PDA

View Full Version : فنی و حرفه ایی

ch3t3r
سه شنبه 20 مرداد 1388, 17:14 عصر
سلام
1 - دوستان برای مقطع فوق دیپلم و لیسانس کامپیوتر گرایش فنی و حرفه ایی چه رشته هایی وجود داره و کلا چه فرقی با ریاضی فیزیک داره ؟
2 - اگر کسی بخواد ادامه تحصیل در دانشگاه خارجی بده کدام دانشگاه ها پذیرش میدن ؟ و آیا از مقطع فنی و حرفه ایی کسی تونسته از دانشگاه خارجی پذیرش بگیره یا نه ؟!

ch3t3r
پنج شنبه 22 مرداد 1388, 18:52 عصر
دوستان کسی جوابی باسه سوال بالا نداره ؟!

masoud.t123
پنج شنبه 22 مرداد 1388, 20:07 عصر
سلام دوست من...
1-کسی که به رشته کامپیوتر فنی و حرفه ای می رود نمی تواند گرایش خاصی رو انتخاب کند.گرایش رشته کامپیوتر برای فنی و حرفه ای ها "نرم افزار" است. فرقش هم با رشته ریاضی فیزیک اینه که :
فنی و خرفه ای ها پیش دانشگاهی ندارند و در واقع یکسال جلوتر وارد دانشگاه می شوند. ولی عیب آن این است که باید 2 سال دیگر برای کنکور کاردانی به کارشناسی تلاش کنند.
اگه تا حالا رشته ات رو انتخاب نکردی ،پیش نهاد من این است که از طریق ریاضی -فیزیک این رشته رو ادامه دهی.چون متاسفانه فنی و حرفه ای ها خیلی مظلوم واقع شده و می شوند.بهتر است بدانی حتی یه دانشگاه درست و حسابی هم ندارند!
اگه خواستی می توانم در مورد رشته کامپیوتر مربوط به فنی و حرفه ای اطلاعات دیگری رو بهت بدم.
2-فکر می کنم جواب سوال دومت هم تو جواب سوال اول دادم. اما کلا شما برای مقطع کاردانی و کارشناسی از این فکر ها نکن!
اگه راهنمایی بیشتر خاصی در خدمتم.
یا علی...

ch3t3r
پنج شنبه 22 مرداد 1388, 23:43 عصر
ممنون از جوابتون جناب masoud.t123 (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=81643)
متاسفانه بنده انتخاب رشته کردم و دیپلم رو هم گرفتم !
در مورد اول ، متوجه منظورتون نشدم ! یعنی تا مقطع کاردانی فقط رشته نرم افزار رو باید بخونم و در مقطع کارشناسی می تونم انتخاب رشته کنم ؟
اینجوری که من از صحبت هاتون برداشت کردم نباید فرق خاصی بین این دو تا درس باشه ! درسته ؟ ( کلا یه توضیح کامل بده دوست عزیز )
حالا یه سوال جدید منی که دیپلمم برای فنی و حرفه ایی است میتون برای ریاضی فیزیک کنکور بدم یا نه ( مقطع کاردانی ) ، البته ریاضی و فیزیکم خیلی افتضاحه ! ولی چون هدف اصلیم ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد هست اگر متوجه بشم که توی فنی و حرفه ایی جا باسه پیشرفت ندارم قطعا ریاضی و فیزیک رو انتخاب میکنم !
حالا با توجه به شرایط بالا از دوستان تقاضای راهنمایی دارم !

Felony
جمعه 23 مرداد 1388, 01:17 صبح
.بهتر است بدانی حتی یه دانشگاه درست و حسابی هم ندارند!
مطمئن هستید ؟

در مورد اول ، متوجه منظورتون نشدم ! یعنی تا مقطع کاردانی فقط رشته نرم افزار رو باید بخونم و در مقطع کارشناسی می تونم انتخاب رشته کنم ؟
اینجوری که من از صحبت هاتون برداشت کردم نباید فرق خاصی بین این دو تا درس باشه ! درسته ؟ ( کلا یه توضیح کامل بده دوست عزیز )
حالا یه سوال جدید منی که دیپلمم برای فنی و حرفه ایی است میتون برای ریاضی فیزیک کنکور بدم یا نه ( مقطع کاردانی ) ، البته ریاضی و فیزیکم خیلی افتضاحه ! ولی چون هدف اصلیم ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد هست اگر متوجه بشم که توی فنی و حرفه ایی جا باسه پیشرفت ندارم قطعا ریاضی و فیزیک رو انتخاب میکنم !
شما رشته ی خودتون رو انتخاب کردین ( کامپیوتر - نرم افزار ) و نمیتونید تغییرش بدید ، مگر اینکه برید از اول دیپلم یه رشته ی دیگرو بگیرید .

behzad_dr
جمعه 23 مرداد 1388, 01:25 صبح
البته ریاضی و فیزیکم خیلی افتضاحه !
با این حال ادامه تحصیل شما از کاردانی به بعد دچار اشکال میشه . چون تا پایان مقطع کاردانی هم درسها سبک تره هم افرادی که پایه ریاضیات ضعیف دارن زیادن . اما افرادی که کارشناسی قبول میشن با توجه به اینکه تقریبا از یه غربال رد شدن پایه های قوی دارن پس اوضاع وخیم میشه !

masoud.t123
جمعه 23 مرداد 1388, 19:33 عصر
ممنون از جوابتون جناب masoud.t123 (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=81643)

سلام دوست عزیز
دوست من شما در حال حاضر رشته تان تا مقطع کاردانی نرم افزار است و برای کنکور کارشناسی هم در بعضی سالها مشاهده شده که سخت افزار هم وجود دارد ولی تعداد پذیرش کم است.
- هیچ فرقی بین دروس رشته نرم افزار کامپیوتر از هر دو طریق وجود ندارد. ولی در صورتی که شما از ریاضی می رفتید می توانستید گرایشات مختلف را مثلا شبکه ،سخت افزار و یا ... را انتخاب کنید.
- در صورتی که شما دیپلم فنی و حرفه ای را دارید و معدلتان بالای 14 است و بخواهید در کنکور ریاضی –فیزیک شرکت کنید باید چند تا درس تخصصی ریاضی از قبیل دیفرانسیل و ... را امتحان دهید ، آن وقت مانند یک دانش آموز سوم دبیرستان ریاضی هستید و باید در پیش دانشگاهی شرکت و سپس کنکور داده، ابتدا مجاز شده و سپس رشته کامپیوتر مورد علاقتان را انتخاب کنید.
- دوست من اگه شما واقعا ریاضی و فیزیکت خیلی ضعیف است ، به نظر بنده راه رو اشتباه انتخاب کرده ای.چون شما بعد از این که دانشگاه قبول شدی، در صورتی که ریاضی ات ضعیف باشد در دروسی مثل فیزیک و ریاضی(رشته کامپیوتر 8 واحد ریاضی و 5 واحد فیزیک دارد) دچار مشکل خواهی شد. بگذریم که دروس تخصصی هم به درک ریاضی بالا احتیاج دارند.
- افراد بسیاری پس از اینکه وارد دانشگاه می شوند ، درس ریاضی پیش را که ساده ترین است مردود و درنتیجه مشروط و در نهایت دچار مشکل می شوند.
اگر باز هم سوالی داشتی در خدمتم ،
یا علی

masoud.t123
جمعه 23 مرداد 1388, 20:01 عصر
مطمئن هستید ؟

سلام دوست من
شما خودتان می دانی که ما هنرستانی ها حتی یک کتاب درست هم نداریم.
بنده با شناختی که از شما دارم فکر می کنم امسال شما را در شمسی پور زیارت کنم.با این که مثلا شمسی پور شریف فنی و حرفه ای است ولی بعد از اینکه وارد "آموزشکده" شدی فرق آن را با "دانشگاه " متوجه خواهی شد.

فعلا لینک های زیر را نگاه کن تا میزان کمی از اوضاع را متوجه شوی.
دانشکده فني شهيد شمسي‌پور - ويکي‌پديا (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%A9%D8%AF%D9%87_%D9%81% D9%86%DB%8C_%D8%B4%D9%87%DB%8C%D8%AF_%D8%B4%D9%85% D8%B3%DB%8C%E2%80%8C%D9%BE%D9%88%D8%B1)

تحصن دانشجويان در دانشكده شهيد شمسي پور (http://www.daneshportal.blogfa.com/post-262.aspx)

اگه سوالی داشتی در خدمتم.
یا علی.

Felony
جمعه 23 مرداد 1388, 22:50 عصر
سلام دوست من
شما خودتان می دانی که ما هنرستانی ها حتی یک کتاب درست هم نداریم.
بنده با شناختی که از شما دارم فکر می کنم امسال شما را در شمسی پور زیارت کنم.با این که مثلا شمسی پور شریف فنی و حرفه ای است ولی بعد از اینکه وارد "آموزشکده" شدی فرق آن را با "دانشگاه " متوجه خواهی شد.

فعلا لینک های زیر را نگاه کن تا میزان کمی از اوضاع را متوجه شوی.
دانشکده فني شهيد شمسي‌پور - ويکي‌پديا (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%A9%D8%AF%D9%87_%D9%81% D9%86%DB%8C_%D8%B4%D9%87%DB%8C%D8%AF_%D8%B4%D9%85% D8%B3%DB%8C%E2%80%8C%D9%BE%D9%88%D8%B1)

تحصن دانشجويان در دانشكده شهيد شمسي پور (http://www.daneshportal.blogfa.com/post-262.aspx)

اگه سوالی داشتی در خدمتم.
یا علی.

بله اگر اینطوری بخوای حساب کنی حرف شما کاملا درسته ، کلا فنی تو کشور ما بدجا افتاده و مظلوم واقع شده .

ch3t3r
جمعه 23 مرداد 1388, 23:39 عصر
دوستان از نظراتی که دادید واقعا ممنونم !
الان که فکر میکنم می بینم که حتما باید ریاضی و فیزیکم رو تقویت کنم ! بنده دوست دارم رشته IT بخونم که فکر کنم این رشته تو فنی و حرفه ایی هم وجود داره ! کلا خودم قصد دارم تغییر مقطع بدم و برم قسمت ریاضی فیزیک اما با توجه به فرمایش دوست عزیزمون جناب masoud.t123 (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=81643) که باید چند تا امتحان بدم و برم پیش دانشگاهی ! فکر کنم از نظر زمانی خیلی به مشکل بر می خورم به همین دلیل تصمیم گرفتم دوره کارشناسی تغییر گرایش بدم ! فکر کنم اینطوری هم زمان رو از دست ندادم هم اینکه می تونم تو این مدت زمان که کاردانی رو میخونم دروس محاسباتیم رو تقویت کنم ! فقط دوستان لطف کنند بنده راهنمایی کنن که من برای تغییر گرایش از فنی و حرفه ایی به ریاضی فیزیک در مرحله ی کارشناسی چه دروس عمومی رو باید کامل بلد باشم ! منظورم ریاضی ، دیفرانسیل و فیزیک هست ! ( من از دروس محاسباتی فقط ریاضی 1 و 2 و فیزیک 1و 2 و آمار و مدلسازی رو خوندم ! :D )

networker
چهارشنبه 16 دی 1388, 01:30 صبح
مدرک فوق دیپلم فنی معادل پیش دانشگاهی نظری هست

شما می تونید بعد از گرفتن فوق دیپلم فنی در کنکور نظری شرکت کنید

mohammadi4net
چهارشنبه 16 دی 1388, 02:01 صبح
خیلی از دانش آموزان با استعداد و درس خون می خواستن از دبیرستان به صورت تخصصی وارد رشته مورد علاقشون بشن به فنی حرفه ای رو اوردن که واقعا گول خوردن،با توجه به شرایطی که آموزش و پرورش و آموزش عالی به وجود آورده فکر می کنم این گرایش و رو برای دانش آموزان تنبل و یا کسانی که قصد ادامه تحصیل ندارند گذاشتن تا به جای داشتن دیپلمه های نظری که هیچ تخصصی ندارند ( در صورت عدم ادامه تحصیل) جامعه بتونه از افراد کم سواد ولی با تخصص هرچند محدود بهره ببره و بخاطر همینه که شرایط درس خواندن برای مقاطع کارشناسی و بالاتر برای دارندگان دیپلم و فوق دیپلم کامپیوتر خیلی سخته.
اگه هنوز دیپلم نگرفتین تغییر رشته بدین ولی اگه دیپلم فنی دارین انرژی و هزینه ای که می خواین برای تغییر رشته به ریاضی فیزیک بگذارین رو نگه دارین برای کاردانی به کارشناسی اینجوری کمتر ضرر می کنین.

xxxxx_xxxxx
چهارشنبه 16 دی 1388, 05:56 صبح
مدرک فوق دیپلم فنی معادل پیش دانشگاهی نظری هست
منبع؟
قرار بود باشه، اما نشد و نیست.

با توجه به شرایطی که آموزش و پرورش و آموزش عالی به وجود آورده فکر می کنم این گرایش و رو برای دانش آموزان تنبل و یا کسانی که قصد ادامه تحصیل ندارند گذاشتن تا به جای داشتن دیپلمه های نظری که هیچ تخصصی ندارند ( در صورت عدم ادامه تحصیل) جامعه بتونه از افراد کم سواد ولی با تخصص هرچند محدود بهره ببره و بخاطر همینه که شرایط درس خواندن برای مقاطع کارشناسی و بالاتر برای دارندگان دیپلم و فوق دیپلم کامپیوتر خیلی سخته.

نه دوست عزیز، اینطور نیست، کسی با دو سال تو هنرستان درس خودن متخصص نمیشه تا جامعه بخواد از افراد کم سواد ولی متخصص! استفاده کنه.
اتفاقاً برعکس، اگر برای فردی که فنی بوده سخته که خودش رو به مقاطع بالا برسونه، عوضش در هر مقطعی که هست از هم دوره ای خودش در همون مقطع از نظر فنی جلوتره و بحساب چهار تا چیز بیشتر بارشه، چراکه دو سال تو هنرستان بوده و بجای تاریخ و ادبیات و جبر و جغرافیا چهار تا کتاب فنی دستش بوده (هرچند کم ارزش).

اونوقت تو مقطع کارشناسی ناپیوسته، زمانی که این دو گروه کنار هم قرار میگیرند فرق بینشون کاملاً مشخص هست.

mohammadi4net
چهارشنبه 16 دی 1388, 14:44 عصر
نه دوست عزیز، اینطور نیست، کسی با دو سال تو هنرستان درس خودن متخصص نمیشه تا جامعه بخواد از افراد کم سواد ولی متخصص! استفاده کنه.

من نگفتم متخصص ! گفتم تخصص هرچند محدود
بین این دو کلمه خیلی فرقه

اتفاقاً برعکس، اگر برای فردی که فنی بوده سخته که خودش رو به مقاطع بالا برسونه، عوضش در هر مقطعی که هست از هم دوره ای خودش در همون مقطع از نظر فنی جلوتره و بحساب چهار تا چیز بیشتر بارشه، چراکه دو سال تو هنرستان بوده و بجای تاریخ و ادبیات و جبر و جغرافیا چهار تا کتاب فنی دستش بوده (هرچند کم ارزش).
شما که حرف های منو تایید کردید !

دوست عزیز تعصبی به موضوع نگاه نکنید قبول کنید خیلی از بچه های فنی گول خوردن و حقشون ضایع شده.

اوبالیت به بو
چهارشنبه 16 دی 1388, 14:59 عصر
دوست عزیز تعصبی به موضوع نگاه نکنید قبول کنید خیلی از بچه های فنی گول خوردن و حقشون ضایع شده.
دقیقا. گول خوردیم بد جورم گول خوردیم.
من اگر می دونستم که قراره اینجوری لیسانس بگیرم هیچ وقت هنرستان نمی رفتم. الان مثلا من سراسری و دانشگاه دولتی می خونم اما نه شهریه، نه کیفیت آموزش، نه ارزش مدرکم معادل یه دانشگاه دولتی هست. احترامی که باید برای یک داشنجوی سراسری فنی و حرفه ای بذارن رو ندارم و نداریم.

ali.aghdam
جمعه 02 بهمن 1388, 16:40 عصر
من اگر می دونستم که قراره اینجوری لیسانس بگیرم هیچ وقت هنرستان نمی رفتم. الان مثلا من سراسری و دانشگاه دولتی می خونم اما نه شهریه، نه کیفیت آموزش، نه ارزش مدرکم معادل یه دانشگاه دولتی هست. احترامی که باید برای یک داشنجوی سراسری فنی و حرفه ای بذارن رو ندارم و نداریم.

بله منم قبول دارم گول خوردیم ولی ببینید من الان دارم تو شمسی پور دارم کاردانی مو می گزرونم
تو گروهی که ما وارد شدیم چند نفریم که با هم کارای برنامه نویسی میکنیم ،اقلیت استادامون از ریاضی مهندسی گرفتن به اطمینان می تونم بگم همین بچه های ما می تونن اقلیت این استادارو از نظر فنی و علمی خورد کنن ،حالا اینا استادنو ما کاردانی:گیج:

در اینجا از تمام کسانی که قصد ادامه تحصیل دارن خواهش می کنم هنرستان رو انتخاب نکنند.

HamedNet_ir
یک شنبه 11 بهمن 1388, 20:46 عصر

اين حرف رو كه زديد ، حالم واقعا دگرگون شد!
من خودم دارم كارداني سراسري شيراز رو ميگذرونم ، ميخواستم وارد كتابخونه بشم ، حراست گفت كارت دانشجويي ، من كارت به اصطلاح دانشجويم رو نشون دادم طرف گفت شما جزء دانشگاه شيراز نيستيد! سنگ رو يخ شدم شديد!

واقعا بهمون ظلم ميشه!
فقط بخاطر اينكه يه سال زودتر ميريم دانشگاه ( بلانسبت دانشگاه! ) بايد تفكيك جنسي بشيم!
مدرك كارداني و كارشناسيمون رو نسبت به كارشانسي دانشگاه ها بي ارزشه!
ولي در كل سطح سوادمون نسبت به رياضي فيزكها بالاتره!