PDA

View Full Version : راهنمایی در مورد اینده شغلی

sokoote mordab
پنج شنبه 11 تیر 1388, 15:17 عصر
سلام

من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته رشته نرم افزار هستم .

می خواستم از مهندسین محترم و افراد با تجربه سوال کنم من خودم در تمام زمینه کامپیوتری( برنامه نویسی ، شبکه ، طراحی وب ، تعمیرات سخت افزارو.... ) دستی دارم ولی در هیچ کدام از انها مسلط نیستم حالا تصمیم دارم به یک زبان برنامه نویسی مسلط بشم
و شما چه زبانی را پیشنهاد می کنید که هم بازار کار داشته باشد هم در ادارات دولتی و خصوصی نیاز داشته باشند . من مسلط شدن به ان زبان را شروع کنم.
و کلا فراگیری چه نرم افزارهای بازار کار دارد و باید یک مهندس نرم افزار به انها مسلط باشد و پول توش داشته باشد ؟
ممنون

Nima NT
پنج شنبه 11 تیر 1388, 19:40 عصر
می خواستم از مهندسین محترم و افراد با تجربه سوال کنم من خودم در تمام زمینه کامپیوتری( برنامه نویسی ، شبکه ، طراحی وب ، تعمیرات سخت افزارو.... ) دستی دارم ولی در هیچ کدام از انها مسلط نیستم حالا تصمیم دارم به یک زبان برنامه نویسی مسلط بشم
من خودم دانشجو هستم ولی خوب نظرم رو میگم شاید مفید باشه.
به نظر من به گفته خود شما بهتره در یک مورد متخصص بشید , دیگر موارد رو در حد معمولی بلد باشید و نسبت به اونها آگاه , اگر میگم آگاه یعنی مسایل مرتبط با اونها رو پیگیری کنید.
برای مثال اگر شما برنامه نویس ویندوز هستید , بد نیست اطلاعاتی در زمینه لینوکس و بنیادهای اپن سورس داشته باشید ؛ ولی خوب یادگیری یک زبان به صورت تخصصی و یک زبان در حد متوسط فکر میکنم 70% کار باشه.

و شما چه زبانی را پیشنهاد می کنید که هم بازار کار داشته باشد هم در ادارات دولتی و خصوصی نیاز داشته باشند . من مسلط شدن به ان زبان را شروع کنم.
به نظر خود من یک زبان برنامه نویسی تحت پلتفرم دات نت و یک زبان WIN32 , من خودم Delphi و #C رو دنبال میکنم ولی با توجه به گفته خودم هم از Delphi بیشتر خوشم میاد.
در مورد این هم که دنبال بازار کار یک زبان خاص هستید به نظر من اشتباه هست , چون این نوعی مد گرایی هست , برای نمونه خودم رو مثال میزنم , من الان حداقل 2 سال دیگه تو دانشگاه کار دارم , الان بازار بیشتر روی #C هست و بیام برم دنبال #C حالا از کجا معلوم بعد از 4 سال که خواستم شاغل بشم حتما" همین زبان تو بورس باشه !
پس به نظر من زبانی رو یاد بگیرید که بتونه نیازهاتون رو در عین سادگی رفع کنه , یعنی کارهایی شما علاقه دارید اونها رو انجام بدید به راحتی براتون میسر کنه , برای مثال یکی از علاقه مندیهای من پایگاه داده هست , اول بنده رفتم سراغ دات نت ولی عملا" دیدم که دات نت داره نون رو دور سر خودش می چرخونه , به همین علت رفتم سراغ دلفی. البته دات نت رو بیخیال نشدم و اگر قرار هست در روز 2 ساعت مطالعه داشته باشم 1.5 ساعت به دلفی و نیم ساعت به دات نت اختصاص داره.

و کلا فراگیری چه نرم افزارهای بازار کار دارد و باید یک مهندس نرم افزار به انها مسلط باشد و پول توش داشته باشد ؟
اینکه از هر شاخه ای کمی بدونید با عرض معذرت به درد نمیخوره و میشه مصداق بارز همه کاره و هیچ کاره ( قصد جسارت ندارم , واقعیت رو میگم ) , بهتره در یک زمینه که واقعا" بهش علاقه دارید متخصص بشید تا همه شما رو در اون زمینه بشناسن , برای مثال اگر قرار شد بهترین های طراحی وب رو برای کاری استخدام کنن , اسم شما هم تو اونها باشه ولی اگر شما هم متخصص طراحی وب و برنامه نویس دات نت و کلا" سیستم های بی سیم باشید , متاسفانه در ایران هیچ شرکتی ریسک نمیکنه همه کارهای شرکت خودش رو در هر سه حوزه به شما بده.
البته شاید بگید این بابا دانشجو هست و چه به این حرفا !
ولی من با توجه به این که به صورت کار دانشجویی مشغول به کار هستم این مطالب رو بیان کردم.
امیدوارم که مفید بوده باشه.

MIDOSE
جمعه 12 تیر 1388, 00:22 صبح
البته شاید بگید این بابا دانشجو هست و چه به این حرفا !
برای اون شخصی که بخواد چنین حرفی بزنه واقعن باید متاسف بود.

من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته رشته نرم افزار هستم .

ممنون
دوست عزیز واقعن چقدر تو سایت سرچ کردید؟

omidhdl
شنبه 13 تیر 1388, 03:00 صبح
این دو نوشته رو به دقت بخونید. شاید کمکی بکنه:

پندهایی به دانشجویان کامپیوتر: چشمان خود را باز کنید
http://bos.opatan.com/160/advice-for-computer-students/

راهنمای کوچک همکاری در پروژه‌های بازمتن
http://bos.opatan.com/216/contribute-to-open-source-projects/

queen-mm
شنبه 13 تیر 1388, 14:21 عصر
منم مي تونم يه چيزي بگم؟:لبخندساده:
من خيلي توي اينترنت اين موضوع رو ديدم.و توي دانشگاه هم اكثر دانشجو ها دنبال اين هستن كه هر چه بيشتر زبانهاي مد روز :لبخند: رو ياد بگيرن.يه روز c#,فرداش جاوا بعدش....تا اينكه يه روز خسته مي شن.حالا مي رن دنبال وبلاگ نويسي.بعدش مي بينن فقط هزينه داره مي رن دنبال وب نويسي.آخر سر بس اين شاخه اون شاخه پريدن هيچي هم ياد نمي گيرن.
منم با نظر دوستمون كه مي گه يه زبان رو ياد بگيري بهتر از اينه كه همه چي بلد باشي و تو هيچ زمينه اي حرفه اي نباشي.
من از اين همه سايتي كه رفتم و مطالبشون رو خوندم به اين نتيجه رسيدم كه الان توي كشور ما چون برنامه نويسي يه مساله ي تازه اي هست هر زباني ياد بگيري برات درآمد داره.حتي يه چيزي مثل پاسكال هم درآمد داره.چون هنوز دانشگاهها اين زبان تدريس مي شه.نمي دوني چقدر دانشجوها لنگ يه كد ساده اي مثل تشخيص اعداد بزرگتر و كوچكترن!
پس اگر فقط به درامد فكر مي كني چه كم چه زياد مي تونم بگم الان هر زباني در ايران درآمد داره.البته دقت كن گفتم اگر فقط درامد برات مهمه اونم چه كم چه زياد.

JaguarXF
جمعه 30 مرداد 1388, 07:15 صبح
تقریبا مهم نیست که با چه زبونی برنامه نویسی رو یاد بگیری! مهم اینه که برنامه نویس باشی!

شما قرار نیست تا آخر عمرتان فقط با یک زبان برنامه بنویسید!
مثلا من تا کمی قبل فقط سیکوئل مینوشتم در تیم .ولی در عین حال یک بار هم مجبور بودم توابعی برای لود دیتا در حافظه بنویسم که با سی پلاس پلاس نوشتم! یک کلاس یک هفته ای برایمان گذشتند و الان دارم سی شارپ مینویسم! و یک کلاس هم چند ماه دیگر قرار است برایمان بگذارند تا بعدش سرویسهایی با جاوا بنوبسیم برای بک اندی که به این سی شارپ وصل شده است!

ولی سعی کن زبونهای پیشرفته رو انتخاب کنی! مثلا سال 2010 نری کتاب ویژوال بیسیک 6 بخری درحالیکه سال 2012 قراره دیگه ویبی 6 ساپورت نشه از ماکروسافت! :قهقهه:
یو ام ال رو درک کن . شی گرایی رو درک کن . الگوهای طراحی رو درک کن ... برنامه نویسی ماژولار رو بشناس تا شی گرایی نوشتن رو بهتر بفهمی!
مهفوم انتزاع- ابسترکت کردن - رو کاملا درک کنی .
وقتت رو روی یاد گرفتن مفاهیم بزرگی مثل آر یو پی و ام آی اس و ... نگذار ! اینها رو وقتی استخدام میشوید در هر شرکتی بنا بر نیاز اون شرکت استفاده میکنند و در حین کار اون چیزیش که احتیاج داری رو بهت یاد خواهند داد . هیچ دیوانه ای هم یک تازه فارغ التحصیل رو با سمت شغلی معمار نرم افزار و .. استخدام نمیکنه که ازش انتظار داشته باشه اینها رو تبحر و حتی آشنایی داشته باشه .
در عوض خیلی مفاهیم و تکنیکهای مهم تری هست که باید حتما اونها رو بدونی و استفاده کنی در برنامه ها . مثلا باید بدونی دیزاین بای کانترکت (http://en.wikipedia.org/wiki/Design_by_contract) چیه . سپریشن آو کانسنرنز (http://en.wikipedia.org/wiki/Separation_of_concerns) یعنی چه . کاپلینک (http://en.wikipedia.org/wiki/Coupling_(computer_science)) و کوهیرنس چه تاثیری روی طراحی برنامه هام داره . وقتی بهت گفتند سرویس لوکیتر (http://java.sun.com/blueprints/patterns/ServiceLocator.html)به فکر جی پی اس نیفتی ! :قهقهه:و الخ ...
در حد پایه ای دستورات یونیکس و مفاهیم شبکه رو یاد بگیر .

به نظر من از بین یکی از دو زبان سی شارپ و جاوا هر کدوم رو انتخاب کنی ضرر نکرده ای . مخصوصا جاوا و فریم ورک ها و تکنولوژی های مرتبط با اون از شما یک برنامه نویس با دید بسیار عالی میسازه.

موفق باشید.

پینوشت: امیدوارم نهایتا نگویی تصمیم گرفتم زبان دلفی رو یاد بگیرم . یک ماه بعد هم دنبال کرک فست ریپورت باشی! :قهقهه:

mohammadparrot
پنج شنبه 30 مهر 1388, 14:37 عصر
سلام

بنده هم نظرم اینه که کلا رشته های کامپیوتری بسیار بسیار گسترده هستند چه از برنامه نویسی گرفته تا............ که هر کدوم برای خودشون یه دنیایی اند و حتی اون کسایی که خیلی ماهر هستند هنوز که هنوزه به آخرش نرسیدند و این موضوع به این دلیله که هر روز موضوعات کامپیوتری با سرعت هر چه تمام تر در حال پیشرفتند و سرعت تغییرشون ثانیه ای است و به نظر بنده فقط کافییه پاتون رو بذارید تو این کار و واقعابه دنبال پیشرفت باشید نه اینکه حالا بعد از یه مدتی کار کردن و خود را مقایسه کردن با توجه به گستردگی کار اونو رها کنید در ضمن اینو به یاد داشته باشید حتی برنامه نویسان بزرگ از یک جا شروع کردند و حتی بیشترشون نمیدونستند اصلا میخواند چی کار کنند ولی حداقل میدونستند باید یه کاری رو به انجام برسونند.

جالب اینجاست که برنامه نویسان بزرگ در هنگام برنامه نویسی همه چیز را از بر نیستند و برای مثال اگر چیزی را در نمیدونند به کتاب مراجعه کرده و اون قسمت ها را مطالعه میکنند
و شما هم با دانش کم و جزیی ولی با اراده در مورد برنامه نویسی میتونید این تمرین را انجام
بدید و مطمئن باشید که موفق میشید