PDA

View Full Version : میتونم خوشگل ترش کنم؟؟؟

_abiriamir
دوشنبه 25 خرداد 1388, 13:09 عصر
با سلام خدمت شما دوستان
برنامه زیر رو چگونه خوشگل تر کنم؟
به هر حال یکی از اصول مهم برنامه نویسی کاربر پسند کردن اونه
نه؟؟؟

http://barnamenevis.org/forum/attachment.php?attachmentid=31963&stc=1&d=1245057164

tdkhakpur
دوشنبه 25 خرداد 1388, 13:30 عصر
سلام
دوست عزیز توجه کن برنامه به خوشکلی نیست به کارای اون ربط دارد ولی لازم که خشک نباشد.
هر کسی یک شغلی داره و برنامه نویس کارش نوشتن برنامه هست. برای خوشکل کردن برنامه باید از گرافیک کار ها کمک بگیرید یا بروید دنبال کامپونتهای ساخته شده که اکثر به خاطر رجیستر نشدن یا آزمایشی بودن برنامه شمار رو از کار خواهد انداخت.
به نظر بنده برنامه شما در عین سادگی بسیار خوشگل هست.

maddahi.m.p
پنج شنبه 28 خرداد 1388, 09:36 صبح
دوست عزيز مي توانيد از كمپوننت هايي كه براي زيبا سازي پوسته هاي بسيار زيبايي دارند استفاده كنيد مثل vclskin,...
و ضمنا براي دكمه ها به راحتي گراف مناسب بگذاريد

FiACKER
پنج شنبه 28 خرداد 1388, 09:45 صبح
www.alphaskins.com (http://www.alphaskins.com)
زیباترین کامپوننت اسکین که وجود داره !

Saeed_m_Farid
پنج شنبه 28 خرداد 1388, 13:00 عصر
با سلام خدمت شما دوستان
نه؟؟؟

فقط اسمت رو از گوشه فرم ورداری خیلی به زیبایی برنامه کمک میکنه (یه فرم About بذاری خیلی بهتره) :چشمک:
گذشته از شوخی، اینقدر کامپوننت ها رو پراکنده نریز رو فرمت، اون بالایی ها رو اینهمه با فاصله گذاشتی، ولی تو قسمت جستجو همه چی تو شکم همدیگه هستن. بالا رو میتونی 3 ردیف کنی، واسه پایینی هم یکم فضا رو باز کن، ضمناً دکمه ها رو هم یه طرف بذار! کجا دیدی اینطوری دکمه بچینن؟ مثل محافظ ها میمونن، دوتا این طرف دوتا اون طرف، یکی بالا ...

Felony
پنج شنبه 28 خرداد 1388, 15:22 عصر
خاک تویه سرشون ! این روزا همه ی سایتا فیلترن ولی خدا رو شکر این سایت فیلتر نیست :
www.alphaskins.com
کامپوننت خوبی هست من روی دلفی 7 تست کردم ، ولی تنونستم تو دلفی 2009 نصبش کنم ، شما رو دلفی 2009 تست کردین ؟

maddahi.m.p
یک شنبه 14 تیر 1388, 10:21 صبح
http://www.alphaskins.com/dwnld.php
براي delphi 2009 من نصب كردم جواب داد

reza26am
جمعه 26 تیر 1388, 00:31 صبح
www.alphaskins.com (http://www.alphaskins.com)

کامپوننت خوبی هست من روی دلفی 7 تست کردم ، ولی تنونستم تو دلفی 2009 نصبش کنم ، شما رو دلفی 2009 تست کردین ؟

آيا اين كامپوننت free است؟

GSX-OWEL
جمعه 26 تیر 1388, 07:10 صبح
از کامپوننت SUISKIN استفاده کن خیلی راحته.

tomalaki
جمعه 22 آبان 1388, 13:51 عصر
http://www.alphaskins.com/dwnld.php
براي delphi 2009 من نصب كردم جواب داد

سلام! میشه بگی چه طور نصب کردی؟ من طبق راهنما عمل کردم اما کامپایل نمیشه! یه ارور میده! که sEdit کامپایل نشد.
الفا ورژن 6

benyaminrahimi
جمعه 22 آبان 1388, 15:22 عصر
نظرت در مورد این چیه
کامپوننت های شرکت دولوپر اکپرس با با 20 skin مختلف و بسیار زیبا
فقط مشکلش اینه که بعضی جاهاش هنوز rtl نیست
ولی من که باهاش کنار اومدم

Omid_hope
جمعه 22 آبان 1388, 20:38 عصر
سلام دوست عزیز ، من با این موضوع مخالفم که برنامه نویس فقط باید برنامه نویسی کنه و به زیبایی برنامش فکر نکنه . من خودم هم برنامه نویسی می کنم و هم طراحی ، کارهام هم فوق العاده زیبا از آب در می یاد و مشتریم هم خیلی راضی هستند . من یک Back ground تو فوتوشاپ کار می کنم و توسط image به برنامم اضافه می کنم . اگه خواستی سایز فرمت رو بده یا یه عکس با اندازه واقعی بهم بده برات درستش می کنم .

AliReza Vafakhah
جمعه 22 آبان 1388, 21:07 عصر
به نظر من هر کامپوننتی که روسیه بزنه حرف نداره .

AlphaSkin هم روسی هست ، واقعا عالی هست .

اگه نیاز داری یه PM تا Full Source رو بهت بدم

موفق باشی

دلفــي
شنبه 23 آبان 1388, 18:27 عصر
برای زیبا سازی محیط برنامه بهترین گزینه استفاده از کامپوننت Business Skin Form
میباشد چون به صورت فایل و Skin در کنار برنامه قرار نمی گیرد بلکه به همراه سورس برنامه کامپایل شده و هر دو در یک فایل اجرایی خلاصه می شوند در ضمن دارای Skin های زیادی برای استفاده است و ده ها مزیت دیگر ...

این هم سایتش : http://www.almdev.com

http://barnamenevis.org/forum/images/ranks/rank_vip.gif

(http://www.almdev.com)

hossein_h62
چهارشنبه 18 فروردین 1389, 17:39 عصر
برای زیبا سازی محیط برنامه بهترین گزینه استفاده از کامپوننت Business Skin Form
میباشد چون به صورت فایل و Skin در کنار برنامه قرار نمی گیرد بلکه به همراه سورس برنامه کامپایل شده و هر دو در یک فایل اجرایی خلاصه می شوند در ضمن دارای Skin های زیادی برای استفاده است و ده ها مزیت دیگر ...

این هم سایتش : http://www.almdev.com

http://barnamenevis.org/forum/images/ranks/rank_vip.gif

ولی ظاهراً تمام لینکاش دانلود نسخه آزمایشی هستش!!!!

SAASTN
پنج شنبه 19 فروردین 1389, 01:04 صبح
دوست عزيز مي توانيد از كمپوننت هايي كه براي زيبا سازي پوسته هاي بسيار زيبايي دارند استفاده كنيد
مخالفم، آقا برنامه فال حافظ یا نرم افزار پخش چند رسانه ای که نیست. لوووووووول
آخه باید یه سنخیتی بین ظاهر برنامه و کارکردش باشه. شما کدوم برنامه تجاری جدی ای رو دیدید که همچین ظاهری (کلا اسکین بازی) برا خودش درست کرده باشه؟ ملاک شما برای استفاده از skin چیه؟ بروزر ها؟ پلیر ها؟ نرم افزارهای کاربردی سطح مبتدی؟ خوب اینا دنبال کاربر عمومین.
همین اخیرا تو یه تاپیک دیگه عرض کردم، نرم افزار های عظیم رو هم که می بینیم ظاهرشون نسبت به فرم ویندوز متفاوته (مثل نرم افزار های Adobe, Autodesk, ...) معمولا چون کنترلهای استاندارد جوابگوی نیازشون نبوده به این سمت رفتن نه تغییر ظاهری صرف.

نظرت در مورد این چیه
ناراحت نشیا ولی من که یاد ولنتاین میوفتم، شما یکم هم باید کاربری رو که قراره با این برنامه کار کنه در نظر داشته باشی. من فکر نکنم کاربرای برنامتون دخترای دبیرستانی باشن!
اما دوست عزیز همونطور که دوستان هم فرمودن یه سری گلیف همجنس می تونه جلوه خوبی به کارت بده و درک ابزار ها رو هم راحتتر کنه. حداکثر برای بالای فرمت هم می تونی یه Header شکیل طراحی کنی و توش از یه عکس مرتبط و یه لوگو برای برنامت استفاده کنی. با حذف نام نویسنده از روی فرم موافقم و باید ببریش توی درباره (About) برنامت. کلا باید اجزای فرمت باهم تناسب داشته باشند که دیگه کار سلیقه ای هست. مثلا اگه از هدر استفاده کنی نباید از بقیه فرمت کنده بشه و باید با گلیف های ابزار ها هم بخونه و ...

ببخشید که یکم تند شدم، موفق باشید

FiACKER
شنبه 21 فروردین 1389, 07:58 صبح
فکر کنم بحث این تاپیک تموم شده باشه و اون اقا هم تا حالا پوله برنامه رو که گرفته هیچ، خرجشم کرده !
اگه بحثی دارید بهتره در یک تاپیکه جدید عنوان کنید تا اگه کاربری در مورد اون موضوع جستجو کرد، بهتر بتونه به نتیجه برسه.

morrteza323
شنبه 21 فروردین 1389, 15:20 عصر
با سلام .دوست عزیز اینو چه جوری می شه درست کرد؟؟من یه برنامه ماشین حساب نوشتم .می خوام وقتی minimize می شه بره تو آیکون های بقل ساعت.وقتی روش کلیک شد دوباره اجرا شه.
راستی از سایت http://www.alphaskins.com/asdwnld.php یه فایل اسکین گرفتم .فرمتش asz هست.چجوری ازش استفادع کنم؟؟؟

http://barnamenevis.org/forum/attachment.php?attachmentid=46852&stc=1&d=1270898232

جواد ملاولی
شنبه 21 فروردین 1389, 22:51 عصر
با سلام .دوست عزیز اینو چه جوری می شه درست کرد؟؟من یه برنامه ماشین حساب نوشتم .می خوام وقتی minimize می شه بره تو آیکون های بقل ساعت.وقتی روش کلیک شد دوباره اجرا شه.
خیلی از کامپوننتها این امکان رو ارائه میدن؛ یکیش کامپوننت Jedi هستش.

راستی از سایت http://www.alphaskins.com/asdwnld.php یه فایل اسکین گرفتم .فرمتش asz هست.چجوری ازش استفادع کنم؟؟؟
باید در کامپوننت AlphaControl به عنوان اسکین معرفیش کنی.

SAASTN
یک شنبه 22 فروردین 1389, 21:59 عصر
اینو چه جوری می شه درست کرد؟؟
با TTrayIcon توی پنل Additional

hesam_hma
چهارشنبه 25 فروردین 1389, 13:54 عصر
سری جدید آیکون ها آپلود شد

دانلود انواع آیکون برای زیبا سازی برنامه ها

http://www.programco.com/Downloads_Home.aspx (http://www.programco.com/Downloads_Home.aspx)

به زودی تعداد آیکون های سایت فوق به 100،000 عدد با حجمی بالغ بر 2 گیگا بایت خواهد رسید

moein+
پنج شنبه 26 فروردین 1389, 23:20 عصر
مخالفم، آقا برنامه فال حافظ یا نرم افزار پخش چند رسانه ای که نیست. لوووووووول
آخه باید یه سنخیتی بین ظاهر برنامه و کارکردش باشه. شما کدوم برنامه تجاری جدی ای رو دیدید که همچین ظاهری (کلا اسکین بازی) برا خودش درست کرده باشه؟ ملاک شما برای استفاده از skin چیه؟ بروزر ها؟ پلیر ها؟ نرم افزارهای کاربردی سطح مبتدی؟ خوب اینا دنبال کاربر عمومین.
همین اخیرا تو یه تاپیک دیگه عرض کردم، نرم افزار های عظیم رو هم که می بینیم ظاهرشون نسبت به فرم ویندوز متفاوته (مثل نرم افزار های Adobe, Autodesk, ...) معمولا چون کنترلهای استاندارد جوابگوی نیازشون نبوده به این سمت رفتن نه تغییر ظاهری صرف.

در مورد این گفته باید بگم هرگز اینطور نیست!
با این دیدگاه ما هرگز حق نداریم برای یک برنامه کوچک، مثلا در حیطه اتوماسیون اداری امکانات ظاهری فراتر از ظواهر تحمیلی ویندوز قرار بدهیم(البته نا گفته نماند برخی از این دوستان با این تفکر استفاده از کنترل های جدیدتر ویندوز - مثلا از win3.1 به بعد!!! - رو هم کاری ناپسند می دانند!)، نظر بنده در مورد استفاده از کامپوننت های اسکین کاملا مساعد هست و این نظر نتیجه آشنایی با نرم افزارهای بزرگ اعم از خارجی و داخلی است که از این امکان به نحو شلیسته ای بهره برده اند.ولی توصیه می کنم در تنطیمات برنامه قابل تعیین باشد - ضمنا با نهایت احترام به SAASTN، این واژه "اسکین بازی" خود مبین عدم درک مبانی بصری و حرکت سیستم عامل ها به سمت محیط های گرافیکی است، البته به دوستانی حیطه کاریشان از ویندوز فراتر نرفته حق می دهم درک صحیحی از این معانی و تاثیرات گسترده آن بر کاربران نرم افزارها نداشته باشند.
در ضمن نرم افزار حاضر که مورد بحث است نرم افزار حسابداری به نظر می رسد، که ممکن است در هر بنگاه تجاری(فروشگاه های سطح شهر، شرکتها، سازمانها و...) مورد استفاده قرار گیرد نمی دونم چرا دوستان فکر کردند این کرنل سیستم عامله!!!؟؟؟ این به نظر من ته عمومیه !!!

SAASTN
جمعه 27 فروردین 1389, 02:05 صبح
نظر بنده در مورد استفاده از کامپوننت های اسکین کاملا مساعد هست و این نظر نتیجه آشنایی با نرم افزارهای بزرگ اعم از خارجی و داخلی است که از این امکان به نحو شایسته ای بهره برده اند.
پاسخ بنده:

نرم افزار های عظیم رو هم که می بینیم ظاهرشون نسبت به فرم ویندوز متفاوته (مثل نرم افزار های Adobe, Autodesk, ...) معمولا چون کنترلهای استاندارد جوابگوی نیازشون نبوده به این سمت رفتن نه تغییر ظاهری صرف.

این واژه "اسکین بازی" خود مبین عدم درک مبانی بصری و حرکت سیستم عامل ها به سمت محیط های گرافیکی است
خیر، این مطلب مبین اینه که نیازی نیست ما جایی که دلیل موجهی وجود نداره از ویندوز جلو بزنیم. من هیچ جا بعد زیبایی قضیه رو نفی نکردم. تنها چیزی که من می گم اینه که چون ما چهارتا کامپوننت کرک شده skin داریم دلیل نمی شه هر جایی ازش استفاده کنیم. حتما ما باید کاربرد برنامه رو در نظر بگیریم، طیف کاربرا رو هم در نظر بگیریم، تاثیرات استفاده از این کامپوننت ها رو هم روی کارایی برناممون در نظر بگیریم و هزار تا چیز دیگه. نه این که فقط بگیم قشنگ تر میشه، که اگه اینجوری رفتار کنیم اسمش میشه "اسکین بازی" نه "درک مبانی بصری".

البته نا گفته نماند برخی از این دوستان با این تفکر استفاده از کنترل های جدیدتر ویندوز - مثلا از win3.1 به بعد!!! - رو هم کاری ناپسند می دانند!
چه ربطی داره؟ اگه دوستمون میومد از ribon استفاده می کرد من دیگه بهش نمی گفتم نه اینم بدرد نمی خوره، اصلا باید بری سراغ کنسول و ... . بازم تکرار می کنم استفاده از هر ابزاری جایگاه خودشو داره، با کمی فکر کردن به هر کنترلی می تونیم جایگاهشو پیدا کنیم، مثال ها هم فراوانند.

البته به دوستانی حیطه کاریشان از ویندوز فراتر نرفته حق می دهم درک صحیحی از این معانی و تاثیرات گسترده آن بر کاربران نرم افزارها نداشته باشند.
دست شما درد نکنه معین جان! ضمنا بعضی از کاربرا هم دوست دارن وقتی یه برنامه فنی و حرفه ای رو باز می کنن محیط برنامشون شبیه yahoo messengar نباشه. اینم یه جور تاثیره محیط برنامه روی کاربره. البته اگه یه کاربری هم غیر از yahoo messenger و امثالهم با برنامه دیگه ای کار نکرده باشه حتما توقع داره همه برنامه ها همون شکلی باشن:چشمک:

majidbestgame
جمعه 27 فروردین 1389, 04:00 صبح
با سلام خدمت شما دوستان
نه؟؟؟

http://barnamenevis.org/forum/attachment.php?attachmentid=31963&stc=1&d=1245057164
-------------------------------------------------------------------------------
خوب روش های زیادی هست........میتونی از یک عکس در پس زمینه فرمت استفادده کنی
یا براش اسکین بزاری VCL SKIN ........

من واسه این برنامه از Shape و عکس و Rgn کردن پنجره استفاده کردم که خیلیم خوشگل شد(مربع های آبی و سیاه رنک دور edit ها

http://majidbestgame.persiangig.com/delphi 7/gnet.JPG
---------------------------------------------------------------------------------------------------

من نمی توانیم پایان تفکر کردن و متوقف شدن مغز و چگونه میتوانم شروع مجدد تفکر است...

SAASTN
جمعه 27 فروردین 1389, 12:14 عصر
دوست عزيز مي توانيد از كمپوننت هايي كه براي زيبا سازي پوسته هاي بسيار زيبايي دارند استفاده كنيد مثل vclskin,...
و ضمنا براي دكمه ها به راحتي گراف مناسب بگذاريد

من یک Back ground تو فوتوشاپ کار می کنم و توسط image به برنامم اضافه می کنم . اگه خواستی سایز فرمت رو بده یا یه عکس با اندازه واقعی بهم بده برات درستش می کنم .

خوب روش های زیادی هست........میتونی از یک عکس در پس زمینه فرمت استفادده کنی
یا براش اسکین بزاری VCL SKIN ........

دوست عزیز لطفا اول تمام پست ها رو مطالعه بفرمایید بعد اگه مطلبی باقی موند پست بدید.

moein+
جمعه 27 فروردین 1389, 19:07 عصر
پاسخ بنده:

خیر، این مطلب مبین اینه که نیازی نیست ما جایی که دلیل موجهی وجود نداره از ویندوز جلو بزنیم. من هیچ جا بعد زیبایی قضیه رو نفی نکردم. تنها چیزی که من می گم اینه که چون ما چهارتا کامپوننت کرک شده skin داریم دلیل نمی شه هر جایی ازش استفاده کنیم. حتما ما باید کاربرد برنامه رو در نظر بگیریم، طیف کاربرا رو هم در نظر بگیریم، تاثیرات استفاده از این کامپوننت ها رو هم روی کارایی برناممون در نظر بگیریم و هزار تا چیز دیگه. نه این که فقط بگیم قشنگ تر میشه، که اگه اینجوری رفتار کنیم اسمش میشه "اسکین بازی" نه "درک مبانی بصری".

چه ربطی داره؟ اگه دوستمون میومد از ribon استفاده می کرد من دیگه بهش نمی گفتم نه اینم بدرد نمی خوره، اصلا باید بری سراغ کنسول و ... . بازم تکرار می کنم استفاده از هر ابزاری جایگاه خودشو داره، با کمی فکر کردن به هر کنترلی می تونیم جایگاهشو پیدا کنیم، مثال ها هم فراوانند.

دست شما درد نکنه معین جان! ضمنا بعضی از کاربرا هم دوست دارن وقتی یه برنامه فنی و حرفه ای رو باز می کنن محیط برنامشون شبیه yahoo messengar نباشه. اینم یه جور تاثیره محیط برنامه روی کاربره. البته اگه یه کاربری هم غیر از yahoo messenger و امثالهم با برنامه دیگه ای کار نکرده باشه حتما توقع داره همه برنامه ها همون شکلی باشن:چشمک:

دوست عزیز گویا شما از آن دسته دوستان اصطلاحا سینه چاک ماکروسافت هستی که فکر می کنند ماکروسافت و ویندوزش هر کاری بکنند درست هست و هر کی پاشو کج بذاره یا بخواد فراتر از ویندوز حرکت کنه غلطه! :گریه: این دقیقا معنی ایه که از جمله "دلیل موجهی وجود نداره از ویندوز جلو بزنیم" یا فکر می کنید این کار فقط برای کمپانی های معظم Adobe و Autodesk و ... مجاز است. خود بهتر از من می دانید این طرز تفکر نه تنها کور کننده هر خلاقیتی است بلکه دلیل پیدایش تکنولوژی هایی مانند AdobeAir را از بین میبرد. شما خود به خوبی می دانید تولید یک برنامه عملکردی پیوسته است و یکباره به کمال نمی رسد و یا به عباراتی شفاف تر آنچه امروز ما در نرم افزارهایی چون محصولات Adobe میبینیم یکروزه به این نقطه نرسیده و حتما در روز آغازین در نقطه ای بوده که امروزه اسکین بازی خوانده می شود! ارفاقی هم که در خصوص Ribbon فرمودید باز هم پیروی از خط بزرگان ماکروسافت است! چرا کسی نباید کسی سعی کند مفهومی مانند Ribbon را خلق کند (نه کپی)؟

و اما در مورد آخر توجه داشته باشید عموم نرم افزارهایی که در کشور ما تولید می شود در حیطه اتوماسیون هست که طیف گسترده ای از افراد جامعه را به عنوان کاربر در بر می گیرد . آیا شما به این ها نرم افزارهای فنی و حرفه ای می گوئید ؟
از این هم که بگذریم نرم افزارهای حرفه ای و فنی عموما کاربران حرفه ای و فنی دارند که خود به خود می طلبند محیط حرفه ای تر و فنی تری داشته باشند که امر خود به خود این نرم افزارها را به سمت رابط کاربری حرفه ای تری می کشانند و اگر بخواهم مثال دم دستی بزنم باید مثلا از نرم افزارهای انیمیشن سازی نام ببرم که بنا بر دلایلی برای ماها ملموس ترند!! :خجالت:
مگر اینکه بگویید این نرم افزارها باید مثل مهمانی های رسمی که همه کت شلوار می پوشند و پاپیون می زنند یک رابط کاربری خشک و سیاه وسفید (احیانا مبتنی بر متن) داشته باشند؟
به نظر می رسد صحیح تر این هست بگوییم نرم افزارهای حرفه ای و فنی، GUI متناسب با خود می طلبند که در بسیاری از موارد از عهده ویندوز و کنترل های رسمی آن خارجند.

به امید روزی که اکثر نرم افزارهای ما ایرانیها هم حد اعتدال را درک کنند و پروژه های ما از همان ابتدا علاوه بر داشتن تعریفی عقلانی، تحلیل و پیاده سازی مناسب، کدی منسجم و منظم، ظاهری شایسته و درخور نیز داشته باشند و شاهد نرم افزارهایی با کدی عالی ولی GUI ای ضعیف و یا نرم افزارهایی با ظاهری زیبا و درونی ناکارامد نباشیم.

یقینا تصور بنده بر این است تا زمانی که ما به GUI به عنوان ظاهر برنامه نگاه کنیم و آن را ماهیتی مستقل از هسته برنامه و کارکرد آن از نظر کاربران، بپنداریم به این مهم دست نخواهیم یافت. با تشکر :لبخند:

SAASTN
جمعه 27 فروردین 1389, 20:56 عصر
دوست عزیز گویا شما از آن دسته دوستان اصطلاحا سینه چاک ماکروسافت هستی که فکر می کنند ماکروسافت و ویندوزش هر کاری بکنند درست هست و هر کی پاشو کج بذاره یا بخواد فراتر از ویندوز حرکت کنه غلطه!
خیر نیستم، اتفاقا بنده سینه چاک همون کمپانی های معظم Autosek و Adobe هستم (بذار یه نامی هم از discreet فقید ببریم:قلب:). اما ما داریم برای محیط ویندوز برنامه می نویسیم و استاندارد فرم ویندوزه و تا دلیلی نداشته باشیم (یا توانشو نداشته باشیم) نباید از این استاندارد عبور کنیم. اما هر وقت دلیلی پیدا کردیم ازش عبور می کنیم و به این حرکتمون افتخار هم می کنیم. نه این که دلیل قشنگی باشه روش هم دانلود چهارتا skin.

خود بهتر از من می دانید این طرز تفکر نه تنها کور کننده هر خلاقیتی است بلکه دلیل پیدایش تکنولوژی هایی مانند AdobeAir را از بین میبرد.
بله می دونم، اما استفاده از skin خلاقیت نیست. مهمترین خصیصه Adobe Air هم ظاهرش نیست.

شما خود به خوبی می دانید تولید یک برنامه عملکردی پیوسته است و یکباره به کمال نمی رسد و یا به عباراتی شفاف تر آنچه امروز ما در نرم افزارهایی چون محصولات Adobe میبینیم یکروزه به این نقطه نرسیده و حتما در روز آغازین در نقطه ای بوده که امروزه اسکین بازی خوانده می شود!
در مورد مفهوم توسعه با شما موافقم اما باز هم تکرار می کنم نقطه آغاز UI نرم افزار های Autodesk دانلود skin نبوده. نمی دونم چرا شما می خوای موضوعات مختلف رو با هم غاطی کنی؟ آقا مگه کسی اومده یه کنترل جدید نوشته من گفتم چرا نوشتی؟ یکی از دوستان پرسیده چطور برناممو زیباتر کنم، یکی دیگه گفته برو از skin استفاده کن. بنده هم گفتم این کار صحیح نیست.

ارفاقی هم که در خصوص Ribbon فرمودید باز هم پیروی از خط بزرگان ماکروسافت است! چرا کسی نباید کسی سعی کند مفهومی مانند Ribbon را خلق کند (نه کپی)؟
اولا ribbon یک فکر جدید و بزرگ بوده که همون کمپانی های معظم رو هم مجبور به تبعیت کرده. دوما یک مفهوم جدیده که استفاده ازش کپی کاری محسوب نمی شه. مثل این می مونه که شما بیای تو برنامت از ListView استفاده کنی من بهت بگم چرا کپی کاری می کنی، برو از خودت خلاقیت نشون بده و یه چیز جدید خلق کن. بعدش هم شما که داری منو به پیروی متهم می کنی استفاده از skin رو چطور ارزیابی می کنی؟ پس فردا کاربرت برنامتو ببینه که ظاهر عجیب و غریبش دقیقا شبیه یه نرم افزار دیگه است که یه جا دیگه دیده بوده چی فکر می کنه؟ البته اگه کاربرای ما باشن که فکر می کنن جفتشونو یه شرکت تولید کرده!

و اما در مورد آخر توجه داشته باشید عموم نرم افزارهایی که در کشور ما تولید می شود در حیطه اتوماسیون هست که طیف گسترده ای از افراد جامعه را به عنوان کاربر در بر می گیرد . آیا شما به این ها نرم افزارهای فنی و حرفه ای می گوئید ؟
جواب تو صحبت های خودت هست، بالاخره باید از یه جا شروع کرد! هدف مشخصه، مسیر هم مشخصه، ماهم در نقطه آغازین. اولین گام چیه؟

از این هم که بگذریم نرم افزارهای حرفه ای و فنی عموما کاربران حرفه ای و فنی دارند که خود به خود می طلبند محیط حرفه ای تر و فنی تری داشته باشند که امر خود به خود این نرم افزارها را به سمت رابط کاربری حرفه ای تری می کشانند و اگر بخواهم مثال دم دستی بزنم باید مثلا از نرم افزارهای انیمیشن سازی نام ببرم که بنا بر دلایلی برای ماها ملموس ترند!!
مگر اینکه بگویید این نرم افزارها باید مثل مهمانی های رسمی که همه کت شلوار می پوشند و پاپیون می زنند یک رابط کاربری خشک و سیاه وسفید (احیانا مبتنی بر متن) داشته باشند؟
خیر، برای بار سوم در این تاپیک تکرار می کنم، بر خلاف مهمانی های رسمی که در آنها ظاهر اولویت دارد، در نرم افزارها کارایی مقدم است.

به نظر می رسد صحیح تر این هست بگوییم نرم افزارهای حرفه ای و فنی، GUI متناسب با خود می طلبند که در بسیاری از موارد از عهده ویندوز و کنترل های رسمی آن خارجند.
اینو که چند خط پیش خودم برا بار سوم گفتم:لبخند:
مسئله اینه که وقتی دونفر دارن دوتا محیط انیمیشن سازی رو بررسی می کنن کارایی GUI اون دوتا رو مقایسه می کنن نه زیبایی ظاهرشون رو. اما در مورد دوتا بروزر علاوه بر کارایی ظاهر هم میتونه نقش مهمی داشته باشه. مسئله دیجیتال هم نیست که یا این باشه یا اون، هرکس باید سطح برنامشو بررسی کنه ببینه تا چه حد عمومیه تا چه حرفه ای؟

یقینا تصور بنده بر این است تا زمانی که ما به GUI به عنوان ظاهر برنامه نگاه کنیم و آن را ماهیتی مستقل از هسته برنامه و کارکرد آن از نظر کاربران، بپنداریم به این مهم دست نخواهیم یافت.
بله، این همون مسئله عبور از فرم و محتوا و نگاه کردن به کله. این دو مسئله در نهایت با کمک هم می تونن یه نرم افزار تمام عیار رو بسازند. اما به هر صورت قاب تفکیک هم هستند.