PDA

View Full Version : خبر: ساخت سیستم عامل

prof.farahmand
شنبه 19 اردیبهشت 1388, 22:46 عصر
***** از مدیران تقاضا می شود که این تاپیک را حذف نکنند.******

سلام به تمام برنامه نویسان خوب ایران زمین.

متخصصای سی و سی پلاس خوب بخونن.
نویسنده : عباس فرهمند متخصص طراحی حرفه ای نرم افزار + مینی برنامه نویس (البته تعریف از خود نباشه)
این طرح به آینده ی کشور کمک می کنه.(جدی بگیرید)

از اونجا که می دونم همه ی عزیزان عضو این سایت هدفشون کمک به دیگران هست
به خودم اجازه دادم تا این تاپیک رو ایجاد کنم.

ما یه گروه 3 /4 نفره ایم و داریم یه کار بزرگ انجام میدیم(داریم سیستم عامل میسازیم)
البته نه اونی که شما فکر می کنید. ولی طرح خیلی خوبیه و اگه انجام بشه مثل توپ تو
دنیا صدا می کنه.
البته ما به کمک های فوری شما دوستان هم نیاز داریم. چون اول باید طرح توی جشنواره
خوارزمی جوان اول بشه یا (رتبه بیاره) و بعد بتونیم تبلیغات و این حرفهاو ...(سرمایه گذاری) .

شما دوستای عزیز می تونید به دو روش با ما کمک کنید.
روش اول : ما گروهمون تو کرج هست (توی یه دفتر که همه امکانات توشه) دوستانی که
تو تهران یا کرج زندگی می کنن می تونن عضو گروهمون بشن. + استفاده از امکانات اداره.

روش دوم : که روش معمول هست. یعنی توی همین فروم(که به نظر من یکی از بهترین فروم های برنامه نویسی دنیاست سوالامون رو می پرسیم و جواب می گیریم.)
نکته : اسم تمام کسانی که حتی یکی از سوالات رو جواب بدن (یا راهنمایی کنن) توی سیستم عامل آورده میشه .و امتیازات به او تعلق می گیره.

حالا اگه خواستید می تونید کمک کنید و اگر هم نه عیب نداره!!!!

کسانی که از روش دوم می خوان کمک کنن(email و یا پیام بدن) تا یه تاپیک کلی بزنیم و الکی
فروم رو شلوغ و پلوغ نکنیم.

و کسانی که از روش اول می خوان کمک کنن(همشهریان) حتماً یا زنگ بزنن یا email بدن.

Email : prof.farahmand@gmail.com
Mobile : 0936 - 620 - 9184

اطلاعات بیشتر
http://www.alertwork.blogsky.com

mabbaszadegan
شنبه 19 اردیبهشت 1388, 23:47 عصر
سلام , چه کار جالب و باحالی
ایشالله که موفق بشید ,
من چیز زیادی بلد نیستم ولی تا اونجایی که از دستم بر بیاد حاضرم کمک کنم
امیدوارم منو به عنوان یه کارآموز قبول کنید (همونطوری که گفتم فقط میخوام از دانشتون استفاده کنم و فقط بعنوان یه کاراموز در کنارتون باشم. )
اگه منو به کاراموزی قبول داشتید , بگید تا منم بگم تو چه زمینه هایی میتونم کمک کنم!!!!

pswin.pooya
شنبه 19 اردیبهشت 1388, 23:57 عصر
سلام
کار خوبی رو دارین انجام میدین ما هم توی دانشگاه آزاد تبریز داریم این کار رو انجام میدیم و یه قسمتهای کوچیکی رو هم کار کردیم و دیگه داریم کم کم آماده میشیم که بریم سراغ کرنل.

برای تماس با ما هم میتونید با مهندس پیراهش از گروه کامپیوتر ارتباط برقرار کنید.

اما اگر کار رو تازه شروع کردید بهتون پیشنهاد میکنم اینقدر با اطمینان صحبت نکنین. من نمی دونم منظورتون از شبه سیستم عامل چیه ولی اگر منظورتون همون سیستم عامل و یا چیزی شبیه اون هستش. هیچ کدوم از مواردی رو که توی وبلاگتون لیست کردید جزء خاصیتهای سیستم عامل به شمار نمیرن.
من خودم هم پروژه های زیادی رو کار کردم و دست برنامه نویسیم توی سی هم بدک نیستش اما طراحی سیستم عامل کاملا یه مورد متفاوت هستش. با همه برنامه های که من تا حالا روشون کار کردم سر تا فرق داره و از همه بدتر اینه که برنامه نویس حرفه ای کمتر لازم داره و بیشتر برنامه نویسی رو لازم که بتونه در مرحله اول ار سیستم و کار کردش و در مراحل بعدی از از نحوه کار کرد ( نه برنامه نویسی) خود سی سر در بیاره و بعد از اون هستش که تجربه برنامه نویسی به درد میخوره.

prof.farahmand
یک شنبه 20 اردیبهشت 1388, 08:33 صبح
سلام
کار خوبی رو دارین انجام میدین ما هم توی دانشگاه آزاد تبریز داریم این کار رو انجام میدیم و یه قسمتهای کوچیکی رو هم کار کردیم و دیگه داریم کم کم آماده میشیم که بریم سراغ کرنل.

برای تماس با ما هم میتونید با مهندس پیراهش از گروه کامپیوتر ارتباط برقرار کنید.

اما اگر کار رو تازه شروع کردید بهتون پیشنهاد میکنم اینقدر با اطمینان صحبت نکنین. من نمی دونم منظورتون از شبه سیستم عامل چیه ولی اگر منظورتون همون سیستم عامل و یا چیزی شبیه اون هستش. هیچ کدوم از مواردی رو که توی وبلاگتون لیست کردید جزء خاصیتهای سیستم عامل به شمار نمیرن.
من خودم هم پروژه های زیادی رو کار کردم و دست برنامه نویسیم توی سی هم بدک نیستش اما طراحی سیستم عامل کاملا یه مورد متفاوت هستش. با همه برنامه های که من تا حالا روشون کار کردم سر تا فرق داره و از همه بدتر اینه که برنامه نویس حرفه ای کمتر لازم داره و بیشتر برنامه نویسی رو لازم که بتونه در مرحله اول ار سیستم و کار کردش و در مراحل بعدی از از نحوه کار کرد ( نه برنامه نویسی) خود سی سر در بیاره و بعد از اون هستش که تجربه برنامه نویسی به درد میخوره.

سلام ممنون که توجه کردید.
درست فکر کردید. این شبیه سیستم عامل هست و این کار خودش یه جنبه ی اقتصادی داره
یعنی ما طوری برنامه ریزی کردیم که یه اداره واقعا چی نیاز داره و برای نیازش چقدر پول می پردازه.

ما برنامه نویسامون زیاد حرفه ای نیستن و فکر نمی کنم کار ما هم زیاد حرفه ای باشه.
حالا اگه می تونید کمک کنید ما مزاحمتون میشیم.
خیلی ممنون.

prof.farahmand
یک شنبه 20 اردیبهشت 1388, 08:34 صبح
سلام , چه کار جالب و باحالی
ایشالله که موفق بشید ,
من چیز زیادی بلد نیستم ولی تا اونجایی که از دستم بر بیاد حاضرم کمک کنم
امیدوارم منو به عنوان یه کارآموز قبول کنید (همونطوری که گفتم فقط میخوام از دانشتون استفاده کنم و فقط بعنوان یه کاراموز در کنارتون باشم. )
اگه منو به کاراموزی قبول داشتید , بگید تا منم بگم تو چه زمینه هایی میتونم کمک کنم!!!!

خواهش می کنم باعث افتخار منه.
ما هم زیاد حرفه ای نیستم و افراد حرفه ای گروهمون ما رو ترک کردن(به خاطر درس و...)
من یه کمی سی شارپ بلدم و یه برنامه نویس سی داریم و یه وی بی دات نت کار.
شما هم برای همکاری می تونید تماس بگیرید یا ایمیل بدید.

ilius.gnu
دوشنبه 21 اردیبهشت 1388, 05:04 صبح
چرا ما علاقه داریم همش چرخ رو دوباره و سه‌باره و n باره اختراع کنیم؟!!! یعنی چی «داریم سیستم‌عانل می‌سازیم» واقعاً برای من درکش سخته که انگیزتون چیه!! هدفتون چیه!! بجای این کارا بشینید یکی از کرنل‌های خانوادهٔ یونیکس(مثل کرنل لینوکس یا کرنل FreeBSD یا سولاریس یا...) رو توسعه بدید.(اگه واقعاً توی کارتون مصمم هستید).
وقتی ریچارد استالمن 25 سال پیش گفت ما میخوایم یه سیستم‌عامل آزاد و شبه‌یونیکس ایجاد کنیم، هدف مشخص و انگیزهٔ قوی داشت، هدفش هم رسیدن به آزادی بود. می‌خواست بشر از انحصار صاحبان نرم‌افزار رها بشه و سالها تلاش کرد و توسعه داد و دیگران رو هم با خودش همراه کرد...
یا وقتی کانونیکال میاد بر اساس دبیان یه توزیعی به اسم اوبونتو ایجاد میکنه و توسعه و پشتیبانی می‌کنه، هدفش کاربرپسند شدن و راحت شدن و رایج شدن گنو/لینوکس مخصوصاً توی دسکتاپ هست.
هر کاری که هدفمند باشه و انگیزهٔ قوی و تلاش مستمر همراش باشه به نتیجهٔ خوبی میرسه.

شما که میخواید از صفر شروع کنید و یه سیستم‌عامل بسازید!!! فوقش بتونید یه کرنل مبتنی بر مینیکس بنویسید(اوج کار). اما اونم چه فایده‌ای داره! آیا هدف خاصی رو دنبال می‌کنید. آیا دنبال ویژگی خاص و مشخصی هستید که توی کرنل لینوکس یا BSD وجود نداره؟!! آیا اصلاً روی سیستم‌عامل‌های مختلف یه آشنایی حداقل رو دارید؟!!

دوستان ببخشید تند حرف زدم. ولی آدم باید پله پله جلو بره. سنگ بزرگ علامت نزدن است. اگه به توسعهٔ سیستم‌عامل علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنم بشینید روی کرنل لینوکس کار کنید. اول با ساختار و قابلیت‌هاش (و مقایسه‌ش با کرنل خانوادهٔ BSD) کار کنید(توی ویکی‌پدیا و گوگل سرچ کنید). بعد می‌تونید برید سراغ کدش... بهتره روی ماژول‌نویسی برای کرنل لینوکس کار کنید... یا روی درایورنویسی...برای سخت‌افزارهایی که درایور ندارن(مثلاً بعضی win modem ها) درایور لینوکسی بنویسید یا....

pswin.pooya
دوشنبه 21 اردیبهشت 1388, 11:38 صبح
شما که میخواید از صفر شروع کنید و یه سیستم‌عامل بسازید!!! فوقش بتونید یه کرنل مبتنی بر مینیکس بنویسید(اوج کار). اما اونم چه فایده‌ای داره! آیا هدف خاصی رو دنبال می‌کنید. آیا دنبال ویژگی خاص و مشخصی هستید که توی کرنل لینوکس یا BSD وجود نداره؟!! آیا اصلاً روی سیستم‌عامل‌های مختلف یه آشنایی حداقل رو دارید؟!!

ببین مشکل ترسه. خیلیها از انجام دادن کارهای بزرگ میترسن. آره شاید الان ما فوقش بتونیم یه کرنل شبیه کرنل minix بسازیم ولی از کجا معلوم توی آینده تونستیم یه کرنل موفق بسازیم. ما هدفمون طراحی os هستش و برای رسیدن به اون تلاش میکنیم. یادت باشه حتی اگر ما نتیجه خوبی رو هم نگیریم بازم یه حرکت بزرگ رو انجام دادیم و یه کار بزرگتر رو کنار اون تموم کردیم. ما تو نستیم از غیر ممکن خیلیها ممکن ها رو بسازیم.

من در اصل یه بازیساز هستم روزهای اولی که شروع کردم همه میگفتن تو ایران کی میتونه بازی بسازه ایرانی ها بخوان خیلی شاخ بشن میتونن doom 1 رو بسازن و از اینجور حرفها اما امروز همون بچه هایی که مسخرشون میکنن شروع کردن به ساختن بازیهایی که حداقل میتونن با بازیهای 2005 , 2004 رقابت کنن و همین هم نشون میده که دیر یا زود میتونن بازیهای موفق بسازن. سیستم عامل هم همین شکلی هستش. امروز ساخت یه سیستم عامل یه نوع افسانه بحساب میاد ولی بعد از یک مدت کم میبینید که خیلی ها این کار رو شروع کردن و کم کم اینکارهای کوچیک آدمهای پخته تر رو به بار میاره و کم کم زمینه برای ساخت سیستم عامل های قویتر پیش میاد.

mabbaszadegan
دوشنبه 21 اردیبهشت 1388, 12:15 عصر
pooya جان سلام
خیلی قشنگ و امیدوار کننده صحبت میکنی ,
منم خیلی دوست دارم برای پیشرفت ایران قدمی هرچند ناچیز بردارم ,
من هنوز حرفه ای نشدم ولی میتونم بهتون توی نوشتن بازی برای سیستم عامل یا موارد کوچک ازین دست کمک کنم
راستی توی به روز کردن سایت و گرفتن اخبار از سایتهای مختلف هم میتونم یه کارایی انجام بدم!!!

دوست عزیز farahmand خیلی ممنون که منو حساب کردی!!!!
همونطوری که گفتم فقط دوست دارم ازتون یاد بگیرم و خداییش در حدی نیستم که خودمو جزو گروه شما بدونم ولی آماده ام تا هرکاری از دستم برمیاد برای کمک به شما انجام بدم
به امید پیشرفت و سربلندی ایران عزیز

prof.farahmand
دوشنبه 21 اردیبهشت 1388, 14:46 عصر
pooya
راستی توی به روز کردن سایت و گرفتن اخبار از سایتهای مختلف هم میتونم یه کارایی انجام بدم!!!

خیلی منون اگه میشه توی راه اندازی سایت کمک کنید. البته بعد از اینکه ساختیمش.

Win Via Atoms Iran Yesterday
Win Via OS Iran Today

tdkhakpur
دوشنبه 21 اردیبهشت 1388, 14:51 عصر
سلام prof.farahmand (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=98015) عزیز:
از اینکه مبحثی رو برای تشکر از دیگران باز کردی خوشحالیم ولی میشه بگی چرا توی فروم دور میزنی.
خوب جواب تاپیکهای قبلی که تحلیل و مستندات رو ازت خواستن رو برای چی نمیدید.

prof.farahmand
دوشنبه 21 اردیبهشت 1388, 14:59 عصر
سلام prof.farahmand (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=98015) عزیز:
از اینکه مبحثی رو برای تشکر از دیگران باز کردی خوشحالیم ولی میشه بگی چرا توی فروم دور میزنی.
خوب جواب تاپیکهای قبلی که تحلیل و مستندات رو ازت خواستن رو برای چی نمیدید.

سلام خوب شما هم یه دور بزنی بد نیست واقعا من با چه امیدی مستندات رو بزارم شما اصلا پست ها رو خوندی؟

SamaPic
دوشنبه 21 اردیبهشت 1388, 15:13 عصر
با سلام.

امید وارم در ادامه ی راهتان (prof.farahmand ، mabbaszadegan و pswin.pooya) موفق باشید.
ما در مشهد کاری شبیه به کار شما را قرار است انجام دهیم.ما قرار است یک زبان برنامه نویسی وابسته بسازیم که مشکلات زبان های برنامه نویسی موجود را نداشته باشد.هدف ما ساخت یک زبان برنامه نویسی جدید نیست ، بلکه ساخت یک رابط مناسب برای بهبود عملکر زبان های برنامه نویسی بخصوص در بحث شبکه است.در واقع قدرت نرم افزاری که ما قرار است بسازیم روی شبکه و امنیت آن است.
از تنی چند از اساتید در این زمینه سوال کردیم و از آنان پاسخ های نا امید کننده ای شنیدیم.ولی ما کار خود را انجام خواهیم داد .در صورت شکست ، حداقل تمامی ما دارای دانش شبکه در حد قابل قبول خواهیم بود.
من هم اکنون در حال برسی و کار رو ی شبکه هستم و به زبان سی نیز تا حدی اشراف دارم.
امیدوارم دانش اندک من برای شما سودمند واقع شود.
به امید موفقیت هر چهار نفر ما در مسیر ی که در پیش داریم.

بنده نکاتی را از نوشته ی زیر استخراج کردم که امیدوارم مورد توجه نویسنده ی این اثر واقع شود.

چرا ما علاقه داریم همش چرخ رو دوباره و سه‌باره و n باره اختراع کنیم؟!!! یعنی چی «داریم سیستم‌عانل می‌سازیم» واقعاً برای من درکش سخته که انگیزتون چیه!! هدفتون چیه!! بجای این کارا بشینید یکی از کرنل‌های خانوادهٔ یونیکس(مثل کرنل لینوکس یا کرنل FreeBSD یا سولاریس یا...) رو توسعه بدید.(اگه واقعاً توی کارتون مصمم هستید).
وقتی ریچارد استالمن 25 سال پیش گفت ما میخوایم یه سیستم‌عامل آزاد و شبه‌یونیکس ایجاد کنیم، هدف مشخص و انگیزهٔ قوی داشت، هدفش هم رسیدن به آزادی بود. می‌خواست بشر از انحصار صاحبان نرم‌افزار رها بشه و سالها تلاش کرد و توسعه داد و دیگران رو هم با خودش همراه کرد...
یا وقتی کانونیکال میاد بر اساس دبیان یه توزیعی به اسم اوبونتو ایجاد میکنه و توسعه و پشتیبانی می‌کنه، هدفش کاربرپسند شدن و راحت شدن و رایج شدن گنو/لینوکس مخصوصاً توی دسکتاپ هست.
هر کاری که هدفمند باشه و انگیزهٔ قوی و تلاش مستمر همراش باشه به نتیجهٔ خوبی میرسه.

دوستان ببخشید تند حرف زدم. ولی آدم باید پله پله جلو بره. سنگ بزرگ علامت نزدن است. اگه به توسعهٔ سیستم‌عامل علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنم بشینید روی کرنل لینوکس کار کنید. اول با ساختار و قابلیت‌هاش (و مقایسه‌ش با کرنل خانوادهٔ BSD) کار کنید(توی ویکی‌پدیا و گوگل سرچ کنید). بعد می‌تونید برید سراغ کدش... بهتره روی ماژول‌نویسی برای کرنل لینوکس کار کنید... یا روی درایورنویسی...برای سخت‌افزارهایی که درایور ندارن(مثلاً بعضی win modem ها) درایور لینوکسی بنویسید یا....

نکته ی مثبت متن از نظر بنده.
پاسخی به نویسنده ی مطلب.
نقطه ی مثبت کار prof.farahmand .

خواستم بنویسم منظورم چیست ، دیدم بهتر است بنویسم:
" یک دقیقه سکوت. "

خدانگهدار.

prof.farahmand
دوشنبه 21 اردیبهشت 1388, 15:32 عصر
با سلام.

امید وارم در ادامه ی راهتان (prof.farahmand ، mabbaszadegan و pswin.pooya) موفق باشید.
ما در مشهد کاری شبیه به کار شما را قرار است انجام دهیم.ما قرار است یک زبان برنامه نویسی وابسته بسازیم که مشکلات زبان های برنامه نویسی موجود را نداشته باشد.هدف ما ساخت یک زبان برنامه نویسی جدید نیست ، بلکه ساخت یک رابط مناسب برای بهبود عملکر زبان های برنامه نویسی بخصوص در بحث شبکه است.در واقع قدرت نرم افزاری که ما قرار است بسازیم روی شبکه و امنیت آن است.
از تنی چند از اساتید در این زمینه سوال کردیم و از آنان پاسخ های نا امید کننده ای شنیدیم.ولی ما کار خود را انجام خواهیم داد .در صورت شکست ، حداقل تمامی ما دارای دانش شبکه در حد قابل قبول خواهیم بود.
من هم اکنون در حال برسی و کار رو ی شبکه هستم و به زبان سی نیز تا حدی اشراف دارم.
امیدوارم دانش اندک من برای شما سودمند واقع شود.
به امید موفقیت هر چهار نفر ما در مسیر ی که در پیش داریم.
.

سلام دوست گرامی. من توی این مدتی که تاپیک ها رو ایجاد کردم فهمیدم که به حرف ها و انتقادات بی مورد هیچ کس نباید هیچ توجهی داشته باشم.انشاالله شما هم موفق باشید. شماره تون رو ایمیل کنید تا بتونیم به هم کمک کنیم
prof.farahmand@gmail.com

pswin.pooya
دوشنبه 21 اردیبهشت 1388, 18:04 عصر
pooya جان سلام
خیلی قشنگ و امیدوار کننده صحبت میکنی ,
منم خیلی دوست دارم برای پیشرفت ایران قدمی هرچند ناچیز بردارم ,
من هنوز حرفه ای نشدم ولی میتونم بهتون توی نوشتن بازی برای سیستم عامل یا موارد کوچک ازین دست کمک کنم
ز

آه، فعلا تا اونجا خیلی راه داره ولی حتما به محض اینکه کرنل تموم شد و شل رو حاضر کردیم اطلاع میدم. راستی به روز کردن کدوم سایت رو میگی؟!

ilius.gnu
دوشنبه 21 اردیبهشت 1388, 19:00 عصر
چرا متوجه نیستید؟! من میگم نباید از صفر شروع کنیم. نباید دور خودمون حصار بکشیم. نباید چرخ رو دوباره اختراع کنیم. بلکه اگه می‌تونید چرخ‌های موجود پیشرفته‌تر کنیم و از این راه تحول بوجود باریم، اینطوری موفق‌تر میشیم. بحث توانایی نیست، بحث روش هست. اگه روش درستی انتخاب نکنیم قطعاً پشیمون میشیم. از ما گفتن بود.

mabbaszadegan
دوشنبه 21 اردیبهشت 1388, 19:06 عصر
بالاخره کاری به این بزرگی وقتی میخواد انجام بشه باید یه سایت یا بلاگی هم برای رسوندن اخبار و اطلاعات به مردم وجود داشته باشه (البته این یه نظره!!!!) تا اونایی که میخواند, بتونند کمک کنند
هرچی باشه کار کمی نیست , ساخت سیستم عامله
راستی دوستان , اگه میشه منبعی یا کتابی معرفی کنید(درباره برنامه نویسی سیستم عامل یا نوشتن برنامه برای سیستم عامل یا هرچی که خودتون میدونید!!!) تا منم بتونم به شما برسم و کار رو شروع کنیم
(ترجیحا اگه ایبوک رایگان باشه بهتره!!!! ولی زبانش مهم نیست!!!!!)

pswin.pooya
دوشنبه 21 اردیبهشت 1388, 19:19 عصر
سلام
وبلاگ osdever.blogfa.com هستش ولی تا زمانی که نتیجه درست و حسابی نگرفته باشیم اینکار اشتباه حساب میشه.

emadfa
دوشنبه 21 اردیبهشت 1388, 19:33 عصر
دوست عزیز آقای prof.farahmand

ما هم زیاد حرفه ای نیستم و افراد حرفه ای گروهمون ما رو ترک کردن(به خاطر درس و...) من یه کمی سی شارپ بلدم و یه برنامه نویس سی داریم و یه وی بی دات نت کار.
با این شیوه صحبتت من حدس می زنم تا حالا هیچ مقاله ای در مورد سیستم عامل نخوندی. فکر می کنی سیستم عامل نویسی هویج پوست کندنه؟ یک کم C# بلدی؟ سیستم عامل با گروه سه نفره که هیچ کدومشون حرفه ای نیستن و همشون هم ادعا دارن؟

درست فکر کردید. این شبیه سیستم عامل هست و این کار خودش یه جنبه ی اقتصادی داره
یعنی ما طوری برنامه ریزی کردیم که یه اداره واقعا چی نیاز داره و برای نیازش چقدر پول می پردازه.

می دونی فرق بین نرم افزار و سیستم عامل چیه؟ وظیفه ی OS اداره کردن منابع سخت افزاری , ایجاد محیطی برای سایر نرم افزار ها ( تازه هر سیستم عامل زبان خاص خودشو داره! ) و از همه مهم تر ایجاد محیط اساسی برای مدیریت pc. اگه 20 - 30 درصد کارت پیش رفته برنامه ای یا کدی یا چیزی بذار تا ما هم ببینیم چطور تونستی با C# چنین چیزی بنویسی!!!!!!!!!:تشویق::چشمک:فکر می کنم الان اداره ها به نرم افزارهای اتوماسیون نیاز دارن تا سیستم عامل مختص به اون ها! حرف تو مثل این می مونه که بگیم واسه هر نرم افزاری یک سیستم عامل بنویسیم! سیستم عامل مستقل تازه نه با .Net!

ببین مشکل ترسه. خیلیها از انجام دادن کارهای بزرگ میترسن. آره شاید الان ما فوقش بتونیم یه کرنل شبیه کرنل minix بسازیم ولی از کجا معلوم توی آینده تونستیم یه کرنل موفق بسازیم. ما هدفمون طراحی os هستش و برای رسیدن به اون تلاش میکنیم. یادت باشه حتی اگر ما نتیجه خوبی رو هم نگیریم بازم یه حرکت بزرگ رو انجام دادیم و یه کار بزرگتر رو کنار اون تموم کردیم. ما تو نستیم از غیر ممکن خیلیها ممکن ها رو بسازیم.

کسی از انجام دادن کارهای بزرگ نمی ترسه! به شرط این که:
1) اطلاعات متناسب با کارمون را داشته باشیم.
2) جوگیر نشیم و احساسی برخورد نکنیم.
3) و از همه مهم تر بدونیم داریم چی کار می کنیم؟ ( خیلی ها نمی دونن! )

من یک توصیه دارم. شما اول برو source لینوکس رو بررسی کن به خصوص تو قسمت مدیریت منابع سخت افزار مثل حافظه اگه هر وقتی تونستی ازش سر در بیاری بیا سیستم عامل بنویس!
من فکر می کنم مایکروسافت ما رو تنبل بار آورده! چون همه کارهای حافظه و مدیریت نرم افزار رو خود .net تولید می کنه فکر می کنیم نوشتن نرم افزار کار راحتیه! در صورتی واقعا این طور نیست! کسانی که به زبان C++ برنامه نویسی کردن می دونن کنترل منابع مثل حافظه یعنی چی چه برسه به سیستم عامل!!!!!!!!!کسی تو این جا با شما بد نیست! شما کافیه 2-3 ماه رو طرحت کار کنی. با اطلاعات و اهدافی که داری تازه می فهمی کجایی!! قصد توهین ندارم اما احساس می کنم شما هم به مشکل بیشتر ایرانی ها دچاری --> >> می خوام همه چیز رو تند و سریع یاد بگیرم, انجام بدم و تموم کنم <<

موفق باشی.

mabbaszadegan
دوشنبه 21 اردیبهشت 1388, 19:56 عصر
دوست عزیز emadfa خیلی ممنون از توضیحاتت
من به شخصه سعی میکنم نظرات شما رو به کار ببندم تا وارد بیراهه نشم
من فکر میکنم گروه به افرادی با درایت و مسلط مثل شما نیاز داشته باشه من که خیلی کوچکتر از این حرفام که از شما دعوت کنم به گروه ملحق شید ولی از طرف جناب فرهمند(با اجازه) از شما دعوت میکنم تا اگه دوست داشتید به گروه بپیوندید (هرچی باشه مطمئنا بیشتر از من بلدید )

pswin.pooya
دوشنبه 21 اردیبهشت 1388, 19:58 عصر
من یک توصیه دارم. شما اول برو source لینوکس رو بررسی کن به خصوص تو قسمت مدیریت منابع سخت افزار مثل حافظه اگه هر وقتی تونستی ازش سر در بیاری بیا سیستم عامل بنویس!
من فکر می کنم مایکروسافت ما رو تنبل بار آورده! چون همه کارهای حافظه و مدیریت نرم افزار رو خود .net تولید می کنه فکر می کنیم نوشتن نرم افزار کار راحتیه! در صورتی واقعا این طور نیست! کسانی که به زبان C++ برنامه نویسی کردن می دونن کنترل منابع مثل حافظه یعنی چی چه برسه به سیستم عامل!!!!!!!!!کسی تو این جا با شما بد نیست! شما کافیه 2-3 ماه رو طرحت کار کنی. با اطلاعات و اهدافی که داری تازه می فهمی کجایی!! قصد توهین ندارم اما احساس می کنم شما هم به مشکل بیشتر ایرانی ها دچاری --> >> می خوام همه چیز رو تند و سریع یاد بگیرم, انجام بدم و تموم کنم <<

موفق باشی.

من کد لینوکس رو تا حدی بررسی کردم و برنامه نویسی ویندوز رو هم تا حدی بلدم و میدونم که ویندوز چه طور برنامه ها رو اجرا و مدیریت میکنه و هم کتاب تننباوم و هم کتاب استالینگ رو خوندم به غیر از اون یه کتاب زبان اصلی در مورد طراحی سیستم عامل های 32 بیتی رو دارم میخونم و این تازه یه قسمت از منابعی هست که دارم استفاده میکنم و بهترین رفرنسام از وب هستن. روزی که اینکار رو شروع میکردم از همه چی و سختی کار اطلاع داشتم و هم برنامه نویسی اسمبلی و هم سی رو بلد بودم. ولی روز اون نمی دونستم که دقیقا باید دنبال چی برم اما الان بعد از گدشت 7 ماه تقریبا یه خط مش مشخص دارم و ایراد ها و کمی کاسیهای خیلی از منابعی رو که زمانی از اونها داشتم یاد میگرفتم رو میدونم

خوشبختانه ما داریم جلو میریم شاید os ما فعلا بیشتر شبیه یه نرم افزار سیستمی باشه ولی دیر یا زود سر پا می ایسته و مثل os های واقعی کار میکنه.

همون مورد اولی رو گفتی نشانه ترس از کار بزرگه، اگه نترسی نمی گی منابعش رو بدونم بعد شروع کنم و یا اطلاعات داشته باشم. بلکه یا میری دنبال منابع یا اینکه سعی میکنی با آزمایش به نتیجه بررسی. حالا تو این مورد که منابع زیاده فقط متمرکز نیستن و باید اونها رو جمع کنی. اگر تو یه پروژه منابع باشن و قرار باشه خط به خط اونها رو دنبال کنی کارت بیشتر یه نوع کپی برداری میشه.

Keyhan Clever
سه شنبه 22 اردیبهشت 1388, 15:28 عصر
من آخه بهشون ایمیل دادم و یه کم باهاشون صحبت کردم
دوستشون داور جشنواره خوارزمیه
تازه هم یه نفر به جمعشون اضافه شده که کلی مثلا حرفه ایه
پدر بزرگ سی پلاس پلاسه

Keyhan Clever
سه شنبه 22 اردیبهشت 1388, 15:34 عصر
تازه شم اسم سیستم عاملشون Alter Work هستش
مسخره شون نکنین وقتی امید دارن حتما میتونن بسازن
همیشه به همه باید بتوپین ؟

tdkhakpur
سه شنبه 22 اردیبهشت 1388, 17:15 عصر
داداش من گوش کن:
مستندات یا تحلیل شما به هیچ درد من و شاید کسانی که مثل من عقیده دارند نمیخوره شما دارید یه کار رو میخواهید انجامش بدید و از ما راهنمائی خواستید و ما به خاطر لینکه بهتر بتونیم به شما کمک کنیم از شما موارد فوق رو خواستیم.
شما هنوز کاری نکرده دارید همه رو از خودتون دور میکنید.
بیبن ساختن سه سیستم علمل فقط کشیدن نقاشی با api و یا ابزارهای دیگه و حرکت موس و کنترل اون نیست. یه سیستم عامل تحلیل بسیار فراتر و عمیقتری میخواد.
1 - آیا شما از کنترل pipe برای کارهای برنامه ها اطلاع دارید.
2 - شما از owerload کردن سیستم عامل و نحوه کارش آگاهید.
3 - آیا شما از چند برنامه گی و تقسیم زمان و تقسیم بندی اون اطلاع دارید.
4 - آیا شما از نحوه standby یا killtask خبر دارید.
5 - آیا از نحوه استفاده از درایوره و کار اون خبر دارید.
ببینید موارد زیادی هست که شما باید اونها رو مد نظر بگیرید تا یه سیستم عامل قدرتمند برای رقابت داشته باشید.
علاوه بر اون باید یه نقطه قوت و متمایز که هیچ یک از سیستم عاملهای دیگه نداشته باشه.
این حرفها رو نمیگم که پشیمون شید ولی کار از اول باساس باشه تا آخرش باساس میمونه.
موفق باشید.

SamaPic
سه شنبه 22 اردیبهشت 1388, 19:08 عصر
با سلام.
دوست من ، قصد دوست خوبم را نمی دانم ولی قصد ما که رقابت نیست.
رقابت زمانی معنا دارد که بیان مسئله بسیار صریح و واضح باشد.
کاری است که انجام خواهد شد .حالا یا ما انجام می دهیم و یا کسی دیگر.
مردمان می روند و کوه اورست را فتح می کنند .افرادی می روند و ربات انسان نما می سازند. افرادی موشک به فضا پرتاب می کنند. عده ای شروع به ساخت فیلمی می کنند که داستان آن تکراری است(مانند تمامی سریال ها و فیلم های ساخت ایران). عده ای در یک رقابت لیگ قهرمان می شوند.
در صورتی که کار ما بیهوده باشد ، کار افرادی که موارد فوق را انجام می دهند نیز بیهوده است .زیرا هر کدام به گونه ای کار ما را انجام می دهند.
خدانگهدار.

amin1softco
چهارشنبه 10 اسفند 1390, 23:22 عصر
از مدیران در خواست می شه که این تاپیک رو به بخش سیستم عامل ها انتقال بدند و اینکه سیستم عامل لینوکس پارسیکس یکی از توزیع های معتبره توسط ایرانیان است!

joker
پنج شنبه 11 اسفند 1390, 10:30 صبح
تاپيك سال 88 هست :)
در همين انجمن يا توي گوگل سرچ كن (https://www.google.com/search?sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AD%D9%8A+%D8%B3%D9%8A%D8%B 3%D8%AA%D9%85+%D8%B9%D8%A7%D9%85%D9%84)طراحي سيستم عامل

amir.bakhtiari
دوشنبه 15 اسفند 1390, 04:29 صبح
سلام
سیستم عامل!!! یا شبیهش
واقعآ فوق العادس اگه تا تهش بری
ولی به این آسونا نیست
ب نظر من شما minix رو دانلود کنید,در موردش مطالعه کنید, رو kernelش کار کنید تا بتونید یا سیستم عامل در هد لینوکس بنویسید
لینوس توروالدز هم از طریق minix (یک سیستم‌عامل ساده نوشته شده توسط پروفسور اندرو تننبام که برای آموزش طراحی سیستم‌عامل به کار میرفت)تونست سیستم عاملی بنویسه که LINUX شد.

موفق باشد

sigmaos
دوشنبه 24 تیر 1392, 00:16 صبح
با سلام من یک سیستم عامل با زبان اسمبلی نوشتم حدودا 500 خط و می تواند دستور های خاصی را اجرا کند

اگر تمایل داشتید می توانید آنرا از وبلاگ من دانلود کنید

www.sigmaos.blogfa.com (http://www.sigmaos.blogfa.com/)

brightening-eyes
سه شنبه 25 تیر 1392, 07:41 صبح
مگه الکیه؟
غیر از اسمبلی و سی پلاس پلاس باید با تمام قوانین کنترل حافظه آشنا باشی
همینطور باید بتونین کرنل رو به بهترین شکل به بوت لودر بشناسونین
حالا از همه ی اینا گذشته
باید خودتون api طراحی کنین تا از api استفاده کنین
خیلی خنده داره کسی بیاد تو سورس کرنل بگه:
#include <windows.h>
تازه شما نمیتونین از std استفاده کنین
بعدشم باید assembly رو به c پورت کنین
به قول یکی از بزرگان منتظر معجزه نباشین
با زدن دوتا اینتر و تایپ دو خط کد سیستم عامل که چه عرض کنم
نمیتونین مثال hello world که تو کتاب C++ یاد داده رو بنویسین
حالا پدرم در اومد تا اسمبلی یاد گرفتم
سی هم که از نظر خیلیا سادست!
آره!
ولی واقعا اینجوری نیست
شما خودتو تو محیط داس ببین
فکر کن چه قدر memory management محیطش با ویندوز فرق داره
حالا تو نوشتن سیستم عامل همون اونم ندارین
بهت پیشنهاد میکنم اول یاد بگیر یه static library یا یه dll بنویس بعدش حرفای گنده بزن

sigmaos
دوشنبه 01 اردیبهشت 1393, 18:32 عصر
قربان کارهایی که گفتید در نسخه 2 در حال انجام هست
نسخه 2 به زودی منتشر می شود که این نسخه میتونه :
برنامه ها رو که تحت خودش ( سیگما ) نوشته شدن اجرا کنه
به درایو فلاپی {مبتدیانه} دسترسی پیدا کنه
البته فعلا یه چیزی شبیه داس هست
فعلا رابط گرافیکی (GUI ) طراحی نشده
ضمنا بوت لودر طراحی شده

motherboard
دوشنبه 01 اردیبهشت 1393, 23:25 عصر
همینکه این قدر به کارهای بزرگ فکر می کنی جای تحسین داره.ولی باید به همون اندازه زحمت هم بکشی.تمام پیش نیازهایی رو که دوستان با تجربه در برنامه نویسی گفتند واقعا باید مسلط باشی.

majid1605
سه شنبه 02 اردیبهشت 1393, 02:08 صبح
با سلام
زیاد اهل این نیستم بزن برجک یکی رو مستقیم هدف بگیرم ولی یکم تحقیق بد نیست جمله معروف وقتی چرخ اختراع شده چرا ما باید بریم دوباره اختراعش کنیم رو نمیگم:لبخند:
دوستان اگه تونستید یه گروه تشکیل بدید ایم خودش یه امتیاز بزرگ محسوب میشه به شرطی که واقعا گروه باشه
اما من کاملا با حرفهای ilius.gnu (http://barnamenevis.org/member.php?71470-ilius-gnu) موافقم چه کاری برید از اول شروع کنید سیستم عامل بنویسید .تا کرنل لینوکس کونده مگه بیکارید برید سراغ نوشتن دوباره کرنل تازه اونم اگه موفق بشید مسپله بروزرسانی و رفع باگهای سیستم به کنار به نظرم اگه میخواید یه کار مثبت انجام بدید بهتره برید یه توزیع از لینوکس رو بر حسب نیازهایی که مد نظر دارید توسعه بدید .
الان برید یه تحقیق کوچولو بکنید بر طرفدارترین سیستم عامل موبایل هسته اولیه اش لینوکس بوده حالا فکر کنید توسط چه کسایی نوشته شده (گوگل) ولی هنوز کلی باگ و مشکل امنیتی داره حالا اگه خودشون هسته رو می نوشتن واویلا.
بیشتر سرورهای دنیا سیستم عاملشون توزیع های لینوکسه
تقریبا تمام ابر رایانه های دنیا سیستم عاملشون از کرنل لینوکس استفاده می کنن (یه جایی خوندم 100٪)
شرکت استیم داره شبه کنسولشو:لبخند: بر اساس لینوکس طراحی میکنه
باهوشترین رباط انسان نما یکی از پردازندهاش با هسته لینوکس کار میکنه
و..............
وقتی یه چیز عالی در اختیارمونه چرا بریم از اول دنبال درست کردنش اخه چرا ما ایرانیا اینجوری هستیم همیشه باید همه چیز رو خودمون بسازیم فکر کردید وقتی یه وسیله رو دو کشور تولید می کنند بقیه کشورها نمیتونن اونو تولید کنن؟معلومه که می تونن ولی اونها به جای سرمایه گذاری روی یه پروژه ایی که قبلا انجام شده میرن روی یه چیزی که انجام نشده کار می کنن .(چیزایی که تلویزیون با افتخار میاد میگه که فلان چیز رو فقط فلان کشور داشت و ما هم الان تولید می کنیم خیالتون رو راحت کنم دانشو منابع کشور رو به باد دادن نکنید این کارها رو)
نمیگم دنبال اینکارها رفتن کار بیخودی حداقلش اینه کلی به معلومات و دانشتون اضافه میشه بعدا یه جایی بدردتون میخوره ولی اگر میخواید موفق بشید برید از داشته ها و تجربیات دیگران استفاده کنید.دلیل پیشرفت بقیه کشورها همینه دیگه از تجربیات دیگران و خودشون باهم استفاده میکنند.
به هر حال پیشنهاد من کرنل لینوکس رو باهاش کار کنید اول اینکه بروز هستش دوم اینکه لااقل با هسته یک سیستم عامل آشنا میشید بعدا اگه خواستید خودتون میرید واسه سرگرمی یکی می نویسید.
خودتون بخواید بنویسید با این چیزا سرو کار دارید:
بحث مدیریت حافظ
مدیریت فایلها
امنیتش به کنار
مدیریت سخت افزارهای مختلف فکرش رو کردید چطور باید سخت افزارهای مختلف رو شناسایی کنه درایورهاشون به کنار چندتا شرکت بزرگ تولید کننده سخت افزار میان واسه سیستم عاملتون درایور تهیه کنن
باگهای فراوان به کنار

بیشتر از این حوصله نوشتن ندارم.ببخشید قصدم نا امید کردنتون نیست فقط میخوام راه درست رو برید.

sigmaos
سه شنبه 20 آبان 1393, 18:35 عصر
با سلام به همگی
Σ
نسخه دوم سیستم عامل سیگما پس از تلاش بسیار ساخته شد !!!!
نسخه دوم همان طور که دوستان در بالا اشاره داشتند با استفاده از زبان اسمبلی نوشته شد
قابلیت دسترسی به درایو فلاپی ( البته فعلا )
اجرای برنامه هایی که برای اون نوشته اید ( تحت سیگما )
دسترسی به تمام فایل هایی که در درایو (:A ) هستند
البته چون فعلا به صورت shell هست فاقد GUI میباشد
میتونید نسخه دوم که بصورت IMG هست و اون رو باید با ماشین مجازی تست کنید از وبلاگ من دانلود کنید

www.sigmaos.blogfa.com

sigmaos
یک شنبه 24 اسفند 1393, 18:12 عصر
دعوت به همکاری برای ساخت GUI

اگه کسی علاقه داره به وبلاگم سر بزنید , توی نظرات اعلام کنید

ممنون