PDA

View Full Version : معرفی PostgreSQL

reza10203045
چهارشنبه 09 اردیبهشت 1388, 11:58 صبح
معرفی PostgreSQL

30372

پُست‌گِرس‌کیواِل (PostgreSQL) (بسیاری به اشتباه آن را {پست گره سیکوال} گویند)؛PostgreSQL از روي سيستم مديريت پايگاه داده POSTGRES توسعه داده شده است (هنوز هم بعضي مواقع براي سادگي به آن Postgres گفته مي‌شود) كه يك نمونه تحقيقاتي از پايگاه داده‌هاي نسل بعد است.PostgreSQL توسط يك تيم برنامه‌نويس كه همگي در گروه پست الكترونيك برنامه‌نويسان PostgreSQL عضو هستند، انجام مي‌شود. هماهنگ كننده اصلي در حال حاضر Marc G. Fournier‌ به آدرس scrappy@PostgreSQL.org مي‌باشد. اين تيم در حاضر مسئوليت تمام مسائل مربوط به برنامه‌نويسي PostgreSQL را بر عهده دارد. اين يك پروژه گروهي است و تحت كنترل هيچ شركتي نيست. براي اطلاعات بيشتر در مورد اين تيم به آدرس http://www.PostgreSQL.org/docs/faqs/FAQ_DEV.html مراجعه كنيد. PostgreSQL بزرگ‌ترین و قدرت مندترین پایگاه داده های به صورت منبع باز است و در بسیاری از موارد با پایگاه داده های SQL Server شرکت مایکروسافت رقابت می‌کند و از لحاظ قابلیت ها و داده‌گردانی (Data Handling)[۱] به هیچ عنوان با مای‌اس‌کیوال (MySQL) قابل مقایسه نیست.

قابلیت چشمگیر پست‌گرس‌کیوال وجودانواع مختلف Data Type ها است که حتی برنامه نویس میتواند به دلخواه خود type های جدید ایجاد کرده و از آنها استفاده کند. زبان داخلی پست گره PL/pgSQL میباشد که تا حد زیادی شبیه به زبان پروسیجر نویسی پی‌ال/اس‌کیوال (PL/SQL) در اراکل است.

نکته حایز اهمیت و متمایز کننده آنکه پست‌گرس‌کیوال زبانهای اسکریپت نویسی دیگر مانند: پرل، پی‌اچ‌پی، تی‌سی‌ال، پایتون، رابی، اسکیم و همچنین زبان های کامپایل شونده را مانند سی، سی++ و جاوا را پشتیبانی می‌کند.

این پایگاه داده از استانداردهای صنعتی SQL92 پیروی کرده و در حال افزودن توانایی پشتیبانی از آخرین نسخه استاندارد SQL:2003 است. PostgreSQL تاکنون موفق به کسب جوایز فراوانی شده است که از آن میان می‌توان به «منتخب ویراستاران مجله لینوکس» (Linux Journal Editor’s Choice Award) به عنوان بهترین پایگاه داده در سال‌های 2000، 2003 و 2004 اشاره کرد.

عیب نه چندان مهم: با توجه به اطلاعاتی که در سایت موجود بود به نظر می رسه که امکان استفاده مستقل از این پایگاه داده موجود نیست و حتما باید سرویس این پایگاه داده نصب باشد. همچنین امکان استفاده از این پایگاه داده در چند سیستم عامل وجود دارد.

یکی از رقیبهای اصلی MYSQL پایگاه داده PostgreSQL می باشد در نظر سنجی که شده بود خیلی ها دلیل استفاده MYSQL را سرعت آن بیان کرده بودند, به همین دلیل MYSQL پیشرفت سریعی نسبت به PostgreSQL داشت , وقتی که نسخه 5 MYSQL منتشر شد خیلی ها می پنداشتند که آخر کار PostgreSQL هستش , ولی در یک مقایسه ای که شده بود با زیاد شدن تعداد جدول ها (15000) سرعت MYSQL به سرعت پایین میاد ولی این عمل در PostgreSQL چندان به نظر نمی یاد , البته طبق مطالبی که در سایتها منتشر شده قدرت PostgreSQL بیشتر از MYSQL هستش و حتی در بعضی از سایتها MYSQL را قابل مقایسه با PostgreSQL ندانسته اند .

Bayazee
سه شنبه 22 اردیبهشت 1388, 21:17 عصر
خیلی خوشحالم که واسه پستگره اس کیو ال هم یک انجمن مجزا ایجاد شده.
در ضمن منبع ها هم برای هر نوشته بیاد خیلی بهتر هست.
منبع نوشته های نچندان کارشناسی و علمی بالا ویکی پدیای فارسی هست.

reza10203045
چهارشنبه 23 اردیبهشت 1388, 12:03 عصر
درست دوست عزیز مطالب بالا رو من از ویکی پدیا در اینجا کپی کردم .
ولی در مورد پستهای دیگه منبع رو اعلام کردم

shayan2020
سه شنبه 05 خرداد 1388, 20:46 عصر
دوست عزیز منظور شما از این جمله چیست
امکان استفاده مستقل از این پایگاه داده موجود نیست و حتما باید سرویس این پایگاه داده نصب باشد
من این database رو روی linux نصب کردم و از xp , vista بدون نصب هیچ چیزی یا VS2008 C sharp ارتباط برفرار کردم . اگه ممکنه بیشتر توضیح بدید

Bayazee
سه شنبه 05 خرداد 1388, 22:34 عصر
این متن مربوط به ویکی پدیا هست و منم در بالا اشاره کردم که یک متن کارشناسی و علمی و دقیق نیست. خیلی جاهاش ترجمه ای نچندان درست از متون انگلیسی هست. منظور این جملات این هست که این پایگاه داده بصورت سرور/کلاینت هست . برخی از پایگاه داده ها مثل SqLite می تونن بودن نیاز به نصب درایور و سرور خاصی و بصورت درونی توی نرم افزار ها استفاده بشن. که البته برای یک پایگاه داده حرفه ای و سنگین اصلا بدرد نمی خوره.