PDA

View Full Version : گفتگو: براي يك سيستم GIS شهري پايگاه داده SQL مناسبتر است يا Oracle ؟

sm
پنج شنبه 01 مرداد 1388, 12:51 عصر
باسلام
توي يكي از مراكز استانها قصد دارند سيستم مديريت شهري با استفاده از GIS اراه اندازي نمايند.
شركت مشاور طرح پيشنهاد داده تا براي پايگاه داده آن از اوراكل استفاده شود.
چند تا سوال:

1- شنيدم كه خريد نسخه كامل اوراكل بسيار هزينه بر است؟ صحت دارد ؟هزينه هاي آن به چه صورت است ؟ درصورت امكان كامل توضيح بفرماييد.
2- آيا همانند SQL امكان استفاده رايگان آن در ايران وجود ندارد ؟ عدم رعايت قانون كپي رايت !!!
3- آيا اصلا براي اين طرح لزومي به استفاده از آن وجود دارد؟ باتوجه به اينكه اكثر سازمانها و ادارات استان مانند آب و گاز و برق و مخابرات و شهرداري و .... از SQL بعنوان پايگاه داده فعلي اطلاعات خودشون استفاده مي كنن ؟
4- آيا افراد متخصص در زمينه كار كردن با اوراكل همانند SQL وجود دارد ؟

باتوجه به اينكه قصد دارند توي كميته GIS شهري ايتان درخصوص نوع پايگاه داده مربوطه تصميم گيري نمايند، از دوستان محترم سپاسگزارم كه بنده را راهنمايي مي فرمايند.

موفق باشيد.

AminSobati
پنج شنبه 01 مرداد 1388, 20:15 عصر
سلام دوست عزیزم،
استفاده از SQL Server یا Oracle دو جنبه داره:
1) نرم افزارهایی مثل تولیدات شرکت ESRI که مشهور هستند، قابلیت نصب روی هر دو بانک اطلاعاتی رو دارند. میشه از اونها استفاده کرد
2) نرم افزارهایی جانبی رو بگذاریم کنار و از امکانات Native بانکهای اطلاعاتی استفاده کنیم. SQL Server از نسخه 2008 پا به عرصه GIS گذاشت و با Virtual Earth به خوبی Integrate شد. پیشنهاد میکنم Demoهای سایت مایکروسافت رو حتما ببینید

از لحاظ License که قیمت SQL Server بسیار با صرفه هست و قابل قیاس با Oracle نیست

sm
دوشنبه 05 مرداد 1388, 07:16 صبح
ممنون امین خان
لطف کردین
چون میخوام توی کمیته مستندات رو ارائه بدم می تونم جسارت کنم و درخواست کنم چندتا لینک خوب برای دفاع از sqlبهم بدین؟
موفق باشید

AminSobati
دوشنبه 05 مرداد 1388, 16:55 عصر
میتونین دموی خوبی از قابلیتهای اون ارائه کنید:

http://www.microsoft.com/sqlserver/2008/en/us/spatial-data.aspx

ali_kolahdoozan
دوشنبه 05 مرداد 1388, 17:19 عصر
در همون platfrom ماکروسافت برید دنبال ArcSde . بسیار قدرتمند میتونه ظاهر بشه مخصوصا در SQL 2008 بسیار قوی است

sm
سه شنبه 06 مرداد 1388, 00:59 صبح
میتونین دموی خوبی از قابلیتهای اون ارائه کنید:

http://www.microsoft.com/sqlserver/2008/en/us/spatial-data.aspx

بازم مثل همیشه کارت درسته امین خان
خیلی ممنونم
اگه بارهم لینکب داشتی خوشحال میشم
شاد و سالم باشی