PDA

View Full Version : اموزش کار با دیتا گراید

ostadu
یک شنبه 11 مرداد 1388, 21:49 عصر
سلام بچه ها من تازه واردم میخوام بدونم چطور میتونم با دیتا گراید کار کنم یعنی اطلاعات دیتابیس رو توش نشون بدم ادیت کنم و ......

لطفا کامل توضیح بدین یا در صورت امکان یه اموزش پی دی اف معرفی کنید
در ضمن من با adodcکار میکنم

hossein033
یک شنبه 11 مرداد 1388, 23:11 عصر
با سلام خدمت دوست عزیزمون

این سوال بسیار ساده است یعنی شما با اضافه کردن یه DataGrid روی فرم خود DataSource اون رو برابر با ADODC کنید و در مشخصه ی Peroperties آن و از زبانه ی Columns می تونید برای نمایش دادن یک فیلد خاص استفاده کنید

به طور مثال برای نمایش نام Caption آن را با نام مقدار دهی کنید و DataField آن رو با مشخه ی بانک اطلاعاتی مقدار دهی می کنیم ( DataField=Fname).

امیدوارم موفق باشید:قهقهه:

Sajad Zare
یک شنبه 11 مرداد 1388, 23:52 عصر
نحوه نمایش جداول DataBase در DataGrid در VB6

مرحله اول : ابتدا باید کامپوننت Adodc رو از تو قسمت Components از منوی Projects فعال کنی .
مراحل به صورت زیر است :

Projects Menu à Component à Controls Tab à Microsoft ADO Data Control 6.0
بعد از این کار کنترل Adodc به نوار ابزار اضافه میشه.

مرحله دوم : حالا کنترل Adodc رو به فرم اضافه می کنیم .

مرحله سوم : مثل مرحله اول بایـــــد کامپوننت DataGrid رو فـعال کنی با این تفاوت که این بار گزینه زیر رو ازقسمت کنترل انتخاب می کنی.

Projects Menu à Component à Controls Tab à Microsoft ADO DataGrid Control 6.0

مرحله چهارم : کنترل DataGrid رو به فرم اضافه می کنیم .

مرحله پنجم : رو کنترل Adodc که در ابـــــتدا اضافه کردی راست کلیک کن و گزینه آخر یعنــــی ADODC Properties رو انتخـــــاب کن تا پنجره Property Page باز بشه . حالا گزینه سوم یعنی Use Connection String رو انتخاب کن و پس از اون بر روی دکمه Build کلیک کن تا پنجره Data Link Properties ظاهــر شود .حالا گزینهMicrosoft Jet 3.51 OLE DB Provider رو انتخاب کن و بر روی دکمه Next کلیک کــن. حالا باید فایل دیتا بیس خودت رو (Access File ) با پسوند mdb آدرس دهی کنی.
برای این کــــــار کافــــی تا روی دکـــمه سه نقطه ... در سمت راست کـــادر Select or enter a database name: کلیک کنی .
بعد از این کار بر روی دکمه OK کلیک کن تا کارات به نتیجه برسه.
حالا روی تب Record Source در پنجره Property Page کلیک کن . تو این قسمت بــــاید جدول مربو ط به دیتا بیس رو که می خوای درون DataGrid نمایش بدی انتخاب کنی .
در قسمت Command Type گزینه adCmdTable رو انتخاب کن .
در قسمت Table or Stored Procedure Name نام جدول مورد نظر رو انتخاب کن و سپس روی دکمه ی OK کلیک کن

مرحله ششم : حالا کنترل DataGrid رو انتخاب کن و از طریق لیستProperties مشخصــــه ی DataSource انتخاب کــــن و نام کــــنترل Adodc1 قرار بــــده ( نام کنترل OLEDB در این مثال Adodc1 نام پیش فرض برنامه می باشد )

مرحله هفتم : فقط باید بر روی دکمه Start کلیک کنی تا برنامه اجرا بشه . باید اطلاعـات درون جدول DataBase رو درون DataGrid مشاهده کنی.
راســـتی اگه دوست داری DataGrid رو تنظیم کــنی بایـــــد روی اون رایت کــلیـک کنی و گرینه Properties رو انتخاب کنی ...

بقیه کارا با خودت !
راستی شد مثل این برنامه های آشپزی مگه نه...
امیدوارم مشکلت تو این مسئله حل بشه.

به امید دیدار...
سجاد زارع

ostadu
دوشنبه 12 مرداد 1388, 00:20 صبح
واقعا مرسی دوستان انجام دادم شد حالا میخوام وقتی برنامه رو اجرا میکنم فقط 5 تا جدول اخر رو نشون بده تو دیتا گراید چیکار کنم؟؟؟؟

و دوم اینکه میخوام وقتی مثلا کد یک نفر رو زدم که این کد قبلا در دیتابیس ثبت شده در جدول دیتا گراید مشخصات این نفر رو نشون بده بهم چیکار باید کنم؟؟

hossein033
دوشنبه 12 مرداد 1388, 05:09 صبح
با سلام

فکر کنم که منظور شما از نشون دادن جدول ، چند فیلد خاص باشه

برای انجام این کار مراحل زیر را طی کنید
مشخصه ی Properties و در زبانه ی Columns و مقدار دهی به Caption آن و مقدار دهی به DataField ( برای نمایش فیلد مورد نظر ) .
دوست محترم اگه دوباره سوالی برات پیش اومد بگو در خدمتیم.:لبخندساده:

ostadu
دوشنبه 12 مرداد 1388, 11:21 صبح
مرسی اشتباه گفتم منظورم از جدول چند رکورد اخر بود مثلا 5 رکورد اخر

kasmaii61
سه شنبه 13 مرداد 1388, 11:21 صبح
دوست عزیز من به شما و همه دوستانی که می خوان از Grid تو برنامشون استفاده کنن پیشنهاد می کنم که data grid رو کنار بگذارن و از یه grid فوق العاده به نام True DBGrid استفاده کنن. البته لذت کار کردن با امکانات فوق العاده و در عین حال راحت این Grid رو زمانی می فهمید که مدتی با Data Grid خود VB کار کرده باشید و تحت هر عنوانی اشکتون در اومده باشه.
اگه نتونستی پیداش کنی حتما بگید براتون Upload کنم و لینکش رو اینجا بگذارم.
حجم Pakcage اون تقریبا 10MG

mmssoft
سه شنبه 13 مرداد 1388, 11:32 صبح
دوست عزیز من به شما و همه دوستانی که می خوان از Grid تو برنامشون استفاده کنن پیشنهاد می کنم که data grid رو کنار بگذارن و از یه grid فوق العاده به نام True DBGrid استفاده کنن. البته لذت کار کردن با امکانات فوق العاده و در عین حال راحت این Grid رو زمانی می فهمید که مدتی با Data Grid خود VB کار کرده باشید و تحت هر عنوانی اشکتون در اومده باشه.
اگه نتونستی پیداش کنی حتما بگید براتون Upload کنم و لینکش رو اینجا بگذارم.
حجم Pakcage اون تقریبا 10MG

دوست عزیز من این کامپوننت رو براتون پیدا کردم ولی حجمش 10 مگابایت نیست.

دانلود کامپوننت با حجم 3 مگابایت (http://www.softlist.net/get.php?software=56251&n=1)

kasmaii61
سه شنبه 13 مرداد 1388, 15:38 عصر
دوست عزیز من این کامپوننت رو براتون پیدا کردم ولی حجمش 10 مگابایت نیست.

دانلود کامپوننت با حجم 3 مگابایت (http://www.softlist.net/get.php?software=56251&n=1)

دوست عزیز ظاهرا لینک دانلود مشکل داره. نسخه ای که من دارم نسخه 8 این کامپوننت هستش و حجمش هم 10MB. برای دوستان Upload کردم :

دانلود نسخه 8 کامپوننت True DBGrid (http://drop.io/yjnbttl/asset/true-dbgrid-pro-8-0-rar)