردیبهشت 1388, 13:29 عصر
uses DateUtils;

var
Time1, Time2 : TDateTime;
M : Int64;
begin
M := MinutesBetween(Time2,Time1);
end;

میشه کمی بیشتر در مورد این کدتون توضیح بدین که چیکار میکنه؟

vcldeveloper
شنبه 05 اردیبهشت 1388, 18:26 عصر
میشه کمی بیشتر در مورد این کدتون توضیح بدین که چیکار میکنه؟
اسم تابع داره میگه چیکار میکنه: MinutesBetween - تعداد دقایق سپری شده بین دو تاریخ و ساعت داده شده را برمیگردانه.
این تابع جزو توابع استاندارد دلفی هست، و با زدن F1 بر روی آن، می تونید توضیحاتش را در راهنمای دلفی مطالعه کنید. مشابه آن، توابعی مثل HoursBetween، SecondsBetween و امثالهم هم وجود دارند.

aks2download
چهارشنبه 09 اردیبهشت 1388, 22:56 عصر
اسم تابع داره میگه چیکار میکنه: MinutesBetween - تعداد دقایق سپری شده بین دو تاریخ و ساعت داده شده را برمیگردانه.
این تابع جزو توابع استاندارد دلفی هست، و با زدن F1 بر روی آن، می تونید توضیحاتش را در راهنمای دلفی مطالعه کنید. مشابه آن، توابعی مثل HoursBetween، SecondsBetween و امثالهم هم وجود دارند.
ببخشید این تابع در مورد تاریخ های شمسی نیز کار می کند .؟؟

vcldeveloper
پنج شنبه 10 اردیبهشت 1388, 06:12 صبح
ببخشید این تابع در مورد تاریخ های شمسی نیز کار می کند .؟؟
خیر. برای تاریخ شمسی یا باید از توابعی که خودتان یا دیگران در این زمینه نوشته اند برای این کار استفاده کنید، یا تاریخ شمسی را به میلادی تبدیل کنید، سپس از این تابع استفاده کنید.