PDA

View Full Version : IT يا SOFTWARE

mehdi_turbo
پنج شنبه 15 مرداد 1388, 08:04 صبح
سلام دوستان

من مدتي است كه مي خام شروع كنم براي خوندن ارشد ولي يه سوالي برام پيش اومده كه خيلي ذهنم را درگير خودش كرده
مي خام بدونم فرق اساسي 2 رشتيه IT و نرم افزار در چيه ؟
كدوم متخصص تحويل مي ده ؟
كدوم يه بيزينس من تحويل مي ده ؟
كدوم در اينده خاطر خواه بيشتر داره ...

kiani_behzad
شنبه 17 مرداد 1388, 23:13 عصر
سلام دوستان

من مدتي است كه مي خام شروع كنم براي خوندن ارشد ولي يه سوالي برام پيش اومده كه خيلي ذهنم را درگير خودش كرده
مي خام بدونم فرق اساسي 2 رشتيه IT و نرم افزار در چيه ؟
كدوم متخصص تحويل مي ده ؟
كدوم يه بيزينس من تحويل مي ده ؟
كدوم در اينده خاطر خواه بيشتر داره ...
IT بیزینس من تحویل میده.
اصولا IT کاربردی تره.
اما برای شما که نمیدونی برای کدوم بخونی پیشنهاد میکنم نرم افزار بخون IT هم شرکت کن.
راستی لیسانستم بگی چیه بد نیست؟

kasmaii61
یک شنبه 18 مرداد 1388, 10:22 صبح
این جواب رو کلی تر دادم برای همه دوستانی که فرق IT رو با کامپیوتر می خوان بدونن :
دوستان عزیز تو مقطع لیسانس رشته کامپیوتر به سمتی پیش میره که یک متخصص پرورش بده و رشته IT به علت نو پا بودن متاسفانه هنوز چارچوب ثابتی به خودش نگرفته و خیلی در جهت پرورش یک مدیر IT یا یک بیزینس من حرکت نمی کنه. این مشکل خصوصا تو دانشگاههایی به جز دانشگاههای معروف نمود بیشتری داره. ولی تو مقطع کارشناسی ارشد خصوصا گرایش تجارت الکترونیک دید نسبتا خوبی رو نسبت به دنیای تجارت الکترونیک ایجاد می کنه اونم به این دلیله که دانشگاههای پدر و مادر دار اون رو ارائه میدن.
به طور کلی IT به سمت پرورش یک مدیر یا بیزینس من (بسته به گرایش) پیش میره و کامپیوتر به سمت پرورش یک مهندس و متخصص.
هر دو این رشته ها به علت نیاز روز افزون به دنیای کامپیوتر بازار کار خیلی خوبی دارن و اگه تحصیلاتتون رو همراه با گرفتن تخصص در یک حوزه خاص کنید در رابطه با کار مشکلی نخواهید داشت.
در حال حاضر قبول شدن ارشد هر دو این رشته ها به علت ظرفیت فوق العاده پایین خیلی مشکله. IT ظرفیت پایین تری داره و در مقابل تو کامپیوتر رقابت خیلی سنگینه. دروس IT به مراتب کمتر از کامپیوتره و برای کسی که زمان کمتری داره مناسبتر. و در حوزه کار هم در رشته IT نیاز به اساتید مرتبط با این رشته در آینده نزدیک به مراتب بیشتر از کامپیوتر خواهد بود و اگه تمایل به تدریس و کار در محیط آکادمیک دارید من این رشته رو پیشنهاد می کنن. ولی در حوزه کارهای تخصصی هنوز دید مناسبی نسبت به IT وجود نداره و وجه تمایز اون با کامپیوتر برای خیلیا معلوم نیست و به همین دلیل گرایش به کامپیوتر بیشتره

Mamdos
یک شنبه 18 مرداد 1388, 12:49 عصر
مهندسی فا (IT) در ارشد چهار تا گرایش داره. گرایش‌های «تجارت الکترونیکی» و «مهندسی فا» تجاری‌تر هستند و کمتر فنی‌اند و گرایش‌های «شبکه» و «امنیت اطلاعات» فنی‌تر هستند. به خصوص شبکه که پرطرفدارترین گرایش فا هست کاملاً فنیه و به هیچ وجه بیزنس‌من تحویل نمی‌ده. در مورد گرایش «مهندسی فا» هم بستگی به دانشگاه مورد نظر داره. باید ببینید هر دانشگاهی به کدوم شاخه‌ی مهندسی فا می‌پردازه. بعضی از دانشگاه‌ها سیستم‌های چندرسانه‌ای رو در قالب این گرایش ارائه می‌دن که کاملاً فنیه. بعضی دیگه از دانشگاه‌ها یک ملغمه از جنبه‌های فنی و کاربردی تحویل می‌دن (مثلاً فکر کنم تربیت مدرس این جوری باشه). بعضی دانشگاه‌ها هم موضوعات خاصی ارائه می‌دن، مثلاً دانشگاه شهید بهشتی در قالب مهندسی فا، «کارشناسی ارشد معماری سازمانی» ارائه می‌ده. در این مورد بهتره جستجو کنید و وب‌گاه دانشگاه‌های مختلف را ببینید.
علاوه بر این‌ها، این که در نهایت بیزنس‌من بیرون میاد یا آدم دانشگاهی بستگی به خودتون داره. یعنی حتی تجارت الکترونیکی رو هم می‌شه به صورت دانشگاهی تا دکترا ادامه داد و صرفاً به جنبه‌ی تحقیقاتیش پرداخت. در مورد معماری سازمانی هم همینجوره. البته اینها تقریباً گرایش‌هایی کاربردی هستند و کمتر فنی‌اند.

اگر به شبکه یا امنیت علاقه دارید، در فا شرکت کنید. اگر به موضوع فنی دیگری که در قالب گرایش مهندسی فا ارائه می‌شه، مثلاً سیستم‌های چندرسانه‌ای علاقه‌مندید، باز هم در فا شرکت کنید. اگر به مسائل فنی دیگر علاقه دارید، در کنکور کامپیوتر شرکت کنید. اگر هم به جنبه‌های کاربردی و کاربرد فناوری در کسب و کار یا موضوعاتی مثل معماری سازمانی علاقه‌مندید در فا شرکت کنید.
البته اگر شک دارید می‌تونید در جفتشون شرکت کنید. بیشتر درس‌های این دو تا کنکور مشترک‌اند. غیر از مبانی مدیریت (که ضریبش برای گرایش‌های شبکه و امنیت صفره)، بقیه‌ی درس‌های کنکور فا در کارشناسی مهندسی نرم‌افزار هم ارائه می‌شه. همچنین غیر از نظریه‌ی زبان‌ها، بقیه‌ی دروس عمومی کنکور کامپیوتر و همچنین دروس اختصاصی گرایش هوش مصنوعی در کارشناسی مهندسی فا ارائه می‌شه. از دروس اختصاصی گرایش مهندسی نرم‌افزار هم فقط کامپایلر و زبان‌های برنامه‌سازی در کارشناسی مهندسی فا ارائه نمی‌شن.
اگر براتون سخته که یکی از دو کنکور رو انتخاب کنید، و اراده، وقت و انگیزه‌ی کافی دارید، و پایه‌تون هم توی درس‌ها قویه (یعنی لازم نیست از اول همه‌ی درس‌ها رو یاد بگیرید) به نظر من جفتش رو بخونید! موقع انتخاب رشته دستتون باز می‌شه. دروسی که باید بخونید می‌شه ۱۸ تا درس (اگر بخواهید هوش مصنوعی هم بخونید می‌شه ۱۹ تا). اگر فقط نرم‌افزار بخونید ۱۴ تا درس می‌شه (با هوش مصنوعی ۱۶ تا). اگر فقط فا بخونید ۱۰ یا ۱۱ تا درس می‌شه (بسته به گرایش). فهرست درس‌ها رو هم اگر خواستید میارم. البته جستجو کنید پیدا می‌شه.

در مورد آینده‌ی کاری هم من تجربه‌ای ندارم، ولی به نظرم همه چیز بستگی به خود آدم داره. مهندسی نرم‌افزار طبیعتاً جاافتاده‌تره که این هم عیبه (یعنی رقبای بیشتری دارید) هم حسن (بازار کار بزرگ). در مورد فا بستگی به گرایش داره. گرایش‌های کاربردی مثل تجارت الکترونیکی آینده‌ی روشنی دارند و هنوز در بازار جا نیفتاده‌اند، که یعنی رقبای کمتری دارید ولی بازار کارش هم هنوز نسبتاً کوچیکه ولی در حال رشده. شبکه و امنیت اطلاعات هم که اصلاً جای بحث نداره، فوق‌العاده در بازار کار تقاضا دارند و هنوز متخصصان کمی دارند و برای همین هم هست که گرایش شبکه در کنکور فا پرطرفدارترین گرایش است.
اگر به جنبه‌های مدیریتی علاقه‌مندید، تنوع‌طلب هستید، کمی ریسک‌پذیر و ماجراجو هستید یا می‌خواهید تأثیر بیشتری در جامعه بگذارید، فا بهتر است. اگر نمی‌خواهید دغدغه‌ی کار داشته باشید هم فا خوب است و هم نرم‌افزار. اگر می‌خواهید صرفاً به جنبه‌های فنی بپردازید، یا برای گرایش شبکه در فا بخوانید یا برای نرم‌افزار. صدالبته علائقتان از همه چیز مهم‌تر است.

mehdi_turbo
شنبه 24 مرداد 1388, 11:57 صبح
سلام به همگي
ايا اين حقيقت داره كه در كنكور امسال نميشه هر دو گرايش را شركت كرد ؟
يعني يا بايد IT‌امتحان بدهيد يا نرم افزار ؟ البته اين منبع زياد موسخ نيست اگه كسي چيز بيشتري مي دونه لطف كنه بگه ؟
TANX

mehdi_turbo
یک شنبه 25 مرداد 1388, 08:31 صبح
سلام
در ضمن سوال ديگه اي از خدمت شما دوستان داشتم !
ايا امسال ظرفيت دانشگا ه ها براي نرم افزار و IT ‌تغييري نكرده ؟

arezoo_66
یک شنبه 25 مرداد 1388, 10:12 صبح
نه هردو رشته رو می شه همزمان شرکت کرد در ضمن همیشه ضرفبت نرم از it بیشتر بوده علتش هم شاید اینه که استاد های مربوطه اش بیشتره و گرنه هیچ یک برتری به اون یکی نداره البته این نقل استاد ما بود وقتی ازش پرسیدمبرای ارشد نرم شرکت کنم یا it :قهقهه: به نظر من علاقه شخصی مهمه اگه به کاربر باشه اینجا هیچی کاربردی نیست