PDA

View Full Version : نحوه صحیح نوشتن یک دستور SQL

aliasghar
پنج شنبه 22 بهمن 1383, 23:05 عصر
در یک کتاب خوندم که شرطهای قرار گرفته در بخش ‏Where ‎‏ دستورات ‏SQL ‎‏ در بعضی از سیستمهای ‏پایگاه داده از چپ به راست و در برخی دیگر از راست به چپ اجرا میشه و بهتره محدود کننده ترین شرط ‏ابتدا اجرا بشه و ایندکس هم روی این محدود کننده ترین شرط قرار بگیره

حالا در ‏Sql Server ‎‏2000 این عمل به چه صورته ؟‏

AminSobati
جمعه 23 بهمن 1383, 00:14 صبح
دوست عزیزم،
من اطلاعی ندارم که کدوم پایگاه داده از چپ به راست یا بلعکس این کار رو انجام میده. ولی SQL Server دارای یک هوش مصنوعی به نام Query Optimizer هست که به طور اعجاب انگیزی عمل میکنه و براش تفاوتی نداره که شما محدود کننده ترین شرط رو بلافاصله بعد از Where قرار بدین یا در آواخر Query. بلکه از روی Statistics محدود کننده ترین شرط رو خودش اول به کار میبره که البته باید ایندکس صحیح رو قبلا ساخته باشیم. تشخیص ایندکس صحیح بیش از هر چیز، نوعی هنر محسوب میشه و به پارامترهای بسیار دقیق و ظریفی بستگی داره. مشاهده و مطالعه Execution Plan کمک بسیاری در این زمینه میکنه.
اگر به این موضوع علاقه مند باشین(و البته اگر در تهران هستین)، ظرف چند روز آینده من یک سمینار 8 ساعته فقط در مورد SQL Server Performance Tuning در شرکت سایبرتک برگزار میکنم که به طور وسیعی روی نوشتن Queryهای بهینه، تشخیص ایندکس صحیح، درک و خواندن Execution Plan، الگوریتمهای Join، نحوه کار Query Optimizer، نحوه مقایسه Performance دو Query مشابه، استفاده از Performance Monitor برای تشخیص ضعف های SQL Server در سرعت و ... مطلب داره.
موفق باشید

Vahid_Nasiri
جمعه 23 بهمن 1383, 14:15 عصر
لطفا اگر مقدور است زمان و شرایط شرکت در این سمینار را در یک تاپیک ذکر بفرمایید. :flower:

sh
جمعه 23 بهمن 1383, 17:39 عصر
آقای ثباتی کاش میشد یه فکر به حال ما شهرستانی ها میکردین

یه جزوه ای یا یک فایل PDF .... :flower:

aliasghar
شنبه 24 بهمن 1383, 05:06 صبح

آقای ثباتی من متاسفانه هم در شهرستان هستم
خواهش میکنم یه فکری هم برای شهرستانی ها بکنید
:flower:

AminSobati
یک شنبه 25 بهمن 1383, 23:26 عصر
لطفا اگر مقدور است زمان و شرایط شرکت در این سمینار را در یک تاپیک ذکر بفرمایید.
حتما دوست عزیزم، در اینجا یک Topic براش میگذارم.

چشم، یک PDF همراه با CD قراره براش آماده بشه.

aliasghar
سه شنبه 27 بهمن 1383, 20:49 عصر
هزار تا :flower: تقدیم به شما

TEIMOOR
سه شنبه 27 بهمن 1383, 22:00 عصر
سلام برای ما که خارج از کشوریم هم فکری بکنید
خواهش می کنم ::نوشتن::