PDA

View Full Version : سوال: بهترين کتاب براي يادگيري لينوکس

hosseina512
یک شنبه 04 مرداد 1388, 13:31 عصر
با عرض سلام،
بنده میخواهم یادگیری لینوکس را شروع کنم ( از ابتدا ) تا بتونم بعد از آن وارد بخش های فنی آن بشوم.
منتها نمیدانم از کجا باید شروع کنم.
اگر کتابی معرفی کنید ممنون می شوم.
در ضمن میخواهم بدانم که معمولا در ادارات و شرکت ها از کدام نسخه استفاده می شود و من بهتر است با کدام نسخه کار کنم.
از اساتید محترم تقاظا دارم تا مرا در این زمینه راهنمایی نمایند.
با تشکر.

PC2st
یک شنبه 04 مرداد 1388, 22:49 عصر
کتاب آموزش پارسیکس برای شروع خوبه...

ilius.gnu
دوشنبه 05 مرداد 1388, 08:38 صبح
هر توزیعی خصوصیاتی داره و مزایا و معایب خودش رو داره. ولی من پیشنهاد می‌کنم از توزیع‌هایی مثل اوبونتو یا کوبونتو، اوپن‌سوزه، فدورا یا پارسیکس استفاده کنید(سعی کردم به ترتیب تعداد کاربر و میزان محبوبیت بگم)
در مورد کتاب هم بستگی داره بخواید به کدوم بخشش بپردازید ولی کتاب پارسیکس نسبتا کامل هست.
http://svn.debian.org/wsvn/pkg-parsix/book/compiled/parsix-book-1.0.0.pdf

hosseina512
دوشنبه 05 مرداد 1388, 23:14 عصر
اگه بخوام از یه ورژن مثل اوبوتو استفاده کنم یا یه ورژن دیگه، کتاب پارسیکس برای همش خوبه؟
اگه بله ، یعنی تفاوت های این ورژنها اینقدر کمه؟
راستی این کتاب توی بازار هست؟

PC2st
سه شنبه 06 مرداد 1388, 01:10 صبح
بله کتاب پارسیکس خوبه. چون پارسیکس و اوبونتو هر دو بر پایه دبیان هستند، به همین خاطر از خیلی جهات به هم شبیه‌اند. از بین اوبونتو و پارسیکس، بسته‌های پارسیکس بیشتر به دبیان شبیه هست. در کل برای اولین تجربه، پارسیکس رو بهتون پیشنهاد می‌کنم. در مورد نسخه چاپی کتاب، اطلاعی ندارم!

ilius.gnu
سه شنبه 06 مرداد 1388, 12:12 عصر
اینم ورژن 2 کتاب پارسیکس:
http://docs.google.com/fileview?id=0B-cFqPGZtN_mYzBlOGNjNzMtYjkwMy00ZTRlLWI0ODktYTI1MTVk MjJlMjZl&hl=en
قبلاً از توی سیدی پارسیکس 2 برداشته بودم و امروز آپلود کردم. نمی‌دونم چرا توی وب پیداش نکردم که لینک بدم.
راستی پارسیکس 3 هم داره میاد. یعنی تست 1 ش اومده. پارسیکس هم توزیع خوبیه. البته به نظر من در کل به اوبونتو نمی‌رسه. ولی از بعضی جهات مزیت‌هایی بر اوبونتو داره. مثلاً اینکه بطور پیش‌فرض فایلهای مالتی‌مدیا(مثل mp3) رو پخش میکنه و بطور پیش‌فرض کیبورد فارسی رو داره و امکانات فارسی(مثلاً توی آفیس و غیره) بطور پیش‌فرض تنظیم شده و... برای همین مخصوصاً بعنوان سیدی لایو (که آدم نمیتونه همهٔ این چیزا رو تنظیم کنه و کدکدها رو نصب کنه و..) خیلی خوبه. مثلاً میخواید یه سیدی لایو بذارید و فایهای مالتی‌مدیا رو باز کنید و فارسی تایپ کنید و...

به نظر من در کل اوبونتو بهتره. مخصوصاً در مورد پشتیبانی از جمله پشتیبانی نرم‌افزاری (بالخره شرکت بزرگی مثل کانونیکال پشت اوبونتو هست)
ولی همونطور که گفتیم این دو تا خیلی شبیه هم هستن و سوییچ کردن از یکی به اون‌یکی کار راحتی هست.