PDA

View Full Version : سوال: پروژه جانمایی بر روی نقشه و ورود اطلاعات و یافتن اماکن مورد نظر بر روی نقشه یک استان

piroozman
یک شنبه 28 تیر 1388, 00:51 صبح
پروژه ای اخیراً به بنده پیشنهاد شده است. در این پروژه قصد برای این است که اماکنی که نام آنها در دیتابیس قرار دارد جستجو شده و درصورت یافتن مکان (مکانهای) مورد نظر روی نقشه نیز مکان آن دیده شود. (شاید تاحد زیادی همانند نقشه های شهر ها که در نرم افزار موبایل ها دیده می شود) و قرار است که نام مکان ها بر روی نقشه و در محلی که مکان مورد نظر وجود دارد درج شود و یا به شکل دیگر کاربر از محل دقیق مکان مورد نظر بر روی نقشه مطلع گردد.
حال اگر بر روی نام یا علامت مشخصه مکان کلیک شد عکسها، فیلمها و یا هراطلاعات دیگر مربوط به آن مکان به نمایش درآید و همچنین نیاز است که آدرس و تلفن مکان نیز در محلی در پروژه درج شده به نمایش گذاشته شود.
متاسفانه بنده کار گرافیکی نکرده ام و اصلا نمی دونم چطوری باید مکان های روی نقشه را تفکیک کنم و بتوانم مختصات مکان ها را در بانک اطلاعاتی ذخیره کرده و در صورت یافتن منطقه یا مکان مورد نظر را بر روی نقشه شناسایی کنم. فرمت نقشه به چه شکل باشد؟ gif,jpg,png,dwg و . . . و اینکه آیا عکسها دارای مختصات ثابتی هستند که بتوان از آن برای یافتن نقاطی بر روی عکس استفاده کرد؟
سئوال دیگر این که این کار WebApplication باشه بهتر است یا WinApplication. البته خودم بیشتر دوست دارم که پروژه به با اینترنت اکسپلورر یا هر مرورگر دیگه ای اجرا شود و بتوانم فایلهای زیبای فلش ماکرومدیا و 3DMAX یا هر MultiMedia را بتوان به راحتی به نمایش گذاشت و شرکت مورد نظر فعلا در این مورد چیزی را به بنده اعلام نکرده است.
مسئله دیگر این آیا می توان کاری کرد که کاربر خود بتواند مکانهای مورد نظر بر روی نقشه را تعیین کرده و سپس بتواند اطلاعات مربوط به آن مکان را وارد دیتابیس کند. به طور مثال کاربر می خواهد مشخصات رستوانی با نام " شهر ما" را وارد دیتابیس کند. برای این کار
1- ابتدا با کلیک بر روی مکان رستوران در روی نقشه مختصات مکان به دست بیاید
2- مشخصه های سایر مکان مانند نشانی تلفن و غیره را وارد دیتابیس کند
3- انواع فایلهای مولتی مدیا را بتواند در دیتابیس و برای رستوران "شهر ما" ذخیره کند.
و در نهایت نیز مشتری بتواند با نوشتن نام رستوران "شهر ما" مکان روی نقشه یافته و با کلیک بر روی آن فایل های مولتی مدیا که مشخصه های رستوان را به نمایش می گذارد اجرا کند. ضمن این که نشانی و سایر مشخصه های آن در کامپوننتهایی خاص به نمایش در آید.
من از کلیه دوستانی که تا به حال پروژه ای شبیه به این کار کرده اند و با گرافیک و فایل های تصویر آشنایی دارند تقاضا دارم بنده را راهنمایی کنند. حتی اگر پروژه های کوچکی دارند که شبیه به این کار باشد و به خصوص یافتن نقاط بر روی نقشه و این که چطوری بتونم نشانه ای خاص را روی مکان یافته به نمایش در بیارم بیشتر راهنمایم کند ممنون می شم.

Felony
یک شنبه 28 تیر 1388, 08:50 صبح
ببینید اصولش این هست که یک نقشه رو به چندین عکس تقسیم کنید و مختصات این عکسها رو داشته باشید مثلا نقشه ی تهران رو به 100 تا عکس تبدیل میکنید و کنار هم میچینید و تو هر عکس نام خیبانها و مکانهای مهم رو در پیدا میکنید و در دیتابیس در فیلد مربوط به اون عکس ثبت میکنین ( به همراه مختصات عکس ) حالا کاربر با زدن نام یه رستوران معروف در برنامه ، دیتابیس برنامه میگرده و نام رستوران رو پیدا میکنه و بعد میره ببینه این رستوران مربوط به کدوم عکسه و میره به مختصات اون عکس .

برای درج هم به همین شکل با کلیک بر روی یک ناحیه با توجه به مختصات کلیک شده شماره عکس رو به دست میارین و در فیلد اطلاعات اون عکس اطلاعات مورد نظر رو درج میکنید .

این راه حل کلی بود ، برای دقیق تر شدن میتونید خودتون کاملش کنید .

piroozman
یک شنبه 28 تیر 1388, 13:39 عصر
این راه حل کلی بود ، برای دقیق تر شدن میتونید خودتون کاملش کنید .
ضمن تشکر از َآقای silver soft، منتظر هستم که سایر دوستان اگر ایده های دیگری دارند را ارائه نمایند و راه کار های عملی تری را به بنده ارائه نمایند. با تشکر

Shadow Dancer
دوشنبه 29 تیر 1388, 12:28 عصر
شرکتی که من توش کار میکنم نرم افزاری به نام گردشگری استان تهران تولید کرده که دقیقا همین کارهایی رو که شما مد نظرتون هست انجام میده. مثلا همین که با کلیک کردن بر روی مکان یک محل در نقشه کلیه اطلاعات مربوط به اون نقطه مثل عکس و آدرس و تلفن و این چیزا برای کاربر نمایش داده بشه. امکان جستجوی معابر روی نقشه، نصب نقطه و ...
فرمت نقشه ها shp یا Shape File استاندارد فرمت نقشه شرکت ESRI هست که اکثر کامپوننت های کار با GIS مثل MapObjects، ArcGIS Engine، SharpMap و ... اون رو پشتیبانی میکنند.
برای تولید این فرمت نقشه باید نقشه مورد نظر رو با فرمتهایی مثل dwg نرم افزار اتوکد رسم کنید و سپس با استفاده از نرم افزار ArcMap اون رو تبدیل به فرمت shp کنید که در این فرمت میشه به هر عارضه رسم شده یک رکورد از یک بانک اطلاعاتی رو متناظر کرد. مثلا بگیم این خط خیابون فرعیه به طول انقدر و یک طرفه هم هست. بعدش هم نقشه رو با نرم افزارهایی مثل MicroStation بهش مختصات بدیم یا به اصطلاح کالیبره کنیم. بعد با استفاده از کامپوننت MapObjects (توصیه من) و ابزارهایی که داره به راحتی میتونیم تمام قابلیتهایی رو که ذکر کردین پیاده سازی کنیم.
البته با نقشه هایی که فرمت عکس دارند یا به اصطلاح Raster هم میشه خیلی از این کارا رو انجام داد. اما نقشه های برداری امکانات تحلیلی خیلی بیشتری دارند.
ضمنا نقشه که تهیه بشه میتونین برنامه رو هم به صورت WinApplication و هم WebApplication بنویسید