PDA

View Full Version : سوالات ساده در مورد ساختار هارد و در مورد پارتیشن بندی

php_qq
دوشنبه 12 مرداد 1388, 15:21 عصر
سلام به همگی. ببخشید اگه زیاده سوالام :افسرده: لطفا مسخرم نکنید :گیج: پرسیدن بهتر از نپرسیدنه! :خجالت:
1) Foreign partition type یعنی چه؟
2) آیا dev/hda/ همیشه منظور هارد اول هست؟ و اگه هارد دوم داشته باشیم همیشه dev/hdb/ هست و نمی تونه هارد دوم dev/hdc/ باشه؟
3) فرقه master با slave در چیست؟
4) ide controller چیه؟ عکسی ازش دارید؟
5) منظور از partition type چیه؟ آیا منظور logical, primary, extended هست یا etx3 ntfs و ...؟ ( من خودم فکر می کنم منظوز primary و ... باشه ولی توی لینک پایین قسمت partition type یچیز دیگه نوشته)

http://tldp.org/HOWTO/Partition/partition-types.html
6) چرا محدود به داشته 4 primary partition هستیم؟ راهی هست مثلا 5 تا primary داشته باشیم؟
7) منظور پارتیشن همون dev/hda/ هست یا dev/hda1/؟ و آیا منظور پارتیشن همون درایور c e f ... ایناست؟
8) یجا نوشته می تونیم 63 تا پارتیشن در IDE و 15 تا در scsi داشته باشیم. یجا نوشته منظور فقط logical هاست. حالا منظور 63 تا و 15 تا کدوماست؟
9) virtual memory و swap چیست؟ انواع اونا چیاست؟ می شه برای یه سیستم عامل چند تا swap انواع یکی یا مختلف داشت؟
10) منظور این جمله چیه؟ ( مگه ext3 , ntfs و ... شماره ندارن؟ این میگه primary, logical, extended ها هم شماره دارند؟ )

The primary partition used to house the logical partitions is called an extended partition and it has its own file system type (0x05).
11) منظور از فایل سیستم ها همون ntfs ext3 و ... هست؟
12) می شه یه شکل نشون بدید که توش نوشته باشه کدوم cylinder, track, sector, head هست؟ این شکل کتابا جالب نگفتن :اشتباه:
13) swap کارش چیه؟ آیا پروسس های بیکار رو توی هارد میریزه یا اینکه اگه رم پر شه می ره سراغ هارد و با هارد کار میکنه؟

شرمنده اگه زیاد بود. ولی دمتون گرم جواب بدید چون من دچار تناقض شدم تو مرجع های مختلف.
مرسی
خداحافظ

ilius.gnu
سه شنبه 13 مرداد 1388, 01:35 صبح
اینجا جواب بعضی از سوالاتتون رو دادم:
http://saeedgnu.wordpress.com/2009/04/10/partition-table-structure/
اگه به اون عکس دقت کنید احتمالاً درک بهتری از partition table پیدا می‌کنید.

ilius.gnu
سه شنبه 13 مرداد 1388, 02:13 صبح
2) آیا dev/hda/ همیشه منظور هارد اول هست؟ و اگه هارد دوم داشته باشیم همیشه dev/hdb/ هست و نمی تونه هارد دوم dev/hdc/ باشه؟

تقریباً بله. اما چند تا نکته:
1- جدیداً هاردها(حتی IDE ها) بصورت sda و sdb شناخته میشن.
2- فلش هم کاملاً مثل هارد هست. یعنی اگه یه هارد وصل باشه میشه sda و یه فلش وصل کنید میشه sdb و یه هارد یا فلش دیگه وصل کنید میشه sdc
3- اگه اون دومی(sdb) رو جدا کنید، طبیعتاً سومی(که الان شده دومی) همون sdc باقی می‌مونه. تا وقتی که اون رو هم جدا کنید و دوباره وصل کنید، اون وقت میشه sdb.

5) منظور از partition type چیه؟ آیا منظور logical, primary, extended هست یا etx3 ntfs و ...؟ ( من خودم فکر می کنم منظوز primary و ... باشه ولی توی لینک پایین قسمت partition type یچیز دیگه نوشته)

http://tldp.org/HOWTO/Partition/partition-types.html

هر دوش ممکنه مقصود باشه! خودتون بستگی به جایی که نوشته، باید معناش رو تشخیص بدید. (به قول معروف، معنای کلمه توی جمله یا متن معلوم میشه)
ولی برای اینکه ابهامی پیش نیاد، بهتره به type دومی(ext3 و ntfs و...) بگیم «فرمت» یا «فایل‌سیستم».

6) چرا محدود به داشته 4 primary partition هستیم؟ راهی هست مثلا 5 تا primary داشته باشیم؟

نه. فکر نمی‌کنم راهی باشه. این ساختار partition table هست. یه قراردادی هست که بین همه (سازندگان سخت‌افزار و نرم‌افزار) پذیرفته شده و استاندارد هست.
حتی اگه برای تعداد Primary ها محدودیتی نبود، بازم پیشنهاد می‌کردیم که تعداد زیاد نذارید. چون Primary ها انعطاف‌پذیری‌شون کمتر از Logical هست، اگه بخوایم تشبیه کنیم هارد مشل یه شرکت یا اداره میمونه که پارتیشن‌های Primary رؤسا یا هیئت مدیرهٔ اون هستن و Logical ها اعضای دیگه. عجیب نیست شرکتی که کل اعضائش هیئت مدیره باشن.
پیشنهاد ما اینه که تعداد Primary ها ترجیها یدونه یا دوتا باشه، بقیهٔ هارد Extended و داخل Extended چند تا Logical. شاید خودتون به تدریج عملاً درک کنیدکه چرا همچین پیشنهادی می‌کنیم.

7) منظور پارتیشن همون dev/hda/ هست یا dev/hda1/؟

نه. dev/hda/ نماد هارد اول هست. و dev/hda1/ نماد پارتیشن اول هارد اول هست(قسمت اول هارد اول).

و آیا منظور پارتیشن همون درایور c e f ... ایناست؟

تقریباً بله.

‏9) virtual memory و swap چیست؟ انواع اونا چیاست؟

13) swap کارش چیه؟ آیا پروسس های بیکار رو توی هارد میریزه یا اینکه اگه رم پر شه می ره سراغ هارد و با هارد کار میکنه؟

بحثش مفصله. توی گوگل سرچ کنید: linux swap یا «لینوکس swap»
ولی بطور خلاصه: پارتیشن swap بعنوان کمک ram استفاده میشه، در مواردی که ram پر شده باشه دیتا بین ram و swap دائم جابجا میشه(اسم swap هم از همینجا اومده). البته فضای زیادی از ram صرف دیتاهای غیرضروری یا cache میشه(دیتاهایی که احتمال داره بعداً لازم بشن). بنابراین ممکنه با زیاد شدن cache رم پر بشه و اون‌وقت ممکنه یه قسمتهایی از cache دور ریخته بشه، یا اینکه سیستم بره سراغ swap (تصمیمش بستگی به سیستم‌عامل داره)

می شه برای یه سیستم عامل چند تا swap انواع یکی یا مختلف داشت؟

بله. فکر می‌کنم میشه. ولی هیچ‌کس این کارو نمی‌کنه. چون لازم نیست.

10) منظور این جمله چیه؟ ( مگه ext3 , ntfs و ... شماره ندارن؟ این میگه primary, logical, extended ها هم شماره دارند؟ )

The primary partition used to house the logical partitions is called an extended partition and it has its own file system type (0x05).

نه. این میگه پارتیشن extended یه جور پارتیشن primary هست که بعنوان ظرفی برای پارتیشن‌های logical استفاده میشه و فایل‌سیستم مخصوص خودش رو داره. یعنی ntfs و ext3 و اینا نیست، اینا مال primary و logical هست که کاربر مستقیماً باهاشون سر و کار داره. اما کاربر با extended سر و کار نداره چون extended رو نمیشه مستقیماً برای ذخیره‌سازی دیتا استفاده کرد، اصلاً کاربر پارتیشن extended رو نمی‌بینه، بلکه logical های داخلش رو می‌بینه. توی My Computer ویندوز هم خبری از پارتیشن extended نیست. فقط توی نرم‌افزارهای پارتیشن‌بند(Partitioner یا Partiotion Manager) میشه پارتیشن extended رو مشاهده کرد. extended مستقیماً برای ذخیره‌سازی دیتا استفاده نمیشه، بلکه از logical های داخلش برای خوندن و نوشتن دیتا استفاده می‌کنیم، که اون logical هم هر کدوم ممکنه یه فرمتی داشته باشن مثل ext3 و ext4 و ntfs و fat32 و...

11) منظور از فایل سیستم ها همون ntfs ext3 و ... هست؟

بله.